Oběti války

Film Oběti války je pravdivým příběhem čety vojáků, která propadla v pralesech Vietnamu šílenství. Svědek těchto násilných činů - vojín Eriksson (Michael J. Fox, Návrat do budoucnosti) se ocitne sám proti ostatním vojákům i proti velícímu důstojníkovi, seržantu Meservovi (Sean Penn, Mrtvý muž přichází), silnému a charismatickému muži, který stojí na pokraji barbarství, teroru a brutality boje. Brian DePalma (Neúplatní) natočil zdrcující a nezapomenutelný příběh jednoho muže, který se ve světě, kde neplatí žádná pravidla, postavil na stranu zdravého rozumu. Příběh, který zůstává nepochybně nejvíce strhujícím obrazem Vietnamu, jaký byl doposud ve filmu vykreslen. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Maq

Myslím že chyba je ve scénáři. Nemáme možnost se s postavami lépe seznámit před klíčovou událostí, a tak jejich čin a charaktery ztrácejí kontext. Divák k nim nemá vztah, takže příběh sleduje nezúčastněně, skoro jako dokument. --- Nejsem ze zásady proti tomu, aby Američané pitvali své hříchy ve Vietnamu, a ovšem i jiné. Ale opravdu moc bych ocenil, kdyby Hollywood vyprodukoval jeden jediný pořádný film o tom, co se v Jižním Vietnamu dělo poté, co ho dobyli Severovietnamci. Tím jak se Západ ostentativně zaobírá jen svými vlastními selháními, dává mimoděk najevo svůj pocit nadřazenosti vůči zbytku světa: když něco špatného udělám já, je to tragédie, ale když milión takových špatností spáchají nějací přičmoudlí, zavřu obě oči, však je to nižší rasa a nemůžeme od nich žádat příliš, no ne? --- ()

rt12

Cítila jsem až fyzickou bolest a film mi nešel hodně dlouho z hlavy. Silné, velmi silné válečné drama. Sean Penn ! ()

movieband

"Pořád to tady nad náma visí. Máme to za sebou jako stín. - Jo, to je naše každodenní dávka svinstva. - Chci říct, že právě kdokoliv z nás může bejt každou chvíli po smrti. Si myslíme, že můžeme všechno a že je fuk, co děláme. Ale já myslÍm, že to může bejt obráceně. Možná, že je to právě naopak. Protože můžeme bejt každou chvilku po smrti. Měli bysme tím víc koukat na to, co děláme. Protože na tom třeba zatraceně záleží. Třeba na tom záleží víc, než můžem.. než vůbec můžem tušit nebo vědět." Casualties of War jsou syrovým a brutálním nahlédnutím na vietnamské peklo. Stejně jako měl Stone Četu, kde bylo vidět fyzické peklo války, Coppola Apocalypsu, kde diváka ubíjel drtivým dopadem války na psychiku vojáků, tak má DePalma Oběti války, kde ukazuje, co se z vojáků občas stalo za hovada a čeho byli bez schopného velení schopni. Kdy se v nich probudily zvířata a dokázali se řídit jen jednou pohnutkou. Oběti války nejsou jen o válce ve Vietnamu. Ale spíš o válce mezi zdravým rozumem, morálkou, svědomím a základními lidskými pudy. Rozhodně jeden ze snímků, který se mi zdá trochu opomíjený a který svým dějem rozhodně do tématu válečných filmů přispívá určitým dílem. Drsný film, který bych jen doporučil. P.S. M.J. Fox mi dokázal, že mu jiné role, mimo komediálních rozhodně nejsou cizí. Perfektní výkon. ()

topi

K tomuto pro mě neznámému snímku jsem se dostal tak, že mě zaujal soundtrack na vinylu, který jsem si nakonec koupil a poté si pustil film. A musím říci, že nerozumím tomu, proč je v podstatě ve stínu kolegiálních filmů jako jsou třeba Četa, Apocalypsa nebo Olověná vesta. Svým uchopením války ve Vietnamu je naprosto strhující. Klidně bych ho šoupl na stejnou pozici jako Četa, kde je zásadní zápletka vcelku podobná. "Marty McFly" versus Sean Penn, to je něco jako Charlie Sheen a Tom Berenger v Četě. Parádní herecké výkony, Michael J. Fox sice hraje úplně stejně jako v trilogii Back to the future, ale k němu to prostě sedí a mladej Sean Penn mě festovně připomínal našeho "grázla" Pavla Landovského, ne přímo v jeho podobě, ale gesty a grimasy to tam prostě je :D. V jedné chvíli, kdy po něm jde Eriksson s rýčem, tak jsem málem vylítl z křesla a řval, ať ho už třískne! Vypjaté situace fakt na jedničku! K tomu bezvadná kamera a samozřejmě úchvatná Morriconeho hudba a je zaděláno na sugestivní zážitek. Obsazení pětice čety, tvořené Foxem, Pennem, Harveyem, Reillym a Leguizamoem nemá sebemenší chybu! Brian De Palma zkrátka umí!!! Fakt se divím, že tohle silné drámo je tak opomíjeno. ()

