Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

Vercinix

Byl jsem doslova uvitržení!!! Mělo to spád, mělo to námět, myšlenku a zápletku, mělo to brilantní herecké výkony a obzvláště musím pochválit hudbu, která to dosova obdařila božskými tóny! Karamazovi jsou jedním z nejůchvatnějších českých počinů, které kdy spatřily světlo světa a právem jim náleží nominace na oscara! ()

Almásy

ale velmi silne styri *. pribeh karamazovcov za a na javisku, pricom za javiskom som tomu veril menej. ale po hereckej a rezijnej stranke je to ten najlepsi film aky cesi mohli spravit a silne pochybujem ze sa v cechach nieco v priebehu dvadsiatich rokov nakruti lepsi film. z kaczmarekovej hudby a z trojana mam zimomrazky doteraz. excelentna adaptacia genialnej knihy. ()

BuryGol

Zajímavej snímek. Když to tak vemu, režisér moc práce neměl, protože Dostojevskij udělal většinu za něj. Nikdy jsem se moc nevyznal v divadle, a v ruský literatuře už tuplem ne. Nicméně ta divadelní část je u mě za plnej počet. S tim zbytkem je to horší. To, že se ten údržbář zabije jsem tušil už jak se podíval na ty háky a storka toho jednoho herce co se snažil utýct, vyprchala kdovíkam. Jinak jsem to sjel bez titlí a zjistil, že polsky rozumim víc, než jsem si myslel. Nicméně se nemůžu zbavit pocitu, že divadlo patří do budovy a film na plátno. A ne jinak. Ale tak...nebudu svině, ty 4 hvězdy dám. ()

jefff

Karamazovi jsem shlédl až poté co je filmová akademie obohatila Českým lvem a velmi mě zajímalo proč? Z ukázek mě nijak nezaujali a ani oficiální text o čem to asi tak bude mě nijak neuchvátil. Karamazovi je filmem, či spíše divadelním filmem, který nenechá nikoho chladným a vzbuzuje kladné nebo i záporné ohlasy. Co se týče mě, tak celková dějová linie mi nijak zvlášť zajímavá nepřišla, nadruhou stranu důvod proč čtyři hvězdičky, jsou herecké výkony...ty jsou naprosto fenomenální a nadchly mě jako dlouho v žádném jiném nejen českém filmu. Trojan a Novotný byli prvotřídní a neměli jedinou vadu na kráse. Radek Holub byl také dobrý, u něj mi však malonko vadí, že hraje "pořád stejně", Zbytek představenctva bych taktéž ohodnotil nejvýše možným způsobem. Tenhle film mě nepotěšil ani tak sám sebou jako tím, že čeští herci jsou pořád fantastičtí a kvalitní jako dřív a kdo tvrdí opak potom neviděl Karamazovi:-) ()

Philoun1

Film je jasně postaven na velmi silném výkonu všech zúčastněných herců a Petr Zelenka se opět místy snažil vnést do filmu trochu duchovna, ale i když je tento počin založen na světoznámém díle od Dostojevskiho já se celkem nudil. ()

Styxos

Po dlouhé době jsem si pustil český film a udělal jsem dobře, protože Karamazovi budou mým jediným důvodem, proč budu mít rád divadlo. Ten film má skvělé herce, příběh, napětí, o hudbě ani na mluvě. Přesto všechno dám jen 4* a snad to časem vytáhnu i na zbylých pět. Rozhodně je to ale jeden z nejlepších a nejkvalitnějších českých filmů, které jsem v poslední době viděl. ()

manonfire

Všechny tři hvězdy za herce(Trojan, Holub, Myšička) avšak styl a imbecilní pseudoinveci Zelenky mám stále v těžké nelibosti. Tentokrát se "vyznamenal" zejména příběhem osiřelého otce. 50% ()

venca163

U Zelenky si fakt můžu vsadit na to, že ne nepatrná část dialogů bude v nějakym cizim jazyku...a s polštinou na tom nejsem dvakrát nejlíp =), by mě zajímalo, jestli to šlo do kina s titulkama (jestli ne, tak je to podle mě trochu nabubřelost =) ). Divadlo ve filmu nesnášim, ale tohle je výjimka. Tohle se ti prostě pod kůži dostane. Neobvyklej, ale působivej formát + perfektní herectví! (75%) ()

kisha

asi si necham nějakej čas na rozmyšlení komentáře, abych se teď vyhnula největšímu patosu, kterýho sem schopna:) ()

Rousse

Silný námět, který byl zpracován zajímavým způsobem ještě více umocnily originální kulisy hutí - dodaly tomu opravdu Atmosféru s velkým A. Famózní herecké výkony kteří předváděli herci si opravdu zaslouží smeknout hodně hluboko - možná bych trochu vyzdvihla Ivana Trojana, který byl opravdu fantastický. Kulisy a výkony doplňuje perfektní hudební linie. Tento velmi emotivně založený koktejl mě vcucl už na samotném začátku a nepustil mě až do posledního záběru, kdy jsem zůstala sedět v němém úžasu nad právě spatřeným. Jednu výtku si ale neodpustím - rádoby vtipná loutkoherecká variace na epileptický záchvat s mončičákem mi díky vlastním zkušenostem přišla spíše trapná, ale to už je opravdu díky tomu, že jsem si to sama zažila a nedokážu na takovou záležitost nahlížet s patřičným odstupem. Ale nakonec.... opravdu... bude mu všechno povoleno. Tak jest! ()

