Esenbáci nemají pro svobodu zrovna pochopení. Český film podle kultovního románu Jana Pelce. Nejmenované severočeské město, konec 70. let minulého století. K partě „mániček", která se pravidelně schází v hospodě U Boučků, se vrací mladík Olin (K. Žídek), který strávil rok v psychiatrické léčebně kvůli pokusu o sebevraždu. Tak jako dřív začne Olin pořádat různé akce, především divoké mejdany. Kvůli šikaně od místní policie si s nejlepším kamarádem Špínou (F. Kaňkovský) najde práci zametače. Pozná podivínského, ale dobráckého bezdomovce přezdívaného Lesní muž (R. Uhlíř), z něhož se vyklube bývalý válečný hrdina, který dostal od britské vlády vyznamenání za svou účast v letecké bitvě o Anglii. Pro socialistické policajty je to však jen blázen, který patří do ústavu. Nevázaný život Olina a jeho kamarádů je stále větším trnem v patě místnímu oddělení VB. Policejní teror se stupňuje. Po tragickém konci Lesního muže a poté, co Špínova láska Olina (T. Hofová) skončí v pasťáku, se jako jediná možnost normálního života začíná jevit emigrace...
Adaptace kultovní, částečně autobiografické knihy spisovatele Jana Pelce vznikla v režii Petra Nikolaeva na 16mm černobílém materiálu. Velmi přesvědčivě a autenticky zobrazuje bezcílný život mladých lidí na okraji společnosti v době tuhé normalizace. V kontextu soudobé kinematografie jde o zcela ojedinělé a originální dílo. (Česká televize)

Composter

Film, který mně vrátil na vysokoškolské koleje. Tam jsem pobýval mezi podobnými typy a čuchal podobnou atmosféru...jen ten komančský strašák chyběl. Výborná atmosféra, kterou promítání v hospodách jen umocní. ()

Jello Biafra

Surový a naturalistický film o živote "máničiek" v 70. rokoch. Bez práce, špinaví a otrhaní. Večne napití a sociálne vylúčení vagabudni si žijú svoje sny o slobode za drátami komunistického Československa, navyše v ponurých miestach severných Čiech. Film sa drolí na jednotlivé epizódy prekladané vtipnými, ale aj smutnými príhodami a nechýbajú originálne hlášky. Režisér Petr Nikolaev tu s veľkej časti obsadil nehercov, čo dodáva na autenticite a hlavne je film točený na 16 mm materiál, takže to vyzerá skutočne ako film natočený v tej dobe. Medzi hercami vyniknú Radomil Uhlíř ako "lesní muž" či Vladimír Škultéty alebo Filip Kaňkovský. Pre mňa osobne kultová záležitosť a hlavne film, ku ktorému sa rád vraciam. ()

bloodvomit

Skvěle natočené, perfektní smutná atmosféra hipíků svazovaných totalitním režimem. Kolem knihy to bohužel jen prošlo, což se dá ale pochopit. Jinak by z toho musel být 20hodinový opus a možná ani tak by se tam všechno nevešlo. Neherci hrají skvěle své role a to vše podkresluje super soundtrack. Měl jsem předem obavy, ale film obstál na výbornou ;-) ()

Soweek

Hodnotit zfilmované romány je vždy těžké, protože velkou část svého hodnocení stejně věnujete té knize než tomu filmu. V tomto případě tomu není jinak, nijak extra šokující ani zajímavý příběh je vyprávěn z pohledu našich "hrdinů" a systém s komunismem tu hrají hlavní záporné role. Musím ovšem podotknout, že to je velmi přitažené za vlasy, takového póvlu se chce zbavit každá společnost v každém státě, nejenom komunismus.Film je ale velmi dobře koukatelný, určitě u něho neusnete. Vtipné hlášky společně s oldskoolovými věcmi z dob osmdesátých vytáhly film na absolutní průměr a čistou trojku. ()

