Simpsonovi ve filmu

Simpsonovci FILM

The Simpsons Movie

Animovaný / Komedie

USA, 2007, 83 min

Abych pravdu řek, tak jsem čekal trošku ústup ze slávy oproti seriálu, ale ono to nakonec vůbec neni špatný, ba naopak je to skoro skvělý. Samozřejmě, že to neni takový jako seriál, hlavně kvůli stopáži, která je sice tak akorát dlouhá na animáč, ale i tak to nedokáže udržet vysokou laťkou kterou nasadil samotnej seriál. Střídaj se tady naprosto geniální kousky s trochu nudnějšíma pasážema a přišlo mi, že některý vtipy neměly takovej efekt jakej měly mít. Nicméně se nakonec podařilo udělat výbornej a dokonale zábavnej film k jednomu z nejlepších seriálů všech dob. Slabších 5*(12.8.2007)

Tři nadprůměrně vtipné epizody vměstnané do celovečerního filmu, škoda jen, že všechny nejlepší vtípky byly ukázány již v trailerech. Nesledoval jsem dabovanou verzi (ani jsem ji nevyhledával) a musím konstatovat, že i originál má něco do sebe. Homerovo "d'oh" nejde ničím hodnotným nahradit a smál jsem se pokaždé kdy ono citoslovce zaznělo. Samotný příběh je prostý jak je u Simpsonů obvyklé, kadence vtipů a slapstick násilí taktéž, snad jediné v čem se celovečerák liší od seriálu je monumentální hudební doprovod Hanse Zimmera, už jen jeho účast na projektu je vtipem sám o sobě, a to docela povedeným. Seriálu jsem vtisknul čtyřhvězdičkové hodnocení a nevidím jediný důvod, proč bych tak neměl učinit i u jeho delšího bratříčka.(15.1.2009)

Čekalo se na tuhle filmovou událost snad celé věky, ale jednou to prostě přijít muselo. Problém byl v tom, že tvůrci nedokázali vymyslet příběh, který by na necelou hodinu a půl fungoval. Ono je tedy vidět, že to natahujou jak nejlíp můžou, ale na oplátku právě v té natahované části je tolik skvělých vtipů, že přimhouřit obě oči je prakticky povinností. Simpsonovi ve filmu se prostě povedli na výbornou. Po tolika dílech v seriálu, kdy se člověk diví, kam stále na ty nápady chodí se vyloupl velice povedený animovaný film s excelentním českým dabingem, který pobaví celou rodinu a o to více potěší milovníky nejlepšího seriálu na světě. Stejně jako mě! --- Tati, to není fér zabíjet ryby elektrickým proudem. - Jakožto veliký milovník ryb chci, aby umírali důstojně.(3.8.2007)

Struktura televizních dílů podle mě nedovoluje natáhnout vyprávění o žluté rodince na celovečerní stopáž. A to je vlastně moje jediná výtka, protože vtipy je tenhle film doslova prošpikovaný. Zkrátka Simpsonovi tak, jak je mám rád, jen něco se trošku pozměnilo, takže pouze za čtyři. Zklamání? V podstatě ani nevím. Pokud se ale snímek u mě stane evergreenem jako seriál, budu s klidným svědomím moci říct NE. A pak bude i důvod zvýšit hodnocení.(7.9.2007)

Tahle šílená Simpsonovic famílie si už dost zařádila na televizní obrazovce, takže je velké plátno logickým vyústěním jejich letité (konkrétně osmnáctileté – hodně solidní číslo) popularity. Není to nic světoborného, ale rozhodně to stojí za pozornost. Největším problémem je příběh. Do několika minutové televizní epizody je napěchován nespočet gagů, děj je rozkouskovaný, pohybujeme se vlastně od ničeho nikam, na vedlejší dějové linie se nabalují další epizodky, samostatné scénky, podzápletky, pohrávání si s klišé, s nečekanými a brilantně vybroušenými pointami, popkulturními narážkami, ale jak už bylo zmíněno, jedná se o několik minut, takže to nevadí. A má to tak být. V celovečerní verzi to ale už tak nefunguje. Kladem (zároveň i druhým největším záporem) tak zůstává fakt, že celovečerní epizoda žluté rodinky je naprosto totožná s tou televizní. Jen v délce se liší. Na to, na co jsme zvyklí, se nám dostane. Nevyvážená hlavní dějová linka se obtáčí kolem ekologického problému, který ohrožuje samotný Springfield a nebyl by to Homer Simpson, aby z ekologického problému neudělal ekologickou katastrofu. A to s nápomocí vepříka, kterého pojme jako domácího mazlíčka, načež se jeho zlobivý synek Bart cítí (opět) odstrčený na druhou kolej a vedle nudistické projížďky na skateboardu ho začne vábit přívětivá náruč Flandersovic. Líza mezitím nalezne city k ekologickému fanatikovi, Marge na vše dohlíží z povzdálí. Odpovědí z vyšších míst na ekologickou katastrofu je příkaz na spuštění skleněné báně, která uzavře Springfield od okolního světa. A rozzuřený dav se zrovna dozvěděl, kdo za tím vším stojí. Řada následných (ostatně i těch minulých) epizodek už relativně nezáživně natahuje stopáž, už příliš nepřekvapí. Naštěstí si tvůrci po osmnácti letech na nic nehrají, jde jim zejména o zábavu a kvalitní načasování, které dovolí i průměrnému gagu, abyste si na něj i následující den vzpomněli. Stejně i při nějaké běžné činnosti, kterou jedna z postav vykonává, se někde v druhém plánu odehrává sekundární gag; a i ten má na to příjemně pobavit. Tenhle celovečerák je i přes všechny klady a zápory bez debat nadprůměrnou a inteligentní podívanou, přesto mi televizní Simpsonovic jednohubky chutnají přece jenom více. 70%.(15.8.2007)

• - V autě, kde převáží Simpsonovi zpět do báně, má Líza saxofon. Při útěku ho však u sebe neměla. (Kroup4)

• - Při přeskoku Homera a Barta přes springfieldskou rokli na motorce je vidět na druhé straně nabouraná sanitka, která ve druhé sérii zachraňovala Homera, který se tehdy pokusil rokli překonat na skatebordu. (pipapaja)

• - Když se Homer představuje jako General Marriot, udeří rukavicí vojáka. V další scéně ale již rukavici nemá. (P. J. D.)