Česká soda

Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Hudba:

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (více)

Epizody(16)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiální text distributora)

Czernozub

Špeky typu kakaa a veky, nebo ruského traktoru a dvou čínských tanků prostě nejdou zapomenout, stejně jako celý seriál. Na to nemá ani Tele-tele... ()

Gastovski

Opravdu těžko hodnotitelné. Prvních šest dílů (až na pár scének) velmi nudné a dokonce trapné, pak kvalita mírně vzrůstá, ale je to tak, že jeden díl je vynikající a dalších pět zas nic moc. Zlom nastává v posledních pěti dílech, kde je opravdu nesnesitelná kadence vtipu a dobře sestříhaných scének. Celkově však průměr. ()

Mikli

Čtvrtníček už nikdy nebude válet tak, jako válel v tomhle pořadu, který byl prostě na Českou televizi příliš geniální... ()

CiPR

"Včera jsem se tak ožraaal, až sam sa..poblil." Česká soda, tedy hlavně pan Čtvrtníček baví ČR a SK už od mého děctví. Měl jsem možnost vidět pár dílů, některé mě hodně pobavili, některé vůbec. Na těch pár dílů se velmi rád znovu podívám, ale je jich míň, než bych doufal, škoda. Proto 55%. ()

sirien

Takový pořad dneska chybí... neohroženě satirický, jdoucí beze strachu na hranu bez obav z cenzury a bez ohledů na nějakou korektnost. I kdyby to nebylo vtipné, čistě jako deklarace tvůrčí svobody a svobody slova by to bylo nedocenitelné. Ale ono to navíc vtipné bylo. A hodně. Ales Gutte! ()

troxor

Nekřesťanský magazín milovníků černého humoru. Čím to, že ČT takových kultovních seriálů nezplodila víc? ()

crha

Česká soda je prostě KULT, o tom není pochyb. Nejlepší scény jsou dokonalé a trefují se do všeho a do všech. Horší je, že už u některých skečů znát zub času a některé věci ani vtipné nebyly. Byl jsem šťastný jak blecha, když vyšel pořad na DVD, ale býval bych si vystačil s tím co jsem znal dřív nebo co se dá vidět na youtube. Nechci kritizovat a sám se považuju za velkýho fandu ČS. Pořad táhne trojice Čtvrtníček, Šteindler, Vávra. Stačí mi pohled na někoho z nich a už mi cukají koutky. ()

merigieren odpad!

Asi mi něco uteklo, roku 1993 mi bylo 8 let a dneska (2009) už vtipy na děduly o nichž občas padne zmínka v učebnici dějepisu asi nikdo mladší nepochopí. Což by byla jen třetina z pořadu a dalo by se to skousnout, ale ten zbytek je stejně chabý, jako omráčený mravenec na poušti. Smát se mlácení těhotné ženy, či narážkám na pokojovou teplotu mrtvoly v Alles Gute mi prostě zábavné nepřipadá. Všechny rádoby vtipy mi připadaly vynucené, vykonstruované a děsivě hloupé. A to sem viděl jen výběr 10 dílů (předpokládám, že těch nejlepších), co by mě asi čekalo v tom zbytku nechci domýšlet. ()

Luk Skywalker

Ještě, že to natočili v 90. letech, dneska by to nepřošlo. Jeden příklad Alles Gute - 1942. Je to kultovní, je to plné černého humoru a je to na úrovni. ()

gombarix

vynikající nekorektně-absurdní záležitost, místy až neuvěřitelně skvělá, i když spoustu dobově aktuálních parodií už pochopí jen pamětníci. - - A jen taková technická; nemělo by to být vedené jako "TV pořad"? Tak jako žánrově srovnatelné TELE TELE nebo Stalo se? - - A mezi herci (a na čsfd vůbec, žádost jsem už onehdy posílal) citelně chybí Václav Pilík, nenahraditelný představitel koktajících "rejžů" a podobných týpků. "Zklidni se, ka-kam by si jezdil?" Čest jejeho památce! ()

krabatt76

Docela obdivuji Milana Šteindlera ve scénkách parodujících esesáky,výslechy,Škodu "Henlein" ap ....Možná by to patřilo spíše do zajímavostí,ale v knize Jaroslava Čvančary - Heydrich , jsem se dočetl že Šteindlerův táta byl jako heftling židovského původu nasazen v Panenských Břežanech na stavbě bazénu na pozemku u zámečku kde v té době panovala vdova Heydrichová..... ()

char_t

Baví mě srovnání s Tele Tele. Oba pořady totiž vnímám na dost podobné úrovni - a za propastný rozdíl v hodnocení "opravdových intelektuálů" může dle mého jen to, že Soda běžela na ČT v době, kdy byla každá satira symbolem svobody a pokroku (a teď je připomínkou "méně komerční doby" a našeho mládí), zatímco Tele Tele se snažilo o totéž na vysmívané Nově a o pár let později. Jinak je to prašť jako udeř. Jo a Alles Gute vážně nemám rád, to abych tu sebevraždu v očích místních intošů dotáhl do úplného konce :-) 50% ()

Evander

Od České sody jsem upřímně čekal mnohem více. Přestože pamatuji dobu, kterou paroduje, jen málo scének mi přijde skutečně vtipných, a to je škoda. Jsem si jistý, že celý pořad se dal zpracovat lépe. ()