Simpsonovi ve filmu

Simpsonovci FILM

The Simpsons Movie

Animovaný / Komedie

USA, 2007, 83 min

Děj je velice slabý. Kopíruje motivy z již odvysílaných epizod (zamilovaná Líza, manželská krize, ekologická katastrofa), netvoří jeden kompaktní celek a jeho hlavním smyslem je patrně poskytnout prostor co nejvíce komickým situacím. Přibližně prvních třicet minut navíc nemůže být o žádném skutečném ději řeč, jsou to jenom vedle sebe úhledně naskládané vtipy. Potěší pár parodií (Titanic, Prison Break, Spider-Man, Harry Poser, ehm, Potter). Z postav nechybí snad nikdo, každý dostane svých patnáct vteřin slávy, třeba i za cenu výše zmíněného roztříštění filmu na autonomní humorné výstupy. Cameo Schwarzeneggera coby amerického prezidenta je vyloženě trapné (v českém dabingu obzvlášť), u Toma Hankse mi nebylo jasné, jestli si z něj tvůrci dělali legraci či nikoliv. Situaci v tomto ohledu zachraňují pouze Green Day, kteří však jdou záhy ke dnu. Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se po celých devadesát minut dobře nebavil. U mnohých epizod seriálu (ne nutně těch nejlepších) jsem se nicméně bavil více a dodnes si z nich pamatuji některé momenty. Z celovečerního snímku si – když pominu občasné pobrukování „Spider Pig, Spider Pig…“ – tři dny od zhlédnutí na nic konkrétního nevzpomínám. Animátoři naštěstí odolali současnému 3D trendu, film natočili hezky ve 2D. Kontury jsou jasnější, barvy sytější, pohyby plynulejší, proto zamrzí, že měli přesto nutkání propašovat do filmu i pár trojrozměrných záběrů. V takových okamžicích připomínají hrdinové postavičky vystřižené z leporela a není na ně moc pěkný pohled. Citelně chybí politická či jakákoliv jiná satira. Ve snaze zalíbit se všem, není kritizován nikdo. Pro tuto korektní bezzubost kinoverze seriálu, který již nejednou s úspěchem parodoval americký sen, tupost politiků i praktiky v showbyznysu, nedokáži najít jiného výrazu nežli pokrytectví. Simpsonovi přinášejí přesně to, co každý očekával, tvůrce snad ani nenapadlo nabídnout nám i nějakou nadhodnotu. Něco, co by Simpsonovy v kině odlišovalo od Simpsonových v televizi. Ve stávající podobě jsou to jenom tři (možná čtyři) průměrné epizody neobratně slepené v jeden celek. Nedá mi to, abych je nesrovnal s celovečerním South Parkem, jenž byl zcela věrný podtitulu originálního názvu: Bigger, Longer, Uncut. 80% z úcty k seriálu Zajímavé komentáře: kiddo, RAiken, Vitason, Triple H, Phillo, newt17, lakikaki(3.10.2007)

Simpsonovi jsou stále obrovským celosvětovým fenoménem a byla to jen otázka času, kdy by přišli na filmová plátna v celovečerní podobě. I když mi to přišlo jako jeden prodloužený díl. Docela jsem i čekal, že to nebude dosahovat takovych kvalit jako serial, že to nebude stíhat, ale opak byl pravdou. Simpsons Movie je trošku něco jiného než předloha, ale pořád to nejdůležitější zůstalo, z mé strany spokojenost!(26.8.2007)

Soundtrack Hans Zimmer: 1. The Simpsons Theme (Orchestral Version) ,2. Trapped Like Carrots ,3. Doomsday Is Family Time ,4. Release the Hounds ,5. Clap For Alaska ,6. What's An Epiphany? ,7. Thank You Boob Lady ,8. You Doomed Us All? Again ,9. ?. Lead, Not To Read ,10. Why Does Everything I Whip Leave Me? ,11. Bart's Doodle ,12. Worlds Fattest Fertilizer Salesman ,13. His Big Fat Butt Could Shield Us All ,14. Spider Pig ,15. Recklessly Impulsive,(14.5.2011)

Po prvních pěti minutách jsem se bál, že to nevydržím. Nepřetržitý smích. V době sledování jsem měl za to, že mám co do činění s nejlepším filmem svého života. Ihned po skončení jsem ho chtěl vidět znovu a znovu. I teď, při psaní komentáře, ho chci hrozně moc vidět, zas!!! Takováhle kadence fórů (a naprosto dokonalých) nebyla v žádném simpsňáckém dílu, tohle je fakt vrchol. Mám sice pocit, že asi po půl hodině se to celé trochu uvolnilo, ovšem pak jsem si hned vzpomněl na ty dny strávené sledováním VHSek z ČT 1, kdy po prvních dvou odkoukaných dílech s výprsky a lavinami smíchu člověk jaksi otupěl a v dalších řekněme 15-ti dílech už se smál jenom v duchu, třeba je to případ i filmu. Určitě mi bude stát za pokus si to někdy dát od půlky. A na závěr jedno (respektive jediné) negativum - nepochopitelná absence zelených mimozemšťanů Kanga a Kodos.(27.7.2007)

Filmeček o rodince Simpsonových lze uvést ve stylu známého vtipu o dvou zprávách: špatné a dobré - kterou začít? Tak dobře, tou dobrou. Simpsonovi jsou stejní jako seriál. Stejný humor, gagy, ironická nadsázka i tempo. Fanoušky seriálu film rozhodně nezklame a ten, kdo dá pět hvězdiček seriálu, může s klidným svědomím dát filmu tentýž počet. A teď ta špatná zpráva. Simpsonovi ve filmu jsou úplně stejní jako seriál. Na začátku filmu je scéna, kdy tvůrci parodují sami sebe, když rodinka sedí v kinosále a dívá se na filmové plátno, kde se honí Itchy a Scratchy. Homer po chvilce nechápavě zakroutí hlavou a praví: "Proč vyhazovat prachy za lístek, když to mám v televizi zadarmo?" Simpsonovým totiž chybí to nejdůležitější, co dělá film filmem. Filmový scénář. Filmové téma, které by odůvodnilo vznik celovečerního filmu. Kdybych se díval na 3-4 epizody ze seriálu za sebou, mám prakticky ten samý efekt. Vidět tohle dílko doma na obrazovce, budu spokojený, ale při návštěvě kina bych se trošku ošíval. Celkový dojem: 90 %.(26.10.2007)

• - Ačkoli je v titulcích uvedeno, že Julie Kavner dabuje Marge, Patty a Selmu, pouze Marge má ve filmu "mluvící" roli. Stejně tak je uvedena v titulcích Marcia Wallace jako učitelka Krabappelová, která ve filmu rovněž nemluví. Scény, kde tyto postavy mluví, jsou k vidění jako vystřižené scény na DVD. (Cheeker)

• - Scéna, v níž je výpadek elektřiny v baru U Vočka, je až podezřele podobná té z filmu Hoří, má panenko (1967). Jediným rozdílem je, že nejsou odcizeny věci do tomboly, ale Vočkův alkohol a vybavení baru. (P. J. D.)

• - Když nahatý Bart jede na skateboardu, tak je to úplně poprvé, co vidíme genitálie některé z postav. V seriálu Simpsonovi (od r. 1989) je vždy vidět jen něčí odhalené pozadí. (fiLLthe3DD)