Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

hrumsrt

Nedám na tuhle sérii dopustit, teda spíše na původní trilogii. Miloval jsem to a každý jednotlivý film jsem viděl nespočetněkrát. Michael Bay od té doby má ode mě tak trochu imunitu a nesmrtelnost, že mu toleruji ty divnosti z posledních let, ale tady stvořil úplně jiné univerzum a předal cosi filmu. Většina mladých teen chlapců má sen, koupit si našlapanou káru a vozit si v něm pořádnou frajerku. A přesně tohle zvládne i hlavní hrdina Sam, jen teda to autíčko má vlastní hlavu a vlastně je to maskovanej mimozemšťan. On ani Sam není úplně random týpek jeho prapradědeček Archibald ve své pouti po polárním kruhu objevil v ledové jeskyni robota a v jeho brýlých je něco, po čem jdou všichni kovový obři, které jen najdete. Začíná tak vzrušující podívaná, s geniálními efekty a řadou cool vybuchovaček. A co víc nespočet detailních záběrů na Transformery, kteří se spolu pořád perou. Jediná škoda, že jsem to tehdá neviděl v kině! Je to neuvěřitelný příběh, geniálně využité zpomalovačky, rychlé prostřihy, Zkrátka většinou všechno, co se v moderních megafilmech kritizuje, tady šlape jako stroje. Nádherná postupná výprava, super rozvrstvený příběh, který zaklapne v ten správný moment a všechny stránky do finálového aktu zvládne plynně sloučit. Plnohodnotný blockbuster se vším všudy, který navíc drží i úplně geniální soundtrack. Úlítával jsem na tom na všem... Dokonalost! 100% ()

cimrman2.

Takhle mě herečka neuchvátila od dob kdy jsem viděl Marilyn Monroe na place! Megan Fox je sexbomba jak má být. První půlka kdy se děj naťukává je famózní a kraluje tady Megan Fox s LaBeouf s řadou komických scén které jsou k sežrání. Posledních 20 minut akce mi vzala 5hvězdičkový pocit ale Megan Fox feel mi zůstane ještě dlouho. ()

Lukasino_T

Teprve v nedávné době jsem se dostal k tomuto filmu. Nikdy předtím jsem jej neviděl. Jediné, na co jsem koukal jako malý, byl animovaný seriál Transformers Prime, který mě strašně bavil a líbí se mi dodnes. Když u tohoto filmu člověk přivře oči nad ne zas tak propracovaným scénářem, dějem a dialogy, dá se u toho dost dobře bavit. Hlavní tahák v podobě efektů a akce funguje opravdu neskutečně dobře a idnes to vypadá sakra dobře. Rozhodně se u toho nedá nutit. Soundtrack je samozřejmě legendární a krásně podtrhuje velkolepost filmu. Co je ovšem místy opravdu nesnesitelné jsou dětinské vtipy a sexuální narážky, které působí vážně trapně. Ale budu hodný a nechám ty čtyři. Lhal bych, kdybych řekl, že mě to nebavilo. ()

the_doctor

Pro me zatim No. 1 pro letosni rok spolecne s Hot Fuzz:-) Dechberouci efekty jsou jasny tahoun, dale skvela hudba (Jablonsky neskejsnul jen u Zoufalych manzelek) a opravdu dynamicky strih, skvele zahrany hlavni hrdina (Shia LeBeouf je talent, tesim se na Indyho 4), akcni sceny proste bayovske, finale nalezite spielbergovske a hlavne to je cele dohromady zabavne a udrzi to pozornosti divaka. Popcorn jak vysity, stopaz pres dve hodiny narozdil od premrstenych Piratu 2 utekla jako mrknutim oka. Mozna bych jen vytknul velmi pomaly rozjezd a velmi uspechany zaver. Celkove je to ale vice nez vydarene a ja se modlim za peknou DVD edici:) ()

maruji

Já toho Baye opravdu z celého srdce nenávidím, pěkně dlouho jsem musel vrzat zuby, než jsem se konečně odhodlala, že tenhle film spravedlivě ohodnotím. Není to na pět hvězd, ale skoro, opravdu jen o kousek. Přiznávám se bez mučení, že se mi Bay ani tentokrát netrefil do vkusu, ale přeci jen poslední dobou se primárně soustředím na jiný druh filmů, než jak tomu bylo zvykem ještě před několika málo měsíci. Transformers, to je totiž nejpovedenější letošní letní blockbuster. Bay se trefil naprosto nečekaně hřebíček na hlavičku a přiletěl s přesně takovým filmem, jaký dnes chce každý vidět. Nejde tu o látku, kterou si zvolil, ale o strukturu vyprávění. Přestože se jedná o snímek notně odlehčený, dost kontroverzním a neskrývavým způsobem útočí s ohromným nadhledem na dnešní globální problematiku. Naráží snad na všechno na co si jen vzpomenete, ale s takovým nadhledem, že jsem ani sama nevěřila, že to natočil ten akční ňouma, jehož filmy vykrádají vše co jen jde, přičemž nemají hlavu ani patu. Shrek, Spider-man, Harry Potter a dokonce i Piráti z Karibiku, ti všichni se mohou jít zahrabt, nesahají totiž ani po Samovi kotníky. Věštím, že Optimus Prime dnes nelítostně zadupe veškerou konkurenci... A víte proč? Nejde tu o splnění dětského snu. O tom jsem již mluvila výše... Víte co je to film? Má nabídnout útěk z reality a právě to se bohužel těm posledním moc nedaři. U Transformers, ale na chvíli zapomenete, že nějaké problémy existují, příběh vás sice asi nepohltí, ale budete fandit hrdinům a opravdu si ho po dlouhé době užijete. Začala jsem s předsudky, ale tomuhle filmu jsem prostě podlehla. Už je to opravdu velmi dlouho, co jsem u závěrečných titulků litovala, že film skončil. Ale teď mám dokonale vyčištěnou hlavu a veškeré těžkosti jsou pryč. Doufám, že tenhle lék zabere i na podruhé. Strhující podívaná. Naprosto mě dostal a odpočinula jsem si, jak u žádného jiného. Odpočatá a nadšena musím jen říct: "Omlouvám se, Michaeli, tohle jsi zvládnul, díky." Zároveň se však modlím, aby nevznikl druhý díl, ten totiž může být jen propustkou do pekel. ()

