Napříč vesmírem

• Česko Across the Universe (více)
USA, 2007, 133 min (Alternativní 128 min)

Rozverný, bizarní a velice teatrální, takový je převratný muzikál společnosti Revolution Studios Across the Universe, který se zrodil v hlavách známé režisérky a scénáristky Julie Taymor (Frida, Titus, broadwayský muzikálový hit Lví král, inscenace Mozartovy Kouzelné flétny pro Metropolitní operu v New Yorku) a scénáristů Dicka Clementa a Iana La Frenaise, ve kterém se pojí originální příběh s 33 revolučními skladbami - mezi něž patří „Hey Jude“, „I Am the Walrus“ a „All You Need Is Love“ - které utvářely celou generaci. „Chtěli jsme vytvořit původní muzikál pouze za použití skladeb skupiny Beatles.“

Milostný příběh, zasazený do divokých šedesátých let plných protiválečných demonstrací, meditací a rock'n'rollu, se odehrává v Greenwich Village, bouřlivých ulicích Detroitu i na vietnamských bojištích. Milenci Jude a Lucy, jejichž láska je od začátku odsouzena k neúspěchu, jsou spolu s malou skupinkou přátel a hudebníků vtaženi do víru počínajícího protiválečného a protikulturního hnutí. Průvodci jim jsou „Dr. Robert“ a „Mr. Kite“. Síly, které se vymykají jejich kontrole, nakonec oba milence rozdělí, čímž je donutí, aby se navzdory všem překážkám pokusili znovu najít jeden k druhému cestu. (oficiální text distributora)

erl

Across the Universe - nudný film který mrví písně geniální kapely. Jedna hvězdička za Bona a jeho cover I am the Walrus. ()

Hwaelos

Jediné, co mi malinko scházelo, byly výraznější herecké výkony. Oč lépe jsem si ale užil vizuální hrátky a kameramanské majstrštyky! Nejvíce obdivuhodné bylo ovšem propojení tolika skladeb do jediného příběhu, který tak souznil s dobou vzniku hudby (a byl jí poklonou) a přesto nebyl do očí trapně kostrbatou konstrukcí scénáře!! ()

Terva

Na Vlasy to nemá, ale je to ve své podstatě o něčem jiném. Pěkně zpracované, dobrá kamera a nádherná choreografie. ()

moviesfan

Nejsem fanouškem muzikálu, ale v tomto případě jsem se jím stal. Písně Beatles jsou prostě nesmrtelné. V tomto filmu je mnoho známých písní, ale i několik méně ,,profláklých". Přesto jako jeden z nejsilnějších momentů byla píseň ,,Let it be" zpívaná malým chlapcem a následně ve formě gospelu. Film je často vizuálně barevný, ale zabývá se problémy tehdejší doby, které samozřejmě nejsou veselé. Film má mnoho pěkných (silných) momentů, které mě zaujali. Krom dvou hlavních postav je zajímavá Sadie. Její zpěv ve spojení s kytarou je neskutečný zážitek. Film se odehrává v duchu lásky, a tak film krásně zakončila píseň ,,All you need is love" a já si říkám, že na tom něco bude. Dávám silné 4 hvězdy. ()

joehot

Velké, převelké, až Formanovské Vlasaté sousto si Across the Universe chtělo ukousnout, leč Julie Taymor naní Forman. Kolikrát mě její film potěšil, v drobnostech, scénách, detailech, emocích, zhruba tolikrát mě i zklamal a "zradil". Co se castingu týče, Jim Sturgess je trefa do černého, ostatní jeho herečtí kolegové mne nechávali spíše lhostejným. Po prvním zhlédnutí za mě 70%. ()

F.man

Jo, mě se to líbilo. A to tak, že docela hodně. Napoprvé mě film docela zklamal a nenudil jsem se jen kvůli toho, že jsem si prozpěvoval přezpívané pecky Beatles. Napodruhé jsem už však více "zapadnul" do příběhu a když jsem Across the Universe uviděl potřetí ( náhodou jsem se k němu namanul, sám už bych si ho asi nepustil ) tak mě film poměrně uchvátil Jim Sturgess v roli Juda je poměrně zajímavý, nevím jestli to byl záměr, nebo náhoda, ale jeho podání postavy mi sedělo. Film ale není postaven jen na něm a zajímá se hodně i o jiné postavy, které se minimálně snaží. Děj je zajímavý, chvílemi mi připomínal Hair, ale nakonec se jedná o něco naprosto jiného. Normálně se na střih zase tak extra nezaměřuji, ale tady mě přechody vyloženě těšili. Když k tomu všemu přičtu Beatles, kteří jsou někdy povedeně, někdy už méně upravení do nových verzí, dává mi hodnocení pěkné 4 hvězdy a 80%. ()

PauloZ

Písničky skvělé, soundtrack si občas i poslechnu:) Jinak bohužel zbytečně utahané a z části bez elánu, slabší muzoš. ()