MATADOR

Už vím, proč Američané projeli válku ve Vietnamu. Takové zvěrstva byla velmi zřídka prezentována, až De Palma se svými Obětmi války ukázal, že nemá strach z výsledku. Výsledek je totiž velmi působivý a jistě se to každému líbit nemusí, mě se to líbilo. Působivé drama, které ukazuje jen pravdu. ()

Vampireman

Působivé a originální. De Palma nezapře své režijní klenoty (zpomalené scény, děj v pozadí, kamerové pohledy). Škoda jen, že Michael J. Fox nehrál ve více vážnějších rolích, neboť faaakt dobře umí. A škoda, že ten film není delší. ()

decouble

Vypadá to, že by tomuhle filmu seděly spíš divadelní prkna, je to takový trochu ukecaný a melodramatický a (až na pár výjimek) málo zajímavý vizuálně. ()

Aiax

Film začíná pomalu a nemá takové tempo, jako jeho váleční bratříčkové, vietnamští i jiní, a možná proto neuspěl. Ani já jsem ještě po hodině nebyl ochoten dát víc než tři hvězdy. Ale nakonec do sebe všechno pěkně zapadne, ukáže se, že děj, který se zpočátku zdá nemastný neslaný, je konzistentní a odvíjí se úhledně a rovnoměrně, a že to je vlastně velice dobrý film. Z Foxe jsem kdovíjak nadšený nebyl, ale Penn prokazuje svou extratřídu a jeho pološílený serža s těžkým taliánským přízvukem je skvělá kreace. ()

ja.rebel

Film především o svědomí. O muži, který se i v šílenství vietnamské války dokázal postavit brutalitě a nesmyslnosti zabíjení. ()

JohnMiller

Brian De Palma ma s týmto filmom dojal, krásne vykonštruoval v symbolike že spravodlivosť, hoci v nespravodlivom svete spútanou vo vojne, ešte stále existuje. Ide o kúsok ktorý radím k tým najlepším snímkam ktoré mapujú vojnu vo Vietname ako napríklad, Full metal Jacket, Deer Hunter, Apokalypse now či Platoon. Je to skvost ktorý ukazuje vojnu opäť s iného uhlu pohľadu. Nachádzajú sa tu v skutku vynikajúce herecké výkony. Dokonca aj komediant Michael J. Fox ma svojim umením presvedčil, pritom ho mám zafixovaného ako herca komedianta. Strhujúca réžia, skvelí scenár, srdcervúca hudba Ennia Morriconeho a dramatické, úzkostné momenty robia s tejto snímky obrovský klenot. Páčilo sa mi na tom že to malo celí čas takú komornú atmosféru pozostávajúcu s jednej päť člennej jednotky. Žiadne monumentálne megalománie ale jednoduchý ale o to silnejší príbeh a intenzívnejší zážitok ktorý ukazuj morálnu hodnotu vojakov ktorý môžu zomrieť hocikedy. ()

Colonist

Vynikající Michael J. Fox a hlavně Sean Penn, který svou odpudivou postavu zahrál tak dokonale, že byste mu nejradši vy sami rozbili hubu. Příběh filmu je silný a zůstane patrně navždy aktuální, neboť se podobná záležitost může klidně opakovat i v dnešním Iráku nebo Afghánistánu... ()

