Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

Dexter666

Transformerov som v kine minul (aj keď to znie neuveriteľne, žial, bol to môj štátnicový mesiac). Čakal som potom na DVD, ktoré som si nanešťastie najprv pustil s českým dabingom a na plechových reproduktoroch telky. Po zhliadnutí by som tomu nedal viac ako tri *. Dal som filmu ale druhú šancu a teraz po troch mesiacoch som si ho pustil ešte raz v originále a s poriadnymi slúchadlami na ušiach a musím jednu hvizdu pridať. Film má jeden aboslútny superlatív - je to totálna pastva pre oči a uši. Je veľa filmov, ktoré vytiahli SGI zo šedého priemeru, ale všetky tento rok predbehli práve Transformers. Neskutočné triky - od začiatku moderných počítačových efektov sa používala formulka "ako živý". Ale až Transformers skutočne dali tomuto pojmu pravý význam. Sú jednoducho absolútne zapracovaní do reálneho prostredia. Je to jedna veľká šialená jazda na horskej dráhe so skvelou hudbou, výpravou a pokryvkávajúcim scénarom. Veru, škoda, že film je natočený teenagersky (aj keď ľudia umierajú, humor je niekedy trápny). Takisto je vo filme trocha veľa postáv, čo pôsobí kontraproduktívne, keďže každému sa vlastne tak ujde iba pár minút slávy. Napriek tomu musím pochváliť obsadenie - a to nehovorím iba o kráske Megan Fox (teda fakt kus), ale aj mne veľmi sympaticky obsadebí seriáloví herci Josh Duhamel a Amaury Nolasco. Keď sa na to pozriete akokoľvek, plné hodnotenie tomu filmu s kľudným svedomím dať nemôžete, aj keď je to jeden veľký zážitok. ()

damdamh

Nejlepší Bay, doufám, že u trojky ho Spielberg zase podrží zkrátka, aby se neopakovala megalomanská smršť jako ve dvojce... ()

Mikea

Povinnost pro každého, kdo si s nimi jako malý hrál... Vlastně nejen pro něj, ale pro všechny, kteří mají rádi pořádný akční nářez, tady si ho užijí dosyta! ()

Madax

Totálně pitomá slátanina, která kupodivu sklízí úspěch nejen u popkornožravých diváků - tam se to ostatně dalo očekávat - ale bohužel i u jinak seriózní krituky. Pochopitelně jsem předem věděl, že k filmům tohohle "režiséra" musím přistupovat speciálním způsobem, neočekávat žádnou hlubokomyslnou podívanou a nespoléhat se na důvěryhodnost nabízených situací. Byl jsem připraven na jednoduchou zábavu... ale takovou sračku jsem nečekal ani náhodou. Že je scénář někde na úrovni slohové práce třetí třídy základní školy, herci zde spíš jaksi šaškují než hrají a jejich postavy se chovají naprosto nevěrohodně, to jsem u filmů tohoto typu ochotný akceptovat, neberu to dokonce jako závažný zápor. Ale těšil jsem se převážně na triky, a i když je jich tu dost a dost, nedokázaly mě zaujmout, hlavně kvůli tomu pitomému střihu. Opravdu, přes ten kulometný střih, blbnutí s kamerou a další "zlepšováky" je celkem těžké si většinu trikových záběrů hezky vychutnat. Celé zpracování působí tak nabubřele a nevkusně, že se mi nechce věřit, že měl s tímto filmem něco společného Spielberg. Film je přímo nabitý příšernostma prvního řádu, které mnozí možná považují za vtipné či zajímavé, ale člověk s nějakou dávkou soudnosti by měl být zhrozen tím přívalem nevkusu, jakého se mu dostává. Ten mrňavej robozmetek, co se maskuje za rádio, mi přijde protivnější než Jar Jar Binks, což mě přivádá na následující myšlenku: Zlatá Epizoda 1! A taky zlatý Den Nezávislosti, Batman Forever, Mumie a další snímky, kterým jsem vyčítal jejich komerční zaměření a kulturní nevyspělost. Transformers jsou totiž ještě hluboko pod nimi, a jejich všeobecný úspěch jasně ukazuje, kam tento svět míří: Do záhuby a rozkladu v konzumních sračkách. ()

Methos-SK

Tento film ked som videl prvy krat ma hned dostal. Bombove efekty....spad deja....roboti.... prose tento film ma vsetko co ma mat akcne scifi. Odporucam! ()

winniefred

Skvélý námět, skvélé efekty a skvélá auta/roboti. Jenom to mohlo být o něco kratší - v některých scénách (hlavně v boji) jsem se mírně ztrácela. ()

Pepe1783

Neskutečná akční svižná jízda. Skvělá hudba, skvělé efekty. Nenáročný film ideální na odreagování. Michael Bay nezklamal a udělal to, co mu jde nejlépe - bravurní dílo, na které se jen tak nezapomene. ()

