Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

sima275

Mám rád filmy, kde se doopravdy vžiju do filmu a zapomenu že jsem v kině. A hobit právě takovým filmem byl. Nechci hobita srovnávat s LOTRem, protože LOTR je asi 10x lepší, ale když se na to kouknu jako na samostatný film tak je to slušný film, kterému nechybí ani napětí, humor, akce. Ovšem ale ty bitvy, ty byly nejlepší. Jednou jsem málem chtěl utíkat od těch skřetů v těch dolech, nebo co to bylo, s nima. Co mi ale vadilo, bylo, že někdy některé fórky porušovaly takové napětí toho filmu. A ještě se mi nelíbily ty dlouhý záběry na jejich obličeje, ale to je asi u každého filmu. Hobit je dobrý film, který ale na LOTRa doopravdy nemá. Má dobrý děj, hodně humoru (někdy až moc) a nechybí mu napětí, i když některé scény by mohly být krátší. Taky herci to zahráli parádně (obvzlášť bilbo). 80% P.S: Asi se někdy na Nový Zéland přijedu podívat, protože tam je ta příroda a hory doopravdy úžasná. ()

LudkovaLevaRuka

Drobné, ale necitlivé změny vůči předloze potápí už tak dost klasický příběh Hobita do bahna klišé. Zajímavější trpaslíci přicházejí jednotlivě, ti méně výrazní propadnou dveřmi i divákovou pozorností, přestože v tříhodinové stopáži by se pro ně našlo místo. Akce á la Piráti z Karibiku pak spíš zachraňuje slabší digitální triky a trestuhodně předělanou pasáž s třemi troly. ()

maruli

Inu, ten, kdo cetl Hobita a Silmarillion 20x, toho jiste tento film nenadchne - ostatne toho by nejspis nenadchlo zadne filmove zpracovani. Ale pro toho, kdo na Hobita nostalgicky vzpomina jako na uzasnou pohadku, kterou cetl na zakladni skole - ano, jako ja - bude toto filmove zpracovani nadhernou vyjizdkou do Stredozeme, ktera je plna napinavych dobrodruzstvi a hobitiho vtipu :-) mockrat jsem litovala navstevy kina, ale tohle rozhodne neni ten pripad. A ted uz jen sup sup, po letech zas sahnout po knizni podobe :-) ()

kyLuke

Po prvním shlédnutí jsem napsal, že je Hobit výborný. Bohužel po shlédnutí celé trilogie musím uznat, že je nejhorší. U filmu jsem totiž měl po hodině a půl pocit, že sedím v kině tři hodiny a film by měl končit. Základní vadou filmu je, že je chvílemi velmi nudný. To se u "Pána prstenů" nemohlo nikdy stát. A druhá vada na kráse je jak už jsem zmiňoval ta neuvěřitelná délka. Začátek v Roklince by totiž mohl být v klidu pouze dvacetiminutový a závěrečná akce též o mnoho kratší. Chápu sice, že nás Peter Jackson chtěl seznámit s postavami, ale mohl trochu ubrat. Ale abych pouze nekritizoval tak pojďme i chválit. Vizuálně je "extrasuperdokonalý", po dějové lince velmi slušný a po hudební stránce výborný. Po hrecké stránce mě bohužel vyloženě zaujali pouze Martin Freeman a Ian McKellen. U ostatních postav mi bylo téměř jedno, jestli zemřou nebo ne. A to by se u takového filmu stávat nemělo. Oproti třetímu dílu jsou to tedy vydřené čtyři hvězdičky, na druhou stranu nemám důvod, proč kritizovat prvního "Hobita" až do celosvětového průměru. Tam totiž tyhle filmy ani za mák nepatří! ()

DogtownCZ

Na tento velkofilm jsem čekal opravdu dlouho a čekání se vyplatilo. Je to přesně takový, jaký to má být. V kině se mě pořád zmocňovala taková hezká nostalgie, jako bych se vracel někam, kde jsem už dlouho nebyl. Je to přece jenom 11 let. Martin Freeman ztvárnil lenivého a bojácného Pytlíka dokonale. Z dalších 13 trpaslíků si divák zapamatuje asi jenom čtyři, kteří dostali svůj prost alespoň ve filmu promluvit a zbytek je tam tak do počtu. Celkově tento film působí naproti Pánu prstenů pohádkověji, přesně jako kniha. A Jacksonovi přídavky v podobě Galadriel nebo Sarumana? Vůbec tam nevadily, ba naopak. Jakson se skvěle drží knihy a k tomu doplňuje ještě i nějaké události z jiných Tolkienových knih. Perfektní film, perfektní výprava, perfektní režie. Těším se na další díl. ()