AVP

Jak uz zde bylo řečeno, jen doufám, že na DVD vyjde trochu drsnější verze, ve které bude méně dětských hlášek :) ()

jukyn

Na tento film jsems e těšil již od jeho ohlášení. Nevěděl jsem co čekat.Včera jsem ho měl konečně tu čest shlédnout a musím uznat že je vskutku skvělý.Není moc co vytknout až na pár věcí,které se ve všech sci-fi najdou.Jen mě mrzí že je to více komediální,přál jsme si spíše akční film s kapkou toho napětí. Těším se na pokračování,které je neoficiálně ohlášeno:) ()

Skeevee

Film největší nářez =)) Čekala jsem hodně, ale bylo to ještě lepší, než jsem předpokládala =) ani ne moc těch šílenejch americkejch pokeců o národní hrdosti apod =) ani žádné přemrštěné láskyplné scény, ale chechtacích scén...ježiš! Takhle jsem naposled byla připoutaná do sedačky asi před 3 rokama =)) Akce od začátku do konce...tak má takovej film vypadat =D ()

Cid

Megalomanský koncert pro oči. Tohle je film pro který vznikly velké sály multikin, tohle je film který posuvá lidské možnosti v oblasti efektů na další úroveň. Více takových a kupuji do kina permanentku:-). ()

Vlado_B

Bay a jeho štýl. Buď už viete o koho a o čo ide a teda skočíte na túto efektnú mega blbosť a pobavíte sa alebo budete hľadať niečo viac na zlom mieste. Bezduchá popcornová zábavička, na ktorú sa dobre pozerá, zbytočne viacej rozoberať. 8/10 ()

old salt

Normální filmeček na 30-50%, ovšem vizuální efekty jej posouvají o hodně výše. Bajovština. Nejvíc se mi od něj ale stejně líbila Skála... ()

wesker

Rozhodoval jsem se mezi třemi nebo čtyřmi hvězdičkami... ale nakonec jsem podlehl a dal čtyři. Po efektní stránce filmu nelze nic vytknout ale dějově mi Transformers přijdou hodně infantilní a průhlední.Opravdu je až s podivem jak se s dnešní technikou dá natočit film opravdu o čemkoli a tak aby člověk při podívané na akční grafické orgie neměl čas moc přemýšlet že je to vlastně celé nesmysl :) ()

proda

Kdybych byl puberťák, dal bych filmu nejspíš 4 nebo 5 hvězd, ale nejsem. Film je vizuálním koncertem, hlavní hrdina opravdu hraje a není jen tupou loutkou, tak jak je tomu často v případě kasových trháků s teenegerskými herci, jenže to je u filmu trochu málo. Transformerům totiž chybí kompaktnost. Dějová linie je často a zbytečně přetrhávána nejrůznějšími epizodami, které nikam nevedou. Objevují se postavy, které se chvíli tváří jako důležité, ale pak zmizí nebo se stanou jen zbytečnými statisty. Celý film měl pěkně našlápnuto ale zbytečným protahováním velkou část svého potenciálu ztratil. Škoda, Michael Bay měl určitě na víc, než na mírně lepší 3* ()

kiraorigin

Některých nedomyšlených maličkostí (jako že když Sam (Shia LaBeouf) drží brýle jsou maličké a když je pak zvedne Optimus Prime vypadají jako by si je ten obr snad mohl nasadit... nebo když sedí ten černoch s blondýnkou ve vyšetřovací místnosti a láduje se koblihama... v jednom záběru zbydou na talíři dva okousané kousky a v dalším už je tam zase celý koblížek...o přechodech dne a noci ani nemluvě) si nesmíte všímat a pak se Vám bude tahle neuvěřitelná blbost hoooooodně líbit. ()

clarc

neskutecna nakladacka! tohle je proste klenot, ktery jen tak neco neprekona. temer dokonale. co vic dodat...snad jen, ze si jdu koupit auto do bazaru ()

Elemmírë

Není to absolutně moje krevní skupina. Tohle bych nedokoukal ani v televizi, natož v kině. I kobra 11 má lepší děj. Dvě hvězdy za to, že se prostě z tohodle tématu víc vytlačit nedalo. Stále mě ale trápí jedna otázka.. kdo vymyslel to, že by roboti takovéhle kategorie za účelem zničit druhého používali klasickou lidskou "rvačku". čekal bych nějaké chytřejší metody. ()

Doctord

Jedná hvězdička je za to,že jsem to viděl dosti ospalej:-) Docela mne překvapuje zdejší kladné hodnocení,ale proti gustu žádný dišputát. Pro mne to opravdu byla infantilní, nudná, nenapínavá slátanina ,která bohužel trvá dosti dlouho. Pár vtipných scének, až nechutné hrdinské řeči mne donutili dát takového hodnocení. Sbohem Transformers, netěšilo mne. ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)