Esenbáci nemají pro svobodu zrovna pochopení. Český film podle kultovního románu Jana Pelce. Nejmenované severočeské město, konec 70. let minulého století. K partě „mániček", která se pravidelně schází v hospodě U Boučků, se vrací mladík Olin (K. Žídek), který strávil rok v psychiatrické léčebně kvůli pokusu o sebevraždu. Tak jako dřív začne Olin pořádat různé akce, především divoké mejdany. Kvůli šikaně od místní policie si s nejlepším kamarádem Špínou (F. Kaňkovský) najde práci zametače. Pozná podivínského, ale dobráckého bezdomovce přezdívaného Lesní muž (R. Uhlíř), z něhož se vyklube bývalý válečný hrdina, který dostal od britské vlády vyznamenání za svou účast v letecké bitvě o Anglii. Pro socialistické policajty je to však jen blázen, který patří do ústavu. Nevázaný život Olina a jeho kamarádů je stále větším trnem v patě místnímu oddělení VB. Policejní teror se stupňuje. Po tragickém konci Lesního muže a poté, co Špínova láska Olina (T. Hofová) skončí v pasťáku, se jako jediná možnost normálního života začíná jevit emigrace...
Adaptace kultovní, částečně autobiografické knihy spisovatele Jana Pelce vznikla v režii Petra Nikolaeva na 16mm černobílém materiálu. Velmi přesvědčivě a autenticky zobrazuje bezcílný život mladých lidí na okraji společnosti v době tuhé normalizace. V kontextu soudobé kinematografie jde o zcela ojedinělé a originální dílo. (Česká televize)

Shimargh

Naprosto brilantní a autentický snímek, který vykresluje Bolševiky z pohledu zfetovaných mániček, naprosto dokonalý a kultovní snímek, který u mě osobně překonal i Pelcovu knihu. ()

nylo

Knížku jsem četla kdysi před sto léty, jako hodně mladé kuře a z paměti mi vymizela, s filmem se bohužel její návrat nekonal, snad kdybych jí mohla prolistovat....bohužel, film pro lidi, kteří si tehdejší dobu v takové komunitě nějakým způsobem nepamatují, nebyli s ní obeznámeni, taktéž s knihou samotnou, musí vyznívat hodně kontroverzně, což taky je .....zobrazovaná individua nejsou zrovna prototypem bojovníků za svobodu a při pohledu na ně, člověka napadají opravdu různé myšlenky.....proto tedy chápu lidi, které způsob tohoto "boje" může znechutit, mohou jím opovrhovat a pokud členem podobné komunity byli, byť v ne tak extrémním měřítku, může se jich to i dotknout.....film ke škodě pouze ve zkratce zobrazuje, ale už v podstatě nic nevysvětluje.....pro spoustu z nás je tento způsob života nepochopitelný a pro spoustu je neuchopitelný a ve své podstatě nahrává chování moci tehdejší doby.........pro koho by byl vzor ve flákání se, neustálém paření, bezuzdném š...ní, či fetu?:DD.....ale o tom to není, je to o tom, že si člověk může dělat co chce, protože je to jeho volba, život a má tu možnost.....a o tom to je...protože TO, prostě v době minulé NEŠLO 70% ()

Marťas

Nevím, zda to je tím, že zrovna čtu knihu, nicméně ten film se prostě nelíbil. Hlavní hrdina byl podle mě příliš starý a výkony některých neherců rozpačité. Ze všemi přáteli jsme odešli již v půlce snímku. Čekal jsem od toho asi víc. 2 hvězdy jsou za možnost kouřit a popíjet :-) ()

Ricky_CZ

Chvíli se do toho člověk dostává, ale pak vás to prostředí prostě pohltí. Volba kamery dodává na surovosti a autentičnosti a já už asi vím, co je to známka punku :) ()