DonTommy

Neztrácím víru v další díly, ale z Hobita každopádně klasika nebude. Nijak mimořádně jsem se na tento film neklepal, ale těšil jsem se na návrat do Středozemě ve stylu LOTRa. To ale Hobit není! Vizuálně samozřejmě opět dokonalost, ale příběhově je to scénáristicky nastavovaná a pro potřeby rodinné zábavy odkrvená a a vypucovaná pohádka. Pot, krev, slzy, špínu a děsivé zlo jako v LOTRovi nečekejte ani náhodou. Dalo by se to říct i tak, že jen úvodní scéna Společenstva Prstenů ve vás zanechá hlubší zážitek než tři hodiny Hobita. A to jsou v LOTR trilogii okamžiky podstatně silnější ;-) a neberu ani argument že prostě Hobit JE pohádka a tudíž to nemůže vyznít tak těžce jako LOTR...to jsou výmluvy. Jestli tři filmy, obohacené veškerým tím materiálem ze Silmarillionu a Nedokončených Příběhů, měli skutečně propojit obě filmové trilogie, pak je na místě, aby se ta síla ukázala aspoň někde. Jenže neukáže. Jeden příklad za všechny: Dol Guldur, který je v Hobitovi sídlem Nekromanta (kdopak to asi bude, mrk mrk), mohl a měl být místem stejně temným, děsivým a skrznaskrz zlem prolezlým jako Barad Dur nebo Minas Morgul, jako Mordor sám. Jenže strašidelnější byla snad i Hůrka ve Společenstvu když tam pršelo a Jackson si hobitům krknul do obličeje. Nehledě na to, že to celé znevažuje Radagast Hnědý, z kterého, chudáka, udělali v Hobitovi totálního blba. ()

Fafyna

Jackson vykrádá sám sebe - to se mi honilo hlavou dobrou druhou půlku filmu. LOTRovsky "klasické" scény mě trochu rozčilovaly, ale všechny je zastínil dokonalý Martin Freeman. Stačil jeden jeho upřímný hobití pohled a hned si mě získal. Při jeho "morální" promluvě o domově jsem měla slzy na krajíčku. Díky němu a dokonalé hudbě H. Shora je Hobit skutečně velkofilmem. Nebo spíš dlouho-filmem, neboť některé scény byly asi tak o polovinu delší než měly být, aby se člověk nezačal trochu nudit. Pro fanoušky skvělý návrat do krásné novozélandské Středozemě, pro filmové fajnšmekry průměrný Hollywoodský trhák. Netroufám se zařadit do žádné z těchto kategorií. Ale Hobita jsem si užila. ()

štófy

Pánu prstenů se bohužel nemůže Hobit rovnat. Jackson vsadil na dva faktory, ze kterých mě ani jeden nenadchnul. Hobit se snaží těžit z toho, že vyvolá v divákovi obrovskou nostalgii při vzpomínání na krásný Kraj v Pánu prstenů, ale to bohužel tříhodinový snímek neutáhne. Tvůrci vsadili ještě na akci, ale ta je také už trošku přehnaná. Hobit je krásný film, ale bohužel, pro namlsaného diváka plného očekávání je spíše zklamáním. ()

VvV14

Vemte si 3 díly Pána prstenů. Vzpomeňte si na všechny jejich vlastní jména, oslovení, názvy a jiná vymyšlená slova a po té to vynásobte pěti. Ano, dostali jste scénář k Hobitovy. Naprosto neuvěřitelné množství cizích názvů a slov je pro někoho kdo nečetl knihu trochu nepřehledné. Ovšem není to zas tak hrozné. Podle mého názoru je mnohem a mnohem horší to, že Jackson vsadil hlavně na počítačovou grafiku, a proto bych kvalitativně hodnotil hobita horší známkou než pány prstenů. Co se ovšem atmosféry týče je to vlastně taková pohádka. Ubírám * za vzhled skřetů, který nebyl podle mého gusta. ()

Mijagi

Nabízí se srovnání s Pánem prstenu. Dle mého názoru lepší než trojka, horší než jednička a na stejné úrovni jako dvojka. O pár zlaťáků tučnější filmové prasátko Petera Jacksona přináší fanouškům Tolkiena pořádné zabíjačkové hody o třech chodech a možná nějaké té mňamce v podobě bonusů na budoucím DVD. Rovnice „navýšený rozpočet + předchozí úspěch“ by nejednoho režiséra zavedla do osidel kýče, Peter Jackson se zlákat nenechal, vyhnul se balastu v podobě umělého obsazování hollywoodskými hvězdami a místo toho své dílo vkusně vyšperkoval filmovými efekty, ještě více rozmáchlejší výpravou než u předchozí trilogie a především dokonalejšími záběry pomocí snímání kvalitnější a početnější technologií. Nedokázal však odolat velikášství v podobě stopáže, pro nadšence, který by nejraději celý svůj život strávil ve Středozemi pozitivní informace, mně Neočekávaná cesta připadala v některých pasážích zbytečně táhlá. To je ale jediné mínus, které bych filmu udělil. Velmi dobrým tahem je herec Martin Freeman v hlavní roli, působí mnohem příjemněji než ukňouraný Elijah Wood coby Frodo v Pánovi prstenu. Za nejsilnější momenty filmu považuji zpěv trpaslíků na hostině u Bilba Pytlíka a příchod celé výpravy do Roklinky. Na závěr doporučení: Jestli nechcete přijít o řeč elfů a jiných národů Středozemě, běžte na Hobita v originálním znění. ()

Jamajdzan

LotR byl tak geniální, že dokázal tu nejepičtější fantazii, převést na filmové plátno, aniž by ji uškodil a za to zůstane nedostižným. Ale Hobbit to své stejnojmené knižní sestře v mnoha pasážích (např scéna se zlobry) dokonce natírá a za to má můj respekt. Dechberoucí hudební podklad jsem čekal už u traileru, Thorina jakožto mého nového nejoblíbenějšího vůdce ze Středozemě, to mě taky nepřekvapuje, ale že budou hádakny ve tmě snad ještě lepší než v knížce!? Inu asi prostě Tolkien neměl k dispozici geniálního Andyho Serkinse :) Miluju výstavbu postavy Bilba, který steně jako většina z nás nemůže objevit svět ve svých knihách, ale pouze tam kdesy za obzorem své pohodlné nory. A žasnu nad Gandalofivým uměním dosáhnout vždy svého, i když jsou ostatní přesvědčeni, že vlastně o všem rozhodují sami. Těším se na rozšířenou verzi, na mě to bylo prostě moc krátký :-) ()

syphoon

Nebýt nudných pasáží a dialogů v úvodní a střední části filmu, pak by to bylo bezchybyčky! Spousta super efektů, kde se opravdu vyplatí vidět film ve 3D provedení. Každopádně pro mě velice milé překvapení, prvotní zklákmání z očekávání se tedy nenaplnilo! 79% ()

boo-boo

Hneď na začiatok vravím - rozťahanosť filmu mi nijak extra nevadila (napriek tomu, že vedie ku zdaniu, že sa vo filme nič nedeje). Ja sa do Stredozeme vždy rád vraciam na dobu ľubovoľnú, lebo viem, že mi Jackson sprostredkuje presne taký zážitok, aký mi ako decku dávali knihy. Je úžasné čo jeden režisér dokáže z takého rozpočtu vykúzliť, nad atmosférou človek doslova nedýcha. Všetky trademarkové prelety, všetky známe melódie, sympatické (Tolkienovské) postavy, to všetko sa v momente skĺbi a ste proste späť. Čo ma však dorazilo a nedokážem to vstrebať bola až nepochopiteľná snaha prepašovať do situácií nepochopiteľný hláškový humor. ()

