Oběti války

Film Oběti války je pravdivým příběhem čety vojáků, která propadla v pralesech Vietnamu šílenství. Svědek těchto násilných činů - vojín Eriksson (Michael J. Fox, Návrat do budoucnosti) se ocitne sám proti ostatním vojákům i proti velícímu důstojníkovi, seržantu Meservovi (Sean Penn, Mrtvý muž přichází), silnému a charismatickému muži, který stojí na pokraji barbarství, teroru a brutality boje. Brian DePalma (Neúplatní) natočil zdrcující a nezapomenutelný příběh jednoho muže, který se ve světě, kde neplatí žádná pravidla, postavil na stranu zdravého rozumu. Příběh, který zůstává nepochybně nejvíce strhujícím obrazem Vietnamu, jaký byl doposud ve filmu vykreslen. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Motinski

Surovo podaná výpoveď o jednej, na prvý pohľad, menej podstatnej skúsenosti z vojnového pekla. Obete vojny nie su veľký film, ajtak sa mi ale dokázali zaryť pod kožu. Pohľad do života obyčajných vojakov a na to aká labilná môže byť ich psychika. Michael J. Fox bol pre mňa iba Marty a nebol som si istý ako mu rola sadne. Občas iritoval, no po chvíli som si celkom zvykol. Sean Penn je ale iná liga a svojím výkonom zatienil všetkých. Chcel som dať 5* ale po pár dňoch od pozretia som cítil že k dokonalosti ešte niečo chýbalo. ()

Sfinkter

Po patetickém úvodu přichází drsná druhá třetina, která asi nikoho nenechá zcela klidným. V závěru se již vyrovnávají účty a rovnají myšlenky. Celkové téma posuzování neadekvátního chování vojáků v poli je velmi tenkým ledem, na který by se většina lidí neměla pouštět. Foxův výkon překvapil. ()

lennyd

Četa amerických vojáku ve Vietnamu je zákeřně napadena v jedné vietnamské vesnici, a jeden z jejich duchovních vůdců kapitán Brown je zabit. Velení přebírá seržant Meserve (Sean Penn) a hned dostává nový úkol. Aby se jeho vojáci nenudili, tak pomocí celé čety unáší mladou vietnamskou dívku, a po cestě si s ní "užívají". Toto nelibě sleduje mladý vojín Eriksson (Michael J. Fox), který se těchto hrátek odmítá účastnit. Snaží se dívce pomoct utéct, ale jeho snaha nestačí a dívka je zabita. Dokáže jak to bylo skutečně, nebo bude semlet v kolech armádních postupů ... Šokující film z vietnamské války - na Vietnam jsou američani obzvlášť citliví, i když je jasné, že podobná zvěrstva se dějí (nejen ve válkách) dnes a denně. Vzpomeňme na nedávné výslechy afgánských zajatců... Brian De Palma ale rád šokuje, a tady si k tomu vybral i řadu známých herců - Michael J. Fox v roli mladého Erriksona, Sean Penn jako seržant Mesever (ve své roli výtečný - jestli si pamatujete na jeho cvoka z "Fast Times At Ridgemont High", tak tady k němu nemá moc daleko), dále např John C. Reilly nebo Don Harvey. Hodně krutý film ... ()

JohnSmith

Jeden z nejlepších filmů o válce ve Vietnamu.Jediným problémem nebo spíš nevhodností je obsazení Michaela J. Foxe. Ne že by neuměl hrát,ale není dost charizmatický a vedle naprosto dokonalého Seana Penna nemohl obstát. ()

squader

Každá válka přináší zločiny a nebylo tomu jinak ani ve Vietnamu. Znásilnění a vražda vietnamské dívky americkou četou patří k zářným příkladům. Zamlouval se mi zejména výkon Seana Penna, jehož šílený úsměv a projev mě přímo až děsil. Ačkoli je to jiný pohled na tuto válku, nemusí se tento film stydět při srovnání s Četou nebo Olověnou vestou. ()

Brain-D

Sean Penn zahrál parádně drsňáka, kterej nemá před očima nic než jen násilí a zabíjení, celá jeho četa je s ním až na Michaela J.Foxe, kterej je dobrák od kosti.. ()

Všivák

Když jsem byl malý, tak mi rodiče říkali."Nedívej se na ty krváky, budeš mít zlý sny". Já je neposlouchal, a dlouhou dobu oprávněně. V mých asi deseti přišel tenhle film. Musim říct, že jsem potom nemohl spát celou noc, protože mě budili ošklivé sny z prostředí tohoto filmu. U žádného jiného filmu se mi to nestalo. Teď po dlouhé době jsem se rozhodl, že se na to podívám znova. Atmosféra opravdu není moc povzbuzující. Bohužel jsem ale usnul, tudíž nemohu ohodnotit. ()

Nyck

Nebýt fantastického Seana Penna film bych vypnul asi po 45 minutách, protože to byla jedna velká nuda... Pokud se však tyto věci ve Vietnamu děly, a ony se děly, tak je to vážně smutné. ()

VanTom

Zvěrstva vietnamské války a především dopad blízkosti všudypřítomné smrti na vratkou, pochroumanou psychiku mladých vojáků zde zastupuje "malicherný" případ unesené, znásilněné a zabité vesničanky. Možná zaujímá De Palma v kritice příliš jednoznačné stanovisko a polopaticky ji předříkává nahlas, na druhou stranu na síle výpovědi ani filmu to neubírá a nenávistný zlom v mysli agresorů se po úvodních událostech dá i pochopit. ()

