Nechybalo vela a skoro som dal 2 hviezdicky, ale tento film si odomna nezasluzi az tak nizke hodnotenie, pretoze aspon velkolepu vypravu musim pochvalit. Robin Hood je uplne iny, akeho ho poznam z predchadzajucich filmov. Nielenze je scenar uplne iny a o to aj tvorcom zrejme slo, nenatocit zase dobrodruznu romancu s tym istym znamym scenarom, ale prekvapit s niecim novym. To by ani nebol tak problem, skor mi vadili prilis dlhe obkecavacky v druhej tretine filmu, az konecne ku koncu slo do tuheho, ale to uz ked som sa pozrel na hodinky a zistil, ze film o chvilu konci, tak som zostal pri tych troch hviezdickach, pretoze od Ridleyho Scotta som cakal daleko viac a o traileri, vdaka ktoremu som sa na tento film tak moc tesil ani nehovorim. Skoda bolo aj hudby, ktora mi melodicky na rozdiel od GLADIATORA (2000) nic nehovorila, avsak do filmu sa hodila. Takze ak sa rozhodnete si tento film pozriet, nemajte velke ocakavania, na jedno pozretie sa vyplati, ale nebol som az tak nadseny... 19.05.2010 ________ Russell Crowe - (Robin Longstride) +++ Cate Blanchett - (Marion Loxley) +++ Max von Sydow - (Sir Walter Loxley) +++ William Hurt - (William Marshall) +++ Mark Strong - (Godfrey) +++ Oscar Isaac - (Princ John) +++ Danny Huston - (Kráľ Richard Levie srdce) +++ Matthew Macfadyen - (Šerif z Nottinghamu) +++ Produkcia: Ridley Scott, Russel Crowe, Brian Grazer +++ Hudba: Marc Streitenfeld +++ (Videl v kine 18.05.2010) +++(19.5.2010)

Hodně milé překvapení. Do nového ROBINA HOODA se mi vůbec nechtělo, ale o to mě víc Scott přesvědčoval, že tahle poměrně zásadně inovovaná verze má svůj smysl. Helgelandův scénář je jedním z největších kladů snímku, který ze zaprášené legendy dělá něco víc. Hlavním problémem je, že čím blíž je konec tím víc scén, prostě řečeno chybí. Jakoby někdo někam spěchal a kvůli kratší minutáži osekal závěr filmu, který nevrcholí a jen "proběhne". Přitom bitva na mořském břehu mohla být mnohem mimořádnější událostí. Ingredience tam jsou, jen nejsou použity. Russell jede svůj standard a co mě nejvíc udivilo, byla na výbornou fungující chemie mezi ním a Cate Blanchett. Té role Marion mimochodem moc slušela. Strongův záporák je lahůdkový, na to že je hraje pořád. Člověk by řekl, že se okouká, ale ono ne. A finální poděkování patří Marcu Streitenfeldovi za nádherný soundtrack.(14.1.2011)

Velká pochvala. Ani jsem nevěřil, že by to Ridleymu zase vyšlo. Po všech těch negativních ohlasech se mi dostalo poměrně slušného příběhu, který velmi překvapivě vynechal patos a zbytečné heroické momenty. Vůbec mi nevadilo, že tvůrci lákají na biják o jedné navěky inspirující legendě, ale namísto toho nabízejí jen jakýsi prolog k legendě. Příběh o hrdinném lučištníkovi každý velmi dobře zná, proto mi nevadí, že se tvůrci odhodlali zbořit zažitá schémata. Pravda, ne vždy to vychází. Robin se tu a tam trošku poflakuje, než aby divákovi nabídl pořádně výživnou akci. Scénář, do kterého se prý často a hlavně drasticky zasahovalo, si zase podle svých potřeb skáče v ději a důležité aspekty jen tak nastíní (Robinovo náhlé státnické vnuknutí) a nedotáhne do snesitelnější podoby. V několika místech jsou holt cítit ostré nůžky. Ale jinak, jak říkám. Scottův filmařsky poctivý snímek mě nenudil, nenaštval, nezklamal, ani nepředkládal nějak zásadní množství hlušiny. Jeho zkušená režie jen umocňuje funkčnost celého příběhu. To dokládá i samotná milostná linie mezi Robinem a Marion. Scott zcela suverénně vnesl mezi oba hrdiny opravdový vztah nenásilnou a uvěřitelnou formou. A to se cení. Ve svém čele má navíc výborné herce, kteří si mě omotali kolem prstu – Russell Crowe, Cate Blanchett, Mark Strong, Max von Sydow, Danny Huston nebo William Hurt, a poctivou kameru Johna Mathiesona (Království nebeské, Gladiátor). Spokojenost a čtyři hvězdy k tomu!!(24.10.2010)

