Epizody(3)

Prostřednictvím technologicko-paranoidního podobenství věku sociálních sítí se tato napínavá, černě humorná minisérie zamýšlí nad současným neklidem našeho moderního světa. V průběhu posledních deseti let změnily technologie téměř každou oblast našeho života, bez možnosti zastavit se a zamyslet se nad smyslem těchto změn. V každé domácnosti, na každém stole, v každé dlani je plazmová obrazovka, monitor, chytrý telefon - černé zrcadlo naší 21 století trvající existence. Chápání reality se posouvá. Modlíme se na oltářích Google a Apple. Algoritmy Facebooku nás znají mnohem důvěrněji než naši vlastní rodiče. Máme přístup ke všem informacím na světě, ale mozková kapacita neumožňuje absorbovat cokoliv delšího než 140 znaků tweetu. Černé zrcadlo, směsice seriálů Zóna soumraku a Neobvyklé příběhy, se zamýšlí nad současným neklidem našeho moderního světa. Tři samostatné dramatické "co kdyby" příběhy v technicko-paranoidním duchu jsou břitké, napínavé, satirické a odvážné - některé komicky, jiné šokujícím způsobem - ovšem všechny jsou úplně jiné, než co jste kdy v televizi viděli. (HBO Europe)

Shizle

I po více jak deseti letech zůstává první série Black Mirror jednou z nejlepších, a všechny její díly jsou dnes ještě relevantnější, než tehdy. Trojice epizod je dost konzistentní, a ani jeden není vyloženě navíc. V druhé a třetí epizodě se seriál tak trochu zadefinoval, tvůrci se v nich totiž zabývají strachem z nových technologií a jejich případným zneužitím, tento motiv se později promítá ve všech dalších sériích a pro Black Mirror se stává vlajkovým. Jediný díl, který se této škatuli v první sérii vymyká je The National Anthem. Tady motiv technologií nahradilo vydírání a dopad nevědomosti na faktory rozmýšlení při osudové volbě. Rozlišná epizoda, která však na mnohých i po šesti sériích rezonuje jako jedna z nejvíce. Poslední věc, kterou musím podotknout, je že jsem se tu jako poprvé seznámil s Danielem Kaluuyou, který je perfektní všude, kde se objeví, a tady hraje naprosto špičkově. Miluju BM a první série je výborná. Nejlepší epizody: The Entire History of You, Fifteen Million Merits, The National Anthem ()

Mouchal

Černé zrcadlo nám umožňuje nahlédnout do vize technologicky vyspělejší alternativní reality a donutí vás k zamyšlení jak o příběhu jednotlivých epizod (nijak na sebe vzájemně nenavazují), tak i o vás samotných. Většina populace už si osvojila technologie a bez spousty těchto moderních vymožeností už si mnoho z nás život nedokáže představit. Možná k tomu svádí naše rozmazlená líná mysl, ale bývávaly i doby bez mobilních telefonů či sociálních sítí (ne že bych to kdovíjak pamatoval). A tak tato britská mini-série přišla s pomyslnou dvojsečnou sekerou, kdy dva kroky vpřed v oblasti výzkumu nových technologii "pro blaho lidstva", udělá samo lidstvo dva kroky dozadu. To vše obaleno v černém humoru, který netlačí na pilu. Já osobně si po každé epizodě vyhradím pár minut na zamyšlení, protože o tom všem tento seriál je. Až mě osobně udivuje originalita jednotlivých epizod, protože prakticky každá by se dala s dobrým dohledem zpracovat v zajímavý malý film. A teď mne omluvte, musím si jít zajezdit na kole, zatímco si budu přehrávat vzpomínky na včerejší odpoledne, kdy premiér mr*al prase. 90% ()