NoFiction

Docela slabší snímek z válečného prostředí Vietnamské války, který nemá co nabídnout. Penn a Fox ještě velice mladí a zdatní. ()

Kosmik 1

Hezky natočený film o bohužel hnusných věcech, které se děly za války ve Vietnamu. Působivý snímek se silným příběhem, skvěle zahraný a dokreslený výbornou Morriconeho hudbou. 90% ()

vyfuk

Nějak mne chytlo se zajímat o filmy z války ve Vietnamu. Nějak jsem dostal chuť zrovna na tyto chuťovky a začalo to tímto. Oběti války jsou dobře natočené, není to něco za co by se měl De Palma stydět, ale ani to není něco z čeho by kde kdo byl na větvi. Film se zakládá na tom, aby ukázal jaká zvířata se z nás mohou vlivem války stát. Je v tom vidět práce hudebního podkresu a důrazu na ne válku jako takovou, ale spíše spory mezi vlastními. Ale o tom přeci jen je i Četa, která je zpracována mnohem lépe. Fox v o něco lepší roli své kariéry a Penn v zápornější, ale nějakým způsobem mi přijde, že mu poslední dobou na filmech co s ním sleduji, ubývá charisma, což je na tak talentovaného herce škoda. ()

Nepi

Snímek Briana De Palmy ukazuje hrůzy a utrpení Vietnamské války,ale také statečnost,odvahu a lidskost...na druhé straně ale také lidskou zvrhlost...Michael J. Fox a Sean Penn jsou soupeři ve vlastní jednotce...z tohohle filmu si člověk uvědomí, co je to válka... ()

Smileface

Michael J. Fox jako ochránce lidských práv v pekelné džungli Vietnamu zapadl do této role více než dokonale.Film,který se více než naivním rozškatulkováním na dobré a zlé ve válce zaměřuje spíše na problémy přímo v Americké armádě a tupým přehlížením amerických velitlů nad zvěrstvy konanými jejich podřízenými. ()

Mr.Jackass

Film od kterého jsem moc nečekal a dokázal mě skutečně nadchnout. Vyzobrazení vietnamské války z dalšího úhlu pohledu. Výborně zahraná hlavní role v podání Michaela J. Foxe.(původně jsem se obával, že tento komediální herec skutečně nemůže zahrát dramatickou roli a nebo, že v něm uvidím nadále komika, leč přesvědčil mě :) ) Sean Penn výborný jako vždy podle mého názoru. Je to dle mého názoru na pomezí 4 a půl *. ()

dr.jacoby

Neskutočne drastický pohľad na civilistov zasiahnutých vietnamským konfliktom. Pre niektorých ľudí nemá ľudský život žiadnu hodnotu. Hudba Ennio Morricone. Bohužial na DVD veľmi mizerný český dabing. ()

ZkuKol

Podle mne bezkonkurenčě nejlepší a nejsilnější film od DePalmy! Fox i Penn hrajou zcela strhujícím způsobem, Reilly dokonce tak, že tento charakter bude v různých podobách hrát až do konce života. Poněkud násilné uvedení do děje přes cestu metrem je sice zbytečné, ale za zbytek to rád tvůrcům odpustím. Hudba + kamera vás odtáhnou až do srdce vietnamské džungle... 100% ()

lskala

Skvělé válečné drama, které více zaujme silným lidským příběhem než akčními scénami. Sekvence, kde znásilňují tu Vietnamskou dívku, dokonale vystihuje pojem - VÁLEČNÉ ŠÍLENSTVÍ! 75% - 4**** ()

Maynard.

Tenhle ten pan De Palma asi něco ví o napalmu :o). Škoda, že se ho v tomhle filmu moc neobjevilo. Jeho snímky nejsou špatný, ale k absolutní spokojenosti mi prostě dycky kousek schází. Tak třeba tady, super začátek, ukázka války v djungli. Ale pak film pomalu, ale jistě upadává a z válečnýho filmu se mění na film "kecací". Střílí se tam až zase ke konci a na uplným konci se tam zas kecá (zatím dost kvalitní komentář :o) ). J.Fox, na toho mám slabost, škoda, že mu zdraví neumožnilo natoči víc filmů. Sean Penn, ten už jako mladej pacholek ukázal, žepatří mezi totální halywůdskou elitu. Co se týče hudby, tak je to velice silná stránka tohodle filmu, kdo umí, ten holt umí. Kdybych se měl (stejně jako hlavní hrdinové) rozhodnout, esi bejt nemorální nebo morální, tak bych byl asi morální, páč rákosky nikdy nebudou můj tip :o). No, už sem napsal horší věci :o) ()

Cracker

Pre mňa bol tento film menším sklamaním, od takého režiséra ako je De Palma som čakal viac akcie a menej tých naivných rečí z ktorých si aj tak nikto nič nevezme. Vôbec ma neprekvapuje že takéto veci sa naozaj stali a pochybujem že toto bol jediný prípad.... Ak by ste už hľadali niečo pozitívne na hocakej vojne, prišli by ste k záveru že jedinými "dobrými" vecami sú na/po vojne filmy (česť všetkým vojakom ktorý padli počas boja). Ako už raz povedal niekto slávny predo mnou : ,,Z vojny majú zážitok len tí, ktorí ju nezažili na vlastnej koži". ()