Simpsonovi ve filmu

Simpsonovci FILM

The Simpsons Movie

Animovaný / Komedie

USA, 2007, 83 min

Tři nadprůměrně vtipné epizody vměstnané do celovečerního filmu, škoda jen, že všechny nejlepší vtípky byly ukázány již v trailerech. Nesledoval jsem dabovanou verzi (ani jsem ji nevyhledával) a musím konstatovat, že i originál má něco do sebe. Homerovo "d'oh" nejde ničím hodnotným nahradit a smál jsem se pokaždé kdy ono citoslovce zaznělo. Samotný příběh je prostý jak je u Simpsonů obvyklé, kadence vtipů a slapstick násilí taktéž, snad jediné v čem se celovečerák liší od seriálu je monumentální hudební doprovod Hanse Zimmera, už jen jeho účast na projektu je vtipem sám o sobě, a to docela povedeným. Seriálu jsem vtisknul čtyřhvězdičkové hodnocení a nevidím jediný důvod, proč bych tak neměl učinit i u jeho delšího bratříčka.(15.1.2009)

Scénář: James L. Brooks, Matt Groening, Al Jean, Ian Maxtone-Graham, George Meyer, David Mirkin, Mike Reiss, Mike Scully, Matt Selman, John Swartzwelder, Jon Vitti a konzultanti: Joel Cohen, John Frink, Tim Long, Michael Price .. Na loni založenou tradici, kdy při návratu z LFŠ navštívíme Brněnský Špalíček a po hromadě nekvalitních kousků (což je letos jen moje domněnka, protože jsem za tři dny na LFŠ neviděl ani jeden film:)) si dopřejeme nějaký kvalitní ve výborném kinosálu. Letos padla volba na Simpsons Movie.. ______ A co nabídla nejznámější seriálová látka na širokoúhlém plátně? Rozhodně velkou porci zábavy, což už dneska mnoho animáků neumí! Zasmál jsem se, mnohokrát a řádně hlasitě. Dílčí momenty geniálního humoru se prolínají s průměrnými vtípky a v pozdějších chvílích mi vadila ztráta tempa, většinou jen kvůli natahování stopáže a hlavně slabší příběhová kostra, která rozvíjela do extrému obvyklou Homerovu hloupost a nezodpovědnost, včetně rodinného rozkolu nebo několika dalších, už několikrát opracovaných motivů. Ono je těžké po osmnácti sezónách i pro tak obsáhlý tým scénáristů něco nového vymyslet. Ještě že tento nedostatek poctivě překrývá sada postarších i velice aktuálních narážek či zesměšnění symbolů Ameriky. Líbivá je taktéž zvláštně pojatá animace a špičková Zimmer hudba. Přes výše uvedené výtky a úctu k seriálu samotnému prostě maximální hodnocení nemohu udělit. 75%. OH YEEEEAH!(28.7.2007)

"Simpsonovi" se mi opravdu líbili jen do té doby, než v nich začal převažovat skečový, fraškovitý a narážkový humor. Mé tajné přání, aby se celovečerní film vrátil k příběhu, se bohužel nesplnilo (ne, příběh neznamená sentiment). Sice je fajn, že film relativizuje sebe sama a pár scén je vážně povedených, ale takové vybroušené animáky jako celovečerní "South Park" nebo "Wallace & Gromit" sleduje spíše z povzdálí. Mírné zklamání. Ale možná za to může i podivná atmosféra kina, kde se ojedinělé uchechtnutí ozvalo párkrát za film.(4.8.2007)

Ignorantství Homera Simpsona tímto přesáhlo zemský orbit, prohnalo se kolem pocukrovaného koblihu vznášejícího se v kosmickém vzduchoprázdnu a tou nejvzdálenější celnicí opustilo prostor naši galaxie. Je mu už prostě malá.. Hustota gagů se ve stopáži rozmělnila, jejich úroveň se měnila jak psaný motiv na pletené dečce Marge a já došel ke zjištění, že se na tu žlutou bandu Yakuzáků ze Springfieldu kouká lépe z Homerova gauče, než z poslední řady Multiplexu vedle Kwik-E-Martu. Tento vývoj má společný i seriál a my se smiřme s tím, že holt žádný strom neroste až do nebe. Spoiler: Nebohý doktor Riviera. Kdo teď bude ve městě provádět odborné chirurgické zákroky jako třeba otvírání lebky kráječem na pizzu..?(27.12.2010)

Struktura televizních dílů podle mě nedovoluje natáhnout vyprávění o žluté rodince na celovečerní stopáž. A to je vlastně moje jediná výtka, protože vtipy je tenhle film doslova prošpikovaný. Zkrátka Simpsonovi tak, jak je mám rád, jen něco se trošku pozměnilo, takže pouze za čtyři. Zklamání? V podstatě ani nevím. Pokud se ale snímek u mě stane evergreenem jako seriál, budu s klidným svědomím moci říct NE. A pak bude i důvod zvýšit hodnocení.(7.9.2007)

• - Před položením báně je hospoda U Vočka hned vedle kostela, avšak po položení báně (konkrétně 93. den) jsou vedle kostela jen stromy. (orkadimenza)

• - Při útěku před rozzuřeným davem je dům Simpsonových zapálen, avšak v pozdější scéně již dům nehoří a je zcela v pořádku. (P. J. D.)

• - Když se Homer představuje jako General Marriot, udeří rukavicí vojáka. V další scéně ale již rukavici nemá. (P. J. D.)