Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiální text distributora)

Maura

Tento film je ako časovaná bomba. To, čo spočiatku vyzerá ako klasická teenage dráma, navyše dosť slabo a neinvenčne natočená, sa na konci mení na sled rýchlych surových scén, ktoré berú dych a narúšajú žalúdočnú rovnováhu. Jeden z najlepších filmov o šikane. Aj preto, lebo film svoj vcelku jednoduchý námet prekonáva a posúva ďaleko za hranice prvoplánového zobrazenia násilia. ()

M.E.K.Y

Konečně film, který se zabývá společenským postavením mladých lidí, navíc, tak extrémně natočený, až z toho přechází zrak! Každičký snímek mi vždycky něco dá a navíc, když je neobyčejný, tak mi přináší jedinečný a neopakovatelný pocit, prostě k nezaplacení! Klass je taky neobyčejný, ale místo tohoto báječného, hřejivého pocitu se mi po jeho shlédnutí svírá žaludek a je mi téměř špatně! A víte co je na tom nejhorší?? Že je to psáno životem! Příběh tak krutý a zkažený, že nelze ani uvěřit! Šikana ve škole byla, je a vždycky bude, ale to, čím se prezentuje tento snímek je její nejhorší tvář. Klass je opravdu "třída", je to tak reálně natočeno, že mě to chytlo a nepustilo. Syrovost nezná mezí! Herci naprosto neznámí, amatérští, ale to je jenom dobře, protože jak jinak by rejža dosáhl té neskonalé autentičnosti?! Vždycky jsem stál na straně slabších a proto jsem velmi sympatizoval s hlavními dvěmi postavami. Co mě až neskutečně štvalo, byl ten nagelovaný frajírek (vůdce třídy)! Ten by fakt potřeboval sjet tu svoji držku nevymáchanou! A pořádně!! A vůbec, nebylo to jen jím, ale nechápu postoj celé třídy. Sešla se tam teda pěkná sebranka. O klucích nemluvím, samí blbečci, kteří se nechali strhnout davem...Ale holky?? Aspoň ty by měli mít rozum, ale jak jsem viděl ve filmu, tak tam byly (až na Theu) jen samé "vykrákané slepice"! A tak hlavním "hrdinům" nezbylo nic jiného, než to vzít do svých rukou! A konec teda vyráží dech! Tohle bych nečekal ani v nejčernějším snu! Velmi se mi líbila chvíle v jídelně, kdy se chlapci střetli s tou "emo" holkou (kdo netuší, tak tou černovlasou a dosti ujetou, co seděla vepředu ve třídě) a ona vycítila okamžik, kdy je na prahu života a smrti a zeptala se: "mám jit ven nebo dovnitř?". Prostě nenápadný, ale bravurně natočený moment! A ne jen tento, ale celý konec je přizpůsoben k maximální poutavosti diváka! Zpomalené chvilky, absence hudby, chaos, stres atd. to vše vybudovalo maximální napětí a atmosféru, kterou se může pochlubit jen málokterý film! Jsem rád, že tento kontroverzní snímek pochází z Estonska, protože kdyby se toho ujali Američané, tak by to (jako vždy) špatně dopadlo...I když je pravda, že právě u nich se takovéhle věci dějí nejvíce! Já už jsem tento snímek viděl podruhé a logicky už jsem si jej nedokázal tak užít jako poprvé, kouzlo se ztrácí, ale tak už to bývá u každého filmu! Třída je inspirována skutečnou události, ale nikdo nemůže zaručit, že to tak skutečně bylo. Ovšem nejdůležitější na tom je, že snímek dokáže zapůsobit na každého, možná jej spousta diváku ani nedokáže skousnout, ale právě toho chtěl rejža dosáhnout! Klass není ceněný kvůli tomu, jak dokonale je natočen, ale kvůli tomu, jaké nese poselství, sdělení, ponaučení a jakým způsobem dokáže diváka podnítit k zamyšlení! V tom je jeho největší síla! Hudba nakonci (k titulkům) je doslova odzbrojující! Závěr? Slovy tento kontroverzní snímek nelze popsat, to musíte vidět! Ač bych nejraději na něj co nejrychleji zapomněl, nepůjde to, vryl se mi velmi hluboko pod kůži a věřte, že se vryje i Vám... P.S. Pro ty, kterým se film líbil, doporučuji shlédnout snímek Ondskan, který pochází ze Švédska a zaručuje podobný zážitek, jako v tomto případě ;-) () (méně) (více)

