Simpsonovi ve filmu

Simpsonovci FILM

The Simpsons Movie

Animovaný / Komedie

USA, 2007, 83 min

Scénář: James L. Brooks, Matt Groening, Al Jean, Ian Maxtone-Graham, George Meyer, David Mirkin, Mike Reiss, Mike Scully, Matt Selman, John Swartzwelder, Jon Vitti a konzultanti: Joel Cohen, John Frink, Tim Long, Michael Price .. Na loni založenou tradici, kdy při návratu z LFŠ navštívíme Brněnský Špalíček a po hromadě nekvalitních kousků (což je letos jen moje domněnka, protože jsem za tři dny na LFŠ neviděl ani jeden film:)) si dopřejeme nějaký kvalitní ve výborném kinosálu. Letos padla volba na Simpsons Movie.. ______ A co nabídla nejznámější seriálová látka na širokoúhlém plátně? Rozhodně velkou porci zábavy, což už dneska mnoho animáků neumí! Zasmál jsem se, mnohokrát a řádně hlasitě. Dílčí momenty geniálního humoru se prolínají s průměrnými vtípky a v pozdějších chvílích mi vadila ztráta tempa, většinou jen kvůli natahování stopáže a hlavně slabší příběhová kostra, která rozvíjela do extrému obvyklou Homerovu hloupost a nezodpovědnost, včetně rodinného rozkolu nebo několika dalších, už několikrát opracovaných motivů. Ono je těžké po osmnácti sezónách i pro tak obsáhlý tým scénáristů něco nového vymyslet. Ještě že tento nedostatek poctivě překrývá sada postarších i velice aktuálních narážek či zesměšnění symbolů Ameriky. Líbivá je taktéž zvláštně pojatá animace a špičková Zimmer hudba. Přes výše uvedené výtky a úctu k seriálu samotnému prostě maximální hodnocení nemohu udělit. 75%. OH YEEEEAH!(28.7.2007)

Dlužno poznamenat, že ze žluté dílny vypadl hotový film se vším všudy tak, jak to zkrátka má být. Konečně film od začátku do konce a ne jen nějaký slepenec epizod, jak jsem se zprvu obával. Příběh je výborný. Je nápaditý a celou dobu v podstatě apokalyptický. Tempo se neztrácí a fórky padají jeden za druhým a některé jsou excelentní, dokonce i Flanders perlil. Na poprvé za čtyři, ale při druhém kole mi to sedlo mnohem lépe.(17.3.2012)

"Simpsonovi" se mi opravdu líbili jen do té doby, než v nich začal převažovat skečový, fraškovitý a narážkový humor. Mé tajné přání, aby se celovečerní film vrátil k příběhu, se bohužel nesplnilo (ne, příběh neznamená sentiment). Sice je fajn, že film relativizuje sebe sama a pár scén je vážně povedených, ale takové vybroušené animáky jako celovečerní "South Park" nebo "Wallace & Gromit" sleduje spíše z povzdálí. Mírné zklamání. Ale možná za to může i podivná atmosféra kina, kde se ojedinělé uchechtnutí ozvalo párkrát za film.(4.8.2007)

V případě mého největšího seriálového kultu se mi to píše velmi těžce, ale celovečerní Simpsonovi ve filmu jsou pro mě opravdu trochu zklamáním! Mým očekáváním bylo cosi velkolepého, ale přišel jen mírně nadprůměrný příběh, záplava gagů občas vázla, humor se konal, ale často takový nízkooktanový, zkrátka nenašel jsem jediný pádný důvod (až na pár roztomilých gagů, ale ty se mohly uplatnit i v rámci nějakého dílu), proč byl celovečerní film natočen... Tak dlouho ten film odkládali, tak dlouho nepodlehli tlakům studia atd. a pak najednou natočí celovečerák, který je sice hodně vtipný, ale nad intence seriálu nijak nepovyšuje... Ten film měl být tedy promyšlený do posledního detailu a já tam bohužel nacházel i vatové vycpávky, které sloužily jen a pouze k prodloužení filmu na celovečerní stopáž... Ale samozřejmě jsem se u toho smál, což ovšem není to, oč tu běží... Velká škoda promarněné šance... 75% (a jak píše Matty, hlavně z ,,úcty k seriálu")(25.8.2007)

Ač poslední řady pomalu ale jistě poukazují na slábnoucí kadenci vtipů, celovečerák opět vztyčuje vlajku lodi humoru a hlášek až k samotnému vrcholu stěžně. Jistě, ve 20-ti minutách by z toho byl ultimátní koncentrát, ale i takhle se jedná o dokonalou ukázku toho, co dělá Simpsonovi geniálními už 19 let – vrtat bez obalu ve všem, co zrovna současnou Amerikou cloumá: rodina, politika, celebrity i náboženství, a zároveň královsky bavit diváky všech věkových kategorií. Já Simpsonovi sledoval s mladšími sourozenci (11 a 13 let) a je zvláštní pozorovat, jak se každý k jednotlivým gagům staví jinak a přesto se u nich dokonale baví. Bravo!(17.1.2008)

• - V autě, kde převáží Simpsonovi zpět do báně, má Líza saxofon. Při útěku ho však u sebe neměla. (Kroup4)

• - Scéna, v níž je Homer s Marge zavalen lavinou a do domku se záhadně dostanou lesní zvířátka, byla inspirována filmem Sněhurka a sedm trpaslíků (1937). (P. J. D.)

• - Devatenáctiletý Čech natočil film v kině na digitální kameru a ihned poté tuto nelegální kopii nahrál na internet. Vzhledem k datu byl v film České republice ke stažení ještě před jeho premiérou ve Spojených státech amerických. Mladík byl odsouzen k podmínce devíti měsíců vězení a náhradě škody ve výši více než 5 000 000 Kč, avšak po odvolání se s Českou protipirátskou unií dohodl na mimosoudním vyrovnání ve výši 150 000 Kč. (Vojtas12)