Panu učiteli s láskou

• Velká Británie To Sir, with Love (více)

Idealistický Mark Thackeray si nájde zamestnanie ako učiteľ a dostane triedu plnú nevychovaných a neovládateľných výrastkov. Hoci stále dúfa, že toto zamestnanie je len dočasné, začne pomaly meniť pomery v triede - ku svojim žiakom pristupuje ako k dospelým ľuďom a učí ich, aby sa k svojmu okoliu správali s rešpektom. Keď dostane lukratívnu pracovnú ponuku, bude musieť urobiť zásadné rozhodnutie. (STV)

truby

Ano, je to naivní pohádka s dobrým koncem. Ale zároveň je to nadčasové, rozhodně nenudící, pozitivní, milé. A vy, kteří nad touto naiviitou ohrnujete nos tříhvězdičkovými komentáři, uvědomte si prosím, jaké filmy dnes vznikají. Prázdné, rádobyreálné frašky svým způsobem také naivní. Filmů jako je tento, není nikdy dost. Ano, jsem moralista a trochu zpátečník. ()

SiMMaS

Je vtipné, že S. Poitier, který zde hraje učitele, si zahrál studenta v Blackboard jungle, filmu s podobnou tematikou. Asi kariérní růst:) ()

Pekisan

Je to naivne? Ciernobiele s pribehom priamym ako americka highway? Zostarnute? Mozno trochu ano. Co vsak urcite nezostarlo je herecky vykon sira Poitiera. Film ma 50 rokov. Bola uplne ina doba. Doba kedy v skole umyvali ziakov a radili dievcatam ako si vybrat manzelov. Mozno by bolo dobre raz zacas dat knihy bokom, prestat slepo sledovat osnovy a nechat deti/tinejdzerov pytat sa. Je naozaj potrebne, aby vsetci siedmaci mali chemiu? Je ten film naozaj naivny? Zastarany? Lezu Vam otazniky nervy?:) Milych filmov nie je az tak vela, aby som ho zatracoval zbytocnou kritikou. Ak sa Vam pacil v dobach davno minulych, tak sa k nemu radi vratite. Z lasky. ()

Zevon

Určitě naivní i ve své době, velmi překroucené, načančané..viděl jsem nedávno po skoro 40ti letech. Nicméně kouzlo poselství je nadčasové, i když dnes v této podobě už nezabírá, pokud je nyní dovoleno uštvat učitelku až k smrti a trapně se poté rok dohadovat, zda tu naši budoucnost vyloučit, nebo ne, když druhá stejná škola, co ji vezme zpět za mírný bakšiš je za rohem. ()

Armin82

Četl jsem tu několik komentářů a hned v několika padla zmínka o tom, že tak vysoké průměrné hodnocení ovlivnila nostalgie. U mě to neplatí. Viděl jsem film poprvé a 85% je adekvátních. Teď už aspoň vim, kde si vzali tvůrci nebezpečných myšlenek inspiraci. Každopádně tohle bylo teda lepší. Sidney Poitier mi sedí, protože mi trošku připomíná mě samotnýho + se s tou rolí velmi dobře popasoval. Nádech filmu v Anglii na vlně Beatles s pohlednou herečkou a jednim správným rebelem alá James Dean. Velmi jednoduché, předvídatelné, ale koukatelné a poutavé. ----80% ()

