Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiální text distributora)

J*E*A*N*N*E

Tento film se postaral o to, abych měla slušnou depresi a úzkost jak dlouho u žádného filmu ne, a taky věřím, že tyto pocity ve mně budou ještě nějakou dobu potom. Šikanu jsem zažívala na ZŠ, utíkala jsem ze školy, kdy mě skupina pár kluků chtěli zmlátit, plakala jsem a bylo to pro mě hrozné, to asi pochopí každý, kdo si tím prošel, ale nebylo to ani zdaleka tak extrémní jak v tomto filmu. Hodně silný, syrový, drsný a nezapomenutelný film. ()

NoFiction

Celou dobu jsem ve svém podvědomí tušil, že k něčemu dojde. Až nakonec zdrcujícím způsobem k tomu bohužel došlo. No a pak už jenom sedíte, dokud neskončí závěrečné titulky a neutichne deprimující hudba. Tady opravdu nechápu lidi a kritiky, kteří dají menší hodnocení než 4*...... ()

Macbeth

Ach. Toto bylo po dlouhe dobe velice intenzivnim filmovym zazitkem, lec se da rici, ze cely film jsem si protrpel. Sugestivni snimek tezici ze syrovosti vypraveni, vybornych hereckych vykonu, dynamickeho strihu. Jako jedinou vytku bych pripojil fakt, ze obcas mi prisla sikana uz velice prehnana a taktez brzke rozkodovani zaverecne katarze. ()

ghatos

Neuvěřitelně syrové podobenství čistého zla. Žáci jsou děsivější než všechny monstra ze sci-fi. Perfektní herecké výkony podtrhují celkově vynikající Klass....nemám slov. 92%. ()

fojty

Masakr. Věřím tomu že takhle to ve světě chodí. Opravdu realistický pohled u kterého budete kroutit hlavou a říkat: Jak je tohle možné? Estonci se vytáhli opravdu velkofilmem. O konci filmu: no comment - dostal mě do kolen. Celkově bezkonkurenční 5* film. ()

huli601

Mnohé úseky mohli byť spracované lepšie s lepšou hudbou. Tá hudba mi občas veľmi vadila. Kamera je zámerne "hocijaká" čo spôsobuje, že film na nás pôsobí reálnejšie. Občas som mal fakt chuť vstúpiť do filmu a pomôcť dvom hlavným hrdinom. ()

MI-380

Velmi těžká práce pro školního psychologa. Podobné Klass zatím nejen v Estonsku nebezpečně přibývají. Alespoň podle médií euroamerické civilizace právě v euroamerické civilizaci a podle našich učitelů v našich školách. Jaká je situace v Číně, Indii a mezi Araby, to se asi pořádně nedozvíme. Ale pokud to zvládají, budeme se muset zamyslet nad naším přístupem ke svobodě. Třeba nad tím, jestli by nebylo dobré k dětským právům přidat kvůli rovnováze také dětské povinnosti. A ty potom celospolečensky nebo dokonce celoevropsky uplatňovat, když máme Unii. Vyrobeno ve studeném severském stylu, a to velmi kvalitně. 90%. ()

denisse

Musím srovnávat se Zlem mezi námi, a na ten film prostě Klass nemá. A to i přes silný a skutečný příběh a to, že je to první film, který ve mě vyvolal dávicí reflex. ()

Dreadd

Zajímalo by mě, podle které události je to natočeno a jaká je míra autenticity. Film dokáže na diváka silně zapůsobit, zobrazuje realisticky prostředí třídy, která si pro svou zábavu vybrala jednoho ze svých řad, ale také ukazuje, že zastat se je sice morálně správné, ale nemusí se to nikomu vyplatit. Dabing tentokrát nebyl tak špatný, akorát mi vadily vynechané překlady estonských nápisů. Na konci nastává velké morální dilema. Na jednu stranu sympatizujete s hlavními hrdiny a chápete jejich čin, na druhou stranu víte, že tohle řešení není to nejlepší. Konec byl zbytečně useknutý. ()

J-o-k-e-r

Po filmu Zlo mezi námi je tu další film o šikaně, odehrávající se na estonské střední škole. Příběh je krutý, drsný, a pro spoustu lidí přesahuje všechny meze chápání. Šikana a ponižování ve škole (ale i kdekoli jinde) se mi naprosto hnusí, a nepochopím, že se to stále někde odehrává a neřeší se to. Banda namachrovaných blbečků si usmyslí, že budou fyzicky napadat a psychicky ponižovat slabšího jedince. A nejhorší na tom všem je, že tato banda je v tom podporována skoro celou třídou (včetně holek) - a navíc je hlavnímu hrdinovi od své přítelkyně vyčítáno, že se slabšího zastává...no tak kde potom jsme??? Takovým způsobem se to rozhodně nevymýtí. Tragický konec jen dokazuje, kam až je schopna dojít ponížena lidská důstojnost. Evropský film se opět projevil v dobrém světle, dobrý výběr hudby a herců dodává filmu na realičnosti. ()

