Simpsonovi ve filmu

Simpsonovci FILM

The Simpsons Movie

Animovaný / Komedie

USA, 2007, 83 min

Dlužno poznamenat, že ze žluté dílny vypadl hotový film se vším všudy tak, jak to zkrátka má být. Konečně film od začátku do konce a ne jen nějaký slepenec epizod, jak jsem se zprvu obával. Příběh je výborný. Je nápaditý a celou dobu v podstatě apokalyptický. Tempo se neztrácí a fórky padají jeden za druhým a některé jsou excelentní, dokonce i Flanders perlil. Na poprvé za čtyři, ale při druhém kole mi to sedlo mnohem lépe.(17.3.2012)

• kiddo

Můžu sice vypadat jako suchar beze stopy smyslu pro humor, faktem ale je, že nebýt bez ustání se řehonící hirnlice po mé levici (díky ti za hřejivé objetí, broučku), asi by má bránice zůstala nedotčenější ještě mnohem výraznějším způsobem. Simpsonovi se našli ve standardním dvacetiminutovém formátu, s dvěma až třemi konzistentními liniemi, díky nimž je ten který díl dostatečně pestrý a zároveň natolik ucelený na to, aby nepůsobil zmateně. Ohniskem všeho dění je právě a jen rodinka žluťásků, přičemž ostatní, více či méně originální postavičky, plní funkci pouhých bonusových vedlejšků, na jejich kultovní status nehledě. Jenže „Simpsonovi ve filmu“ připomínají spíš než jeden díl seriálu umně a funkčně přenesený na celovečerní verzi jakousi pamětní ročenku; jednotlivé roviny příběhu nejsou dováděny do konce a vyšumí do ztracena (Flanders), jiné charakterizuje snaha přivést na plátno i ty z oblíbených figurek, které se jindy v seriálu mihly přinejlepším jen na několik minut, a ty linie, které by skutečně mohly tvořit kostru celého filmu, jsou utápěny v těch výše zmíněných. Navíc mi asi citelně chybí duše postmodernisty, abych dokázala ocenit variování již použitých motivů a odkazy v rámci celého seriálu a nepovažovala je jen za prachsprosté sebevykrádání (místo Homerova ráčka Spidey pig, po desítkách opakovaný otcovský konflikt, Líza opět ve víru lásky,…). Tahle rozplizlá honička za příliš mnoha zajíci tak může být co k čemu jedině někomu, kdo o seriálu nemá pořádně ani tuchy (což může být leda tak páně Mistrova domácnost). Dadel: čmuk, puso.(29.7.2007)

„Priznám sa, že aj ja som si myslel, že tam má mŕtvolu, ale hovoril, že sú to noviny...“ Toto je asi prvý film, ktorý som si na DVD dobrovoľne (a dokonca s potešením) pozrel nie v pôvodnom znení s titulkami, ale s českým dabingom. Napriek tomu, že určitá úcta k pop-kultúrnemu fenoménu tu teda je, neodvážil by som sa o žltých postavičkách zo Springfieldu hovoriť ako o srdcovej záležitosti. Filmové spracovanie je podľa očakávaní natrieskané nápadmi (prezident USA Arnold Schwarzenegger na tému „Dnes už nikto nehovorí také vtipy, ako Danny DeVito.“), postavami (Tom Hanks), vtipmi (lastovičky, opica verzus batoľa, nahý žltý pipik, Spider-Prasa) a dialógmi („Vy ste z tej moci úplne zošalel, pane.“ – „Samozrejme, že som zošalel, zošalieť bez moci je nuda, nikto vás nepočúva.“). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/182941/Simpsonovci-vo-filme-80.html(2.2.2009)

Filmeček o rodince Simpsonových lze uvést ve stylu známého vtipu o dvou zprávách: špatné a dobré - kterou začít? Tak dobře, tou dobrou. Simpsonovi jsou stejní jako seriál. Stejný humor, gagy, ironická nadsázka i tempo. Fanoušky seriálu film rozhodně nezklame a ten, kdo dá pět hvězdiček seriálu, může s klidným svědomím dát filmu tentýž počet. A teď ta špatná zpráva. Simpsonovi ve filmu jsou úplně stejní jako seriál. Na začátku filmu je scéna, kdy tvůrci parodují sami sebe, když rodinka sedí v kinosále a dívá se na filmové plátno, kde se honí Itchy a Scratchy. Homer po chvilce nechápavě zakroutí hlavou a praví: "Proč vyhazovat prachy za lístek, když to mám v televizi zadarmo?" Simpsonovým totiž chybí to nejdůležitější, co dělá film filmem. Filmový scénář. Filmové téma, které by odůvodnilo vznik celovečerního filmu. Kdybych se díval na 3-4 epizody ze seriálu za sebou, mám prakticky ten samý efekt. Vidět tohle dílko doma na obrazovce, budu spokojený, ale při návštěvě kina bych se trošku ošíval. Celkový dojem: 90 %.(26.10.2007)

Zvláštní - už jsem to viděl dvakrát a asi to párkrát v životě ještě uvidím, nicméně pocit, že Simpsonovi už jsou v současnosti slabý seriál, nezmizí a celovečerní film tento dojem jenom prohloubil. Prvním důvodem je prostě fakt, že se zde snížila míra politické nekorektnosti. Druhým důvodem je velice chabý příběh, či spíše jen střípky gagů. Třetím důvodem je to, že z Homera se stalo už příliš velké hovado a tupoun a přestala to být legrace.(25.12.2007)

• - Ve scéně, kdy jede Bart nahý na skateboardu, můžeme vidět učitele Larga na springfieldském náměstí a vzápětí také na ulici, po které Barta pronásleduje policejní auto. (orkadimenza)

• - Spoiler: Po rozbití báňě se dostal Cargill do Springfieldu nelogicky rychle. (Kroup4)

• - Při útěku před rozzuřeným davem je dům Simpsonových zapálen, avšak v pozdější scéně již dům nehoří a je zcela v pořádku. (P. J. D.)