LexBarker

Je pravda,že kniha je lepší,drsnější a jsou v ní výrazné postavy,které se ve filmu téměř nevyskytují,viz.například Josef z Valdic.Přesto je ale film pecka mezi oči mainstremového diváka,který se k podobným postavám dostal nejblíže při sledování dokumentu Atentát na kulturu.Děkuji Petru Nikolaevovi za odvahu s níž vytvořil toto syrové a neotřelé dílko,které v naší kinematografii nemá obdoby. ()

sedm.1

Tento film má prakticky jedinou vadu, ovšem zato pro mě docela dost podstatnou. A to že zde jaksi chybí nějaká pevnější zápletka a jde vlastně jen o pohled z rychlíku na undergroundovou společnost v éře komunistického temna. Celý ten pohled je pak navíc roztříštěn do jednotlivých epizodek ze života různorodých existencí, kdy jsou některé výraznější, některé již méně, ale jako celek vyznívají stejně bohužel vesměs do prázdna. A jediným sdělením, že život za komunismu byl kurevsky těžkej a stál za hovno, tím už dnes tvůrci na prdel nikoho nejspíš neposadí. Té dějové absence je pak škoda o to víc, že neobvyklé Nikolaevovo filmové pojetí nedopadlo vůbec špatně, černobílé vizuální zpracování se sem vyloženě hodilo, dodalo snímku hodně výraznou, syrovou atmosféru a styl, trochu jsem se obával i ne zcela profesionálního obsazení a skutečně jsem si musel chvíli na všechny zvykat, postupně jsem se tím ale vyrovnával a nakonec i tento riskantní tah musím hodnotit pozitivně. Velkým a především i důležitým faktorem filmu je samozřejmě i hudební složka, která se skládá z dobových nahrávek a asi nic jiného tu nevyvolalo takové emoce, jako právě ony použité nahrávky. Takže zkrátka, …a bude hůř není vůbec špatným filmem, v naších luzích a hájích jde bohužel o trestuhodně osamocený a ojedinělý projekt, mé obavy z lehkého amatérismu se zde naštěstí až tak nevyplnily, takže kdyby film působil o trochu více kompaktnějším dojmem, šel bych určitě s hodnocením ještě výš, nicméně i přes mé průměrné hodnocení musím určitě každému jen doporučit. ()

Sipora

Film se mi líbil, i když jsem ho neviděla v hospodě u piva. Zjistila jsem, že už si vůbec nepamatuju literární předlohu, kterou jsem četla v r. '90. Manžel mě upozornil na to, že tohle filmové zpracování a zřejmě knihu samotnou nelze brát jako dokument o tehdejší undergroundové skutečnosti. Je sice pravda, že došlo k jakémusi prolnutí pražského disentu s tamním undergroundem (Jirous, Němcovi, Bondy versus Hlavsa, Brabenec, Zajíček), ale ten máničkovsky vyhlížející underground se neskládal z takových lidí, kteří žijí po kanálech, chlastaj, fetujou a souloží co to dá - tihle lidi by nedali dohromady fotbalový zápas, kloudný happening, kapelu atd. Vlastně jsem pár takových maňáců znala a opravdu byli někde jinde než bychom podle tohoto filmu očekávali. Ale jako filmový obraz doby je to moc dobrý. ()

luk.

Takhle nějak to bylo .... nebo mohlo být .... Při sledování filmu se mi do podvědomí drala kniha ... a nebyla to Pelcova předloha (tu jsem nečetl :) ale Tenkrát na Východě od Zdeny Koláčka. To prostě ta celková atmosféra. Olin. Olina. Svatba. Prostě všechno. Možná takhle by se choval i Hank Chinaski, kdyby žil na východě ... a můžete se na to zeptat Zdeny Koláčka ... ten se s ním bavil :-) ()