dydl1

Co dodat k tomuto v uvozovkách veledílu?V první řadě vás prosím,když na to půjdete do kina,koukněte se,jestli je v původním znění s titulky,já si to neověřil a čekal mě dabing,kde zpěv trpaslíků či skřeta byl dabován do češtiny.Ó můj bože.Nohy mi ihned podsouvaly svůj plán,leč mozek dával filmu ještě šanci.Následovaly vtipné poznámky hlavních protagonistů(nevtipné), objevila se postava připomínající amerického vánočního rozhazovače dárků,dějová linie táhnoucí se jedním směrem,marxistické řeči,vše bylo přeumělkované,hodně se tlačilo na pilu,některé části filmu byly naprosto zbytečné.Na druhou stranu přiznávám,že boje byly efektní a hudba mě rozhodně nezklamala.Takže můj názor na film ve zkratce v jeho průběhu je :na hovno/dobrý/hrozný/ujde/super/na hovno/dejme tomu/trapný/trapnější.Neřešte mojí gramatiku,byl jsem v afektu.Hokahej ()

Marfab

Peter Jackson mě nezklamal, vtáhnul mě do děje a pak jsem se už jen vezl jako mimino v načechraném kočáru. Začátek byl volnější ale mám pocit že měl spíše nahlodat tu atmosféru která má během filmu přijít. Vidět znova Roklinku a v ještě lepším pojetí bylo prádní a trpasličí království Erebor bylo famozní, jenom jsem žasnul. Pravda, některé scény byly točeny v hodně rychlém tempu takže jsem se ztrácel jako v deseti letech na velkém řetízkáči ale vždy se to zbrzdilo v pravý okamžik. Tohle dlouho nikdo nepřekoná. ()

beso74

V duchu hesla, opakovanie matkou múdrosti, sa skupina 12 + niečo navyše mesiačikov, pardon trpaslíkov vydáva ako jedno, až okato pripomínajúce iné, o celé desaťročie staršie spoločenstvo do Stredozeme. Nedá sa povedať, žeby ich potulky a príbehy boli nezaujímavé alebo trápne či fádne, to vôbec nie. Ale... Ale, stále je tu dojem, že to už bolo raz videné, že tu ide len o nafukovanie obrovskej bubliny, aby sa dojná krava zo Stredozeme dala ešte vydojiť v takej miere, ako sa len bude dať. Natočiť podľa knižnej predlohy jeden film je pre väčšinu režisérov dosť ťažká úloha, natočiť jeden dobrý film takmer nemožná a aj pre génia akým Mr. Jackson (sorry Michael, reč nie je o tebe) nesporne je, nie je uskutočniteľnou misiou natočiť o tom 3 poriadne filmy (Minimálne ten prvý z nich vo mne zanechal rozpačitý dojem). Zaiste efekty sú perfektné, 3D zvládnuté bravúrne, príroda malebná, ale studňa nových nápadov takmer vyschnutá... A navyše, dobrý film tohto žánru stojí a padá na výkone hlavného zloducha, hmm a ja som tu také niečo akosi nenašiel, aj rytier don Quijote de la Mancha mal v osobe veterných mlynov dôstojnejšieho protivníka ako toho tu, prezentovaného tlupou hlúpych trolov a jačiacich škretov. Bohužiaľ pre mňa osobne, táto neočakávaná cesta skončila zatiaľ na necelej polceste neočakávane, miernym sklamaním... ()

sWONDER

Jednoduchý príbeh pretavený do neobyčajného filmu. Som rád že to nakoniec režíroval sám majster stredozeme. Neporovnávam s Lord of the rings, toto je iná kapitola ale rovnako skvelá, keby to bolo natočené pred LOTR bola by to pecka , takto je to len vynikajúci štandard. Uz sa nenormálne teším na pokračovanie . ()