GTS_PUNK

Životy, ktoré dnes žijeme, sú úzko späté s novými technológiami a sociálnymi sieťami, vyvíjajúcimi sa niekedy tak rýchlo, že to ani nestihneme zaregistrovať. Či si to chceme priznať, alebo nie, viac či menej sa dotýkajú každého z nás. Nikdy predtým nebolo jednoduchšie žiť "dokonalý" život, a zároveň ten "dokonalý" život závidieť niekomu inému. V spleti "dokonalosti" sme všetci, ale jedného dňa sa nám môže vymknúť spod kontroly. A potom už bude neskoro. Práve na technologické výdobytky doby, všadeprítomnosť a moc sociálnych sietí v troch epizódach svojským spôsobom upozorňujú tvorcovia prvej série seriálu Black Mirror. Tri epizódy, tri príbehy, traja režiséri, rovnaký odkaz, ale rozdielna kvalita. Presne taká je táto séria v skratke. Hoci papierovo sa javí, že vo svojich troch epizódach skrýva kontroverzné témy, šokujúce obrazy a desivé vízie moderného sveta, nie je to úplne tak. Samozrejme, dalo by sa polemizovať o tom, čo je a čo nie je kontroverzné, šokujúce a desivé, no vo finálnej podobe pôsobia epizódy prvej série oveľa jemnejším dojmom, než ako sú opísané. Z hľadiska príbehu možno na každej z nich bezpochyby oceniť námet. Ak má však divák "veľké oči", samotné príbehové spracovanie ho následne sklame, pretože, ako už bolo spomenuté, nie je dej ani jednej z epizód vyhrotený na maximum, ako sa prvotne môže zdať. Kvalitatívne nepredstavujú epizódy jeden celok, ale takisto sa líšia aj navzájom. Z trojice najlepšie jednoznačne vychádza posledná epizóda, nesúca názov The Entire History of You, ktorá vyniká nielen svojím námetom, ale najmä vykreslením hlavných postáv, podstupujúcich morálne skúšky, v ktorých je vďaka zabudovaným pamäťovým čipom prakticky nemožné klamať. Toby Kebbell v roli Liama je jednoznačne najlepšou postáv nielen v rámci tejto epizódy, ale celej série vôbec. Hneď za ním v tesnom závese nasleduje Daniel Kaluuya v roli Binga Madsena v epizóde Fifteen Million Merits, ktorá sa odohráva v akomsi dystopickom univerze budúcnosti, ale vynikajúco reflektuje dnešný vplyv reklamy a mnohokrát hlúpych televíznych show, zdanlivo sa tváriacich ako vstupenka do raja. Najslabšou epizódou série je hneď tá prvá - The National Anthem - ktorá sa snaží vyložene šokovať, a zároveň ukázať, ako ďaleko je človek ochotný zájsť, aby niekoho zachránil. V mnohom však postráda aspoň minimálnu vierohodnosť, čím si sama podpisuje ortieľ. Black Mirror - Season 1 je čiernym zrkadlom nastaveným spoločnosti, ktoré svojím viac či menej futuristickým poňatím reflektuje nás dneška v záplave moderných technológií. Zároveň je to však trojica spolu priemerných epizód, ktorých napísané obsahy vyznievajú oveľa lákavejšie, kontroverznejšie, a do istej miery možno aj lepšie, než ako v skutočnosti nakoniec pôsobia. To však v žiadnom prípade neznamená, že by sa im mal divák vyhnúť, práve naopak. Ich spracovanie je akýmsi mementom toho, že čím viac sme pohltení sociálnymi sieťami a technológiami doby, tým menej vnímame realitu takú, aká v skutočnosti je. ()

maoc

Velmi slibný rozjezd, slabší dvojka a skvělá trojka. Nemohu jít s hodnocením níže, protože i ten v mých očích nejslabší díl 15 000 000 meritů je hodně dobrý a plný přesahů do (naneštěstí velmi blízké a velmi reálné) budoucnosti. ()

hrumsrt

English crazy stories! Každá epizoda z tohohle trojlístku je nápaditá a svým způsobem geniální. Jakým způsobem to poukazuje na řadu futuristických technologií, jak pracují s vizí budoucnosti. Řada skvělých hreckých výkonů, které zase v tolika seriálech neuvidíte. 80% ()