bari68

Pane Nikolaev: Bravo! Tento originálny spôsob spracovania sa mi veľmi páčil a ukázal nám život a ,,obsah života,, českých hippies za dob komunizmu. To čo som očakával ešte viac prehĺbilo môj dojem o tomto filme. Amaterskí a menej známi herci , napr. v roli Olina ukázali, že aj bez FAMY alebo nejakej inej vysokej školy dokážu svoju roli stvárniť tak, že sme im to schopní uveriť. To čo nám chcel režisér povedať, resp. čo vychádza z knihy , teda určitá dávka anarchie , antipolitiky a beznádeje priam z filmu čiší.Jasných 5*.Jedna z najlepších českých drám v posledných rokoch. ()

velkyvezir

Asi jsem od filmu očekával více vzhledem k oné "tajemnosti", kterou Kopecký film obestřel promítáním po hospodách, ale pro mne průměrný film, který není tak strhující jako knižní předloha. Atmosféra 80. let je výborně zachycená , ale vlastní příběh na mne působil příliš roztříštěně. ()

BlackTom

... a veru bolo. Knihu som nečítal, ale určite to zmením, film sa mi však, navzdory nekvalitnej kópii páčil a nemám problém si ho pozrieť zas a znova. Zvlášť Karel Žídek ako rebelujúci nihilista Olin (áno, aj takáto kombinácia existuje) bol proste perfektný, nemenej dobre mu sekundujú ostatní (ne)herci (Špína, Lesní muž). Taký tvrdší undergroundovejší Občanský průkaz spojení s bezstarostnosťou a tragikomikou Trainspottingu. Ako v podstate amatérsky film veľmi dobré. A pre doplnenie "úžasnej" atmosféry totáča by som si hneď potom prečítal Kytary a řev. A když makovičky zrááááli... :)) ()

Devadesát Dva

Vypití, vyhulení, ztracení. Není tak těžký se mezi něma tady v Česku ocitnout, i když dnes už tuhle roli přebrali spíše punkeři a jiné ztracené existence, je to dnes o něčem? A bylo snad tehdy? Kdoví. Nechci tvrdit, že bylo. Ale doba byla jiná a tím pádem i to, co banda v tomhle filmu reprezentuje. ____ Svinsky se mi líbila ta celková stylizace, stylizace člověka, který ví, jaký to je, probudit se ráno mezi vajglama, tápat ze dne na den a brát co je, s partou, když se to nabízí, ty momenty věčné, však většina z nás si něco z toho asi zažila taky, nebo alespoň něco takovýho. Ta politická situace je tu jen jako kulisa, symbolizovaná VB, která jen přijde a "dělá problémy těm co dělají problémy". ____ Docela to vystihlo genius loci toho českýho paření, ten zvuk řvoucích a slavících z dálky při akcích, kteří neví co oslavovat, nebo na co zapomínat, do toho zvuk lesa, opilecký nadávky, tyhle věci se nezměnily a někteří z těch lidí, co tohle dělali a dělají opravdu jsou cvoci. A v pravdě je to celé dost autenticky podané, postavami, na kterých to celé stojí počínaje, kamera zabírá většinou velmi blízké záběry, není tam žádná scenerie, málokdy se od hridnů vzdaluje. V tom tak trochu vidím trik, aby nebylo namáhavé vyobrazení tehdejší doby ve výpravné složce a taky proto, že je film intimní, osobní. Docela čumím, že jsem ho dlouho přehlížel, protože má co nabídnout. Knihu bych si určitě taky přečetl, kdyby se mi dostala do ruky. Konec ostrej a ráznej jak břitva, takovýhle story-telling filmy na naší scéně chybí. Šílený, že se to natočilo v době, kdy já vylezl ze základky, šest let zpět, myslel jsem, že to byla teprve chvíle. ()

korndaddy

Autentický způsob natočení, neznámí herci (víceméně), dobová hudba a jednoduchej, ale pěknej děj. Film měl tu správnou atmosféru, kterou se nepodaří navodit kdejakýmu borcovi z USA a ten správnej look undergroundu té doby. Palec nahoru. ()