Se7enteen

Celkem slušný nekomerční snímek plný neokoukaných hereckých tváří průměrných výkonů. Přesvědčivá atmosféra, kde bych především ocenila trefnou charakterizaci soudruhů veřejné bezpečnosti. Vytkla bych jen maličkost, která podkopává autentičnost filmu, a to jest píseň Marijuana od Jasné páky, která vznikla v roce 1996 (film se odehrává v období normalizace) a trochu pochybuji i nad designem lahve bohemia sektu..Chvílema jsou nudné dlouhé scény z hospodského prostředí, ale dhuhá polovina snímku celkem nabírá na obrátkách a stojí za to film shlídnout.5/10 ()

Yaan

Slabších pět a škoda, že jsem neviděl dřív - Film o tom, co se trochu změnilo, i o tom (a to hlavně), co je pořád stejný (Kdo čeká příběh idolů hrdinně bojujících bude zklamán.) - hranice protestu a pózy; pózy a utrpení - Film o niternym hledání a nenacházení - doba a černobílá šestnáctimilimetrovka morbidnim odrazem životního pocitu postavy - normalisační nihilism na druhou. ()

Arnyfe

Satirický, situační a depresivně laděný autenticky zpracovaný film Petra Nikolaeva zařazuje toto dílo mezi vskutku ojedinělé. Ten, kdo zažil tuto dobu a svým způsobem vedl bohémský život, měl co dělat se státním systémem a jejich služebníky VB. Jednotlivé role většiny účinkujících jsou famózní a především vynikající herecké výkony hlavních protagonistů dali tomuto filmu ty správné grády. ()

Ukko

Poměrně zapadlý film, který skoro nikdo nezná, nicméně své kvality odhalí hned po pár vteřinách filmu. Syrový příběh o komunistických „hašišácích“, který vás velmi rychle a poutavě vtáhne do děje. Drsná atmosféra, doby nedávno minulé, spousta fetu a tři hlavní hrdinové, kterým držíte pěsti, i když jsou ve skutečnosti pěkný kurvy. Trochu mi to připomnělo českou variaci na film The Kids. ()

WinstonS

Pelcovu novelu jsem na gymplu shltnul asi třikrát, takže na filmové zpracování jsem byl hodně zvědavý. Je těžké zfilmovat knihu, která je v zásadě nedějová, ale Nikolaev se s tímto problémem vypořádal výborně. Bezútěšná atmosféra normalizačního Československa je perfektní a uvěřitelná, stejně jako životní osud Olina a jeho under-undergroundových přátel. Nikolaev jde hodně pod povrch postavám, které přitom nenutí k úplnému psychologickému obnažení, ale soustředí se spíše na narativní linku. A tempu jeho filmu to náramně svědčí. Celkově jsem maximálně spokojen. ()

bidja

Když jsem počátkem devadesát let minulého století četl samizdat knihy která se stala předlohou scénáře, nepřipadalo mi to takové divné protože jsem se na pomezí této kultury nějaký čas pohyboval. Teď když jsem viděl vizuální ztvárnění musím smeknout klobouk nad atmosférou filmu. Co bohužel musím také přiznat, že to co vidíme se nedá nazvat undergroundem či máničkovstvím. Scény jsou zbytečné vygradované k touze šokovat a zcela chybí vata v podobě běžného života. ()

TereziaCSR

Nejenže jsem dlouho uvažovala nad tím, jestli se mi do kina chce, ale nakonec jsem přece jen šla, a to se ukázalo jako velký omyl, nejednže jsem si vzala plakát a ten jsem zapoměla na záchodě a když jsem se vrátila už tam nebyl (to mě ale po po zhlédnutí vůbec nemrzí), nejenže v tomto filmu měli všichni debilní přezdívky které působili strasně nuceně, nejenže ten film byl šílený patos nejvyššího rázu, nejenže byl film nabitý předrsněnými scénami (které opět vypadaly nuceně), ke všemu byl hlavní hrdina strašně nesympatický a šušlal!!!!! Jednu hvězdu za občasná světlá místa, hezké naturalistické výjevy a dobře ztvárněné příslušníky VB. ()

