Česká soda

Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Hudba:

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (více)

Epizody(16)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiální text distributora)

ryba443

Jeden z mála zábavných pořadů (přesněji: jediný), který mě skutečně oslovil. Velice inteligentní humor, někdy až na hraně. Alles gute, 1940, Arijec, Strýc Karel z Terezína... kdyby to chtěl někdo odvysílat dneska, to by bylo řevu :D ()

Lexion69

Možná to nejlepší co kdy Česká televizní produkce vytvořila. V podstatě jedna nezapomenutelná hláška za druhou kultovní scénkou. Je jedno co, kdy Čtvrníček posral. Dejte mi doktora Janderu mu zůstane navždy. P.S.: Konečně vím co je to ten Eintopf! ()

Billie777

Kdeže loňské sněhy jsou... Někdy se divím, co všechno si tehdy parta kolem Čtvrtníčka, Šteindlera a Vávry mohla jen tak v televizi dovolit. Určitě jeden z vůbec nejlepších pořadů, které Česká televize kdy vysílala. Ačkoliv se úplně tak dokonale v politice roku 1993 neorientuju, protože tehdy jsem se na tomto světě teprve rozkoukávala, tak i přesto se u České sody skvěle bavím a většinu scének považuji za oprovdu výborných, ty o něco slabší se vždycky někde najdou ale je jich malinko. Dost drsný a černý humor, který mě moc baví. Škoda, že tahle perfektní satira už dnes v televizi neběží. To by bylo něco! ()

Zagros

Česká soda je něco, co by dnes již nemohlo vzniknout. A ač obecně nemám různé parodie rád, tady musím smeknout. Ano, často parodování překračuje únosnou mez, ale o tom Česká soda je. Je nekorektní, ostře satirická, rasistická, vtipná, občas trapná, ale ve výsledku ojedinělá a odvážná. Naštěstí převažují věci, u kterých se budete nahlas smát a některé scénky jsou doslova nezapomenutelné. Vysoké hodnocení si určitě zaslouží. ()

DocBrown

Mám v Bosně jeden tank, jsem nejbohatší z bank. Nad Splitem. Mám v Bosně jeden tank a říkám vieles Dank et item. Válka je úděl můj. Pán Bůh ji opatruj. Bon soir Lord Owen, OSN. Jo Ctvrtnicek se s nejakou politickou korektnosti nesral, a duo Karl a Egon jakbysmet. Uprimne receno, Ceska soda ale byla velmi nekonzistentni a genialni gagy stridaly ty hodne trapne. ()

NeosinneR

Dosť bola založená na dobových udalostiach, čo si jaksi nepamätám a ani som ich nijako neriešil, preto mi niektoré scénky neprišli až tak vtipné, ako asi boli myslené. Napriek tomu veľmi dobrý seriál. ()

divak84

některé hodně dobré věci (hlavně ty politické debaty), některé nevkusné a nevtipné kraviny (hlavně reklamy a upoutavky) a někdy hodně překročená mez (šteindlerova reklama na prací prašek v nacistickém lágru). Celkově však velmi kontroverzní a úderné ()

Paity

V podstatě legenda mezi satirickými pořady. Česká soda dala vzniknour řadě zlidovělých scének, dělala si srandu z nejvyšších politiků (což v polovině 90. let byla docela odvaha) a nezalekla se před ničím. Možná právě proto usedali lidé ke svým obrazovkám tak pravidelně, aby jim náhodou neuniknul žádný z dílů, ()

Radim

Nad tímto pořadem ČT se vznáší aura výjimečnosti a prakticky nedotknutelnosti. Když někde řeknu, že to je pěkná blbost, vždy mám strach, že dostanu po papuli. Sodu považuju spíše za nostalgickou vzpomínku, kdy si sice nikdo přesně nevzpomíná, o čem to přesně bylo, ale upamatuje si na pár (pravda výborných) frků. V roce 93 to musela být bomba vidět v televizi docela drsnou parodii na politiky a vše tabuizované. Ale nejvíce mi vadí, že se tvůrci častokrát dostali v rámci co největší bžundy za hranici parodie na území urážky. Při uvedení seriálu na DVD jsem viděl rozhovor s Feničem, který říkal, že jedním z motivů vydání je oživit pořad pro novou generaci. Opravdu si někdo myslí, že jména Lux, Kalvoda, Uhde někomu z těch mladých něco řeknou? Opravdu si někdo myslí, že se někdo z nich zasměje při parodii reklamy "Magda, jak se Vám líbí?", když to neměli šanci vidět? I já, pamětník, jsem měl problém si vybavit tyto lidi a vůbec pochopit, o čem ten vtip vlastně byl. V podstatě z celé série stojí za zmínku jen "Alles gute" a některé reklamní skeče. Hawk - nejdelší recenze, jakou jsem tady napsal. ()

Cassandra

Alles gute bych dala bez váhání pět hvězdiček, ale zbytek, snad až na pár reklam a scének, strašně zastaral, což je daň za tehdejší aktuálnost. Ale na druhou stranu, velká část skečů jistě byla trapná nebo nudná už v době vzniku. Stačí však ti dva Bavoráci, a člověku se hned zvedne nálada. ()

Ještěřák

Tak trochu vidlárna, ale snesitelná. Tohle vytesat, tohle zase spláchnout do hajzlu, a tak pořád dokolečka a dokolečka, až je tomu konec. Anyway, Mečiar, ktorý neublížil a Klaus s brýlema přes celý pyšček, jóóó, to byly časy... ()

venom14

Ze všech zábavných pořadů z různých koutů světa co jsem kdy viděl je soda přesně můj druh humoru. Humor, který si tenkrát dovolili je naprosto výborný. Jeden z důkazů že dnešní komerční zábava už není to co dříve humor býval ()

Lionheart

Pamatuju, že to kdysi byla úžasná bžunda, Čtvrtníček se Šteindlerem a s Vávrou si nebrali servítky a ostře se obouvali do naší vlády. S odstupem času, když jsem to zase zkouknul jsem s hrůzou zjistil, že ta sranda nebyla nadčasová, politici se změnili. Ale i tak to patří do zlatého fondu české televizní tvorby, už jen proto, že si to mohlo dovolit to, co si to dovolilo. ()

Teabag

Nejlepší satirický pořad, který kdy v té naší malebné kotlině vznikl. A pokud vám taky často volá dr. Sova, tak nemůžete jinak než dát 5*. ()

HawkeyeSaw

Pořad měl, co se týče dokonalosti, určitý pozvolný vývoj; nakonec však některé (zejména střihové) scénky dosáhly takové úrovně, že se jim žádný ze současných českých televizních zábavních počinů nemůže rovnat. ()