Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiální text distributora)

ImNotThere

Věčné téma šikany hnané do extrému. Teenageři, a děcka všeobecně, jsou dnes neskutečně multifunkční stvoření a v těch horších případech dokážou být kruté až za samý kraj snesitelnosti. Ale jó, sem tam potřebuju dostat přes držku, když říkám, že jsem stále ještě neviděla uspokojivé množství podobných podpásovek (tzn. filmů, které na mě po zhlédnutí působí jako bych dostala baseballovou pálkou z hliníku do podkolenních jamek). Klass jsem zkoukla na doporučení s notnou dávkou skepse a nadhledu a při závěrečných titulcích jsem zůstala jako opařená s knedlíkem v krku... Film, který mi dokáže takovýmhle způsobem podráždit dávicí reflexy si těch pět hvězd zaslouží! ()

DeathTheKid

2 hvězdičky dolů, za nepříliš dobrou filmařskou práci. Prostě jinak zpracované, než jak to konzumní divák zná. A přiznám se, tak brutální konec jsem nečekal, tak syrové, takové emoce jsem snad cítil poprvé (ani u prvního shlédnutí Se7en, možná proto, že je to true story). Snad ten třes v rukou do rána přejde. ()

milancecil

Hrůzný příběh z prostředí střední školy, emocionálně mimořádně silné až šokující dílo s tématem psychického a fyzického útlaku spolužáka, příběh pečlivě a přesvědčivě budovaný na událostech s cíleným násilím, s ponižováním, se zvrhle nápaditým týráním, na událostech, které hrozivě eskalují až k tragickému dějovému vyústění, to vše, co postupně nejspíše s pocity odporu a znechucení sledujeme, nás snad vybudí k úvahám o včasném a účinném řešení podobné situace, jak v zárodku podchytit symptomy takového společensky zhoubného stavu, zasáhnout proti podobně nebezpečnému jednání, zabránit zlu se takto troufale v kolektivu rozbujet a konkrétní původce adekvátně ztrestat legálními prostředky, opravdu výborně realisticky provedené dílo, působící jako velká výstraha, kam až mohou do krajností samotné události neřízeně dospět. ()

venca163

Tak hnedle z kraje - tohle je mnohem lepší než artová sračka Slon. Super na tom je zaměření na příběh a charaktery a ne žádný umělecký onanování. Ale celá třída plná jen pasivních nebo sadistických dementů? Asi jsem vyrůstal v pohádkovym světě, sweet, klika =). Josefovi se rozhodně divit nebudete a budete mu fandit. Přesto na vás (nejspíš) dopadne závěrečný rozčarování. PS: V roce 2007 byla koukam v Estonsku ještě slušná bída, viz byty, škola, auta, ulice... =). (80%) ()

Soweek

Neni to čistá pětka, spíš 4,5. Film je to opravdu báječný, to si zde přečtěte v jakémkoliv jiném komentáři, mám ale výhrady k mezerám v příběhu. Tak mě napadá, jestli ty dva měli opravdu tak velkou hrdost nejít s tím aspoň za ředitelkou nebo rovnou za policií, nebo prostě byli tak stupidní a nic s tím nedělali (pak to také dopadlo tak jak to dopadlo). Podle mne tento příběh nemá žádné "kladné" hrdiny. Celá třída byla ujetá od prvního až do posledního....Nevím, jestli jste měli stejný pocit nebo jste spíš byli na straně Josefa a Kaspara. ()

BMAJTZ

Opravdu realny film o tom kam muze cloveka dohnat sikana. Nadhedne vykresleni psychiky sikanovaneho cloveka. Rozhodne doporucuju poustet na verejnym prostranstvi aby se ukazalo ze sikana je vazny problem. Sem nadsen 90% ()

Hortenzia

ako povedali viacerí, toto by mali púšťať v školách povinne, nie preto,aby sa tí, čo by chceli šikanovať, báli,že ich niekto postrieľa, ale preto,aby aspoň na chvíľu videli ako sa šikanovaný človek môže cítiť...okrem iného som bola veľmi milo prekvapená kvalitou estónskych filmárov, musím povedať, že som nečakala takú dobrú réžiu ani skvelé herecké výkony pomerne mladých hercov ()

Maynard.

Brrr, tak tohle je fakt síla. Poměrně obyčejný příběh, se kterým se můžeme setkat na dosti školách. Ale naštěstí to jen málokdy zajde takto daleko... Vůbec jsem nepochopil chování všech holek ve třídě, ty by určitě to násilí mohly zastavit, ale to ony né. Pokud bych měl srovnávat tento film s filmem podobným (Evil-Zlo), tak jednoznačně vítězí Zlo. To má v sobě daleko větší myšlenku a né jen krustost a syrovost. I přes to se jedná o hodně, hodně dobrý film. Při závěru, kdy dva mladíci spolu vstupují do školy se mi skoro zatavilo srdce, vskutku precizně natočeno! Výběr a herecké výkony všech postav je úpně bezchybný. ()

Forsberg11

Priznám sa, že som nevidel veľa filmov s témou šikany na školách, možno len ako nejakú epizódu v seriály alebo TV film. Ale to je jedno, dôležité je, že tento film ma nekompromisne zaklincoval k zemi a vyvolal u mňa tie najhlbšie pocity úzkosti, strachu, nenávisti, súcitu a hlavne depresie. Áno depresia je práve to čo sa tiahne celým filmom, už samotné Estónsko pôsobí depresívne (stále sychravé počasie, temné ulice) a keď k tomu ešte pridáte ošarpané budovy, malé socialistické byty a šikanu od rovesníkov dostanete z toho jeden z najdepresívnejších filmov aké som videl. Páni a dámy toto je jasná ukážka príslovia: "Za málo peňazí veľa muziky." Nedoporučujem sledovať citovo labilným osobám!!! ()

ArdathBay

Estonských filmů jsem moc neviděl :) DVD Edice se zase pochlapila.. no i když abych ji nepřechválil, na hodiny estonštiny jsem se hodil vždycky marod, takže když jsem volil mezi dvěmi českými titulky a ani jedny nefungovaly, mušel jsem přehodit audio. Takže jeden malý výchovný pohlavek jo ? Beru zpět, abych nebyl chycen za slovo. Šikana je svinstvo a kdo se jí nepostaví, byť ji vidí, je stejným viníkem jako sám pachatel. Stejně jako ten kdo ji nenahlásí. Teď k příběhu - zbytečná zkratkovitost - jednak mi vadilo, že nikdo nevysvětlil, proč byl Jooseph třídním outsiderem a hlavně - chyběla mi tam nějaká domluva na závěrečnou ( a skvěle natočenou) scénu. Také bych na konec dovyprávěl zbytek "kauzy". Jinak nemám žádnou větší výtku. ()

Wilston

Kdo zlu přihlíží, sám zlo rodí. Kaspar se zlu pokusil vzdorovat, ale díky lidem kteří jen nečinně přihlíželi to dopadlo tak jak to dopadlo. Nechť tento film vidí co nejvíce tyranů, aby si uvědomili, kam až jejich počínání může zajít, ale i těch co jsou na druhé straně břehu a bojí se zlu postavit. ()

Ferinka

Od tohoto filmu jsem absolutně nic nečekala, protože jsem o něm předem nic nevěděla, jen to, že je o šikaně. Už v prvních minutách bylo patrné, že tady tvůrci předvedou šikanu bez obalu a bez hranic, a že nemůžeme čekat žádnou nadsázku, natož humor. S tím bych problém neměla, jenže celý příběh u mě ztroskotal na tom, že byl pouze „černo-bílý“. Všichni ve třídě byli pubertální bezcharakterní idioti a jen jeden z nich ne – nic mezi tím. Každá situace byla vyhnaná do extrému, veškeré jednání postav bylo příkladem toho nejhoršího možného chování (rodiče, učitelé, spolužáci). Nechci film odsoudit úplně, protože si to ani nezaslouží, alespoň ukazuje, co všechno může napáchat parta nevychovaných zlých výrostků, když jim v tom nebrání ani svědomí ani autority. ()

bloodvomit

Intenzivní příběh z estonský střední, kde si pár lidí zasedne na geeka a kupodivu se celá třída sjednotí a drží jakž takž při sobě. Fakt emotivní záležitost k čemuž dost pomáhá sem tam dokumentárně potřesená shaky cam. Barvy sou skandinávsky vybledlý a chladný a reakce žáků i když se mi někdy zdaj přehnaný sou dost vostrý. Fakt dobrej film.... můj první estonskej ;) ()