Sluha Jeho Veličenstva

Akční / Dobrodružný / Historický / Válečný

Rusko, 2007, 117 min

Oleg Rjaskov

Oleg Rjaskov

Dmitrij Miller, Alexej Čadov, Alexandr Bucharov, Xenija Kňazeva, Olga Arntgolc, Jelena Plaksina, Nina Loščinina, Irina Barinova, Jekatěrina Olkina, Marija Koževnikova, Sergej Aprelskij, Darja Nosik, Alexandr Grišin, Boris Tenin, Stanislav Šmeljov, Stas Erdlej, Xenija Entelis, Kirill Petrov, Grigorij Ivaněc, Alexej Maslov, Nikita Jemšanov, Jelena Antipova, Dmitrij Dorochov, Julija Majboroda, Vitalij Kudrjavcev, Igor Filippov, Andrej Platonov, Sergej Veselov, Jurij Osipov, Natalja Lesnikovskaja, Alexandr Rapoport, Dmitrij Orlov, Eldar Lebeděv, Natalja Nozdrina, Igor Staroselcev, Vadim Medveděv, Dmitrij Mazurov, Stěpan Koršunov, Eduard Fljorov, Marija Gorbaň, Ivan Šibanov, Andrej Ryklin, Dmitrij Gusev, Vladimir Misťukov, Maxim Dachněnko, Dmitrij Ratomskij, Andrej Baljakin, Alexej Matošin, Ilja Isajev, Dmitrij Jačevskij, Alexandr Samojlov, Andrej Averjanov, Viktor Pipa, Oleg Leušin, Vladimir Ljubovskij, Alexandr Pjatkov, Andrej Čubčenko, Valentina Běrezuckaja, Igor Mirošničenko, Jevgenij Bakalov, Michail Solodko, Pavel Kuzin, Pavel Uljanov, Alina Poličuk, Igor Mulev, Sergej Ivoloci, Olga Ostroumova-Gutšmidt, Marina Jakovleva, Anastasija Rostopša, Gleb Ivanov, Alexej Agryzkov, Anton Kucenko, Alexandr Anšjutc, Ljubov Anisimova, Vasilij Savinov, Amur Gamajev, Alexandra Živova, Vladimir Jakovlev, Alexandr Starikov, Alexej Surkov, Alexandr Chmelnickij, Darja Semjonova, Alexej Koroljov, Jurij Filatov, Alexandr Gundarev, Gennadij Christěnko, Jekatěrina Krupenina, Vladimir Glazkov, Alexandr Zagrebin, Georgij Teslja-Gerasimov

V ruskom rankingu nadpriemerný historický film, u mňa priemerný historický film, ktorý sa rozbieha ako všetky ruské filmy až oveľa neskôr, čo je trochu na škodu, ale bitky majú lepšie spracované ako Američania, pôsobia realisticky a vierohodne...Inak je tento film prehliadkou asi ruských hviezd a dobrej finálnej skoro 25 min bitky...ale škoda toho pomalšieho rozbehu...(5.9.2008)

Je to hodně jiné, než je člověk zvyklý. Je to takové.... ruské. Je to znát v dialozích, v profilech hlavních postav, prostě tak ňák ve všem. Nemyslím to zle, spousta věcí je tu zábavná a bitva u Poltavy, i s carem Petrem, povedená. Celkově je to osvěžující kousek v jinak převažující US produkci, kde dobré historicko-válečné filmy dělá jenom Mel Gibson .(11.9.2016)

V poslední době přicházejí z ruské produkce docela zajímavé filmy s historickými náměty (na základě skutečných událostí). To je prostě vždy velmi přitažlivé téma a zdá se, že filmům, které se nabízejí a jsou námětově točeny na základě fikce nebo sci-fi, tyto novodobé historické filmy šlapou pěkně na paty. (Viz film :1612 nebo Sluha Jeho Veličenstva). Oba tyto filmy jsou prostě úžasné. Zvláště film 1612. Ale to už jsem myslím komentovala. Sluha Jeho Veličenstva se na první pohled jeví jako dobrodružno-romantický film, ale není tomu tak, je to freska z Rusko-Švédské války r.1709 a věřte mi, je se na co koukat. Režisér Oleg Rjaskov to prostě úžasně zvládl.(13.4.2009)

Příznačný pro tento film je rok vzniku, tj. 2007, kdy vrcholila hospodářská konjunktura a cena ropy a zemního plynu, která tvoří páteř ruského rozpočtu, se šroubovala k maximu. Filmová výroba tomu odpovídala, jednak se počet filmů vyrobených za rok vyšplhal k úctyhodné stovce, jednak byl na filmech znát slušný rozpočet. Sluha Jejího Veličenstva je historický kostýmní velkofilm, který spíš než americké snímky připomíná francouzské historické filmy minulosti. To, že děj začíná ve Versaille, není náhodou. Inspirace filmy, které kdysi proslavili Jean Marais, je zřejmá. Napínavé šermířské souboje, bitvy, rvačky, krásné ženy, navíc dekorace a kostýmy opravdu nejsou ošizené. Není to nic hlubokomyslného, běžný komerční film, který nicméně může slušně pobavit. Celkový dojem: 65 %.(7.4.2009)

Prvá polhodinka odohrávajúca sa na francúzskom dvore, kde všetci stolujú s vystretými malíčkami a parochne majú vzor vykefovaný púdel na výstave bola pre mňa utrpením. Našťastie, keď sa dej preniesol do Poľska a Ruska, nabral film na obrátkach. Perfektné šermiarske súboje ma ohúrili aj napriek tomu, že mám radšej obojručné meče a sekery a masakrálna bitka ZSSR - Sverige pri Poltave stojí za zhliadnutie.(7.10.2008)

• - Švédsky kráľ Karol XII. bol považovaný za jedného z najlepších vojvodcov 18. storočia. Bol obzvlášť schopným vojenským veliteľom, taktikom či obratným politikom. Aj snímka zobrazuje fakt, že Karol XII. sa od rádových vojakov príliš nelíšil, pretože nosil takmer identickú uniformu či spoločne so svojím vojskom sa aj stravoval. (MikaelSVK)

• - Konflikt, ktorý prebieha počas filmu medzi Ruskom a Švédskom, je z histórie známy ako Severná vojna, ktorá začala v roku 1700 a ukončená bola až podpísaním Nystadskej mierovej zmluvy (Treaty of Nystad) 28. apríla 1721. (MikaelSVK)

• - Producenti filmu si pozvali vyše 1500 hercov, z ktorých bolo následne vybraných pre potreby filmu iba 360 osôb. (MikaelSVK)