Na západní frontě klid

• Německo Im Westen nichts Neues (více)
Německo / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

argenson

Válka je vůl. Od Remarqua jsem pár věcí četl, ale tohle ne. Takže za mě po vizuální stránce skvostná bezcitná podívaná. P.S. Jak na začátku pochodujou do války v pozadí s kostelní věží, tak to je v Buškovicích u Podbořan, tam jsem v létě slítnul do příkopu ve snaze uhnout traktorovi. ()

Hismael

V porovnání s dokonalou vizuální stránkou 1. světové války, není dějová linka tak zajímavá, aby i přes silné emoční scény na bitevním poli, propojení diváka s hlavní postavou mohlo fungovat. Spíše se soustředí na výpravu, kameru a herecké výkony. To všechno se sice povedlo, ale chybí něco, čím by se dalo odlišit od konkurenčních válečných filmů. ()

JohnCZ

Trpí to stejnými problémy jako přeceňovaná předloha. I navzdory mnoha změnám je to dějově dost o ničem a kvůli chabé práci s postavami jejich ztráty v divákovi nevyvolávají žádné větší emoce. Tahle adaptace má ale jednu nespornou výhodu a to je vyprávění obrazem, díky čemuž je, podobně jako 1917, svým luxusním audiovizuálem, bohatou výpravou a precizní režii kvalitní zážitkovou záležitostí. Jestli tu něco opravdu funguje bezvadně, tak je to akce, atmosféra a celkové vyobrazení pošetilé války, kde samotná smrt není nikdy hrdinská, ale především krutá, nesmyslná a zbytečná. ()

corpsy

Verzia z roku 1930 je vo mne zakorenená ako jeden z najlepších antivojnových filmov. Možno sa v tejto dobe opäť niekto potreboval realizovať, aby priniesol tento román pre nové publikum, aby zistilo že je krásne keď vám niekto maže med kolo huby a sadí do vás semienka patriotizmu, pričom na fronte je to celkom ináč a určite nie kľud. Tento snímok to všetko sugestívne zobrazí a nerobí kompromisy. ()

PauloZ

Nepoznamenaný předlohou, neviděl jsem ani staré filmové verze, ale teda chytlo mě to za vajca pořádně! Němčouři natočili válečný epos první ligy. Výborná kamera, vizuál, akce. Herci super. Bavilo mě to velice. Dívat se na tu válku z pohledu němců, se taky jen tak nevidí. ()

curunir

,,BLAHOŽELÁM... IDEME NA FRONTU!" __ Počiatočné nadšené reakcie a vysoké hodnotenie (97% !) prirovnávajúce Na západe nič nové k titulom 1917 (pre identickosť konfliktu) alebo Zachráňte vojaka Ryana (pre realistické znázornenie boja) sa napokon ukázali ako značné prehnané (teraz 76%).  Film má svoje technické kvality, najmä pokiaľ ide o kameru, výpravu a masky, zdá sa však, akoby bol nakrútený iba pre čo najbrutálnejšie zobrazenie vojnového pekla (ktoré sa teší menšej priazni filmárov než druhá svetová vojna) a pre nič viac.  Predovšetkým tu absentuje hlbšie podaný príbeh, ktorý pre výrazný časový skok presúva dej až na samý koniec vojny.  Miesto vojnou poznačeného osudu Paula Baumera sledujeme rokovania o prímerí, ktorých výsledok poznačí príbeh až v samom závere, kde sme svedkami najvýraznejšieho odklonu od literárnej predlohy.  Neviem, či k takému čosi na fronte naozaj došlo, vyvrcholí však v jednej z najpôsobivejších scén, kde je vidieť nezmyselnosť vojnového vraždenia. Tou najsilnejšou je samozrejme smrť francúzskeho vojaka, ktorá som sledoval zo zatajeným dychom; treba však dodať, že ide o najzásadnejší moment knihy a nemenej dobre bola zobrazená aj vo verzii z roku 1930.  Tá napokon, blížiaca sa postupne k storočnici od svojho vzniku, ma pred rokmi počas sledovania ohúrila o čosi viac. Hoci nerád, nedá mi nespomenúť, že by som sledovania vojnového pekla vôbec nedával do súvislosti so súčasným bližšie neurčeným konfliktom,  ako to robia iní. (5467. hodnotenie, 338. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Začátek naznačoval potenciál, soundtrack byl krutopřísný a bahno vypadalo fakt bahnovatě.. Ale jinak mě to úplně minulo.. Nevím jestli jsem už fakt cynická zrůda, nebo se tomu filmu nepodařilo namíchat správný koktejl akce, antiválečné agitace, humanismu, empatie, propojování charakterů, atd, ale měl jsem úplně u prdele kdo kdy chcípne, kdo má v kapse jakou rodinnou fotku, že mám koukat asi jakože na hroznou tragédii.. Pořád jsem čekal kdy ten film vkročí do něčeho podstatného, ale ono hovno.. Když protagonista v zákopu začne natahovat moldánky a já jako divák obracím oči v sloup, něco je špatně... Podobné zklamání jako 1917 (jiné důvody, výsledek stejně žalostný). První světovou filmaři prostě asi neumí. ()

