Buffalo Soldiers: Odvaha a přátelství

• Česko Zázrak ve Svaté Anně (více)
USA / Itálie, 2008, 160 min

Režie:

Spike Lee

Předloha:

James McBride (kniha)

Derek Luke, Michael Ealy, Laz Alonso, Omar Benson Miller, Pierfrancesco Favino, Valentina Cervi, Matteo Sciabordi, D.B. Sweeney, John Turturro (více)

Režisér Spike Lee (nar. 1957) patří k nejvýznamnějším současným černošským tvůrcům a v roce 2008 adaptoval pro film válečný román Jamese McBridea Zázrak v Santa Anně (2002), v němž autor líčí osudy několika příslušníků 92. pěší divize, složené z barevných vojáků (historicky přezdívaných Buffalo Soldiers), při kampani v italském Toskánsku. Čtyři z nich, seržanti Stamps (Derek Luke) a Cummings (Michael Ealy), desátník Negron (Laz Alonso) a prostoduchý vojín Train (Omar Benson Miller), uvíznou v malé vesničce za nepřátelskými liniemi. Tady se dostávají do místních partyzánských sporů, snaží se odrazit útočící Němce a vrátit se zpátky ke svým. (oficiální text distributora)

mm13

Dá sa vytušiť, čo chcel Spike Lee natočiť, no nenatočil to. Problémový je už samotný príbeh z Talianska, vďaka poetickej rovine a sympaťákovi v hlavnej chlapčenskej úlohe sa však pozerá príjemne. Čo nechápem je rámovanie príbehu americkou story, ktorá začína ako krimi dráma, pokračuje ako komédia a končí ako ten najodpornejší (a najpredvídateľnejší) doják. Uniká mi zmysel? [50%] ()

Terva

Dialog mezi detektivem Riccim a novinářem Timem Boylem není nějak moc zajímavý nebo zvláštní, je spíše obyčejný, ale to co při rozhovoru dělá kamera je perfektní. Úplně se mi zatočila hlava. Psychologie jako druh války dokáže velké divy z naším myšlením a kdo odolá teplému lidskému slovu je ztracen. Zvlášť když mluví nepřítel, který ví jak jste na tom špatně. A tak Buffalo Soldiers rota Fox a rota Georgia pomalu odolávájí stresu, únavě i hladu. Nejdřív mi ve filmu vadila hudba, ale postupem času jsem si uvědomil jak krutě vybarvuje obsah filmu. Je to krutý a smutný snímek o rotě černochů, kteří v Itálii bojují proti Německému vojsku. Škoda, že byl do češtiny přeložen jen Anglický jazyk ostatní rozhovory jako italština nebo Němčina jsou pouze s titulky. Proč není přeloženo všechno ? ()

zlabus

Hodně nevyrovnaný film. Skvělé momenty se střídají s těmi velmi naivními a IMHO až hloupými. Výtky ke stopáži rozhodně nemám, film má poměrně solidní tempo a de facto nenudí. ()

MartinezZ

1 * za mé oblíbené období WW2, jinak je to děsně dlouhé a, bohužel, dosti nudné. Závěr na Bahamách je na facku, věnování Lugeru nereálné a na facku... Vlastně jsem to musel posouvat, abych se dostal na konec. Vidět to v TV bez možnosti posunu, vzdal bych to. Velká škoda. ()

Paxxx.cz

Tento film nabízí především pěkný závěr a pár akčních scén. Nejvíce jsem se bál, že to bude místy nudné vzhledem ke dlouhé stopáži a bohužel jsem se v tomto případě nemýlil. Pro ty co se zajímají o válku se dá film i tak doporučit...6/10. ()

agentmiky

Mohla z toho být neskutečná pecka, takto to je pouze film, který nedostál svého potenciálu. Spike Lee to má v ruce a dokázal nám to již ve Spojenci, ale Buffalo Soldiers v některých aspektech opravdu nedosahuje takových kvalit jako předem zmiňovaný snímek. Začátek je skvělý, mě coby diváka zaujal a sám jsem si říkal, proč jen hlavní hrdina toho člověka zastřelil. A pak přichází docela dost velký zádrhel. Po výborném začátku totiž přichází na scénu prostředek, který by si ode mě vysloužil tak dvě hvězdičky. Dialogy v některých místech docela nic neříkající, akce ne a ne přijít, i když to je válečný snímek, a herci takoví, jak bych to jen řekl, jaloví. Alespoň to vynahradila perfektní závěrečná půlhodinka s neskutečně dobře zvládnutou přestřelkou, která film vynesla z šedivého průměru. Kdyby se celý film nesl v takovém duchu, tak bych si opravdu nestěžoval. Ještě bych zmínil jednu věc, která mě trochu přiváděla do rozpaků, a to jsou postupné změny žánru. Nejdříve mi to přišlo jako slušné drama, pak se dostavila na scénu komediální složka, který byla ukončena krvavou akcí a pořádnými válečnými scénami. Měli se rozhodnout, co vlastně chtějí za žánr. Opravdu poslední věcí je délka filmu. Pár desítek minut bych vyhodil a podle mě by se toho tolik nestalo. Dost nevyvážený film, kde je ale přece jen v celkovém součtu těch lepších momentů více. Za mě dávám 65 % ()

