Rozpočet: 200 000 000 $ Otvárací Víkend: 36 063 385 $ (v 3 505 Kinách) Tržby USA: 105 269 730 $ Tržby Celosvetovo: 322 669 741 $ Velkolepá výprava ako sme u Ridleyho zvyknutý,krásna scenéria a herecké výkony,no veľmi stroho predstavená Robinová družina a celé je to moc priamočiare a naivné.(pravdepodobne to bude lepšie zostrihané na Director ´s cut).(22.5.2012)

Prvních pár desítek minut jsem měl pocit, že se tenhle sequel Království nebeského přeci jen ponese v požadovaném duchu. Celkem slušná akce, očividně velké investice na každém kroku, zábavná parta ústředních hrdinů... vše přítomno. Jeden naštvaný záporák, jeden ledově klidný, jedna alespoň dobře hrající náhrada za Siennu Miller... taky fajn. Pak se to ale celé začne přetavovat do nemilého čekání na jednu velkou bitvu, ze kterého rychle mizí zajímavé dějové linky, humor (Grimes a Durand vážně mohli dostat víc prostoru) i logika. Nebo se vážně dá celá Anglie přejet na koni za pár hodin? Největší slabinou se však ukáže být ona idea se zrodem legendy, díky které film vlastně skončí ve chvíli, kdy se začnete těšit na další vývoj událostí (jako kdyby Batman začíná skončil Wayneovým návratem do Gothamu - vypůjčený názor, ale sakra trefný). Nakonec je z toho tedy průměrná historická báchorka, ve které by po pár změnách jmen příběh slavného lukostřelce nikdo nepoznal a která ve vás akorát vyvolá chuť na hláškujícího Morgana Freemana s obřím mečem. Bojoval bych s novým Robinem Hoodem, ale to by muselo být proč. 6/10(13.5.2010)

Což o to, technicky pěkně zpracovaný a bitvy jsou dobrý, ale co to má, teda kromě známých jmen, společnýho s Robinem Hoodem, to teda nevim, já viděl jen historickej trochu válečnej film, kterej má zejména v prvních dvou třetinách hodně uloudanej příběh a takový známý hoodovský jména jako Malej John, Šerif z Nottinghamu nebo Will Scarlet tu prakticky neexistujou, což mě ale na druhou stranu zejména u Šerifa moc nemrzí, když jsme ho tam zahlíd. Závěrečná třetina je už sice akčnější a zábavnější, jenže pořád to s Robinem Hoodem nemá moc společnýho, bez pokračování bude tenhle úvod absolutně o ničem. Navíc, až na Crowea mi moc neseděli herci , začalo to Cate Blanchett, která se sem podle mě moc nehodí a pokračovalo to v podstatě všema ostatníma a korunu tomu nasazovali největší šasek filmu Oscar Isaac v roli krále a banda spratků v lese.(1.9.2010)

