Sluha Jeho Veličenstva

(Rusko)

Sovereign's Servant, The

Akční / Dobrodružný / Historický / Válečný

Rusko, 2007, 117 min

Perfektní ruské historické překvapení z doby rusko- švédské války, které nás zavede i na dvůr Krále Slunce. Dva francouzští neposlušní šlechtici, kteří jsou králem vyhoštění jako pozorovatelé za trest každý k jinému králi, jeden ke Karlovi a druhý k Petrovi. Perfektní souboje a bojové scény, spokojenost se vším všudy. A skvělé hodnověrné reálie včetně kostýmů.(8.10.2016)

Příznačný pro tento film je rok vzniku, tj. 2007, kdy vrcholila hospodářská konjunktura a cena ropy a zemního plynu, která tvoří páteř ruského rozpočtu, se šroubovala k maximu. Filmová výroba tomu odpovídala, jednak se počet filmů vyrobených za rok vyšplhal k úctyhodné stovce, jednak byl na filmech znát slušný rozpočet. Sluha Jejího Veličenstva je historický kostýmní velkofilm, který spíš než americké snímky připomíná francouzské historické filmy minulosti. To, že děj začíná ve Versaille, není náhodou. Inspirace filmy, které kdysi proslavili Jean Marais, je zřejmá. Napínavé šermířské souboje, bitvy, rvačky, krásné ženy, navíc dekorace a kostýmy opravdu nejsou ošizené. Není to nic hlubokomyslného, běžný komerční film, který nicméně může slušně pobavit. Celkový dojem: 65 %.(7.4.2009)

• Marek1991

K ruskej tvorbe keďže mi je blízka nezvyknem mávať tvrdšie slová, no tu to inak nejde. Dobrý film z 18. storočia sa dá urobiť aj s menším obnosom peňazí, to problém nie je, aj keď ťažko povedať, či rozpočet bol malý alebo veľký, no nezdá sa mi že si to na seba výraznejšie zarobilo. Tento film však akoby ruský vôbec nebol, skôr som mal pocit, že to je nejaký hybrid francúzskej, anglickej, americkej a nemeckej filmovej školy. Ozaj nemusím film so zbytočným násilím, hrubé,kde je skoro každá postava zatrpknutý namyslený povyšujúci sa snob, no divím sa aké je to reálne aj dnes vo svete keď taká tá bezcitnosť, cynickosť a posmešný humor fungujú na plné obrátky, z týchto filmov aspoň zisťujem v čom sme sa vôbec nezmenili za tie storočia. Úprimne mne vadil príbeh tohto filmu, ktorý mi nielen že prišiel šialený, ale bol aj nevýrazný, čo tam po bojových scénach, tu nehrali dôležitú úlohu, aj keď sa dosť vydarili. Pri tomto filme som zaspával, od dialógov, cez dej, mi to nič zvláštneho neprinieslo, bola to jedna veľká nuda, dosť neatraktívny film so zmýšľaním minulosti, ktoré neviem pochopiť pre samotnú podstatu veci toho, čo robili a podľa mňa sa nad tým ani vtedy ľudia veľmi nezamýšľali. Od historického ruského filmu by som čakal niečo iné, toto bolo pre mňa dosť veľké sklamanie po tejto stránke a chápem prečo to nemá na tejto stránke v tejto chvíli žiadnych fanúšikov.(27.2.2013)

Prvá polhodinka odohrávajúca sa na francúzskom dvore, kde všetci stolujú s vystretými malíčkami a parochne majú vzor vykefovaný púdel na výstave bola pre mňa utrpením. Našťastie, keď sa dej preniesol do Poľska a Ruska, nabral film na obrátkach. Perfektné šermiarske súboje ma ohúrili aj napriek tomu, že mám radšej obojručné meče a sekery a masakrálna bitka ZSSR - Sverige pri Poltave stojí za zhliadnutie.(7.10.2008)

V ruskom rankingu nadpriemerný historický film, u mňa priemerný historický film, ktorý sa rozbieha ako všetky ruské filmy až oveľa neskôr, čo je trochu na škodu, ale bitky majú lepšie spracované ako Američania, pôsobia realisticky a vierohodne...Inak je tento film prehliadkou asi ruských hviezd a dobrej finálnej skoro 25 min bitky...ale škoda toho pomalšieho rozbehu...(5.9.2008)

• - Švédsky kráľ Karol XII. bol považovaný za jedného z najlepších vojvodcov 18. storočia. Bol obzvlášť schopným vojenským veliteľom, taktikom či obratným politikom. Aj snímka zobrazuje fakt, že Karol XII. sa od rádových vojakov príliš nelíšil, pretože nosil takmer identickú uniformu či spoločne so svojím vojskom sa aj stravoval. (MikaelSVK)

• - Producenti filmu si pozvali vyše 1500 hercov, z ktorých bolo následne vybraných pre potreby filmu iba 360 osôb. (MikaelSVK)

• - Film Sluha Jeho Veličenstva sa natáčal predovšetkým v Moskve a Petrohrade. (MikaelSVK)