Salmayo

Velmi reálně natočená třídní šikina, která se stupňuje až do hrozného konce. Skvělá autentická kamera + výborný výkon Valla Kirse! "Jenom ve filmu střílí pistolí z dálky" ()

Thomm

Zajímalo by mě, do jaké míry je film inspirován skutečnou událostí. Pokud to je víceméně věrná kopie toho, co se opravdu stalo, pak nechápu estonské učitele a rodiče a naopak se vůbec nedivím tomu, co udělali Joosep a Kaspar (a přidal bych jednu hvezdičku, kterou jsem nedal jen kvůli tomu, že tomu na 100% nevěřím). Silný kafe. ()

werewolf69

Tento film ma po celú dobu sledovania neskutočne štval! Štvali ma ty žiaci a to nielen ty ktorý šikanovali, ale i ty čo to akýmsi spôsobom podporovali, zvlášť priateľka jedného z hlavných aktérov, taktiež učitelia boli dosť dementný. No a koniec koncom asi najviac mi krv pili ty takzvaný hlavný hrdinovia a to od úplného začiatku až do konca. Takže Bravo!...ak toto bolo autorovým zámerom. ()

memoman

O Estonsku toho jako běžní znalci víme jen velmi málo,o kinematografii této malé pobaltské,postsovětské republiky téměř (vůbec) nic. A pak hle,jistý režisér Raag se zapíše do povědomí běžných diváků tímto vynikajícím dramatem ze školních lavic. O tom,jakou zábavou může být pro partu sígrů něco takového jako systematický teror bezbraného spolužáka. Velmi citlivé téma,při kterém nám díky precizně zpracovanému scénáři a civilní režii bude těžko na duši. Doslova cítíme hluboké ponížení a úzkost při každém větším i menším útoku na introspektivního Joosepa. A také nám příběh dokazuje to,že terčem šikany se může stát doslova kdokoli,pokud se vyhraní s kolektivu,který je pohým stádem tupých ovcí poslušně naslouchající vůdci třídy - výřečnému bezcitovi. Pokud nechcete s jeho vlčí smečkou výti,budete za to biti. Závěr filmu otevírá další téma,dokazující,kam až může zajít naprostá zoufalost ze strany oběti,pokud náhodou jeho otec schovává ve skříni pár jistých věciček,které se na své trýznitele rozhodne použít jako boží bič. I jako zdravě uvažující,liberálně založení se díváme s pochopením na nervydrásající zúčtování ve školní jídelně,v čemž spočívá síla snímku popisujícího smutný osud dvou průměrných studentů. ()

Spiizy

Nakonec jsem se přiklonil k plnému hodnocení, i když závěrečná scéna byla dle mého názoru zbytečně nerozvedená a i počet nábojů při střelbě tam lehce neseděl. Nicméně tento žánr filmu mám rád - bez okolků naservírovaný, surový, v některých momentech až nechutný snímek má solidní spád a i přes omezený výhled slušný vývoj příběhu. Jediná výtka z mé strany by přece jen směřovala k vedlejším postavám, které celý film jsou v roli komparsu a asi se jich problematika ve třídě netýká (mám na mysli ostatní spolužáky, učitelé apod. ). Jinak ale jen víc takových filmů, ať víme, že není vše růžové... ()