KR4T4S

Velmi těžký, ale taky velmi zajímavý film. Výborní herci - Trojan tradičně, překvapivě výborná Badinková ale hlavně čím dál tím víc zajímavější Novotný a Krobotová. Hudba taky skvěle pasuje a navíc pár "zimotvorných" momentů, což je pro mě u českých filmů velmi nečasté plus. ()

Mr.Jackass

Zajímavé, rozhodně stojí za zhlédnutí. Lehonce předvídatelné a měl bych si přečíst knižní předlohu. Dodatek: výborná hudba... ()

Houda666

Vynikajúci herecký koncert a veľmi zaujímavé spojenie filmu a divadla. Chvíľu mi síce trvalo, kým som sa naladil na prerušovanú inscenáciu, no celkový dojem zo snímku Karamazovi bol viac než uspokojivý. Trochu ma ale vytočilo dabovanie postavy Romana Luknára :/. Hodnotenie: 80% ()

fruitbueno

Co jiného dělá život životem než utrpení? ....... Kdybych měla uvést jeden jediný aktuální český film, který by se pyšnil charakteristikami jako "sebevědomý", "nadnárodní", "ambiciózní", "umělecky i myšlenkově bravurní", "dokonale využívající svoji předlohu", neváhám a bezpodmínečně ukážu na Zelenkovo monstrdílo. Víte, Dostojevský byl magor. Tak moc velký, hluboký, široký, závažný, ale přitom až nechutně zvrácený a umožňuje divadlu, filmu i prostému životu člověka tolik myšlenek a interpretací, že je až hříšné pomyslet na všechny ty meze... Aljoša, symbol dobra, Ivan, symbol životního nihilismu, ateismu i zběsilé touhy věřit, Míťa - vášeň umocněná vášní, Smerďakov - odporný plaz, manipulátor a poživač, otec Fjodor nevyzpytatelně smyslné prase vězněné ve vlastním těle. Všechny postavy jsou jednoznačnou alegorií touhy po životě. Herecké výkony filmu prostě neumožňují zvolit správná slova. Když na vás Trojan psychedelicky čumí, pomrkává, vyplazuje jazyk, když mezi řečí vtipkuje o Samotářích a o tom, že neumí anglicky, když neskutečný, ale opravdu ne-sku-teč-ný Radek Holub popisuje a předvádí epileptický záchvat, když pozorujete postupný proces šílenství maximálního nihilisty Igora Chmely, když řekne nebo udělá cokoli David Novotný, když pozorujete brutální napětí Grušeňky a Káti a maniakální (a bohužel značně omezené) výstupy Lízy Lucky Žáčkové a všechno tohle rámuje prostředí šedivé, zaprýskané, špinavé a umouněné továrny a tak moc civilní a lidský výkon polského herce s nevinným kukučem, člověku najednou dochází, jak moc silné médium film je. Nemusíte číst knížku, abyste pochopili, jak to myslel autor, jak režisér a jak to působí na obyčejného člověka. Obrovská jízda o víře, pýše, lidské nízkosti, ale i o bezmezném dobru, vášni, lásce a emocích. A jakmile bude člověk Bohem, přestane platit jakýkoli zákon. Všechno bude dovoleno. Bůh žehnej podobným filmům, kdo neviděl, nepochopil či odsoudil, přichází o moc... ()

MaxipesFik

Nejsilnější stránkou filmu je samozřejmě ta divadelní (pokud nepočítám předlohu FMD), brilantní dejvická inscenace ani před kamerou neztratí mnoho ze své přesvědčivosti. Vedlejší motivy už jsou diskutabilní: nejpozitivněji hodnotím industriální prostředí, které někdy rezonuje s hrou a vytváří s ní zajímavé významové průniky; rozmíšky a pitvoření herců mezi zkouškami nenaruší divákovo ponoření do příběhu bratrů, ale vytváří dějovou metarovinu, rámec, který je spíše přínosný než rušivý, přináší kontrast a odlehčení; zato vedlejší dějová linie oceláře a jeho rodinného traumatu nefunguje, snaží se totiž hrát na stejnou emoční strunu jako hra, ale přitom má příliš málo spojných prvků na to, aby diváka donutila přemýšlet nad vzájemnými souvislostmi, to působí liše a zbytečně. Velké velevýznamné plus za vsuvku Matija Solce. ()

mohamedsfinger

Určitě jeden z nejlepších českých filmů posledních 20 let. A to jak díky netradičnímu zpracování, tak výkonům herců. Vše je navíc podpořeno výbornou hudbou, která ještě více zhušťuje atmosféru. ()

made1

Začínám PS2: Až vás jednou vyděsí práznota vlastních citů a najednou poznáte sílu, bušící vám v hrudi pod kůží, pusťte si to. Neznám nic děsivějšího, co by odhalilo podstatu lidství. Každý z herců zaslouží si letmý úsměv, vstřícný úsměv při setkání na ulici a režisér i rušivý pozdrav. ......................................Tento film bych navrhla studentům jako alternativu ke knize. To podstatné by jim to dát mohlo, pokud ne, kniha by to těžko zvládla. Naprosto jedinečné, strhující a dech beroucí. PS.I po půl roce od prvního shlédnutí se k tomu vracím. Naprosto neskutečně živelný prožitek. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy