Zelená míle

The Green Mile

Zelená míľa

Drama / Mysteriózní / Krimi

USA, 1999, 188 min

Pokud existuje kniha a film, respektive film natočený podle knihy, bývá obvykle v nevýhodě dílo, které se do kontaktu s člověkem dostane až druhé v pořadí. Pokud je tím druhým film, končí nezřídkakdy s nálepkou "kniha je lepší", protože si čtenář na její motivy vysní vlastní reálie a ty filmové se s nimi nevyhnutelně (s nějakou tou občasnou vyjímkou, že) rozcházejí. Pokud se druhou stane kniha, není už zážitek kvůli znalosti děje tak velký, nemluvě o slabých podnětech pro fantazii, která si na příslušná místa automaticky dosazuje tváře a scény z filmu. Filmová Zelená míle se mi i přes pořádnou porci sentimentu líbila moc, ale její kvality v mých očích mírně opadly po přečtení knihy. Ta si totiž přes obdobný sentimentální nános dokázala uchovat více syrovosti a působivosti, navíc má podstatně bohatší, výřečnější závěr a já při dalším vidění Darabontova snímku zjišťoval, že mi to všechno hrozně chybí. Možná i proto, že se jinak předlohy tak věrně drží...(25.12.2006)

Michael Mann má "Time is luck", Tom Hanks má "Zasluž si to". V rozmezí dvou let hrál ve dvou filmech podobně fenomenálních, kde časoprostor byl jen druhé housle. Hlavní roli hrál správně prožitý život. Zatímco však ve Vojínovi Ryanovi byl v roli zachránce, v Zelené Míli je tím zachráněným. Darabont umí MISTRNĚ pracovat s emocemi, kdy to dělá jednoduchým uchopitelným způsobem (hudba/střih/vedení herců), avšak přesto to není prvoplánovité a patetické s kobercovým útokem na diváka. Film plný drobností, i velkých gest, ze kterého si každý vezme to co on sám má nejraději.(4.6.2014)

Soundtrack Thomas Newman: 1. Old Alabama (Album Version) ,2. Monstrous Big (Album Version) ,3. The Two Dead Girls (Album Version) ,4. The Mouse On The Mile (Album Version) ,5. Foolishment (Album Version) ,6. Billy-Be-Frigged (Album Version) ,7. Coffey's Hands (Album Version) ,8. Cheek To Cheek (Album Version) ,9. Condemned Man (Album Version) ,10. Limp Noodle (Album Version) ,11. Scared Of The Dark (Album Version) ,12. Wild Bill (Album Version) ,13. Cigar Box (Album Version) ,14. Circus Mouse (Album Version) ,15. The Bad Death Of Eduard Delacroix (Album Version) ,16. Boy's Eye (Album Version) ,17. Two Run-Throughs (Album Version) ,18. Red Over Green (Album Version) ,19. I Can't Give You Anything But Love (Album Version) ,20. That's The Deal (Album Version) ,21. L'homme Mauvais (Album Version) ,22. An Offense To The Heart (Album Version) ,23. Morphine & Cola (Album Version) ,24. Night Journey (Album Version) ,25. Danger Of Hell (Album Version) ,26. Done Tom Turkey (Album Version) ,27. Did You Ever See A Dream Walking (Album Version) ,28. Trapingus Parish (Album Version) ,29. Boogeyman (Album Version) ,30. Shine My Knob (Album Version) ,31. Briar Ridge (Album Version) ,32. Coffey On The Mile (Album Version) ,33. Punishment (Album Version) ,34. Charmaine (Album Version) ,35. Now Long Gone (Album Version) ,36. No Exceptions (Album Version) ,37. The Green Mile (Album Version),(12.5.2011)

Darabont i napodruhé dokázal, že se vězeňskými chodbami, celami a zákoutími, stejně jako lidskými příběhy, charaktery a rysy umí proplétat více než dobře. Výborné obsazení, chvíle napětí se střídají s chvílemi melancholie, nenávisti a smutku a ty zase nahrazují pocity životní síly a plnosti. Všechny drobnosti do sebe měkce a lehce zapadnou... je to krása. Přesto ale stavím Shawshank maličko výš. 95% 60 miliónů dolarů(rozpočet)/287 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(10.2.2008)

|| Scenár: Frank Darabont / The Green Mile by Stephen King | Hudba: Thomas Newman | Produkcia: Frank Darabont, David Valdes | Distribúcia: Warner Bros., Universal Pictures | Štúdio: Castle Rock Entertainment | Rozpočet: 60 miliónov $ | Tržby: 286,801,388 $ || Nikdy v živote som pri filme neplakal dvadsať minút v jednom kuse. Už sa to ani nestane. Ani pri ďaľších projekciách. Čaro zelenej míle môže človek zažiť len raz za život. Ale ten zážitok - je o to silnejší a nezopakovateľnejší. 120% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(9.12.2006)

• - William Wharton měl být podle knižní předlohy devatenáctiletý mladík, jeho představiteli Samu Rockwellovi bylo ale v době natáčení 31 let. (IvcaSammet)

• - Doug Hutchison, představitel Percyho Wetmora, dostal "nejhlučnější" boty. Podle režiséra se skvěle hodily k otravné povaze jeho postavy. (IvcaSammet)

• - Spoiler: Když Paul (Tom Hanks) s Brutalem (David Morse) odváží Johna (Michael Clarke Duncan) vyléčit Melindu (Patricia Clarkson), John se podívá na hvězdy a říká: „Kasiopea! Dáma v houpacím křesle.“ V řecké mytologii je Kasiopea často zobrazována na židli nebo houpacím křesle. (IvcaSammet)