thunnus

Velice mrazivý film. Váhám s plným hodnocením, nevyhnu se při tom spoilerů. Na filmu se dá najít několik chyb, zejména přerod dvou hlavních postav z obětí v mstitele mohl být delší, ale uznávám, že tvůrci sami se asi báli, že by to mohlo sloužit někomu jako návod. Hlavní postava je zpočátku také až příliš kladná a zastávající se slabšího, myslím, že takhle by to v reálu nefungovalo ale dá se to odpustit. Popravdě řečeno však si myslím, že podobné příběhy jsou často a určitě mnohem častěji za masakry typu Columbine než to, co nedávno byť také velmi dobře zobrazilo Musíme si promluvit o Kevinovi . Nechci psát jen hloupou agitku, ale kdy už si lidé konečně uvědomí, že lidé, na kterých někdo napáchá extrémní zlo a dotlačí je do kouta, jsou pak schopni extrémních reakcí a ublíží často zpět, anebo sami sobě anebo i lidem zcela nevinným, kteří prostě jen jsou ve špatnou chvíli na špatném místě? Spoiler: Na druhou stranu, když kluci stříleli po bosovi těch tyranů, držel jsem jim palce ať neminou. Je mi jasné, že tímto názorem si asi vysloužím mnoho kritiky, ale byť jen jako divák jsem se nachomýtl k podobnému byť zdaleka ne tak extrémnímu jednání, jaké bylo napácháno na hlavních hrdinech, nic s tím neudělal a stydím se za to. Naštěstí/Bohužel dotyčná oběť také ne. ()

JM87

Skvělej film... borce naprosto chápu. Šikana je svinstvo... pokud banda tupých učitelů nedokáže udělat pořádek natolik, aby člověk, kterej nikomu nikdy nic neudělal, nedostával po tlamě, tak ať se pak nikdo nediví, že někdo takovej vezme do ruky zbraň a de si to vyřídit po svým. Pět hvězdiček. ()

Silviaxx

FIlm, ktorý vás absolútne znechutí, hlavne ak si uvedomíte, že toto sa bežne deje. Veľmi pôsobivý snímok, pri ktorom mi došlo, že ľuďom sa pravdepodobne páči pozerať sa na to ako iní ubližujú slabšiemu. Je zarážajúce až kam ďaleko je schopný človek zájsť a k akému činu dokáže donútiť toho druhého, ktorý je zatlačený do kúta. Proste hnus !! ()

j0nathan

Seriózní nářez z Estonska. Toto bych pouštěl jako prevenci proti šikaně ve všech školách a snad by si někteří pacholci dali říct. ()

Vesecký

Drastický film podle skutečné události. Drastický od samého počátku až do tragicky hrůzného konce. Třídní otloukánek Josef je všemožně šikanován skupinou vůdčích grázlů třídy střední školy, aniž by o tom učitelský sbor měl až na náznaky nějaké informace. Jediný, kdo se spolužákům postaví, je Kaspar, jenže pak to schytávají oba měrou společnou. To, že situaci řeší nakonec hromadnou vraždou (žádný smyšlený příběh by snad takto neskončil), způsobil vlastně Josefův otec, zřejmě voják či policista, který se domníval, že citlivou chlapcovu povahu je možno "vyléčit" tím, že bude v životě stejně tvrdý, jako je život k němu; razil heslo, že chlap musí ukázat v kolektivu svoji sílu, a tak zoufalý Josef nakonec ukradl ze sejfu otci jeho zbraně a... Zkažené děti ve zkažené "svobodné" společnosti jsou vlastně oběťmi svých třídních vůdců. Konec se mi nezdál příliš dotažený, i záběr na Kaspara, který se neodhodlal k sebevraždě, je hluchým místem. Přesto dávám pět hvězdiček, je to všechno zahráno velmi důvěryhodně. ()

cskomando

Tady se dá použít - každý by konal podle svého (díky skutečné události) nechat se šikanovat nebo trpět ve třídě, či poslouchat nějakého vůdce, to bych musel být magor nebo ovce. Čest těm, kteří na těhle frajerech provedli zadostiučinění ve skutečném životě ! Odplata musí vždy být i za cenu sebeobětování. Herecké výkony zde byly podány na jedničku, opravdu reálně vážné situace. ()

JK-Stinger

Povinně pouštět na středních školách! Neskutečná síla a ukázka toho, kam až dokáže šikana zajít a zahnat její oběť až na samé dno. ()

kluk z Na

Pokud potřebujete něco odzbrojujícího , neváhejte. Velmi nekompromisní průřez případem šikany ve škole vás dovede k uvažování o věcech, nad kterýma většinou jen mávnem rukou. Přetěžkej film, ze kterýho mě běhá husí kůže. ()

Rocket

Je to sice predvidatelny dej, v podstate nic noveho vo svete filmu, ale aj tak musim hodnotit piatimi hviezdickami.Pre seversku kinematografiu mam jednoducho slabost :) ()