Lama.Lama

Jelikož jsem opravdu velká fanynka Beatles, tento muzikál se mi velmi líbil. Herci byli sympatičtí, hlavní dvojice Jim Sturgess & Evan Rachel Wood byla dokonalá. A musím se přiznat, že některé písně se mi líbily víc než originál :-) (např. I've just seen a face). ()

zdepapepa

Zrovna když jsem si myslel, že Mamma Mia! je špičková kvalitka, tak mně tohle vyrazí dech. Stylizace geniální, výběr herců taktéž. Počítám do toho jak neznámé protagonisty tak regulérně dokonalé cameos. (Joe Cocker a Paul Hewson výteční) Výběr písniček nemůžu hodnotit objektivně, protože přecijen celý jejich repertoár neznám, takže jsem byl občas překvapen, co že to slyším, občas jsem si uvědomil, že danou písničku jsem léta neslyšel. Krása. Jen by to možná chtělo prodloužit nebo zkrátit, závěr zvládnutý perfektně, závěrečné Hey Jude a All You Need Is Love (se snippetem She Loves You!) mě skoro až dohnaly k slzám. Shrnul bych to jedním slovem, které se dokonce objeví i ve filmu - Psychedelikatesa. ()

keddy79

Až na vyjímky (8 žen, Chicago) obecně muzikály zrovna nemusím. Nemohu si pomoct, ale ve filmu považuju písničky za umělé a zbytečně prodlužující. Co člověk vyjádří s pomocí 2-5 vět, v muzikálu trvá nejméně 3 minuty. Across the universe je na tom však ještě hůře, nezaujal ani zmatený děj, ani postavy. Snažila jsem vydržet alespoň do poloviny filmu, ale nešlo to. ()

Defaultovna

No tak hneď v úvode sa priznám, že o tomto filme som sa dozvedela len vďaka filmografii mladého Sturgessa keďže som sa doňho fatálne zamilovala v One Day. A hanbím sa! Veď som predsa fanúšik muzikálov a aj Chrobákov! Nuž, nemohla som si to nechať ujsť. A výsledok? Mierne rozpačitý. V prvom rade by som vytkla premrštenu stopáž, tých 133 minút je aj na koňa veľa. ďalej nevyváženosť deja a prvoplánovosť niektorých postáv - škoda preškoda. Ale zase svetlé okamihy - Let it Be, Hey Jude, Across the Universe a moja najobľúbenejšia Strawberry Fields Forever to aspoň trochu pozachraňovali. Herecké výkony okej, spevácke taktiež. Sturgess nesklamal, žeriem ho naďalej ;-) 6/10 ()

Cimr

Americká režisérka Julie Taymor se zřejmě rozhodla americkému publiku zpřístupnit britské národní poklady. Po moderním převedení Shakespeara (podle mě zcela dechberoucím) přišly tedy na přetřes legendární písně Beatles. Muzikál podle písní Beatles, říkám si, a očekávám, že to strhne minimálně stejnou mánii jako Mamma mia! Určitě si ty písničky budou zase všichni zpívat, půjde to každé Vánoce v televizi, vznikne broadwayský muzikál... Jenže ono se nic z toho nestalo. A pouhých devět let po premiéře se skoro zdá, že je tento film pozapomenutý. Jak je to možné? Podle mě je na vině paradoxně to, co mi na tomto filmu připadá vůbec nejlepší - že se nejedná o nějaké konformní bezproblémové zpívánky, ale o společensky satirickou, liberální LSD jízdu, kterou si asi s prarodiči nepustíte. Když se řekne muzikál na základě písní Beatles, člověk si asi představí kluka z kytarou, co sedí někde na pláži a zpívá o své lásce. Podobné sladkobolné scény zde ale téměř (kromě té na úplném začátku a té na úplném konci) nenajdeme. Místo toho jsou zde vizuálně opojné scény, v nichž Bono bere hlavní hrdiny na psychedelickou projížďku cirkusem, aby se pak probudili na bitevním poli ve Vietnamu. Nebo scény, v nichž strýčkové Samové vystupují z plakátů a nutí nahé vojáky táhnout Sochu Svobody za zpěvu "She´s so heavy.." Nebo moje asi vůbec nejoblíbenější scéna, kdy vidíme T.V. Carpio, která pozoruje mladý pár na školním hřišti. Začíná zpívat "Oh please say to me / you'll let me be your man". Z onoho páru posléze odchází kluk někam pryč, ale T.V. se neotáčí za ním, ale pohledem setrvá na dívce z onoho páru. A divákovi náhle dojde, komu tu písničku skutečně zpívá... Zcela jednoduché filmové gesto, ale velmi krásné, provokativní. Zkrátka a dobře, jsou zde muži, ženy, bílí, černí, žlutí, hetero i homo, jsou zde rockeři, feťáci, vojáci a všichni se nakonec sejdou na střeše, aby si zazpívali All you need is love! Producenti filmu údajně chtěli, aby Taymorová této trochu bizarní směsi zaoblila hrany. Film by se jmenoval All You Need Is Love, vyhodily by se z něj veškeré provokativní a psychedelické pasáže, byl by to obrovský hit, promítaný každé Vánoce, hit, který by ujišťoval maloměšťáky, že písničky o lásce jsou v pohodě jen pokud je zpívá bílý kluk bílé holce. Díkybohu na to Julie Taymor nepřistoupila. ()

