Panu učiteli s láskou

• Velká Británie To Sir, with Love (více)

Idealistický Mark Thackeray si nájde zamestnanie ako učiteľ a dostane triedu plnú nevychovaných a neovládateľných výrastkov. Hoci stále dúfa, že toto zamestnanie je len dočasné, začne pomaly meniť pomery v triede - ku svojim žiakom pristupuje ako k dospelým ľuďom a učí ich, aby sa k svojmu okoliu správali s rešpektom. Keď dostane lukratívnu pracovnú ponuku, bude musieť urobiť zásadné rozhodnutie. (STV)

eJacques

...Snad životní role Sidneyho Poitiera (viz Hádej, kdo přijde dnes na večeři)... Perfektní podkreslení hudbou, která je opravdu dobová... Stačí jen kouknout... ()

andrii

... rozklenul duši študáckou. Charisma za katedrou, autorita před tabulí. Až se Vám zasteskne po nás, školou povinných... My přistoupili na Vaši lekci - být lepší, vydali se cestou proměny. Hodiny slušnosti a poznání, jednání rovného s rovnými. Jen tehdy můžeme uspět ve zkoušce (z) prvních kroků (k) dospělosti, získat Vaše uznání. Mnozí pedagogové projdou naším životem zcela bez povšimnutí, zapomenuti, ale jen pár výjimečných, možná jen jeden jediný, má tu vzácnost trvale střežit paměť křehké rovnováhy, vzdělanostní a osobnostní důvěry. ()

Mirokukii

Osvědčené a tolik omývané téma ze školních lavic. Správný učitel vs. studentská sebranka. Jsou pouze dvě možnosti: utéct, a nebo ty šmejdy bez kázně a zájmu něco naučit. Film to zábavný, snad prostý ve scénáři, ale o to silnější ve výkonech, a to zejména "dětských" představitelů. Sidneyho netřeba vychvalovat, to je totiž samozřejmost. V závěru dojemné s velmi milou písní. ()

asirtes

Autobiografický román E. R. Braithwaitea To Sir, with Love je silná kniha a inšpirácia pre každého, koho zláka profesné zdielanie skúseností. Jeden z mojich top filmov z detstva. ()

progression

Moje velká "srdcovka" z mládí. Je pravda, že v současné době už film připadá trochu naivní a zastaralý. Pro mne ale stále zůstává nostalgickou a příjemnou vzpomínkou a v mé Top10 se ještě stále drží. Filmů na téma "študáci a kantoři" jsem viděl mnoho a hodně dobrých, ale nějak pořád preferuji tento. Třeba je to kvůli Sidney Poitierovi, kterého jsem měl hodně rád (ne náhodou mám ve své Top10 s ním dokonce 2 filmy). Možná je to i tím, že jsem byl v té době přibližně ve věku jeho žáků a jeho přístup se k nim chovat s přirozenou autoritou jako k dospělým jsem oceňoval, obzvláště když v tehdejších školách u nás převažoval přístup autoritářský a soudružský (těm nemnoha výjimkám se tímto omlouvám). Nakonec Sidney vyhrál i když se k tomu přístupu musel docela obtížně probojovat. Také jsem byl odchován hudbou šedesátých let a písničku "To Sir, With Love" s Lulu jsem slyšel nedlouho před shlédnutím filmu (byla dokonce No. 1 v anglické hitparádě). ()

zdenny

Tento film se mnou musely zhlédnout i obě mé dcery, protože si myslím, že takováto látka by měla být pro patnáctileté žáky podmínkou. V tomto filmu se totiž snoubí více témat, která by mohla studentům rozšířit jejich obzory. Snoubí se zde historie s problematikou rasovou, sociální a problematikou přístupu žáků ke vzdělání. Divák zde může porovnat dobu dnešní s obdobím šedesátých let minulého století a může vidět, jak v té době vypadal Londýn. Diváci mohou zjistit, že i člověk tmavé pleti může být kultivovaný a vzdělaný. Studenti zjistí, že náctiletí jsou pořád stejní bez ohledu na rozdílná desetiletí. A především by studenti měli pochopit, že vzdělání je pro jejich další život velice důležité. Protože pokud národu chybí vzdělání, je národ slabý a velice zranitelný. Z těchto důvodů bych tento film doporučil jak dospělým, tak především žákům středních škol. Navíc ve filmu hraje velice charismatický Sidney Poitier, jehož projev mi nápadně připomíná herectví Denzela Washingtona. ()