Kosmik 1

Tak tohle je panečku síla. Můj první estonský film a nestačím se divit. Šikana je hnusná věc, to je každému normálně smýšlejícímu jedinci jasné. Tomu, kdo šikanuje to tak samozřejmě nepřijde. Co mě však na tomhle filmu hodně překvapilo, bylo nic nedělání prakticky celé třídy. Jeden vůdce, pár lidí kolem něj, kteří šikanují jediného kluka a pak zbytek třídy, co jen přihlíží a nic nedělá. Pak se není čemu divit, že to vše může zajít až takhle daleko. A vlastně se to už několikrát stalo. Jediné pozitivum tohoto filmu je pak jen Kaspar, který se nebál většiny a snažil se celé té bandě postavit a bránit Josepha. Tomu se říká hrdinství, postavit se přesile i za cenu toho, že dostane sám na budku. Největším omylem přírody však byla Thea. V té aby se prase vyznalo a neskutečně mi pila krev. Zprvu hájila Josepha, hučela do Kaspara, jak se na to může koukat a až se Kaspar rozhodne Josephovi pomoct, tak mu to vyčítá a úplně otočí. Neskutečná změna povahy a pro mě naprosto nepochopitelná zrada. Pak už jen dodávám, že pokud proběhlo opravdu vše dle skutečných událostí, pak jsem jen rád, že ten parchant (vůdce bandy) dostal, co si zasloužil. A spolu s ním i ten zbytek. Líto mi bylo těch, co s tím neměli nic společnýho (holka z 8.třídy). Konec byl bohužel dost krutý, ale dopadlo to, jak to dopadnout muselo. Dalo se tomu zabránit? Určitě ano. Kdyby ostatní jen tupě nepřihlíželi... 90% ()

Kurikmoon

Pôjdete s davom, pretože je to ľahšia cesta? ...Jeden z pochopiteľných vyústení šikany. Téma stále aktuálna. Za film, ako prevenciu proti šikane, dávam štvrtú hviezdu. A nielen proti šikane, ale i proti blbosti, tých ktorí idú s davom bez premýšľania. ()

weselow

Osobně si myslim, že se z toho dalo vycouvat dřív. A aby se někde našla parta takovejch opravdu dementů, tomu se mi taky nechce moc věřit, ale protože realitu na českých školám s současné době znám.. že by to bylo nemožný zase ne.. Každopádně sdělení tohohle filmu je jak pro mladší tak starší generaci obrovský. ()

sellsakul

Tento film som si pustil neskoro v noci a po prvých pár minutách som si myslel, že ho vypnem a idem spať, ale premohol som sa a postupne sa začal dej gradovať a ja som nemohol odtrhnúť oči od perfektne vykreslenej tz. detskej hry na šesť čiže "šikany". Výkoni hercov, strih, kamera, proste všetko bolo vynikajúce podľa mňa. Po skončení filmu, resp. finálnej scény som nemol asi dve hodiy zaspať. Stále som mal tú scénu v jedálni pred očami, bol to strašné, ale zároveň fascinujúce...100% ()

hot_spot

Můj dojem už je tu pěkně vyjádřený Le_Chuckem, přidám jen, že rádoby syrový zvuk a vizuál působí v kontrastu s klipovými vložkami opravdu směšně. Bohužel, čekal jsem něco víc než šablonovitě sestavenou agitku na úrovni výchovného videa pro SŠ. ()

U.Tarare

Celkem reálně vystihnuté téma šikany. FIlm na mě působil autenticky, především kvůli (pro mě) neznámým hercům a jejich kvalitním výkonům. Nedokážu si představit, že by film končil jinak, než smrtí šikanujících hajzlíků. Takovýmto způsobem pošpiněnou čest bych pravděpodobně netrestal jinak než smrtí. Naštěstí se mě takové problémy netýkají. Dávám 90% ()

Pecival

Přes deklarovaný základ v reálných událostech, mi to přišlo poněkud ujeté. Takováhle sebranka dementů snad nemůže být ani na zvláštní škole, natož na něček končící maturitou (pravda je to pár let co jsem chodil na gympl). Každopádně téma je to natolik zásadní, že mu trošku přepálená nota určitě neuškodí. Oproti Zlu, kde hlavní hrdina byl defacto drsňák a člověk tušil, že si to nějak povodí, tady je jenom beznaděj a flustrace. Takže nezbylo než čekat na závěrečný masakr, který byl surový, drsný a rozhodně zajímavý. Celkově ve mě film vyvolal pocit smutku - přes postavu babičky, která mi projektovala rodiče, kteří děti piplají od narození a pak se jim stane tohle. ()

JančiBači

Surový a velmi realistický pohlad na šikanu v škole.Po skončení filmu som sa na veci, ktoré sa objavuju v správach trochu zamyslel.Ludia sú pohoršení, ked sa o niečom takom dočítajú pri rannej káve ale v reálnom živote má vždy každá akcia aj reakciu.Je to smutné, že sa dejú takéto veci a že tieto informácie nie su objektívne.Nikto nerieši prečo sa to čo sa vo filme stalo deje aj v reálnom živote, len su všetci pohoršení.Film nám ponúka príbeh o tom, čo predchádza takej tragédii (vo väčšine prípadov). ()