pan.Kaplan

Po druhém zhlédnutí jsem ze silných třech hvězdách jednu přidal a jsou to čtyři slabé. Rozvleklé, mohlo to klidně být o půlhodinu kratší, ale na druhou stranu moc příjemně provedné a písničky jsou tam krásně podchyceny dějem, což mám u muzikálů rád. 70% ()

zlabus

Na tomhle jinak veskrze průměrném filmu vidím dvě zasádní plus. A to sice zpěv Dany Fuchs a fakt, že mi ukázal jak moc jsou Vlasy od Formana skvělý muzikál. ()

Paxxx.cz

Na muzikály skutečně moc nejsem, ale across the universe na jedno podívání ujde. První půlka mě moc nenadchla a některé scény se mi moc nelíbily, ale naštěstí ke konci se vše zlepšovalo. Za OST pak jednoznačně dávám palec nahoru tak jako za sympatickou dvojici Sturgess a E.R. Wood... 65%. ()

kobejn

Tenhle film se možná stane klasikou stejně jako Vlasy a Pink Floyd...a i kdyby ne, je to můj nejoblíbeněnjší muzikál, a důvod, proč jsem si oblíbil písně Beatles...vlastně ani sem si neoblíbil písně Beatles, ale způsob, jakým byly ty písně podány v tomto filmu, ten film je pro mě "objevil" a ukázal, jak jsou vlastně ty písně nádherné a jak v tomto moderním hávu dokáží spolehlivě i po tolika letech rezonovat. Mně se teda dotkly tak, jako ještě nikde v jiném písňovém filmu. To jak jsou ty písně v tomto filmu poddány je neuvěřitelné a kouzelné, alespoň for me....já mám to štestí, že mě se líbily všechny ty aranže těch skladeb, každá byla pojata originálně a nápaditě, vizuálně jde o jedno z nejoriginálnějších balení, co jsem viděl, ale hlavní jsou ty písničky, který jsou prostě neskutečně chytlavé a spolehlivě dokážou zasáhnout primární nerv ať už je to nerv v srdci v mozku v duši nebo kde vlastně... ()

katasta

Pokud nemáte rádi Beatles, ani si tento film nepouštějte....pokud ale ano, čeká vás krásný příběh a promakaná vizuální podívaná! ()

GodComplex

Vzhledem k tomu, ze jsem nevedel do ceho jdu a ocekaval jsem standardni teenage romantiku s obcasnymi zpivankami, tak mi Across The Universe pripravilo extremne pozitivni prekvapeni v podobe excelentniho The Beatles muzikalu. Tohle ma ambice merit se s temi nejlepsimi (Moulin Rouge) a dokonce bych sel tak daleko, ze si dovolim tvrdit - cim je The Wall pro Pink Floyd, tim je Across The Universe pro The Beatles. Originalni Beatles filmy typu Yellow Submarine totiz vubec nevysly a zdejsi interpretace Beatles songu jsou prevazne velmi povedene a hlavne doprovazene casto uzasnym a napaditym vizualem viz. napr. militantni podani "I Want You (She's so Heavy)". Za herce je nutne pochvalit fakt, ze pisnicky zpivali prevazne live a vyzdvihnout predevsim Evan Rachel Wood a Joe "Kurt Cobain klon" Andersona, i cameo Bono Voxe potesilo, naopak kdo mi to cele pomerne dost kazil a to tak, ze kvuli tomu nejdu na maximum byl Jim Sturgess v hlavni roli, kdyby se tvurci drzeli puvodne zamysleneho Jakea Gyllenhaala 5 hvezd by tenhle kousek neminulo. 8/10 ()

Sawyer815

Výborné.Miluju Beatles,miluju muzikály,miluju Across The Universe.Úžasné převedení písní Beatles do filmu,které doplňuje celkem okoukaný romantický příběh.Film se odehrává v rozmezí 60. let a příjde na řadu rock and rollový nářez i LSD období přesně jako za dob nejslavnější kapely.Všem písním vévodí vizuálně geniálně stvárněná Strawberry Fileds Forever a výborná Hey Jude.Film je zakončen parádní All You Need Is Love na střeše nahrávacího studia...Nepřipomíná vám to něco??A poslední záběr filmu...Lucy In The Sky:-))Co více chtít.Jsem spokojen. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky