Zelená míle

The Green Mile

Zelená míľa

Drama / Mysteriózní / Krimi

USA, 1999, 188 min

Jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků vůbec. Film, který mě vždy totálně vyčerpá. Po skončení filmu jsem nebyla schopna slova. Zelená míle rozhodně není film, na který se člověk může dívat často, protože ho dokáže odrovnat. Frank Darabont po mistrovském "Vykoupení z věznice Shawshank" natočil další mistrovské dílo. Vynikající výkon Toma Hankse myslím nemá ani cenu zmiňovat, ale to co tady předvádí Michael Clarke Duncan, je neuvěřitelné. Ještě snad žádný herec mě tak nedokázal jediným svým pohledem dohnat k slzám, a že takových pohledů tady měl. Rozhovor v cele, kdy se Paul přijde zeptat Johna, co by si přál a následná scéna v kině je pro mě vždy těžce zvladatelná část, tady si vždy musím připomenout, že jde pouze o film. Zelená míle je další skvost kinematografie. Film, na který nikdy nezapomenu.(1.6.2011)

Jak se říká, kdo umí - umí. Frank Darabont toho moc nenatočil, ale v jeho filmografii se skví hned dvě perly nejvyššího kalibtru. A Zelená míle je jednou z nich. Stejně jako ta druhá perla (Vykoupení z věznice Shawshank) i tahle vznikla na základě knižní předlohy Stephena Kinga, známého spíše jako tvůrce hororů (mj. Záření, To). Herecké výkony v Zelené míli je celkem zbytečné rozsáhle popisovat, ale nedá mi to. Tom Hanks je jako vždy kladný, spravedlivý a lidský. David Morse je na své možnosti nezvykle výrazný. Michael Clarke Duncan je obrovitý a málomluvný. Michael Jeter je kouzelným způsobem vyšinutý milovník myší. Sam Rockwell je působivě psychopatický provokatér. A tak bych mohl pokračovat dále. Ale nemá to smysl, nejlepší obrázek si každý udělá, když se na tenhle skvělý film podívá.(13.8.2002)

:::::::::::::::::::::::: Ano. Byl to tento film, co mě poprvé rozbrečel před televizní obrazovkou, a já nevěděl, co s tím mám dělat. Bylo mi i trošku z toho trapně, je-likož mě viděli brečet rodiče a já rázem nevěděl, jak se mám před nimi zachovat, protože si o mě vždy mysleli, že jsem velký tvrďák. Z prvu si mysleli, že to myslím sarkasticky a že zesměšnuji tu krásnou a hlavně velmi smutnou, dojemnou scénu, když se "peče" John Coffey (čte se kofi, ale píše se jinak ,-D) na elektrickém křesle, ale bohužel tomu opravdu tak nebylo. Velký tvrďák "TheMaker", se před svými rodiči rozplakal jako miminko, a jak jsem psal už výše, najednou nevěděl co s tím ! :-00. Zvedl jsem zadek ze sedačky a dobelhal jsem se do svého pokoje. Tam jsem si lehl na svou postel a zavřel oči. Ješte jednou jsem si přemítl celý film, hlavně ty nejsilnější momenty. Pak jsem usnul. Druhý den jsem se probudil něco kolem 13. hodiny. Vstal jsem z postele a šel na WCéčko, spláchnul jsem (jako kažý den ,-D) a šel k zrcadlu. Pomalu, ale jistě jsem se podíval na svou unavenou tvář. Dlohu jsem se díval do svých očí, než jsem to celé pochopil. Ano. Ano. Ano. Tohle je ten film. Tohle je ten nejsilnější film na světě ! Prosím. Prosím. Chtěl bych alespoň na mallilinkatičkou chvíli projít se po Zelené míli ! ::::::::::::::::::::::::::::(8.5.2009)

• zelvopyr

No přemýšlej, chlape, jak z toho vydojit ještě další slzy? - No a co kdyby to byl černoch jako slon? - Myslíš? Ale jo, to bude i politicky korektní, žejo? - No a pak bychom tam mohli dát nějaké zvířátko, co třeba myš, to na lidi dost zabírá, hele tenhle marketingovej průzkum. - No dejme tomu, ale jestli to nevyjde na zkušebních promítáních, tak tam narvem nějakého ptáčka, vem si Shawshank Redemption... - Jo, to je fér. No hele, a ještě by tam mohl být někdo sadisticky umučen, chápeš, musí to téct proudama! - Jo a mohlo by to být vtipný, co tam vrznout manželský sex? - Jo to je fakt dobrý, ale musíme říct Hanksovi, ať se pořádně šklebí. - No ten se šklebí i tak, to je tutovka. Jo a Rockwell vypadá slizce, toho využijem, ne? - Hm, no jen aby z toho nevylezla splácanina... Uděláme to mysteriozní! - Jo a co nacpat tam věčný život... nebo aspoň hodně dlouhý? - No nevím, ale když myslíš...(25.1.2007)

„Ako ten nápoj, len sa to inak píše.“ Na začiatku stál nadpriemerný román Stephena Kinga, v USA najskôr vydávaný na pokračovanie. Pojednával o zelenej míli, po ktorej musí raz prejsť každý z nás, ale niektorí skôr. O filmovú adaptáciu sa pokúsil Frank Darabont, tým pádom dvakrát vstupujúci do tej istej rieky (znova kingovka, znova retro, znova väzenské prostredie, znova veľký doják) a hoci mu to v čase premiéry filmu v kinách bolo trošku vyčítané (vraj prílišná stávka na istotu... čo je svojím spôsobom pravda... ale no a čo), tak v konečnom efekte ide o výborný film. Monumentálny, 190-minútový, nervy i srdce trhajúci epos s megakvalitným kastingom (Tom Hanks bol vtedy absolútnou stávkou na istotu a Michael Clark Duncan fantastický, ale rozhodne poteší aj 15 skvelých hercov vo vedľajších úlohách - Pepper, Stanton, Cromwell, Morse, Hutchinson, Clarkson, Hunt, Sinise...). Snímka sa nikam neponáhľa a príjemne sa vlečie (v dobrom). Hoci má zopár subjektívnych záporov (jemne prehnaná dĺžka, finále je obrovským citovým vydieraním zúboženého diváka, v podstate až týraním), rozhodne Darabont dvakrát vstúpil do rovnakej rieky - a neutopil sa!(1.11.2004)

• - Michael Jeter, představitel Eduarda Delacroixe, si zahrál ve filmu Hon na myš (1997), ve měla také důležitou roli nadaná myš. (IvcaSammet)

• - Michael Jeter, který si zahrál Eduarda Delacroixe, si zaplatil učitele, aby potlačil svůj cajunský přízvuk. (IvcaSammet)

• - Michael Clarke Duncan chodil během celého natáčení po různých stupíncích a krabicích, aby dosáhl výšky potřebné pro postavu Johna Coffeyho. (IvcaSammet)