junxi91

Mark Thackerey nastoupí jako učitel do nejmenované Londýnské střední školy. Už od začátku jej jeho budoucí kolegové demotivují tím, že je to nejhorší škola, že se bývalý ředitel oběsil a že studenti jsou nezvladatelní výrostci. Sám tohle znám ze všech brigád a prací, kam jsem nastoupil. On se však rozhodit nenechá a se stoickým klidem se tu bandu budoucích popelářů a prodavačů pomerančů u cest snaží něco naučit. Naprosto v pohodě přehlíží to, že si z něj dělají otevřeně prdel a že mu třeba odřezali nohu u stolu. Vždy jim něco v klidu přikáže a oni to neochotně splní - docela nečekané. On se pak rozhodne pro radikální změnu a baví se se svými studenty o čemkoliv, co je napadne. A dokonce je přinutí říkat mu Pane! Sklouzne to až o otázkám na jeho osobní život. Líbilo se mi, jak šly v každé situaci slyšet ty tiché komentáře studentů při jakékoliv sebemenší události. Proti Markovi se postaví největší samec ve třídě Denham, kterému snad vše jde (např. čtení a box), umí být vtipný a všichni jej obdivují. Mark se akorát jednou nasere, a to jen kvůli hořícím kamnům a zjebe za to jen holky. To, jak se mu povedlo získat respekt tím, že je bral do na výlety a např. do muzea mi přijde trochu naivní. Asi byli tehdy ti nejproblémovější žáci mnohem vychovanější, než dnešní průměrní puberťáci. A také by se mi líbilo, kdyby se do mě zabouchly zároveň nejhezčí studentka a také kolegyně učitelka. To by mě motivovalo tam zůstat a ne odcházet na lepší pozici kvalifikovaného technika. Konec byl ve znamení jistého morálního ponaučení a toho, jak si Marka i ten největší alfa samec Denham vážil jako svého otce. Takže jo, nebylo to špatné, ale pochybuji, že kdyby se takto choval dneska učitel na zvláštní škole, že by nějak pochodil a spíše by se z těch zmrdů oběsil. A ty rasistické narážky na to, že je Mark černý, že je to kominík nebo hned jak zaznělo na začátku "černá ovce" by dneska neprošly a našel by se minimálně jeden uvědomělý student, který by se postaral o zkancelování každého, kdo by vůbec použil slovo kominík, i kdyby se třeba bavili o vytápění budov a čištění komínů. ()

Rodin

Praktická ukázka toho, že je možné v jednom roce předvést dva geniální herecké výkony. Sidney Poitier se dopustil kromě Hádej, kdo přijde na večeři, této lahůdkové etudy, ze které každý student herectví, který má zájem hrát dramatické a psychologické role, musí už léta učůrávat blahem. Herecký minimalismus dotažený k dokonalosti, to se fakt nevidí tak často, aniž by představitel role působil toporně, případně i trapně. Tento film rozhodně patří do zlatého fondu světové kinematografie. ()

denulik

Svatá prostota. Ako učiteľku ma ten film miestami bavil, miestami som neverila svojim očiam. Všetky filmy tohto typu (napr. Medzi riadkami) sú tak sentimentálne a mimo realitu. A slovenský dabing a lá rok 1953 bol čistý K.O. a zrušil aj ten potenciálne dopozerateľný zvyšok. ()

karlee

Igor Hnízdo je Igor Hnízdo, to je marné... Do čtyř hvězdiček moc nechybělo, ale už to zestárlo a aktuální dění ve školách předstihlo fantazii scénáristů o parník. ()

reygadas

Tento námet filmu ma vždy silno, úprimne a hlboko dojme a film s dramatickou osnovou a moralizujúcim prvkom je pre mňa vždy zážitkom. Sidney Poitier v úlohe učiteľa, ktorému nechýba autorita, rešpekt a silne vyvinutý zmysel pre morálku, je dokonalým príkladom, ako sa priblížiť k idealizmu. Idealizmus v dnešnej dobe postráda svoje miesto a je to takmer zabudnutý pojem, ktorý tomuto svetu tak strašne chýba. Tento film mi dal dokonca aj troška nádeje, že nie všetko je úplne stratené a vždy existujú dve alternatívy a je len na nás, ako sa sami rozhodneme. Klobúk dole pred výkonom Sidney Poitiera a jeho charizmou. ()

Dinsberg

"Už nejste děti, už jste dospělí, budu se podle toho chovat." Klíčová věta, která prostupuje celým film jako Ariadnina nit. ()

offlineman

Ach, ten starý slovenský dabing..... nikto by anglický salát nejedol keby nepridal treba Majonézu..... tak nějak to bylo :-) ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier