Simpsonovi ve filmu

Simpsonovci FILM

The Simpsons Movie

Animovaný / Komedie

USA, 2007, 83 min

Tři nadprůměrně vtipné epizody vměstnané do celovečerního filmu, škoda jen, že všechny nejlepší vtípky byly ukázány již v trailerech. Nesledoval jsem dabovanou verzi (ani jsem ji nevyhledával) a musím konstatovat, že i originál má něco do sebe. Homerovo "d'oh" nejde ničím hodnotným nahradit a smál jsem se pokaždé kdy ono citoslovce zaznělo. Samotný příběh je prostý jak je u Simpsonů obvyklé, kadence vtipů a slapstick násilí taktéž, snad jediné v čem se celovečerák liší od seriálu je monumentální hudební doprovod Hanse Zimmera, už jen jeho účast na projektu je vtipem sám o sobě, a to docela povedeným. Seriálu jsem vtisknul čtyřhvězdičkové hodnocení a nevidím jediný důvod, proč bych tak neměl učinit i u jeho delšího bratříčka.(15.1.2009)

Tři a půl dílu hezky za sebou, s jakýmsi zprstuvycucaným "ústředním příběhem", několika echt povedenými fóry, respektive narážkami, a spoustou takového slabého odvárku okolo. Chtělo to větší snahu a úsilí, za tohohle stavu říkám, že zkrácení o půl hodiny by vyloženě prospělo. 60% a děkuju pěkně, stačilo jednou.(13.10.2007)

Byl jsem asi jediný, kdo tomu opravdu věřil, že se to povede, ale že se zto povede až tak, že budu v pokušení označit simpsonovi ve filmu jako nejlepší animák všech dob, nejpsychoanalytičtější pohled nejenom na současnou Ameriku a zároveň jednoznačně nejlepší film LFŠ, to jsem nečekal ani já._____ Nejdřív malé uklidnění na začátek, pokud jste viděli trailer a líbil se vám, bude se vám celovečerák líbit úplně stejně - a naopak. Navíc tvůrci tak trochu nemluvili pravdu s tím, že 80% toho, co vidíme v upoutávkách, nebude ve filmu, protože si nepamatuji na nic z trailerů, co v Simpsonech ve filmu nebylo._____ Nebojím se žlutou rodinku ve filmu označit za geniální, protože ten film jednak tématizuje proces percepce (úvod s Ichim a Scratchym a nahrávání znělky pořadu, "Fox reklama", "to be continued", sedící Simpsonovi v kině po čas záv. titulků a další...), nadále snad všechny seriály, z kterých se následně stal celovečerní film a okázale ničí fikční svět, vystavěný seriálem, že Homerovy nezbydou ani vlasy (ano, až tak jsou tvůrci neuvěřitelně důslední)._____ Stejně jako v celovečerním South Parku: Pekle na Zemi, i zde jsou dílčí motivy přebrány z některých epizod (Liza se zamiluje, Bart pohorší okolí svým chováním a Homer způsobí ekologickou katastrofu - vážně to není o ničem jiném, mně to na 87 minut bohatě stačilo). Ale vůbec to nevadí, protože jakmile se dosáhne jednoho deadlinu, hned se přechází svižně na druhý a žánrové přechody působí přirozeně a nekřečovitě._____ Pokud se někdo obával, že by nejdéle vysílanému (animovanénu) americkému seriálu došel třeba při celovečerní stopáži dech, může se uklidnit, protože hned v úvodních minutách je dáno jasně najevo, že tvůrci toči velkolepou podívanou, přeplněnou intertextuálními vsuvkami k prasknutí, gagy tak vygradovanými, že by Monty Pythoni a Parker se Stonem i Atkinson žasli a vše, úplně vše, i ta nejmenší dorbnost, je ve vyprávění famózním způsobem zužitkována. Vzpomínáte si na úvod Twin Peaks: Ohni, se mnou pojď, kdy sledujeme zrnící obrazovku televize, která je následně rozbita, čímž Lynch dává najevo, že koukáme celovečerní film určený pro kina a ne 4:3 tv seriál? Zde je to obdobné, navíc ten film má sice velice jednoduchý příběh, ale pokud někteří prohlašují, že si nemohou po záv. titulcích vzpomenout, o čem to vůbec bylo, tak je to proto, že odhalili předem fabuli (ten kousek je v tomhle hodně návodný) a mají pak problém se syžetem. Ten se týká hlavně toho, že zde jsou oblíbené postavičky ze seriálu, které se prostě musí předvést, a tak vtípek s buranem Kletisem působí samoúčelně, ale i ten je nakonec zasazen do vyprávění velice důmyslně. A pokud si říkáte, že South Park lákal a Kennyho bez kapuce, počkejte si do závěrečných titulek na první slova Meggie._____ Dílči výtky se týkají toho, že přece jenom s gradací na tom nejsou žluťáci nejlépe a na temporytmu by se mohlo ještě zapracovat. Honit moc zajíců najednou se nevyplácí a osobně jsem měl problémy i s tím, že ten film je otevřený jakékoliv psychoanalýze či filozofickému a hlubšímu čtení, ale častými a imho nadužívanými vhledy do mysli a hitchcockovskými a freudovskými symboly a aluzemi tohle čtení hyperbolizuje a zesměšňuje. Přesto Simpsonovi ve filmu považuji za snímek o Americe, ve kterém problém obřích rozměrů způsobil falus a ona postrádá superego a následně i id (a hraje k tomu nietzscheovská skladba "Tak pravil Zarathustra"!). A je to geniální. :-)(26.7.2007)

„Priznám sa, že aj ja som si myslel, že tam má mŕtvolu, ale hovoril, že sú to noviny...“ Toto je asi prvý film, ktorý som si na DVD dobrovoľne (a dokonca s potešením) pozrel nie v pôvodnom znení s titulkami, ale s českým dabingom. Napriek tomu, že určitá úcta k pop-kultúrnemu fenoménu tu teda je, neodvážil by som sa o žltých postavičkách zo Springfieldu hovoriť ako o srdcovej záležitosti. Filmové spracovanie je podľa očakávaní natrieskané nápadmi (prezident USA Arnold Schwarzenegger na tému „Dnes už nikto nehovorí také vtipy, ako Danny DeVito.“), postavami (Tom Hanks), vtipmi (lastovičky, opica verzus batoľa, nahý žltý pipik, Spider-Prasa) a dialógmi („Vy ste z tej moci úplne zošalel, pane.“ – „Samozrejme, že som zošalel, zošalieť bez moci je nuda, nikto vás nepočúva.“). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/182941/Simpsonovci-vo-filme-80.html(2.2.2009)

Po prvním vidění byly moje dojmy lehce rozporuplné. Pak mi ale několik věcí docvaklo a při druhém vidění jsem si vše potvrdil. Ano, Simpsonovi ve filmu jsou okázalejší, ztřeštěnější, barvitější a více sázející na crazy humor, než seriál. Jenže pozor - je třeba vzít v potaz, jakým způsobem se to děje. Během vzniku filmu jsem narazil na několik škarohlídů, strachujících se, že tvůrci sáhnou jen po bombastické animaci, zatímco Simpsonovština půjde do hajzlu. Animace je skutečně technicky kvalitnější, ačkoliv její základ zůstává pořád 2D a neobsahuje jakékoliv náročné digitální fígle, ale o to tady vůbec nejde - samotný příběh je rozmáchlý bezmála jak starořímské eposy a filtruje ve svých osmdesáti minutách narážky na blockbustery ostošest. Jistě, aby v tom zůstal dostatek šílenosti a humorného nadhledu alá Simpsonovi, museli tvůrci přitlačit na pilu, takže ve Springfieldu všechno hoří, vybuchuje, křičí a létá vzduchem. I přesto zůstal dostatek politických narážek, tradičně absurdního situačního humoru a jedné velké humorné reflexe světových krizí a průserů. Jsou to Simpsonovi, větší a šílenější, zároveň ale parodičtí už od samotného názvu - z filmu si totiž skutečně dělají jen jednu velkou prdel. Pokud na to ortodoxní fandové seriálu nepřistoupí, mohou být zklamáni... Simpsonovi ve filmu = nadprůměrná multiepizoda seriálu Simpsonovi, výborná zábava, geniální parodie.(18.11.2008)

• - Skleněná kopule, která rozplácne muže, měří na šířku zhruba 1 metr, ale když pokládají Colin a Lisa ruce na báň,  je její tloušťka jen pár centimetrů. (orkadimenza)

• - Simpsonovi se málem podívali do kin už v roce 1992. Zápletka filmu se ale nakonec využila v prvním díle čtvrté série jménem Vzhůru na prázdniny (1992). [Zdroj: Moviezone.cz] (CrypzzXD)

• - Když Homer jede hodit prasečí silo do jezera, tak jsou všude kolem jezera značky. Když ale Homer rychle odjíždí, tak tam žádná značka není. (Cheeker)