leonidas

tak na úvod pokud chcete v americe splašit nejlepší kočku a zažít trochu vzrůša musíte bejt tupej jak hovado. ne krásně roztomile hloupý jako forest gump, ale prostě tupej. jinak tak by vám po půlhodině kdy je new york úplně na padrť a několikrát se ji pokoušely zabít, ta nejlepší kočka neřekla, že je s vámi ráda (asi byla ujetá, konečně kdo jiný by si to s vámi rozdával na kapotě auta, když na vás čučí nějaký monstra) další problém bych viděl v tom, že režisér vlastně nevěděl jestli film točí pro děti (viz scéna před domem hlavního hrdiny) nebo pro dospělé (viz poušť nebo rozflákanej new york). taky mi vadí ty zrychlené pohyby kam se poděly ty slastné okamžiky kdy hlavní hrdina se připravoval na boj náležitě pomalu a pak se s nepřáteli řezal v některých okamžicích i zpomaleně aby divák náležitě mohl vychutnat všechny pikantérie ubohé smrti kruťáka a dívčí oko spočinout na ladných křivkách jeho těla. ne že by něco z toho dělal náš hrdina ten je tupej do konce, já myslím zbytek týmu.dále mi vadily ty dialogy někdy to opravdu zavánělo červenou knihovnou a i když mi to pokud je to náležitě podaný nevadí zde to náležitě podaný nebilo a tak mi to vadilo. ()

Chester46

Myslim si že skoro všichni když sme byli malý, měli sme hračku, třeba autíčko, které se během chvilky proměnilo v nesmrtelného bojovníka za dobro. Když jsem si to pouštěl, měl jsem doslova, filmový "orgie". Zvlášt když se Bumblebee promění v nový Chevrolet Camaro. Neutichající válka mezi Autobots a Decepticons, která se přenáší na naši "milovanou" matičku Zem. To všechno umocňuje sexy kočka Megan Fox a prcek Shia LaBeof. Pro mě rozhodně film roku 2007. Jediné co mi vadí je CZdabing. Odfláknutější práci jsem v životě neviděl. Zlatej originál. Jestli si chcete tenhle film užít a užít si i ty hlášky tak jednoznačně si to pouštějte v originále! ()

Leyla

Nevím, jestli to bylo tím českým dabingem, ale tohle byla prostě hrůůůůza! Počítám, že ještě seženu originál, ale nemyslím, že by to bylo o moc lepší. Hroznej scénář, Shia mi celou dobu lezl na nervy, všichni pořád něco ječeli a blekotali.... Ty tři hvězdičky ale dát prostě musím...protože ty bitvy mezi transformerama ty byly opravdu geniální a dechberoucí dokonce i na malém monitoru, nedovedu si ani představit jak moc impozantní na plátně! A Megan Fox je fakt kočka:) Jen nějak nedovedu posoudit jestli hrála dobře nebo ne:-D ()

Tempest

Velmi dobrá akční podívaná. Film je jedna velká akce od začátku do konce, resp. od té doby, kdy se objeví první transformeři. Obří roboti, brutálně rychlé bojové akce, dobrá hudba a Megan Fox, co si přát víc? Jen takový ten americký patos si mohli odpustit, klidně bych se bez něj obešel. Lze jen doporučit. ()

Sobotinka

Po několikerém shlédnutí musím značně ubrat z počátečního nadšení. Transformers určitě nebudou patřit k filmům, které si po čase dobrovolně sama pustím. ()

MaxQ69

To je jeden z opradu mála zfilmovaných komixů, který se mi fakt líbí. Samozřejmě je to něco, co nadchne určitě nenáročné diváky, ale efekty a zpracování je naprosto perfektní. Příběh je sice dost jednoduchý, avšak efekty tuhle nedokonalost na mnoha místech zastíní. Osobně jsem velmi spokojen a hlavně příjemně překvapen. 85% ()

Nashy

Když jsem se dozvěděla, že se bude točit film o robotech z vesmíru, pomyslela jsem si, že to v žádném případě nemůže být zajímavý film. Absolutně jsem neměla chuť se na tento film podívat. Až, když jsem zjistila, že o režii se postaral Michael Bay a hlavní roli hraje Shia LaBeouf, odhodlala jsem se na Transformers podívat. Po prnvních pár minutách jsem změnila názor. Tohle je naprosto vynikající film. Opravdu jsem ráda, že jsem si to rozmyslela a podívala se na něj. 5 hvězdiček je podle mě málo. ()

holden

Michael Bay sa nezaprie a tento film mu sadol ako detska prdel na serbel. Krasne efekty, perfektne prepracovani transformeri, fanusik komixu musi byt blahom bez seba. A kedze mam na Shiu LaBeoufa slabost od jeho "The Greatest Game Ever Played" nemohol som odchadzat z kina inak nez spokojny. ()

Peťko

Efekty sú tu skutočne neuveriťeľné a dej podporujú, neprekrývajú. Story je jednoduchá, s logikou nemá nič spoločné a v podstate je absolútne nepotrebná. Jediné na čo sa pri sledovaní tohoto filmu potrebujete sústrediť je akcia skomponovaná majstrom tohto žánru. Bay je proste nenapodobiťeľný a vie ako na to. Pokiaľ chcete v kine zažiť dve a pol hodiny, nefalšovanej zábavy a ste schopný svoje IQ po dobu trvania trochu degradovať, film vrele doporučujem. A pokiaľ ste muž medzi 16 a 65 možno vám bude stačiť Megan Fox, ktorá síce nevie hrať, ale s takým hardvérom ani nemusí. ()

Mr.PeP's

Naprosté vizuální a zvukové orgie. Jeden z filmů na který se vyplatí jít do kina už jen pro vizuální zážitek. Člověk pak děj moc nevnímá:-) Ikdyž ten taky není nejhorší. Dobrý výkon LaBeoufa, o kterém po tomto filmu budou lidé nejspíš říkat: ,, To je ten z Transformers!":-) ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)