Napřed pár nezbytných technických (ano, jsem historický hnidopich): Film je s historií samozřejmě naprosto na štíru, což nijak nepřekvapuje. Ale proč jsou tu zase Francouzi za temnou stranu, ve skutečnosti to byl právě Richard a po něm Jan, kdo vytáhl válčit do Francie. Je třeba poznamenat, že v té době byla Francie vlastně jen oblast okolo Paříže (Ile-de-France), zbytek byly víceméně nezávislé državy, nadto prakticky celý západ patřil Anglii (anglický král byl přitom de iure leníkem francouzského krále od doby Viléma Dobyvatele). Francouzi vytáhli do Anglie až po smrti Jana Bezzemka v roce 1217 (a nikoli pod velením Filipa II., ale jeho syna Ludvíka). Tažení skončilo u Lincolnu, de facto ne bitvou ale "turnajem", William Marshall (správně by se ovšem mělo říkat Guillaume le Maréchal - anglická šlechta mluvila až do 13. století francouzsky a Maréchal většinu života prožil a slávu získal na francouzském dvoře) se pokusil zajmout francouzského velitele pana du Perche (Ludvík s částí vojska obléhal Dover) jako při turnaji, ale nešťastnou náhodou jeho kopí Percheho zasáhlo skrz průzor do oka, čímž se du Perche stal jediným padlým. Filip II. byl fakticky mnohem víc rytířským králem než Richard (o Janovi nemluvě), když Maréchal v roce 1219 zemřel, prohlásil, že nebylo lepšího rytíře. Tak, tolik "krátký" historický exkurz, teď k filmu. Ač historicky mimo, dobové reálie i povahy ukazuje podle mě docela dobře. Shoduju se s těmi, kteří prohlašují, že zhruba dvě třetiny filmu je to hodně dobré podívání, rozhodně oceňuju snahu pojmout legendu jinak (ale stejmě je škoda, že neprošel ten původní Nottingham). Robin je na začátku docela sympatickej pragmatik, film působí docela odlehčeně (místy až komediálně) a přitom dobrodružně, chemie Crowe-Blanchett funguje (i ten věk k postavám sedí - i přítelkyně říká, že jí víc vyhovuje větry či čím ošlehaný veterán Russel než nějakej cucák), Robin Marianě okukuje chtivě pozadí a představuje si pořádnou dávku bezuzdného sexu, Strong je jako záporák optimal chnůsny, tfuj :). Bohužel poslední část filmu je hodně zmatená, Jan Bezzemek nejdřív řve, že s odbojnou šlechtou jednat nebude a chce s ní válčit, ale najednou je na shromáždění a slibuje Magnu Chartu (která se BTW týkala samozřejmě pouze šlechty), Robin si najednou vzpomene co se stalo když mu bylo šest, a když už se rozhodli pro velkou bitvu, mohla bejt aspoň trochu dramatičtější a nemuseli tam strkat Cate, která v ní působí jak kopí do oka. Aspoň že závěrečný malovaný titulky byly hezký, i když je v nich spousta materiálu, kterej se do filmu evidentně nevešel. Mohlo z toho bejt víc než letní oddychvoka, ale to už je bohužel současná móda (P. S. Možná DC verze bude o něčem jiném, uvidíme).(14.5.2010)

Hlavní slabinou tohoto filmu je, že se snaží býti historicky reálným politickým prequelem k legendě a vše podávat stroze a uvěřitelně, ale na konci servíruje teenagerský pytláky, co si na férovku dávaj francouzskou pěchotu. A taky bojovnou Cate Blanchett v brnění. Moc se tu nehraje na emoce. Tu válku a násilí všichni berou jako přirozenou součást doby, což mi přišlo fajn. Herci jsou bez výjimky super. Kdo jiný by už měl utáhnout film, než Russell Crowe že? Ridley režíruje zajímavě, ale ta dokonalost a pocit, že jste opravdu ve středověku, jako v Království Nebeském už v tom prostě není. Boží popcornová verze s Kevinem Costnerem holt zůstane nepřekonána. 7/10(30.1.2011)

• - Ve scéně, kdy jízda najíždí do pěchoty, je zřetelně slyšet zvuk projíždějící motorky. (Zdroj: topzine.cz)

• - Bryan Singer, Sam Raimi a Jon Turteltaub byli zvažováni na post režiséra. (Karlos80)

• - Králův pobočník zabitý Gisbornem při přepadení královské družiny se jmenuje Robert z Locksley. Ale Robert z Locksley je skutečné jméno právě Robina Hooda (Russel Crowe). (Zdroj: ČSFD.cz)