Zagros

K filmu ... a bude hůř jsem se dostal především díky výborné knižní předloze od Jana Pelcla. Na jednu stranu jsem se těšil, na druhou obával. Nakonec z toho vyšla poměrně slušná adaptace, i když oproti mým představám z knihy, je to pořád o něco horší. Přesto velmi kvituji černobílou kameru, celkovou atmosféru snímku a výběr méně známých herců. Bylo i pár slabších věcí, ale to netřeba rozebírat. Celkově jde o jeden z mála povedených obrazů z oblasti "nepřizpůsobivé" mládeže za komunismu. Každý ať si z toho vezme co chce. Bandu výrostků, kteří se jen flákají. Nebo odbojnou skupinu proti systému. Nakonec je to jedno a každý ať hodnotí dle sebe. Sám zvedám hodnocení na čtyři hvězdy, protože je film ojedinělý, prakticky nemá konkurenci a není možné jej s ničím srovnávat. ()

1860

pshimi občas něco mele o volnosti ducha a svobodě člověka, pokud to myslí vážně, představuju si ho jako hlavního hrdinu tohohle filmu, kterému závidíme jeho svobodu jednání nesvázané životními klišé a chceme být také takoví, ale nemáme na to odvahu a tak radši chodíme půlku života do práce nebo do školy................................ i když bychom chtěli také celý život jenom chlastat, kouřit a souložit.. tento film vřele DOPORUČUJU jako návod na to, jak žít tu část života, kdy od vás ještě nikdo nic nečeká a máte minimální zodpovědnost.. ()

Tydlidáš

8/10 - Film předčil moje očekávání. Zajímavý pohled do doby zamořené komunisty . Film s hereckými výkony, až nečekaně realistickými. Pochmurná atmosféra a detaily tento film vynáší o mnoho víš než sem čekal. Dobré k pochopení pocitů mladých lidí toužících po svobodě v této svázané době...... Určitě stojí za zhlédnutí. ()

EKLEKTIK

"Po Ironu, bejvám děsně ironickej." Autentický, pro Českou republiku velmi netypický film, natáčený skoro na koleně, který vznikl za finanční podpory Třineckých železáren a proto je asi tak hrubý, dokonale navozuje dobovou atmosféru, se všemi jejími atributy a diváka nechává pomalu tavit, nad skvělými hereckými výkony herců i neherců a výbornou kamerou, v úsměvném i dojemném příběhu o cestě z neútulných hospod, čtvrté cenové skupiny až na vysněný západ. ()

Stružák

Další z mnoha těžkejch rozhodování, jestli je to film na 4, nebo 5 hvězdiček. Ono to jako perfektní není, ale má to tak dobrou atmosféru, velmi přesvědčivý herecký výkony, příjemnej hudební doprovod a silnej příběh. Uvěřitelnej, reálnej. Nikilaev uchopil film trošku jinak a celej ho natočil tak nějak "postaru" a strašně dobře to funguje. Jak jsem byl z prvních pár minut dost rozpačitej, tempo nabralo na obrátkách velice záhy. Já sem dám tu pětku s poznámkou, že to není nejvíc nejlepší pětka historie, ale na 90% hodnocení to zase je bezpečně. ()

Schuldiner

Tak tedy, čekal sem trochu víc. Čekal sem aspoň něco.. Ale ono téměř nic. Jen několik zajímavých momentů. Takový hodně slabý český Trainspotting za železnou oponou..jakože amatérsky natočený..protknutý občas nějakým tím názorovým klišé... Nejlepší na tom všem je konec se skladbou na pozadí titulků.. Ta mě trošku obměkčila a donutila darovat druhou hvězdu! Ale vzhledem k místnímu hodnocení to je pro mě veliké zklamání.. ()

Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

21.06.2007

Ve dnech 22. 24.6.2007 se v Novém Jičíně uskuteční filmový festival Filmale 2007. V minulém roce byla v Novém Jičíně založena tradice filmového festivalu, který bude mít letos své druhé pokračování… (více)

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007