LEGACY

Určitě se zde dá najít spousta inspirace a porozumění ke svým žákům, i pro nynějšího učitele. Povinná projekce pro všechny ty bezhlavé učitele a učitelky, co k žákům přistupují bez toho, aby viděli svět jejich očima a projevili patřičný respekt. Pokud se vám třída bouří, problémem je patrně váš přístup, žáci se nesmí nudit, zvládnou vás prokouknout. Pěkný film :) ()

-ELFKA-

Film, ktorý je možné hlboko precítiť, ponoriť sa doň a užívať si jeho atmosféru. Spraví rozhodne dobrú náladu. Nenám žiadnu výčitku, proste si k nemu treba iba sadnúť a ticho sa nechať unášať. ()

Ravi

Je v tom kus britského gentelmanství a kus hereckého umění, jakoby Poitier a ostatní hráli divadlo a ne film. Celkově vzato je to moc krásný snímek s trochu naivním, ale zásadním příběhem o muži, který učil, aby se mohl stát tím, co si vysnil, ale zjistí, že vždy snil o tom být učitelem 75% = 4/5 ()

JohnSmith

Teenagerovský film ze 60 let s výborným Poitierem. Nečekal jsem,že ten film dokoukám do konce, ale stalo se a nelituju. ()

Autogram

Predstava problémovej triedy s viacmenej bežnými žiakmi, ktorí maximálne ak zvýšia hlas, hovoria ľúbozvučnou mäkkou slovenčinou a najnebezpečnejšou zbraňou sú boxerské rukavice alebo kúsok dreva, je naozaj naivná, ale celkom príjemne. Výchova problémových žiakov netradičným učiteľom sa vo filme premlela už veľakrát, ale toto bolo asi prvé známejšie spracovanie, na ktoré si matne spomínam už z dávnych čias. Premena žiakov je nakoniec zvláštna, očakávaná, ale veľmi príjemná. ()

Aqualung

Nádherný výkon pana Poitera, která táhne celou třídu grázlů a gaunerů nahoru a dokáže tak uchopit správným kantorským způsobem mentalitu a vůli mladých lidí.Silná osobnost je tady žádoucí, stejně jako kantorské schopnosti.Ve své době odvaha.A to jak co se týče fabule, tak černošského učitele.Já to viděl taky hrozně dávno, ale hodnotím vysoko.Včerejší film Mezi řádky je jen slabý odvar. ()

venca163

Dneska už je to šíleně naivní. Nejvíc mě asi nudilo, že ten film neměl žádnou zápletku+vyvrcholení (aspol.), ale jen tak pořád plynul na tý vlně pravé poslání učitele je správně vychovat své svěřence. Navíc nechápu, co se zahazoval s tou třídní princeznou, když měl v kabinetu výstavní kolegyňku. (60%) ()

Danikaa

Film aktuálny v každej dobe. Tých 5 hviezdičiek som nedala z nostalgie, ale pre jeho nadčasový obsah a perfektného Sidney Poitiera. Film pokladám za poctu každému učiteľovi s veľkým U. Vždy ma donúti spomenúť si na nášho profesora matematiky, ktorý na nás nikdy nekričal a vážili si ho aj tí najväčší grázli v triede. ()

kisha

Tak jsem si kdesi na netu dělala test "what movie are you?" a oni potom na mě, že tenhle...neváhala jsem, druhý den si ho sehnala, natěšeně se na to podívala, že se o sobě něco dozvím...výsledkem je, že jsem přecitlivělá, naivní, všechny dojímající, trapné monology/dialogy povídající, na druhou stranu možná rozumná, umím jednat s lidmi, bez předsudků, nevznětlivá a líbí se mi Judy Geeson:)ten film mi zkrátka otevřel oči ()

Danoboss

Jednoducho nie, aj cez peknú myšlienku filmu nedokážem prekusnúť fakt, že všetci študenti sú po lobotómii a ich chovanie je neuveriteľne nelogické. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier