Sluha Jeho Veličenstva

Akční / Dobrodružný / Historický / Válečný

Rusko, 2007, 117 min

Oleg Rjaskov

Oleg Rjaskov

Dmitrij Miller, Alexej Čadov, Alexandr Bucharov, Xenija Kňazeva, Olga Arntgolc, Jelena Plaksina, Nina Loščinina, Irina Barinova, Jekatěrina Olkina, Marija Koževnikova, Sergej Aprelskij, Darja Nosik, Alexandr Grišin, Boris Tenin, Stanislav Šmeljov, Stas Erdlej, Xenija Entelis, Kirill Petrov, Grigorij Ivaněc, Alexej Maslov, Nikita Jemšanov, Jelena Antipova, Dmitrij Dorochov, Julija Majboroda, Vitalij Kudrjavcev, Igor Filippov, Andrej Platonov, Sergej Veselov, Jurij Osipov, Natalja Lesnikovskaja, Alexandr Rapoport, Dmitrij Orlov, Eldar Lebeděv, Natalja Nozdrina, Igor Staroselcev, Vadim Medveděv, Dmitrij Mazurov, Stěpan Koršunov, Eduard Fljorov, Marija Gorbaň, Ivan Šibanov, Andrej Ryklin, Dmitrij Gusev, Vladimir Misťukov, Maxim Dachněnko, Dmitrij Ratomskij, Andrej Baljakin, Alexej Matošin, Ilja Isajev, Dmitrij Jačevskij, Alexandr Samojlov, Andrej Averjanov, Viktor Pipa, Oleg Leušin, Vladimir Ljubovskij, Alexandr Pjatkov, Andrej Čubčenko, Valentina Běrezuckaja, Igor Mirošničenko, Jevgenij Bakalov, Michail Solodko, Pavel Kuzin, Pavel Uljanov, Alina Poličuk, Igor Mulev, Sergej Ivoloci, Olga Ostroumova-Gutšmidt, Marina Jakovleva, Anastasija Rostopša, Gleb Ivanov, Alexej Agryzkov, Anton Kucenko, Alexandr Anšjutc, Ljubov Anisimova, Vasilij Savinov, Amur Gamajev, Alexandra Živova, Vladimir Jakovlev, Alexandr Starikov, Alexej Surkov

Hudební doprovod filmu je chvílemi dost vlezlý, závěr trochu přitažený za vlasy a pár kýčovitých či sentimentálních okamžiků se zde také najde, ale celkově lze bez uzardění prohlásit, že tento hystoricko-dobrodružný snímek se Rusům opravdu povedl. Výprava je takřka dokonalá - je vidět, že se na ní nešetřilo. Od začátku do konce se to řeže hlava nehlava, ale časté a místy dost brutální násilí nesklouzává k samoúčelnosti. Bitva u Poltavy je vylíčena zdařile a ani portréty panovníků vůbec nejsou špatné. Docela zajímavá je jazyková rozmanitost "Sluhy..." - kromě dominantní ruštiny a francouzsštiny se tu mluví také polsky, švédsky a německy.(11.8.2009)

Rusakum ty historicke filmy posledni dobou celkem jdou, to se musi nechat. Za ty penize by se v Hwoodu nenatocil ani film o 5ti hercich odehravajici se v jedne mistnosti. Ctvrtou hvezdu davam hlavne za scenu bitvy u Poltavy, u ktere me trochu zamrazilo... tehdejsi zpusob vedeni boje snad nikdy nepochopim. Ikdyz... ostatne jako zadny. Ty 2 hodiny mi utekly jako voda.(20.8.2008)

• Marek1991

K ruskej tvorbe keďže mi je blízka nezvyknem mávať tvrdšie slová, no tu to inak nejde. Dobrý film z 18. storočia sa dá urobiť aj s menším obnosom peňazí, to problém nie je, aj keď ťažko povedať, či rozpočet bol malý alebo veľký, no nezdá sa mi že si to na seba výraznejšie zarobilo. Tento film však akoby ruský vôbec nebol, skôr som mal pocit, že to je nejaký hybrid francúzskej, anglickej, americkej a nemeckej filmovej školy. Ozaj nemusím film so zbytočným násilím, hrubé,kde je skoro každá postava zatrpknutý namyslený povyšujúci sa snob, no divím sa aké je to reálne aj dnes vo svete keď taká tá bezcitnosť, cynickosť a posmešný humor fungujú na plné obrátky, z týchto filmov aspoň zisťujem v čom sme sa vôbec nezmenili za tie storočia. Úprimne mne vadil príbeh tohto filmu, ktorý mi nielen že prišiel šialený, ale bol aj nevýrazný, čo tam po bojových scénach, tu nehrali dôležitú úlohu, aj keď sa dosť vydarili. Pri tomto filme som zaspával, od dialógov, cez dej, mi to nič zvláštneho neprinieslo, bola to jedna veľká nuda, dosť neatraktívny film so zmýšľaním minulosti, ktoré neviem pochopiť pre samotnú podstatu veci toho, čo robili a podľa mňa sa nad tým ani vtedy ľudia veľmi nezamýšľali. Od historického ruského filmu by som čakal niečo iné, toto bolo pre mňa dosť veľké sklamanie po tejto stránke a chápem prečo to nemá na tejto stránke v tejto chvíli žiadnych fanúšikov.(27.2.2013)

Prvá polhodinka odohrávajúca sa na francúzskom dvore, kde všetci stolujú s vystretými malíčkami a parochne majú vzor vykefovaný púdel na výstave bola pre mňa utrpením. Našťastie, keď sa dej preniesol do Poľska a Ruska, nabral film na obrátkach. Perfektné šermiarske súboje ma ohúrili aj napriek tomu, že mám radšej obojručné meče a sekery a masakrálna bitka ZSSR - Sverige pri Poltave stojí za zhliadnutie.(7.10.2008)

V ruskom rankingu nadpriemerný historický film, u mňa priemerný historický film, ktorý sa rozbieha ako všetky ruské filmy až oveľa neskôr, čo je trochu na škodu, ale bitky majú lepšie spracované ako Američania, pôsobia realisticky a vierohodne...Inak je tento film prehliadkou asi ruských hviezd a dobrej finálnej skoro 25 min bitky...ale škoda toho pomalšieho rozbehu...(5.9.2008)

• - Film Sluha Jeho Veličenstva sa natáčal predovšetkým v Moskve a Petrohrade. (MikaelSVK)

• - Konflikt, ktorý prebieha počas filmu medzi Ruskom a Švédskom, je z histórie známy ako Severná vojna, ktorá začala v roku 1700 a ukončená bola až podpísaním Nystadskej mierovej zmluvy (Treaty of Nystad) 28. apríla 1721. (MikaelSVK)

• - Producenti filmu si pozvali vyše 1500 hercov, z ktorých bolo následne vybraných pre potreby filmu iba 360 osôb. (MikaelSVK)