Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

lakart

První projekce: Poté, co jsem opustil sál kina, jsem se cítil naprosto nadšen. Jsme zpátky ve Středozemi a to se vší parádou. Už začátek boje o Erebor mě doslova připoutal do sedačky. Od té chvíle jsem se nechal unášet příběhem. Martin Freeman v podání Hobita byl skvělý, ale více mě bavila postava Thorina Pavézi. Ačkoli mnoha lidem vadí pomalejší začátek, mě naopak velice sedl, neboť samotný počátek cesty není jenom začátek filmu, ale celé trilogie. Stejná kiritika následovala u Návratu krále, kde se často upozorňovalo na utahaný závěr, ale podle mě se jednalo o konec celého příběhu čítajícího přes 10 hodin projekce. U hobita jsem to vnímal stejně. Začátek krásně a vtipně navodí atmosféru. Obdivuji Petera Jacksona, který dokázal do více jak 160 minut vtěsnat neuvěřitelné množství informací o Středozemi a její historii. Flashbacky se mi velmi líbily. Nejenom, že byly vyprávěny jednoduše a stručně, ale vždy použity ve správný moment. Příběh krásně gradoval do skvěle otevřeného konce, podobně jako tomu bylo u Společenstva prstenu. Jsem rád, že Jackson nechtěl jenom zfilmovat příběh hobita Bilba Pytlíka, ale ukázat divákovi více z této kouzelné země. Doufám, že další díly budou laděny v odobném duchu, neboť jsem nabýval přesvědčení, že se bude odehrávat v roce 2014 veliké finále. Hudba nebyla tentokrát tolik výrazná jako v předešlé trilogii, ale motiv trpaslíků se velmi povedl. Libilo se mi také, že se zde více objevují písně Středozemě, které ve filmu fungují skvěle (viz. písen Thorina společně s trpaslíky u ohně je užasná). Největší problém celého filmu vidím však v hlavních postavách. Celá výprava čítá 14 postav, které však podle mě nelze za 160 minut dostatečně představit a prohloubit jejich charaktery. Dokonce i s postavou Bilba nebo Thorina se seznamujeme až v druhé polovině filmu. Opět však podotýkám, že se jedná o první část velikého příběhu a co není v této, může být v dalších částech. Pro mě zatím 4 lepší hvězdy (90%), neboť se domnívám, že až po shlédnutí všech 3 dílů najednou bude zcela jasné, jak kvalitní nebo nekvalitní Hobit neočekávana cesta je. :D ()

Drtic

Jackson nám doprial aby sme si užili Gandalfa a vizuálnych efektov viac ako kedykoľvek predtým čo bolo teda opravdu skvelé hlavne HFR neviem či to bolo priamo spomínanou technológiou alebo to bolo jednoducho dobre natočené, ale kamera bolo najlepšia čo som kedy videl všetky scény boli veľmi plynulé a prehladné dokonca aj pri scénach kde sa kamera úmyselne má chovať trochu chaoticky bolo všetko plynulé. HFR a 3D boli proste vynikajúce len škoda, že sa tomu už nevyrovnal dej ktorý bol miestami dost naťahovaný až nudný, chýbylo tomu nejaké to kúzlo, vec o ktorej sa pri LOTR viedli velké diskusie. Príbeh nebol zlý, ale nechytil tak ako pri LOTR. Cez to všetko sa, ale o filmu nedá povedať, že bol zlý Bilbo je sympatický hobit ako Frodo, ale moc sa mi ich zrovnávať nechce to by sa asi nemalo predsa len Frodo je Frodo, ale Bilbo nám ešte podla mňa ukáže čo je zač. Najzaujímavejšia časť filmu bolo keď sa na scéne objavil Christopher Lee začali sa riešiť veci ktoré každého fandu LORT musia veľmi zaujímať. Fanúšikovia trililógie LOTR Hobita určite ocenia plnou pre lajkou ktorý iba o LOTR čo to vedia bude film iba niešo nadpriemerné. Ja sa priznám, že som skončil niekde medzi. Zároveň si, ale hovorím, že toto je iba rozjazd a ešte sa veru máme na čo tešiť. ()

Durgas

Áno! Vedel som, že budem nadšený, ale netušil som, že až do takej miery. Bolo cítiť posun, ktorý Jackson za tú dekádu učinil, a tiež to, že už je v Stredozemi vpodstate doma. Prekul rozprávkovú knižku a pridružené udalosti do ideálnej kombinácie medzi LOTRovskou vážnosťou a hravosťou a humorom z Hobbita. V kine som zažíval jeden divácky orgazmus za druhým. Takisto potešili narážky či premostenia na Pána Prsteňov. Skvelé, skvelé, skvelé, a kto ohŕňa nosom a píše o sklamaní, tak toho ľutujem, lebo prišiel o veľa. Ja som sa v kine opäť cítil ako ten puberťák, čo išiel pred desiatimi rokmi na LOTRa. Vadili len maličkosti ako Thorinova "brada" (ale to už sme pol roka vedeli), absencia krvi v bojoch (aby to náhodou nepadlo do Rka?) či zbytočne veľký kráľ škretov. Ale nad tým ochotne privriem oči. ()

Tamten

V Hobotovi Tolkien záměrně některé pasáže přeskakoval či jen lehce naznačil, protože byly příliš temné a nehodily se do pohádky určené především pro děti. Některé z těchto pasáží pak popisuje v Silmarillionu určeném pro dospělé fanoušky Pána prastenů. A Jackson nyní vzal tuto pohádku, samu o sobě dost dlouhou na dvoudílný film, a nafoukl ji o části z Pána prstenů a Silmarillionu. Dostáváme tak podivnou směs bláznivé komedie a temné fantasy, které se do jednoho filmu naprosto nehodí. Navíc je díky tomuto nafouknutí film příšerně dlouhý a ve spoustě míst příšerně nudný. Po technické stránce mu ovšem není co vytknout, celé zpracování je tak dokonalé, že si jej téměř neuvědomujete, neboť jej považujete za samozřejmou realitu. ()

Chip89

Dávám pět hvězd. Možná bych dala i šest. Když jsem se dozvěděla, že ten film má mít 166 min, měla jsem chuť se otočit a odejít, nakonec jsem ráda,že jsem zůstala, protože to byl neuvěřitelný zážitek. Nevím jestli to bylo z důvodu, že jsem na tom byla ve 3D v IMAXu. A ten obraz byl prostě excelentní. Záběry bojů a záběry z výšky mi chvílemi nedělali úplně dobře. Nádherná krajina. Zvuk kdy bylo slyšet v pozadí konverzace i šumění lesa - neuvěřitelné. Byla jsem naprosto vtažená do děje. Až mi to chvílemi vyráželo dech a padala mi čelist, obzvláště při záběru na Roklinku. Zároveň jsem se pobavila humorem, kterého zde není zrovna málo. Jen teď už bych byla ráda,aby byli další díly, abych věděla jak to dopadne. Prostě 166 min strhující příběh, který nemá obdoby. Takže stoprocentně doporučuji si připlatit a jít na 3D a nejlépe do IMAXu. ()

kwaicheng

Naprosto bez chuti vytvářet nějaké sáhodlouhé rádoby komentáře jak je zdejším dobrým onanistickým zvykem u velkých filmů mohu konstatovat, že mě hobit příjemně překvapil, 3 hodiny utekly jako voda a já se bavil. ()

Miky10

Na rovinu říkám, že z kina sem odcházel trochu zklamanej. Jestli někdo (já teda ne) považuje novýho Batmana za film, kterej se samou do necelejch tří hodin vtěsnanou pompézností tak trochu utrhl ze řetězu, tak Hobit dal tomuhle názoru úplně novej rozměr. Ne snad, že bych se vyloženě nebavil nebo dokonce nudil, rozjetý to bylo hodně slibně (i když na můj vkus přeci jen až moc klikatě), ale mnou očekávaný vyvrcholení nepřišlo a bylo odloženo do dílů dalších. Takže já se ptal - kam se vlastně za těch 166 minut příběh posunul, jestli vůbec někam? Jak se mi to ale postupně rozlíhá v hlavě, vlastně to nebylo vubec špatný, dobrý momenty střídaly převážně ty ještě lepší a já se moc těším na dvojku! ()