Napřed pár nezbytných technických (ano, jsem historický hnidopich): Film je s historií samozřejmě naprosto na štíru, což nijak nepřekvapuje. Ale proč jsou tu zase Francouzi za temnou stranu, ve skutečnosti to byl právě Richard a po něm Jan, kdo vytáhl válčit do Francie. Je třeba poznamenat, že v té době byla Francie vlastně jen oblast okolo Paříže (Ile-de-France), zbytek byly víceméně nezávislé državy, nadto prakticky celý západ patřil Anglii (anglický král byl přitom de iure leníkem francouzského krále od doby Viléma Dobyvatele). Francouzi vytáhli do Anglie až po smrti Jana Bezzemka v roce 1217 (a nikoli pod velením Filipa II., ale jeho syna Ludvíka). Tažení skončilo u Lincolnu, de facto ne bitvou ale "turnajem", William Marshall (správně by se ovšem mělo říkat Guillaume le Maréchal - anglická šlechta mluvila až do 13. století francouzsky a Maréchal většinu života prožil a slávu získal na francouzském dvoře) se pokusil zajmout francouzského velitele pana du Perche (Ludvík s částí vojska obléhal Dover) jako při turnaji, ale nešťastnou náhodou jeho kopí Percheho zasáhlo skrz průzor do oka, čímž se du Perche stal jediným padlým. Filip II. byl fakticky mnohem víc rytířským králem než Richard (o Janovi nemluvě), když Maréchal v roce 1219 zemřel, prohlásil, že nebylo lepšího rytíře. Tak, tolik "krátký" historický exkurz, teď k filmu. Ač historicky mimo, dobové reálie i povahy ukazuje podle mě docela dobře. Shoduju se s těmi, kteří prohlašují, že zhruba dvě třetiny filmu je to hodně dobré podívání, rozhodně oceňuju snahu pojmout legendu jinak (ale stejmě je škoda, že neprošel ten původní Nottingham). Robin je na začátku docela sympatickej pragmatik, film působí docela odlehčeně (místy až komediálně) a přitom dobrodružně, chemie Crowe-Blanchett funguje (i ten věk k postavám sedí - i přítelkyně říká, že jí víc vyhovuje větry či čím ošlehaný veterán Russel než nějakej cucák), Robin Marianě okukuje chtivě pozadí a představuje si pořádnou dávku bezuzdného sexu, Strong je jako záporák optimal chnůsny, tfuj :). Bohužel poslední část filmu je hodně zmatená, Jan Bezzemek nejdřív řve, že s odbojnou šlechtou jednat nebude a chce s ní válčit, ale najednou je na shromáždění a slibuje Magnu Chartu (která se BTW týkala samozřejmě pouze šlechty), Robin si najednou vzpomene co se stalo když mu bylo šest, a když už se rozhodli pro velkou bitvu, mohla bejt aspoň trochu dramatičtější a nemuseli tam strkat Cate, která v ní působí jak kopí do oka. Aspoň že závěrečný malovaný titulky byly hezký, i když je v nich spousta materiálu, kterej se do filmu evidentně nevešel. Mohlo z toho bejt víc než letní oddychvoka, ale to už je bohužel současná móda (P. S. Možná DC verze bude o něčem jiném, uvidíme).(14.5.2010)

U Kingdom of Heaven jsem čekal druhého Gladiátora a dostalo se mi něčeho úplně jiného. Prvotní zklamání vystřídal po druhé a zejména třetí (prodloužená verze) projekci úžas a pochopení. U Robina Hooda jsem čekal Kingdom of Heaven a film byl opět zcela jiný. Tentokrát jsem však s takovouto možností počítal a nezaskočilo mne to tolik, jako poprvé. Neskutečně mi vadí tlumený rating - především absence krve je pro mne nepochopitelná specielne s přihlédnutím k faktu, že děj snímku se odehrává v drsném středověku a jedním z hlavních trademarků Ridleyho Scotta je nezaměnitelný cit pro vizuál, tím pádem považuji za fatální, pokud zde chybí jedna z klíčových ingrediencí. Hudba průměrná, na samostatný soundtrack to narozdíl od Gladiátora a Kingdom zdaleka není. Herecky kvalitní a především romantika středního věku byla přesně taková, jakou film potřeboval a zároveň taková, jakou by člověk nečekal. Kupodivu téměř úplně absentoval patos a zbytečně heroické scény. Rovněž nečekané. Obrovsky bych uvítal jednak druhý díl, kde to teprve všechno začíná, nějakou prodlouženou verzi, kde by byl příběh lépe rozebrán a sestříhán a hlavně "unrated", protože jinak to u Robina opravdu nelze. Prozatím průměrné hodnocení, ale je dost možné, že bude kolísat, jako se tomu již u Ridleyho stalo. Kevin Costner prozatím zůstává stále nejlepší Robin Hood.(23.5.2010)

• - Russell Crowe ako prípravu na úlohu prečítal viac než 30 kníh o známom zbojníkovi a o období z konca 12. a začiatku 13. storočia. (drake31)

• - Film byl vybrán jako zahajovací snímek filmového festivalu v Cannes. Promítnut byl mimo soutěž v první den festivalu 12. května. (Andresito)

• - Crowe chtěl původně roli Robina Hooda odehrát s dlouhými vlasy, a tak je nestříhal. Během natáčení Labyrintu lží a Na odstřel proto nosil příčesek, aby své dlouhé vlasy skryl. Krátce před začátkem natáčení se však nakonec rozhodl k jejich ostříhání. (Taninaca)