Shredder

Hobita som prvykrat cital asi pred 12-13 rokmi a odvtedy som sa k nemu periodicky vracal. S filmovou adaptaciou Pana Prstenov som bol nadmieru spokojny a preto som sa primerane tesil aj na Hobita. Tvrdit, ze porovnanie tychto dvoch filmov nie je na mieste je nezmyselne. Ten isty autor knihy, ten isty svet, ten isty reziser, ti isty herci etc., davaju dostatocny predpoklad ku komparacii. Ako som spominal, Hobita aj prstenovu trilogiu som cital nespocetne krat a preto som si plne vedomy rozdielov medzi knihami, co sa tyka stylu pisania, narocnosti, zamerania a dalsich faktorov. Napriek tomu su tu ine veci, ktore porovnat mozem. Narozdiel od Pana Prstenov, sa Hobit takmer vobec nedrzi kniznej predlohy. Je to samozrejme sposobene hlavne chamtivostou hollywoodskych Zidov, ktory by najradsej v poslednej dobe kazdy pribeh rozsekali na 10 casti, len aby si namastili co najviac svoje vrecka. Kniha ma len okolo 230 stran a ked som pocul, ze planuju natocit dva filmy, konsternovane som krutil hlavou nad tym, co z toho asi vznikne. Neskor, ked bolo oznamene, ze to budu az tri filmy, vedel som, ze tu uz o natocenie dobreho filmu nejde. Trailery vsak vyzerali dobre a preto som nestracal nadej. Bohuzial negativne ocakavania sa naplnili a Hobit je presne taky, ako to simplicitne ale vystizne napisal Radek99 - vata, vata a zase len sama vata. Okrem toho, ze v postate vsetky scenky su pokrutene, obrovsku cast filmu tvoria vymyslene nezmysly, z ktorych niektore su ozaj bizarne (mam podozrenie, ze v tom ma prsty del Toro) a z vynimocneho diela sa stava nepodarena rozpravka. Komparz a vsetky tie vypiplane detaily z Pana prstenov nahradzaju nechutne digitalne orgie, ktore pravdepodobne v dosledku pouzitia novych technologii pri natacani vyzeraju absolutne neprirodzene a tym padom sa ten nadherny svet, ktory predtym posobil tak skutocne meni na neprijemnu pocitacovu hru. Musim dat zapravdu este jednemu uzivatelovi a to nasmu otcovi zakladatelovi, pretoze naozaj je vidno, ze Pan Prstenov bol nakrucany s laskou, zatial co Hobit pre prachy. Predtym bolo evidentne ako sa Jackson pohral s kazdym jednym zaberom a preto je aj kazda scena z trilogie osobita a nezabudnutelna a vyslovene nehollywoodska. Hobbit naproti tomu, je uponahlana lajdacina, ktora sa od bezneho hollywoodskeho hnoja odlisuje len vdaka tomu, ze scenar nevysiel z pera niakeho retardovaneho pablba, ale vychadza z diela jedneho z najgenialnejsich autorov historie. Kritici aj skalny fanusikovia netaja sklamanie a frustraciu, ale trzby sa len tak hrnu, mainstreamovi divaci jasaju, takze vsetko vychadza podla planu a nosaty smradi z Time Warneru mozu oslavovat. ()

skaya

Pro toho kdo příběh nezná to bude trošku nuda, spousta věcí tam není vysvětlených, nebo vysvětlení příchozí pozdě, tzn. že aby to bylo pochopeno tak se musíš podívat dvakrát. což u filmu který má 2,5 hodiny není nejlepší a navíc pro nezasvěceného diváka je děj příliš utahaný. Musím tentokrát hodnotit výborně, protože se jackson drží předlohy. Bohužel film vůbec nepřekvapí ve zpracování, protože přirozeně vychází ze zpracování pána prstenů. Závěr: Pro fanoušky je to dlouho očekávané zpracování prvního dílu, neuvěřitelného světa legend a nejrůznějších ras s vlastní kulturou a jazyky. Pro nezasvěcené diváky bude obsahovat několik zajímavostí, které jim doplní příběh trilogie pána prstenů. Ovšem za cenu, že se budou trošku nudit. ()

Tohuk

Zatím největší zimní zklamání z kina. Pravda, byla silná konkurence (Karenina, Bídníci), ale i tak jsem čekal o něco více. Na můj vkus moc rozvláčné a bez náboje. Bohužel jsme byli na snímku s dabingem, což skutečně nedoporučuji. Ve chvíli, kdy přišla na řadu píseň Misty Mountains mě dabing dokonale otrávil. Mystičnost byla ztracena... ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Amazon kupuje MGM