maddy

Skvelo nasnímané, skvelo ozvučené, skvelo zahrané, skvelo zastrihané a po technickej stránke rozhodne precízny film, ale pre mňa stále "len" streamingový film. Pôvodný All Quiet on the Western Front som nevidel, takže sa vyhnem porovnávaniu, no nakoľko sa jedná o takmer sto rokov starý film predpokladám, že táto novodobá verzia z Netflixu si ide viac menej vlastnou cestou. Vlastnou cestou, ktorá však nikdy nie je tak úplne "vlastná". All Quiet on the Western Front totiž za celých takmer 150 minút nedostane vlastný ksicht. Jasne, jeden by mohol namietať, že vojnových filmov sme už vedeli toľko, že je ťažké vymyslieť niečo nové. No tam kde 1917 alebo Dunkirk, prípadne aj Hacksaw Ridge nie tak dávno ponúkli aspoň nejakú originalitu alebo zapamätania hodnú scénu, All Quiet on the Western Front nič také nemá. Je to sled síce výborne natočných scén, ale scén, ktoré sme už všetky do jednej videli inde. Oceňujem, že si film vzhľadom na streamingový formát môže dovoliť byť dostatočne brutálny, nekompromisne zobrazovať hrôzy vojny a tá špinavosť je z akčných scén doslovne cítiť. Zároveň sa fimu dostatočne darí predať tú počiatočnú nadšenosť mladíkov, ktorí idú odhodlane bojovať za svoju krajinu až následne pocítia pravú krutosť vojny a zažijú tisíce až milióny zbytočnej smrti. Bohužiaľ sa to celé nedarí predať s úplne dýchajúcimi postavami, keďže za celých 150 minút máme možnosť spoznať až jednu (Paul), ale aj tam pokus o emočné napojenie v závere vôbec nefunguje. Vo výsledku tak rozhodne nie zlý film, akurát tam kde mám chuť vyššie menované snímky vidieť viac krát, k All Quiet on the Western Front sa už vracať nebudem. Užil som si to po prvý krát, ale tie dve a pol hodiny by mi pri opakovanom zhladnutí nič nedali. CELKOVO: 7/10 ()

agentmiky

Dost jsem se těšil, jak se s filmovou verzí dnes již legendární knížky od Remarqua popasují Němci, přecejen je to jejich národní poklad. Po zhlédnutí mohu s čistým svědomím konstatovat, že po technické stránce se nic vytknout nedá. Na evropské poměry tučný rozpočet v tom bezpochyby vidět je, válečné scény, až jich moc není, vypadají velkolepě a honosně (hlavně scéna s francouzskými tanky, tam se člověku při tom infernu tajil až samotný dech). Na druhou stranu, kniha sází zejména na kvalitní a do posledního detailu propracovaný příběh. Povedlo se tento aspekt bez sebemenšího zaváhání převést na televizní obrazovku? Docela ano, ale upřímně mě zamrzelo, kolik situací z knihy se v adaptaci neobjevilo (třeba na výcvik s instruktorem Himmestossem se úplně zapomnělo), působí to místy dost neuceleně...jednoduše se ty skoky z jednoho místa na druhé v důsledku jeví spíše vynuceným dojmem. V jednotlivých momentech to nabídne emocionálně silné chvíle (smrt Katczinského, úplný závěr Paula atd.), to nepopírám, ale jako celek to ne vždy funguje tak, jak si autoři nejspíše představovali na papíře. I tak mohu doporučit, ono moc filmů z této černé etapy lidstva natočeno doposud není. Ale pro informaci...Ve srovnání s 1917 od Mendese tomu něco málo chybí. Za mě dávám silných 7/10 ()

Paxxx.cz

V poslední době se na Netlifu objevují podařené válečné filmy. Své nové verze se dočkala i legendární protiválečná kniha o Remarqua - bohužel knihu jsem nečetl, ani neviděl předešlý film. Zde byla velmi dobře zachycena atmosféra bojů v zákopech - dokonce jsem si vpomněl i na jeden starší válečný film Zákop, ve kterém hráli kdysi ještě neznámí herci, dnes už velmi známé tváře no a vzpomněl jsem si na něj kvůli toho, jak byl kritizován, že vojáci v tomto snímku měli své uniformy vymazlené jak někde z čistírny, což samozřejmě bylo daleko od reality. Zde je tomu přesně naopak. K tomu bych přidal palec nahoru za akční scény (především s tanky) a taky celkově nesmyslnost války především v závěru filmu. Úvod byl velmi svižný a vrhnul nás docela rychle na frontu, ale bohužel se tu našlo několik prázdnějších a slabších míst - trošku bych přiškrtil stopáž. Celkově ale fajn podiváná a ja bych uvítal více takových projektů - určitě lepší než Bitva v ústí Šeldy - 7/10. ()

Praxis

Generická válečná vřava, která spektakulárním způsobem ukazuje hnus a bahno 1.světové války. Bohužel trpí poněkud tím, že jsou vám vojáci kolem Paula tak nějak ukradení a ve výsledku je vám ukraden i sám hlavní hrdina. Takže jsme dostali zmateně pobíhající, beze smyslu ploché postavy v epickém digitálním velkolepém mrdníku, ale bohužel tak nějak sterilním. Škoda, námět to má bez diskuze skvělý, skončilo to, tak jak to skončilo. Mělo to každopádně po skvělých trailerech na něco víc. 75% ()

slord

Vizuálne podmanivá návšteva frontu, na každom zábere si dali záležať a občas som mal husinu z toho. Hrôzy vojny sú tu zachytené veľmi autenticky a bez nejakých príkras, bol z toho cítiť pocit bezmocnosti a beznádeje. Ale teraz sa dostávame k postavám, ktoré sú načrtnuté veľmi slabo, ako tak sú OK Bäumer a Katczinsky (avšak na to, že sú to hlavné postavy tak veľká slabota), no zvyšok jednotky nemá vlastne nič uchopiteľné, a keď sa niektorému z nich niečo stane, tak to proste nemá žiadny dopad a vyšumí to úplne do prázdna. Keby tam ukázali ich výcvik, ich život pred vojnou, nejaké ich interakcie, ktoré by im dali nejaký ten náboj, niečo čo by mi ich predalo, no to tu chýba a je to fakt škoda a ten zážitok z filmu to kazí. Mohlo to byť niečo výnimočné, po vizuálnej stránke to nemalo chybu, v jadre je to však obyčajný vojnový film, ktorý dopláca na nezaujímavé postavy a na klišovitosť. 6/10 ()

Žralok

Hudební podkres se absolutně nehodí a místy vyloženě ruší. Délka zbytečně přepálená. Ale poselství filmu mrazivé a bojové scény výborné. ()

Tony.cs

Hodnotit to podle knihy nemá moc význam. Zůstala z ní pouze kostra, což je trochu škoda. Protože každý dneska natočí syrové válečné drama. Ale přenést myšlenky a poselství nejslavnější Remarqueovi knihy, to každý očividně nezvládne. Něco zůstalo, něco bylo změněno. Konec takový pitomý, ale účelový. Jako válečný film stále hodně dobré. ()

JohnMiller

Ako veľký fanúšik knižnej predlohy, autora aj Oscarmi ovenčenej filmovej verzii z roku 1930 som veru nedočkavo čakal ako dopadne Netflixová verzia tohto generačného kultu ktorý otvoril oči a rozmetal romantickú vidinu vojny. Musím povedať, že som spokojný. Výber hercov bol super. Keďže v predlohe ide o študentov, prakticky deti. bál som sa, že tam dajú zase 30-40ročných hercov ktorý vyzerajú na 30-40. Predlohy aj myšlienky sa to celkom držalo a to je pre mňa najviac. Bojové scénky na fronte vynikajúce, miestami by som to blato ešte viac preoral traktorom, na frontovej línií umierali mladiství po kolenách v blate a možno ešte hlbšie. Psychické rozpoloženie vojakov, miesta kde sa ich ilúzie o hrdinskom boji roztrieštia na franforce sú zachytené na jednotku. A aj Hollywood môže jasať, je tam aj jeden černoch (viac som ich nevidel). Iba dve veci sa mi nepáčili: Hudba, vôbec mi tam tie skreslené trúbky (alebo to boli dubstep zvuky? ktoré aj dialógy prehlušovali) nesedeli aj to ostatné bolo také nevýrazné a s vizuálom mi to vôbec nešlo pod kožu. Čo mi však vadilo ešte viac je scenár. Boli to ako keby epizódky ktoré dokopy veľmi nedržali a za tých takmer 150 minút to človeka začne nudiť. Áno na front sa pozerá dobre ale keď divák ani nevie poriadne čo sa deje (to asi ani vojaci nevedeli ale aj tak) prečo sa to deje a s postavami si nevie vytvoriť vzťah lebo nevie ktorý je ktorý a ktorý už zomrel. Môže sa stať, že to po chvíľke začne nudiť.. Preto hodnotenie 4/5*. ()

Derek

Clovek musi mat vazne specialny talent aby dokazal z tak vynikajucej knihy spravit tak nudny (i ked nadherne nasnimany) film. ()

dom156

Knižní předlohu jsem četl a byl jsem nadšen, z z této filmové adaptace již méně. Po delší době od shlédnutí píšu recenzi a známka toho, že se jednalo o průměrný snímek je, kolik toho si pamatuju z filmu. Zde to jsou bohužel jen fragmenty. Nejvíc mě zaujal primárně závěr filmu a urputnost některých lidí, rvát se o i centimetr půdy před podepsaným příměřím. Hlavně proč, když mírová smlouva s tím může solidně zatočit. ()

Trevor

Varovným prstom bolo najmä to že toto spracovanie bolo pod záštitou Netflixu. Tým druhým 99% na čsfd pred jeho uvedením na tejtro streamovacej službe. Našťastie sa nejedná o obrovský prepadák, práve naopak filmje príjemným prekvapením. Napriek tomu že dej knihy nekopíruje príliš verne a nedosahuje kvalitu verzie z roku 1930 jeho plusom sú predovšetkým efekty, ktoré spravili značný pokrok. Na druhej strane aj keď posolstvo ostalo jasné, podčiarknuť ho mala najmä časť s podpisom zmluvy v lesíku chvíľami predsa len film pripadá ako skrytá obhajoba 2.svetovej vojny. Podmienky kapitulácie boli kruté a ich následky ešte horšie. Netflix trochu prestrelil dĺžku filmu, dal som si počas neho pauzu na hoďku a pol a aj preto je tých aktuálne vyše 80% objektívnejších ako 99 na začiatku. Avšak Dunkirk ani 1917 to nie je a tým pádom film nie je žiadným sklamaním. ()

higuain

Předloha je nadčasový dílo, jehož poslání poukázat na nesmyslnost válečný mašinerie si za těch sto let už "ukradla" spousta přímých i nepřímých adaptací a zákopových filmů všeobecně. Pokud tedy takový snímek nemá něco nad rámec této základní premisy, tak už v něm nevidím moc přidaný hodnoty. Tahle adaptace je bezpochyby technicky kvalitní, tím spíš na evropské poměry. Produkční kvality ovšem nezakryjí fakt, že je to jen recyklace již ohraného schématu. Možná kdyby se víc zatlačilo na pilu kontrastu mezi zákopovou a politickou linií, pak bych o tom mluvil jinak. Ta politická linie tady však je spíš jen křovím pro všechny ty válečné hrůzy, které sice jsou natočeny dobře, ovšem nejsou ničím, co už bych neviděl mnohokrát jinde. PS: Příkladem toho, jak lze i dnes natočit film z WWI a nebýt přitom genericky repetitivní, je Mendesovo 1917. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou