Zelená míle

The Green Mile

Zelená míľa

Drama / Mysteriózní / Krimi

USA, 1999, 188 min

Další a další minuty rozplétají atmosférické a hluboce lidské dílo, které skrývá kus filmařiny. Zelená míle nikam nespěchá, přepečlivě buduje atmosféru, seznamuje nás s postavami. Hodina je pryč, my jsme se zahřáli a vlastně nás všechno podstatné teprve čeká. Ale to vůbec nevadí. I tak je právě víc než tříhodinová délka tím největším problémem snímku. Když jsme ovšem v tak vybrané společnosti (kameraman Tattersall, skladatel Thomas Newman, herci Hanks, Duncan, Morse, Cromwell, Sinise, Jeter, Rockwell, Pepper a nad nimi mistr Darabont), tolik to nevadí.(7.12.2005)

Vydžet se dívat na tento film bude pro jednu skupinu lidí utrpením a pro druhou požehnáním.Prvním říkám jděte na akční film druhým říkám aspoň někdo chápe, čemu se říká pořádný film :) a zajděte na Vykoupení z věznice Shawshank!! Bezchybná záležitost, která i přes neuvěřitelnou délku nenudí, překvapuje, pohladí a rozplaká. Frank Darabont je velký dábel a doufám, že bude točit a točit, protože jeho filmy stojí za to.(5.6.2004)

"Každý z nás musí umrieť, nie je výnimky, ja viem, ale občas, ach Bože, Zelená míľa je tak dlhá...". Päť rokov potom, čo režisér Frank Darabont natočil mimoriadne podarenú adaptáciu poviedky Stephena Kinga "Vykúpenie z väznice Shawshank" sa vrhol na sfilmovanie jeho románu "Zelená míľa". Dojímavý, mysteriózny príbeh, ktorý sa opäť odohráva vo väzení. Tento krát však nie v Shawshanku , ale v Cold Mountain. Tam, na bloku E, čakajú odsúdení zločinci, vrahovia, až sa naposledy prejdú uličkou, ktorej sa hovorí "Zelená míľa", ku elektrickému kreslu. Ocitol sa tam aj záhadný, obrovský černoch John Coffey. Toto je jeho príbeh, tak ako ho napísal Stephen King a tak ako ho previedol do filmovej podoby Frank Darabont. Čiže výborná literárna predloha a profesionálne, citlivé filmové spracovanie.*****(15.4.2011)

Darabont i napodruhé dokázal, že se vězeňskými chodbami, celami a zákoutími, stejně jako lidskými příběhy, charaktery a rysy umí proplétat více než dobře. Výborné obsazení, chvíle napětí se střídají s chvílemi melancholie, nenávisti a smutku a ty zase nahrazují pocity životní síly a plnosti. Všechny drobnosti do sebe měkce a lehce zapadnou... je to krása. Přesto ale stavím Shawshank maličko výš. 95% 60 miliónů dolarů(rozpočet)/287 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(10.2.2008)

Soundtrack Thomas Newman: 1. Old Alabama (Album Version) ,2. Monstrous Big (Album Version) ,3. The Two Dead Girls (Album Version) ,4. The Mouse On The Mile (Album Version) ,5. Foolishment (Album Version) ,6. Billy-Be-Frigged (Album Version) ,7. Coffey's Hands (Album Version) ,8. Cheek To Cheek (Album Version) ,9. Condemned Man (Album Version) ,10. Limp Noodle (Album Version) ,11. Scared Of The Dark (Album Version) ,12. Wild Bill (Album Version) ,13. Cigar Box (Album Version) ,14. Circus Mouse (Album Version) ,15. The Bad Death Of Eduard Delacroix (Album Version) ,16. Boy's Eye (Album Version) ,17. Two Run-Throughs (Album Version) ,18. Red Over Green (Album Version) ,19. I Can't Give You Anything But Love (Album Version) ,20. That's The Deal (Album Version) ,21. L'homme Mauvais (Album Version) ,22. An Offense To The Heart (Album Version) ,23. Morphine & Cola (Album Version) ,24. Night Journey (Album Version) ,25. Danger Of Hell (Album Version) ,26. Done Tom Turkey (Album Version) ,27. Did You Ever See A Dream Walking (Album Version) ,28. Trapingus Parish (Album Version) ,29. Boogeyman (Album Version) ,30. Shine My Knob (Album Version) ,31. Briar Ridge (Album Version) ,32. Coffey On The Mile (Album Version) ,33. Punishment (Album Version) ,34. Charmaine (Album Version) ,35. Now Long Gone (Album Version) ,36. No Exceptions (Album Version) ,37. The Green Mile (Album Version),(12.5.2011)

• - Většina děl Stephena Kinga je zasazena do autorovy domoviny, státu Maine. Zelená míle je ale zasazena do Luisiany. Přesto ale i zde King na svou domovinu nezapomněl, příjmení hlavní postavy - Edgecomb (Tom Hanks) - je název města v Maine v regionu Mid-Coast. (IvcaSammet)

• - Eduard Delacroix (Michael Jeter) číta v cele časopis Weird Tales z novembra 1937, avšak dej filmu sa odohráva v roku 1935. (Raccoon.city)

• - Spoiler: Když Paul (Tom Hanks) s Brutalem (David Morse) odváží Johna (Michael Clarke Duncan) vyléčit Melindu (Patricia Clarkson), John se podívá na hvězdy a říká: „Kasiopea! Dáma v houpacím křesle.“ V řecké mytologii je Kasiopea často zobrazována na židli nebo houpacím křesle. (IvcaSammet)