no2

6/10 - Knihu jsem četl třikrát a uznávám, že prostřední část Děti ráje se nabízela ke zfilmování nejvíce (i když mou nejoblíbenější je poslední část - Děti cest - popisující autorovy trpké zkušenosti z putování "západní" Evropou po útěku do exilu...). Film není špatný, ale souhlasím s tím, že necelá jednoapůlhodinová stopáž je opravdu krátká a film je o mnohé podstatné z knižní předlohy ochuzený. Škoda, chybí tam toho spousta - bitky s Poláky, epizoda s Bonzem a jeho vražda, Josefova poprava, Olinova ségra, i ten šíleně depresivní konec je přeskočený - ti, kdo četli, vědí, jaká to byla síla. Vím, asi by to bylo těžké tam všechno nějak šikovně "vtěsnat", finančně by se to asi taky všechno zdvojnásobilo (je i vidět, s jak skromnými prostředky byl film natočen), ale takhle je to pro mě jenom pokus, i když dobrý. Něco jako v případě Černých baronů ;-). ()

Furmi

Väčšina ľudí registrovaných na CSFD je generáciou (samozrejme vrátane mňa) ktorá nemá právo nijako hodnotiť tento film ba už vôbec nie dokonca degradovať a kritizovať. Nemáme nato právo pretože to čo sa vtedy dialo nikdy nemáme možnosť pochopiť a v dnešnom svete kde je všetko dovolené, si nedokážeme plnohodnotne vychutnať film o drobnostiach ktoré vtedy znamenali všetko a dnes sú už samozrejmosťou. 95% ()

Siriuss

Po skvělé Pelcově knize přichází vystřízlivění v podobě filmové verze. Nějak jsem se v tom ztratil a mnoho společného s literární předlohou jsem tam taky moc nenašel. ()

Mania

Určitě nejsem jediná kdo film nebude opěvovat. Ne snad, že by to byl špatný film, to určitě ne (dobře, byl špatný!). Ale jelikož mám knihu už dobrých deset let mezi svými nejoblíbenějšími a znám jí opravdu nazpaměť, tak filmu nemohu dát lepší hodnocení. Vím, že film je drama a jako takový se snaží dramaticky působit. Ale kniha... Navzdory všemu tomu, proti čemu má 'mluvit', je vtipná, jistě vulgární, brutálním způsobem popisující fakta, ale přesto humorná. Navíc si myslím, že ten kdo nečetl knihu, tak film sice vidí, ale určitě nemůže plně chápat o čem je. Jistě, komunismus, komunismus, komunismus, ale není to to jediné o čem vypráví kniha. Možná to bylo tím, že film byl opravdu krátký a nedostal se tak prostor pro další dějové linie, které jsou v knize - Olinova rodina, jak první tak druhá. Stejně tak nedostaly prostor další postavy, mé oblíbené postavy(!). Abych nebyla úplně negativní, líbily se mi scény s Lesním mužem. ()

dawe787

Kniha samozřejmě lepší, ale velké dík za toto zpracování! Tato kniha byla kultem mezi mládeži alespoň v době mého mládí, dnes to je asi fejsbůk... ()

Heavyman

Hrubý, sprostý a syrový. Koukal jsem s hubou dokořán a nejlepší, že takhle žili ilidé starší než jsem já, který znám a jsou na to patřičně hrdí, že jenom chlastali a užívali života a měli hovno. Zajímavý film. Špína, Lesní muž, Fašoun a další to jsou charaktery:-)po ironu jsem vždycky hrozně ironickej! ()

huko

Po přečtení oficiálního popisu filmu jsem musel ještě hvězdičku ubrat... Zas tak "husté" to není... ()

Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

21.06.2007

Ve dnech 22. 24.6.2007 se v Novém Jičíně uskuteční filmový festival Filmale 2007. V minulém roce byla v Novém Jičíně založena tradice filmového festivalu, který bude mít letos své druhé pokračování… (více)

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007