IZFNP

Prvé stretnutie s Black Mirror u mňa išlo ztuha: prvý diel som pozerala tak nejak na 80% pozornosti, ale vo výsledku ma ten diel fakt zaujal a usadil sa mi v hlave. U druhého som po 10 minútach dokonca epizódu vypla, no keď som sa k nej po pár dňoch vrátila, dopozerala som ju už so záujom, pričom tretí už som pomerne ľahko zhltla. I keď ľahko asi nie je správny výraz, nakoľko na BM nie je nič ľahké. Je to strava pre mozog a otrava pre náladu, pretože je to hutné a ťažké a kruté, ale tak pravdivé! Tento seriál svet potrebuje vidieť, potrebuje sa nad jeho motívmi zamyslieť, potrebuje ich spracovať i za cenu, že z nich ostane rozpačitý a sklamaný z ľudstva. Pretože nech je svet okolo nás, aký chce, sme to napokon my sami, čo si prihodíme emocionálnu a vzťahovú skazu. ()

PaTeXx

Těžko o tom něco psát, tři epizody jsou málo na nějaký pořádný souhrn. Zkrátka kvalitní úvod, ale místy se člověk dost nudí. Je potřeba naložit s potenciály adekvátně a nevytvořit nějaký posraný hnůj (snad nepředpovídám). ()

fimler

"Celá tvá minulost": K tomuto dílu chci říct, že pokud bych ho viděl v roce 2011, tak ano, nejspíš by mě to odrovnalo, ale v roce 2022? Prostě obyčejné nahlédnutí a pohled na to, co kdyby všichni měli vlastní paměťovou kartu v hlavě. Nic víc, nic míň. Někoho tento námět odrovná, ale stále mi to nepřipadá, až tak odrovnávající, aby si seriál zasloužil takový hype. Chápu ty co to dokáže nadchnout a čím je to dokáže nadchnout, ale prozatím je pro mě Black Mirror velmi overhyped záležitost. 3hvězdy /// "Národní hymna": O něco lepší než Celá tvá minulost, 4 hvězdy /// "Patnáct milionů meritů": 3 hvězdy 1. Série - nic překvapivého, všechny náměty už jsem někde dříve viděl, v roce 2011 určitě bomba, ale v roce 2022 už slabota, dohromady 3 hvězdy ()

HennessyVSOP

Třídílná miniserie nenavazujících krátkých filmů o kontroverzi sociálních medií, kterým budeme možná v blízké budoucnosti čelit. Tohle je asi jedna z nejvíc aktuálních věcí, kterou může současná mladá generace vidět a jsem zvědavý, až si tohle pustím za 20 let... ()

cobislav

Nemůžu jsi pomoct ale jaksi mě to nebere. Nevím sice jak to bude s dalšími sériemi ale čekal jsem, že Black Mirror nám bude ukazovat jak technologie ničí naše životy a lidskost a né jak by se to mohlo dít za 10 nebo 100 let. Nemůžu tomu přijít na chuť ale snad dám ještě šanci další sérii. Prozatím 70 %. ()

Lendak

The National Anthem: Lepší úvod o ani nemohol byť. Také celkom bizarné, ale stále veľmi originálne a mrazivé politické "scifi", aj keď to je až desivo podobné skutočnosti. Zaujímavá myšlienka o pokrytectve a sile médií, nútia diváka, aj na silu, premýšľať nad tým všetkým, čo sa tam vlastne stalo. Všetko to podtrhujú úžasné výkony a stále sa stupňujúca, mrazivá atmosféra. VERDIKT: 9,5/10. Fifteen Million Merits: Zaujímavá antiutopická epizóda, ukazujúca nielen krutú realitu talentových súťaží, ale aj realitu života ako takého. Každý z nás musí tvrdo pracovať, makať, aby mohol kľudne žiť, ale ako? a kvôli čomu? Pre nič. A to krásne odzrkadľuje súčasný svet. VERDIKT: Síce najslabší diel prvej série, ale so stále silnou myšlienkou. 9/10. The Entinre History of You: Najviac realistická epizóda, a zároveň vrchol prvej série, ktorá (ako jedna z mála) nerieši témy ohľadom moderných technológii, ale aj na tie základné. A to je nevera, paranoja a vzťah. A to ju vyzdvihuje oproti tým ostatným. Celé to podtrhuje výborná réžia, a jedny z najlepších výkonov v celom seriáli. VERDIKT: 10/10. ()