Zelená míle

The Green Mile

Zelená míľa

Drama / Mysteriózní / Krimi

USA, 1999, 188 min

Pokud existuje kniha a film, respektive film natočený podle knihy, bývá obvykle v nevýhodě dílo, které se do kontaktu s člověkem dostane až druhé v pořadí. Pokud je tím druhým film, končí nezřídkakdy s nálepkou "kniha je lepší", protože si čtenář na její motivy vysní vlastní reálie a ty filmové se s nimi nevyhnutelně (s nějakou tou občasnou vyjímkou, že) rozcházejí. Pokud se druhou stane kniha, není už zážitek kvůli znalosti děje tak velký, nemluvě o slabých podnětech pro fantazii, která si na příslušná místa automaticky dosazuje tváře a scény z filmu. Filmová Zelená míle se mi i přes pořádnou porci sentimentu líbila moc, ale její kvality v mých očích mírně opadly po přečtení knihy. Ta si totiž přes obdobný sentimentální nános dokázala uchovat více syrovosti a působivosti, navíc má podstatně bohatší, výřečnější závěr a já při dalším vidění Darabontova snímku zjišťoval, že mi to všechno hrozně chybí. Možná i proto, že se jinak předlohy tak věrně drží...(25.12.2006)

|| Scenár: Frank Darabont / The Green Mile by Stephen King | Hudba: Thomas Newman | Produkcia: Frank Darabont, David Valdes | Distribúcia: Warner Bros., Universal Pictures | Štúdio: Castle Rock Entertainment | Rozpočet: 60 miliónov $ | Tržby: 286,801,388 $ || Nikdy v živote som pri filme neplakal dvadsať minút v jednom kuse. Už sa to ani nestane. Ani pri ďaľších projekciách. Čaro zelenej míle môže človek zažiť len raz za život. Ale ten zážitok - je o to silnejší a nezopakovateľnejší. 120% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(9.12.2006)

Pět let po SHAWSHANKU servíruje Frank Darabont neméně chutný nášup - ještě jedno dojemné vězeňské retro podle Kinga a mohla by z toho být luxusní trilogie. King si tentokrát vystačil místo celého vězení jen s jeho nejatraktivnější částí - celou smrti, přihodil nehororový nadpřirozený prvek a opět vysoustružil skvěle odvyprávěný chlapský doják. A Darabont ho zručně převedl do filmu, přičemž zásadní podíl na parádním výsledku nemá jen kvalitní předloha, ale taky přesné obsazení a výborné herecké výkony.(5.2.2016)

Je naprostá hloupost tvrdit, že je celý film až příliš očekávatelný. Je to omyl. Zde také každý podvědomě očekává, že to dopadne tak jako ve filmu vždycky a divák je pak následně možná i zklamán, že děj probíhá, tak jak lze vlastně očekávat. A to je na něm právě to nečekaného... :) Jinak pro mě je to nejdojemnější a nejsilnější film, co jsem kdy viděl a podle mě i krapet (nebo možná o dost) lepší než Shawshank. Je to asi tím, že jsem Míli spatřil dříve, ale to samé se dá říci o těch, kteří viděli nejdřív Shawshank a pokládajíí ho za lepší. Sporné je pro mě označení fantasy, protože to by musela být fantasy i Bible (což sice je, ale běžně se tak neoznačuje). Já jsem Johna chápal jako dalšího božího syna. Pokud by tam ony "fantasy" prvky nebyly, Zelená míle by ztratila 90% ze své síly, dojemnosti i působitosti, jelikož by se jednalo pouze o obyčejného nevinného muže odsouzeného na smrt.(21.7.2005)

:::::::::::::::::::::::: Ano. Byl to tento film, co mě poprvé rozbrečel před televizní obrazovkou, a já nevěděl, co s tím mám dělat. Bylo mi i trošku z toho trapně, je-likož mě viděli brečet rodiče a já rázem nevěděl, jak se mám před nimi zachovat, protože si o mě vždy mysleli, že jsem velký tvrďák. Z prvu si mysleli, že to myslím sarkasticky a že zesměšnuji tu krásnou a hlavně velmi smutnou, dojemnou scénu, když se "peče" John Coffey (čte se kofi, ale píše se jinak ,-D) na elektrickém křesle, ale bohužel tomu opravdu tak nebylo. Velký tvrďák "TheMaker", se před svými rodiči rozplakal jako miminko, a jak jsem psal už výše, najednou nevěděl co s tím ! :-00. Zvedl jsem zadek ze sedačky a dobelhal jsem se do svého pokoje. Tam jsem si lehl na svou postel a zavřel oči. Ješte jednou jsem si přemítl celý film, hlavně ty nejsilnější momenty. Pak jsem usnul. Druhý den jsem se probudil něco kolem 13. hodiny. Vstal jsem z postele a šel na WCéčko, spláchnul jsem (jako kažý den ,-D) a šel k zrcadlu. Pomalu, ale jistě jsem se podíval na svou unavenou tvář. Dlohu jsem se díval do svých očí, než jsem to celé pochopil. Ano. Ano. Ano. Tohle je ten film. Tohle je ten nejsilnější film na světě ! Prosím. Prosím. Chtěl bych alespoň na mallilinkatičkou chvíli projít se po Zelené míli ! ::::::::::::::::::::::::::::(8.5.2009)

• - Rodney Rarnes, záskok pro Michaela Clarka Duncana, představitele Johna Coffeyho, se vplížil na natáčení a schoval se do auta, kterým přivezli Coffeyho do vězení. Tím překvapil režiséra Franka Darabonta a požádal ho o práci. Darabont byl ohromený Barnesovým úsilím, a tak jeho nabídku přijal. Barnes chtěl na filmu pracovat proto, aby mohl potkat svého oblíbeného spisovatele Stephena Kinga. (IvcaSammet)

• - Stephen King publikoval svůj román po částech, protože si myslel, že bude prvním americkým spisovatelem, který publikuje takovým způsobem. Prvním byl ale Tom Wolfe, který v roce 1990 vydával "Ohňostroj marnosti" po částech v Rolling Stone. Obě díla byla zfilmována a v hlavní roli se objevil Tom Hanks. (IvcaSammet)

• - Eduard Delacroix (Michael Jeter) číta v cele časopis Weird Tales z novembra 1937, avšak dej filmu sa odohráva v roku 1935. (Raccoon.city)