Dubron

Hobit nemá moc dobrou atmosféru, dlouho trvalo, než mě film upoutal, Radegast je normální pošuk, z Gandalfa nevyzařuje autorita, která by mu měla náležet. Infantilní gagy si Jackson mohl odpustit. Celý film je pročpělý snahou vytřískat prachy (ano je to klasický blockbuster), trpaslíci jsou tak jemně řečeno trotlové, navíc mi vadilo jejich namaskování prostě latex tady, latex tam, všude kam se podívám. A co nepřenesu přes srdce jsou někdy až hnusné počítačové modely, kdy jsem si říkal, jestli to myslí vážně. Plus fyzika dostává dosti na prdel a to já tuze nerad... Nicméně jsem se pak bavil. To, že se ve snímku objevují pro někoho nežádoucí postavy, se dalo čekat a nevadí to. Hodně těsně to nebylo za **** ()

Black-star

CHápu že kdo nečetl předlohu, tak ho film neohromí a přijde mu zdlouhavý. Ale kdo četl a ví, že každá stránka knihy je přeplněná děním a akcí musí být zákonitě spokojen. Nehledě na to, že film končí zhruba v půlce knihy. Osobně naprostá spokojenost z lehkosti, vtipu a nonšelantností Jacksnově vlastní. Smála jsem se každou chvíli a příběh sem si v tomto podání hned zamilovala. Všechny známe postavy z LOTR znenadání omládli o několik desítek let. Gandalf je pořád brilantně moudrý a třešničkou na dortu jsou Hádanky ve tmě které prostě nemůžete nehltat. Naopak když se objevili titulky byla jsem lehce perplex z toho, že jako titulky, už? Klidně bych vydržela další dávku a ani bych si toho nevšimla. Doufám, že pokračování a druhý film bude stejně tak povedený. Potlesk 79% ()

Ergon

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že se jedná o Hobita a ne o dalšího Pána prstenů, a proto není potřeba oba filmy srovnávat, ale mluvit o každém zvlášť a hodnotit každý zvlášť. Jediné přípustné srovnání je s knižní předlohou. Věděl jsem, co mohu očekávat, protože jsem knižní předlohu četl a jsem nad míru spokojen. Vidět další z mnohých tajů Středozemě byl nádherný zážitek, který budu muset co nejdříve zopakovat (příkladem za všechny může být nekromant nebo hromoví obři). Rovněž kladně hodnotím odkazy na historii Středozemě, čímž se divákovi dostanou do povědomí hlubší souvislosti. Smekám před panem Tolkienem – universum, které vytvořil, nemá konkurenci a rovněž smekám před panem Jacksonem, který plní dětské sny a umožňuje vidět ten úžasný svět na vlastní oči. ()

haroska

Pro mě naprosto jedinečný, geniální zážitek, dotažený do každého detailu. Tři hodiny utekly jako nic - děj má spád, náboj, vtip a vše je dokonale dokreslené těmi dechberoucími scenériemi. Na skřetech jde vidět, že řádil Del Toro a to je jen další významný plus. Glumův výkon by zasloužil snad dalších 5 hvězd navíc. Skvěle jsem se bavila a do kina vyrazím určitě ještě jednou. (Pozn. Imax Pha) ()

Forty-

Áno, Hobbit je narozdiel od Pána prsteňov rozprávka (ale to bol Tolkienov zámer). Áno, bolo to miestami umelo natiahnuté a áno, táto trilógia okate je zlatá baňa. A čo. Hobbit síce nebude veľkolepá sága ako jeho starší brat, ale pár chybičiek krásy je málo na to, aby mi skazili tento čarovný výlet do stredozeme. 90% Ak musím niečo vyfakovať, tak je to 3D verzia ktorú u nás hrajú. Naprosto zbytočné, preferoval by som 2D. ()

