Sirotčinec

• Irsko

• Austrálie

Horor / Drama / Mysteriózní / Thriller

Španělsko, 2007, 101 min

Patřím zřejmě mezi ty diváky, které přilákalo jméno Guilermo del Toro; mezi ty diváky, kteří věří v sílu negativní energie; mezi ty diváky, kteří raději sáhnou po příběhu, jež NENÍ obtáhnut již opotřebovanou šablonou. El Orafanato mě tedy rozhodně nezklamal a mně osobně přišel "výjimečný", odlišný od běžné produkce mysteriózních hororů (i když tohle ani tak horor není, spíš dojemné drama brouzdající v rovinách psychologických, nikoliv v rovinách strachu). Byla jsem potěšena, že se snímek neodehrává zásadně jen v nočních hodinách; že matka nepropadá hysterickým výjevům, ale naopak se snaží držet nohama na zemi a vytrvale hledá cestu; že stále věří a nenechává se strhnout beznadějí. Příběh (jeho motivy, pojetí a zpracování) byl perfektní, atmosféra jednoduše geniální a závěr? Excelentní! Ačkoliv Guilermo del Toro snímek "jen" produkoval, neubránila jsem se pocitu, že jeho přítomnost v Sirotčinci prostě cítím... čímž v žádném případě nechci říct, že by Juan Antonio Bayona opisoval, ale že mají podobný talent v nastolení křehké hranice mezi racionálním a iracionálním, a to takovým způsobem, že divák prostě podlehne a... uvěří.(25.12.2008)

Je pouze otázkou času kdy Juan Antonio Bayona nebude potřebovat ke zviditelnění svého filmu jméno producenta Guillerma del Tora. Takový talent prostě nemůže zapadnout. Místy sice ještě staví formu nad obsah, ale to ani v nejmenším neznamená, že by ho nějak opomínal či snad dokonce zanedbával. Atmosféra je perfektní. Ne přímo strašidelná, ale taková ta příjemně mrazivá (což neznamená, že mi párkrát řádně nezatrnulo). Velký podíl na ní má dokonalá hudba Fernanda Velázqueze a úžasná ruchová stránka filmu. Španělsko se na tento typ horrorů snad specializuje. Vyloženě geniální je pasáž s moderním médiem - ač je pro film nepodstatná. Co potěší je závěr. Ani ne tak (ne)pointa jako spíše jeho krása. Kdyby si byl Bayona více ohlídal tempo v některých pasážích (čtěte zkrátil to o deset minut), tak se dalo uvažovat i o vyšším hodnocení. Pomyslné absolutorium si tak odnáší aspoň Belén Rueda za hlavní roli.(21.3.2008)

Velice mrazivý horor, respektive silně mysteriózní film. I když tu někdo nazývá film šablonovitým a téma obehraným, moc podobných filmů mi na mysl nepřichází, snad jen velmi, velmi vzdáleně The Others. V názoru na originalitu musím souhlasit s kleopatrou. Pokud někomu nepřišel film děsivý, nechci nic namítat, ale jak už jsem si mnohokrát ověřil, u takovýchto filmů dosti záleží na době a situaci, ve kterých se na ně díváte. Pokud se budete dívat jako já, v noci, po tmě a sami, se zvukem řádně zesíleným, budete jistě přimraženi do svého vyhřátého křesílka. Je zde mnoho velice chytrých a rafinovaných lekaček, které vás dozajista překvapí, a při kterých vás nemálo zamrazí. Rozhodně jeden z nejlepších filmů podobného typu, na jaký jsem v poslední době narazil. Ale abych jen nechválil, musím dodat, proč nakonec šla jedna hvězdička dolu. Byl tím bohužel závěr. Vše až po nalezení chlapce dokonalé, ale pak mi prostě nesedl ten jaksi až přeslazený a utěšující, sice i přesto velice smutný, konec, který ze mě to mrazení, umocňované během filmu, téměř odvál a dodal mi pocit jakéhosi zadostiučinění. Ale myslím, že pro velkou část diváků je takový závěr naopak mnohem příznivější, než nějaký temný, krutý a ponurý. Nakonec je to tak na 85%. Mohu jen vřele doporučit.(15.6.2008)

EL ORFANATO se s džbánem na originalitu rozhodně netrmácelo nijak daleko, nabízí šablonovitý a mnohokrát viděný příběh, ve kterém starý dům dává najevo svoje hluboké jizvy. Co ho dělá lepším, je zpracování, dobrá režie, až netradičně dobré herecké výkony, ostatně i scénář sice užívá známých klišé, ale nikdy se nesnaží bít přímo do očí. Lekaček je tu míň, ale jsou účinné a nechají vás ve stavu, kdy budete s rozklepanými koleny očekávat další a scéna, kdy dům navštíví médium vás bude natahovat na skřipec. 75%(30.12.2008)

Další hype, který vážně nechápu... Naprosto průměrná duchařina, ve které se polovinu stopáže čeká na avizovaný hororový (nebo emocionální) nářez, který však stále nepřichází. Místo toho se dostavuje schéma, které Bayona naplňuje bez špetky invence. Klasické téma, klasická forma i klasický obsah. Bohužel. 60%(11.4.2008)

• - Španělské želízko v boji o Oscara (2008). (HellFire)

• - Výroba Sirotčince začala 15. května 2006 v Llanes v Asturias. (Kulmon)

• - Snímek produkoval španělský hororový veterán Guillermo del Toro (Faunův labyrint, Hellboy). (Agoran)