Výpravný napoleonovský velkofilm, jehož hlavním motivem je vztah Napoleona a jeho polské milenky Marie Walewské, jejíž význam je tu, po pravdě řečeno, malinko zveličen. Každopádně se však jedná o jednu z nejslavnějších a nejlepších rolí tajuplné Grety Garbo, která by si podmanila nejen velkého Bonaparta. Zřejmě svůj nejlepší výkon podává i Charles Boyer, jehož Napoleon je možná i tím nejlepším, s kterým jsem se mohl na filmovém plátně setkat.(16.11.2005)

Rozpočet $2,732,000Tržby USA $730,000Tržby Celosvetovo $2,141,000(19.5.2009)

• Houdini

Oscar 2 nominace: Herec HR - Charles Boyer, Výprava(26.3.2004)

Produkci tohoto historického filmu božské Garbo předcházela velice zajímavá rošáda. V té době se vrátil z cesty po Evropě Louis B. Mayer a jednou z jeho nových hvězd byla Hedy Lamarr, pro kterou dlouho nemohl najít vhodný film na americký debut. Nakonec ji půjčil Walter Wanger Productions, aby s ní natočili Alžířany. Za to si vyžádal pro příští film Charlese Boyera. Ten se stal po boku Garbo Napoleonem a ačkoli Alžířani byli obrovským hitem, Hraběnka Walewská si vedla tak-tak. Byl to konečně poslední film Garbo, jejíž filmy vždy měly stěžejní úspěchy v Evropě, před tím, než se ocitla na neblaze proslulém seznamu Jed pro pokladnu. A stejně, jako si von Sternberg vylámal zuby na příštím filmu Hedy Lamarr I Take This Woman, na Conquestu si vylámal zuby Machatý. Dokonce Paramout se měl inspirovat a s Marlene Dietrichovou natočit film o Josephině, ale z toho naštěstí sešlo. Tolik jen k souvislostem, které ovlivnily příběh Marie Walewské. Film samotný je velice dobrým, rutinovaně natočeným filmem, bohužel v době, kdy Garbo zahálela a těžila z výhod své druhé smlouvy. Bývala bych byla ale raději, kdyby byla ochotná točit více.(13.2.2009)