• dezorz

10 mil. dolarov rozpoctu je, s vynimkou US, vsade na svete rozpocet pre blockbuster. Je pozoruhodne ako rychlo sa k tejto sume dopracovali rusi. este v 2000 celorocny prijem z kas kin bol cca 20 mil. dolarov, najdrahsi film stal max. milion a najzarobkovejsi 2 mil. v 2004 az 3 filmy stali cca 5 mil. (jeden z nich nocna hliadka). a zaciatkom 2007 su tu uz tri filmy s cca 10. mil. rozpoctom. wolfhound, paragraf 78 a sluga gosudarev. bohuzial, na rozdiel od nocnej hliadky ci tureckeho gambitu, t.j. prvych ruskych blockbusterov, tentoraz znova a znov aide o nudne a klisovite kopirovanie americkeho brata. sluga gosudarev je historickym kostymovym akcnym filmom. nudnym filmom.(4.3.2007)

Zvláštní historický film z Ruska, který vůbec nevypadá na to, že by byl z Ruska, ale přitom je na jednu stranu docela amatérský ale také neobvyklý, tedy amatérský co se hudební vsuvky týče, ta mi tam přišla zvláštní, přicházela ve chvíle kdy jsem to nejméně čekal. Zase je to ale historická freska, která mě překvapila už tím, že jí natočili Rusové, protože jinak bych na to ani nepřišel. Opravdu parádně se na to koukalo a kdyby byl každý historický film stejný jako tento, určitě bych se nezlobil. Nudné scény sice byly, ale daly se bez potíží zredukovat. Autoři se opravdu snažili, a nakonec jsem byl opravdu spokojený.(27.3.2009)

Bez mučení přiznávám, že když mě spousta zcela neznámých pánů průběžně mění šatstvo, pokrývky hlavy a navíc mají všichni mastný dlouhý vlasy, tak se mi dost pletli. Což ale tolik nevadí, páč nikdo z nich neměl úkol získat si moje sympatie. Ludvík XIV. je tu vyveden v parodické póze vrtošivého staříka, který si povídá s pejsky a je nešťastnej, že mu nechce dát děvče o dvě generace mladší. Půvabný je i Karel XII. s prostřeleným kotníkem na polním lůžku uprostřed válečné vřavy jen letmým pokynem ruky vydávající velitelské příkazy. Děj v první linii pro mě místy nepřehlednej, ale výpravou, kamerou, soubojema téměř dokonalá podívaná. A bitva u Poltavy je spektákl jako víno.(23.3.2016)

• Britrik

Herecké výkony dost děsivé (především ti pánové a dámy hrající dvůr ve Francii - evidentně Rusové, nebo minimálně ne Francouzi), rekvizity taky strašné, ruská propaganda jak prase (chudáci Poláci!), bitky všechny na jedno brdo (v těch pozdějších už jsem fakt jen čekal, kdy se objeví další jeliman s "krvavou" hlavou, kterou si bude v rukách držet), příběh klišoidní (mrtvá žena ruského seržanta fakt nedojmula) a x dalších. Převlíknout mundůry a z fleku může být příběh o admirálu Kolčakovi. Ruské filmy jsou opravdu podivné. Buď vynikající (Ostrov), nebo tragické (toto dílo). Dvě hvězdičky vlastně ani nevím za co. P.S. Ruský car vypadá jak Lakatoš z kolonie.(1.9.2011)

• Marek1991

K ruskej tvorbe keďže mi je blízka nezvyknem mávať tvrdšie slová, no tu to inak nejde. Dobrý film z 18. storočia sa dá urobiť aj s menším obnosom peňazí, to problém nie je, aj keď ťažko povedať, či rozpočet bol malý alebo veľký, no nezdá sa mi že si to na seba výraznejšie zarobilo. Tento film však akoby ruský vôbec nebol, skôr som mal pocit, že to je nejaký hybrid francúzskej, anglickej, americkej a nemeckej filmovej školy. Ozaj nemusím film so zbytočným násilím, hrubé,kde je skoro každá postava zatrpknutý namyslený povyšujúci sa snob, no divím sa aké je to reálne aj dnes vo svete keď taká tá bezcitnosť, cynickosť a posmešný humor fungujú na plné obrátky, z týchto filmov aspoň zisťujem v čom sme sa vôbec nezmenili za tie storočia. Úprimne mne vadil príbeh tohto filmu, ktorý mi nielen že prišiel šialený, ale bol aj nevýrazný, čo tam po bojových scénach, tu nehrali dôležitú úlohu, aj keď sa dosť vydarili. Pri tomto filme som zaspával, od dialógov, cez dej, mi to nič zvláštneho neprinieslo, bola to jedna veľká nuda, dosť neatraktívny film so zmýšľaním minulosti, ktoré neviem pochopiť pre samotnú podstatu veci toho, čo robili a podľa mňa sa nad tým ani vtedy ľudia veľmi nezamýšľali. Od historického ruského filmu by som čakal niečo iné, toto bolo pre mňa dosť veľké sklamanie po tejto stránke a chápem prečo to nemá na tejto stránke v tejto chvíli žiadnych fanúšikov.(27.2.2013)

• - Film Sluha Jeho Veličenstva sa natáčal predovšetkým v Moskve a Petrohrade. (MikaelSVK)

• - Konflikt, ktorý prebieha počas filmu medzi Ruskom a Švédskom, je z histórie známy ako Severná vojna, ktorá začala v roku 1700 a ukončená bola až podpísaním Nystadskej mierovej zmluvy (Treaty of Nystad) 28. apríla 1721. (MikaelSVK)

• - Švédsky kráľ Karol XII. bol považovaný za jedného z najlepších vojvodcov 18. storočia. Bol obzvlášť schopným vojenským veliteľom, taktikom či obratným politikom. Aj snímka zobrazuje fakt, že Karol XII. sa od rádových vojakov príliš nelíšil, pretože nosil takmer identickú uniformu či spoločne so svojím vojskom sa aj stravoval. (MikaelSVK)