Česká soda

Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Hudba:

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (více)

Epizody(16)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiální text distributora)

ghatos

Na svojí dobu odvážné, nekorektní a dělané s radostí. V roce 2013 se ukazuje, jak tohle předběhlo svou dobu. Dnešní televize je skoro mrtvé médium. Ozdravná sebereflexe v podobě České sody akutně chybí. 85%. ()

P1tr

Klasika,moc víc se k České sodě říci nedá. Tady je škoda slov, to se prostě musí zažít přímo u televizních obrazovek:) ()

Jello Biafra

"Němci se rozhodli že obětem 2. světové války zavedou plyn".......Absurdný černohumorný sklepácky humor pánov Čtvrtníčka, Šteindlera a Vávru dodnes nestráca platnosť. Pre mňa rozhodne najlepší humoristický seriál ktorý kedy v Česku vznikol. Tá geniálna satira spjatá s búrlivou dobou začiatku 90tých rokov je tu perfektne spracovaná, rovnako ako sú tu parodované stupídne reklamy na prací prášok (árijec), paródia na maslo rama je tu pod názvom "Tlama" či parodovanie politickej scény. Najväčšou trefou do čierneho sú tu však skeče Alles gute. Hlavne v dnešnej dobe plnej cenzúry a trapnej politickej korektnosti by sa už nikto o podobný štýl satiry nepokúsil. ()

Čtec

"Mattoni už není!" Není, protože je tu Česká soda a ta, panečku, píše !! Geniální parodie na reklamy a nezapomenutelný rychlokurz bavorské němčiny Alles Gute se stejně nezapomenutelně mrkajícími sudeťáčky Karlem a Egonem. Prostě takové hezké české Grüsse aus Lederhosen... Humor někdy až na samé hranici snesitelnosti, o nějaké (a snad ještě nedejbože politické) korektnosti nemůže být ani řeč, a to je moc dobře. Inspirace Monthy Pythony je nabíledni a to je taky moc dobře... Co víc si přát? ()

Linkyc

Nevkusný, ale chytrý humor, který v této době postrádám tak jako cikána rozkrájeného do 10 popelnic. To je vtip, ne moje zvrácená touha. ()

manonfire

Petr Čtvrtníček, geniální psychopat s nehorázně chladným přednesem hlášek, jež z něho padají s nemilosrdností nože gilotiny. Jakoby slovo cool přestalo být trapné, jelikož konečně nalezlo svého pravého ztělesnitele. V sodě se zdaleka ne vše povedlo, jak mělo, ovšem její vrcholy jsou prostě nejlepšími skeči ever. 90% ()

Philoun1

Jelikož jsem v té době byl ještě mrně, tak mi uniká spousta referencí, díky kterým bych si mohl českou sodu ještě více vychutnat. Ale pánové si se slovy hrají opravdu ale opravdu pěkně. ()

DeLaMorte

Nejlepší co naše česká televize kdy vysílala....to dokazuje i to že sodu po 4 letech stáhli...hold český národ nemá rád když si z něho někdo utahuje :-) ()

Dromed

Asi nejlepší satira v Česku. Zatím nepřekonaná. Místy brutální a černý humor typický pro divadlo Sklep se pro parodování a politickou satiru velice hodil. ()

BMAJTZ

Tohle je u me 50 na 50 dementni scenky stridaji kvalitni aby byly zahy vystridany jeste dementnejsimi nez byly ty uplne puvodni. Co na to rici pro nekoho taskarice pro nekoho nuda pro me obcas z obou svetu. ()

insurgentes

Česká soda byla projevem prchavé a dočasné svobody, jaká se na našem území objevuje jednou z 40-50 let. Nedávno jsem čet rozhovor se Čtvrtníčkem, kde otevřeně říkal, že její pokračování je dneska nemyslitelné. Divím se, že se nezvednem a nejdem dělat další revoluci. Ale asi to tak má být - už zbývá jen nějakých 30 let do dalšího záblesku, snad se toho dožiju. ()

herr_carter

"..všechny tyto děti, byly pěkný smradi..", vskutku originální a inteligentní parodická zábava.................moje hodnocení = 8 z 10. ()

BluT

Jeden z nejvtipnějších českých počinů. Vybrané hlášky kolují dodnes a ukázky září na displejích mobilních telefonů. Legenda, která přežívá. ()

velkyvezir

Poté, co všechny díly vyšly na DVD, jsem si znovu Českou sodu pustil a tak jsem se u toho zasmál jako už dlouho ne. Má to jen jedinou chybku, je tam příliš odkazů na dobu vzniku, takže narozeným po r. 1990 asi ne všechny souvislosti doklapnou. Každopádně některé frky jsou nadčasové (Debata s Klausem,Zemanem, nebo scéna z majora Zemana a na harmoniku foukajícím Klausem). ()

chmíří

Skvělý seriál, který ve své době dokázal něco neuvěřitelného - nasrat skoro všechny lidi a přitom i je královsky pobavit...100% ()