radektejkal

Každý, kdo strčí nos do války, je již její potenciální obětí. Ten, kdo tam strčí ruku, nohu nebo hlavu, je její zaručenou obětí. Jiná varianta, chce se mi říct varieta, by mohla mít následující scénář: Kolem roku 1975 se v městečku Waldheim (spolková země Sasko) žení spolužák Gunter Naumann, počatý hned po válce, která pro jeho otce skončila v roce 1952, kdy se vrátil z ruského zajetí. Vypráví, jak těžká a krutá doba to byla. Pak se mu ale blýskne v očích a povídá: "Aber als wir in Paris maschierten!" - Americké filmy z doby Vietnamské války již tvoří objemný kodex, který nejspíš již nahradil skutečné dějiny této války, pokud něco takového veřejně kdy existovalo. To, co vzniklo v Indočíně, je pořád stejné, jen se časové přesunuje do jiných míst. Rusové natočili rozsáhlý dokument 'Velká vlastenecká válka', je na Američanech, aby natočili svůj "Boj o demokracii (rci liberální kapitalismus) na cizích územích" - ovšem vpravdě nevím, kdo by se na takový dokument dokázal koukat, a tak raději Čety, Apokalypsy, ... a nebojte se, časem budou i další. - Vím, že už jsem otravný, ale ještě jeden scénář: Spolupracovník pan Černý pracuje jako projektant ve vývoji tiskových strojů. Vzhledem ke své angažovanosti v roce 1968 nesmí mít podřízené. Rád vzpomíná na vojnu (na všechny ty skopičiny a "akce"), kde to dotáhl na desátníka a velitele čety. Nikdy v životě se mu už nepodařilo získat takovou slávu a moc, jakou měl ve svých sedmnácti. ()

kalap

Vraj skutočný príbeh , tak dobre , moralita z Vietnamu o hajzloch , čo znásilnili a zavraždili vietnamské dievča a vraj o čestnom chlapíkovy , ktorý ich udal. Tak takhle nie občania planety Zem ten moralista je umňa rovnakým hajzlom , ako jeho kamoši , čo urobil ked ju unášali pre jej záchranu , vôbec nič a takisto vôbec nič , ked ju znásilňovali a zavražďovali , stál tam , ako kus vysratého hovna a udál ich preto , aby si liečil svoju nedorobenosť a nespavosť. ()

rastlinka

Tak toto naozaj fungovalo a neskutočne ma to vzalo. Geniálne herecké výkony oboch hlavných hrdinov (Penn-ovi úloha svine sadla ako uliata), ale mňa očarilo najmä herecké divadlo Fox-a ako "malého veľkého" muža. Silné sústo. ()

OG_Swifty

Film na základě skutečné události, která netradičně ukazuje američany ve Vietnamu jako čuráky (anebo spíš jen vybraný američany). Velmi těžko se mi film hodnotí po filmové stránce, protože můj úsudek je ovlivněn osobním názorem na celou kauzu a skutečností, že jim to víceméně prošlo. Na druhou stranu to byla válka, nikdy nikdo nesoudil vietnamce, rusáky, japonce a já nevim koho všeho z válečných zločinů, kterých se za všemožných válek všechny strany dopouštěly. Ale pokud upustím od svýho moralizování něčeho, co jsem nikdy nezažil, tak film jako drama není zas až tak špatný. Slabinou je podle mě úvod a konec filmu, obojí zbytečně nataženo tak cca o 10-15 minut. Shledání se sestrou vietnamky působilo strojeně, pochybuju, že to bylo součástí reality, ze které měl film vycházet. A stejný názor mám na závěrečný soud, i když procesy vojenského soudu se asi těžko zfilmují nějak atraktivně... a mladej Sean Penn působil skutečně jako hajzl. ()

SonG

Film má svůj vzláštní nepřehlédnutelný nádech, ale jaksi jsem tomu, i přes ,,based on true story,, , nemohl uvěřit. Mladý Fox spolu s Pennem hrají parádně, ale celý film na mne působí tak nějak nevyváženě oproti třeba Četě nebo Olověné vestě. Ale i tak stojí zato vidět. ()

Martin741

Zalezi od toho, co diviak caka od filmu : bud viziu a intenzitu pribehu pevneho postoja jedneho muza /Sean Penn- manzel Madonny/ ktory sa vo svete bez pravidiel postavil na stranu zdraveho rozumu, alebo druhu Kubrickovu Olovenu Vestu pripadne vojnovu nadheru a la Stoneov Salvador. No a ja - zakomplexovany debil - som cakal druhu Olovenu Vestu a Druhy Salvador. Film neurazi ale ani nenadchne : 60 % ()

johny89

Wow, tohle je hodně drsný film. Skupinka hlavních postav hraje opravdu fenomenálně. Jediný Michael J. Fox je na straně dobra. Ostatní jsou přesně ti, které válka svým způsobem může bavit a může rozvíjet jejich touhy a zvrhlé představy. Celkem drsné je také zametání události pod koberec ze strany nadřízených. ()