Luckyman

Tak na tento film som sa neskutočne tešil a spolu s priateľkou som si to nemohol nechať ujsť v 3D a vyplatilo sa. Je to dôstojný nástupca (resp. predchodca) pred trilógiou Pán prsteňov. Skvelé efekty, nádherný príbeh, krásna hudba a neskutočné boje. Parádny film a už sa neviem dočkať pokračovania. ()

Parm1

I když jsem toho od filmu zase tolik nečekal, přesto jsem byl trochu zklamaný. Oproti Pánovi prstenů z filmu zmizela skoro všechna akce a když už nějaká měla přijít, tak nakonec nestála vůbec za nic. A já se tak těšil na soboje s trpasličími sekerami, jenže ještě nikdy jsem neviděl trpaslíka bojobat s elfským mečem. Až tady. A to mluví samo za sebe. ()

Dark seer

Pohádkovost se dá vysvětlit knižní předlohou, což je taky pohádka. Prázdnota děje, nuda, slabá motivace hlavních hrdinů - to vše se dá vysvětlit také knižní předlohou. Ale to neodpouští fakt, že je i tento film vlastně "o ničem". Vždyť v Pánovi prstenů si Jackson také upravil děj. A líbilo se mi to. Škoda, že tady se mu to tak nepovedlo. Ano, byl jsem naivní, když jsem očekával, že film bude dosahovat kvalit Pána prstenů, ale až tak hrozné to být nemuselo. A že bylo. :-/ by the way - Filmové prology jsou vynikající :) ()

slidealama

Lidi nadavaji, ze je Hobbit prilis pohadkovy a ze se s LOTRem proste neda srovnavat. Ano, Hobbit je pohadkovy, ale proc by to melo byt spatne? I kdyz se jedna o neuveritelne komercni film, je na nem videt, ze byl tvoren s nadsenim a laskou. Doporucuju se podivat na hodinovy vlog z nataceni, ktery vam ukaze jak precizni ti tvurci vlastne jsou a jak velky tento film skutecne je. Hobbit nejspis potesi i ty, kterym se nelibil LOTR. Film ma dobrou dynamiku, uzasnou vypravu a uzasne herce. Z kina jsem vychazel s sirokym usmevem. ()

Kingjiri

Ač považuju LOTR trilogii za jednu z nejlepších vůbec, od Hobita jsem vážně moc neočekával. Spoustu čtenářů knižní předlohy upozorňovalo na fakt, že jde vyloženě o pohádku bez větší porce děje pro zfilmování trilogie. Ale nebyl by to Peter Jackson, aby z mála nevymáčknul maximum, takže nakonec natočil velice koukatelnou pohádkově laděnou fantasy podivanou, při který jsem se rozhodně nenudil. Díky tomu, že je Hobit o deset let mladší než LOTR, je samozřejmě v oblasti vizuálních efektů zase o něco dál. Na výpravě do pěknejch přírodních scenérií Novýho Zélandu a hudbě Howarda Shorea nebylo příliš co vylepšovat, takže jsem rád, že si udržel i Hobit nadstandardní úroveň těhlech atributů. Nejsem z Hobita natolik unešenej, jako z LOTRa a určitě bych pro tuhle chvíli nemluvil o epickym filmovym zážitku nebo nejlepšim filmu roku 2012. Ale kdo ví, třeba při další projekci prvního Hobita mu v kontextu celý trilogie přijdu pořádně na chuť, stejně jako v případě Společenstva Prstenu a rozhodně se těšim na další díly. ()

Múra

Krása. Nebudu zatim srovnávat s knížkou, to až uvidim všecky části. Líbilo se mi to moc a zamilovala sem se do Kiliho :D ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021