fragre

Dobré ingredience, ale výsledný pokrm je z nich špatně namíchán. Trochu moc filosofování, trochu moc momentů za vlasy přitažených, celkově příliš natažené a konec syrupovitý, jak by jej S. L. ukradnul Špilberkovi. Dobré momenty, kterých zase není tak málo, jsou v této nastavované kaši kapánek utopené. ()

MATADOR

Čtveřice černošských vojáků napospas nepříteli v podobě německých vojáků, ale i zrádců. Uprostřed válečného běsnění jsou odkázáni pouze na sebe a svého nejbližšího (přítele nebo Boha). Já opravdu nevím, co si o tomto velmi podivném válečném "dramatu" mám myslet. Akční scény jsou opravdu strohé a zjednodušené tím, že v jednotce mají tři ze čtyř vojáků samopal Thompson. A v závěrečném náporu němců jen a jen kosí v úzkých uličkách. To je ale asi jediné pozitivum, jinak se skoro nic neděje. Příběh je zajímavý, místama i velmi slušný, ale po většinou vaří jen z vykreslování všech zůčastněných postav. A tak se stává, že prostě někdo mluví a ani se neví, o čem pořádně. Je to opravdu přestřelení vedle, tento snímek. Válečný snímek, který vybočuje pouze tím, že se v něm poprvé a pořádně objevují černošští vojáci. ()

Thomassi

Buffalo Soldiers je tak trochu zvláštní válečný film. Ono se spíše jedná o příběh čtyř černošských vojáků a zaměřuje se na jejich charaktery. Je to vyprávění, které se na začátku a na konci odehrává v současnosti a většinová část filmu pak v roce 1944 v Toskánsku v Itálii. Nebudu se vymlouvat, ale já jsem čekal více válčení. Místo toho jsem se dočkal málo bojových scén, i když ty byly dobré, ale hlavně pohled do duší samotných vojáků a lidí kolem nich. Neříkám, že jen proto, že tam není válečná vřava, je to špatný snímek. On je celkem povedený a emotivný příběh, ale je strááášně dlouhý. A protože je dlouhý, jsou tam hluchý a nudný pasáže. A to je hlavní důvod, který mě utvrzuje v tom, že tomu dám jen průměr. Kdyby tam bylo o 30 minut míň keců, bylo by to mnohem lepší a pro diváka ne tak vleklý. Ale to je pouze můj názor. Jinak herci jsou výborní, hlavně ten malý Angelo, který na to, kolik mu je let, má v sobě výtečný herecký talent. Jak říkám, film to není k zahození, ale časově náročný. ()

dyfur

moja zaujímavosť:Hector Negron (Laz Alonso) a Aubrey Stamps (Derek Luke) nosia hodinky značky Hamilton. (dyfur) ()

SonG

Průměr...film sice má mít myšlenku,ale Lee ji neuměl dost dobře vyjádřit, a tak ze slibného filmu zůstává jen vcelku nudná, zdlouhavá podivaná s pár světlými okamžiky... ()

campix

Spike Lee se pustil do válečného žánru a musím říci, že díky traileru jsem se celkem i těšil na to, jakým způsobem se toho zhostí. Trošku mi dělalo starost, aby nebyla válka potlačená na úkor náboženské otázky. A moje obavy se bohužel naplnily. Velkolepé válečné scény tu téměř chybí, jen začátek a pak poslední půlhodinka by se dala hodnotit jako válečný film. Spíše je to zde zaostřeno na vojáky tmavé pleti, kteří to v těchto letech opravdu neměli jednoduché, ale na dvou a půl hodinový film to opravdu nestačí. Radši mám akci jemně protkanou velmi emociálně laděnými scénami a zde jsou jenom ty scény a bohužel ty emoce jsem v nich moc nenašel. Na Spika Leeho rozhodně průměr. ()

Blackros

Sice poměrně zajímavý příběh, ale obávám se, že na bezmála tři hodiny stopáže ne dost komplexní. Atmosféra na jedničku stejně jako herecké obsazení, ovšem přehnaný a umělý tlak na dojemnost a epičnost. ()

Deverant

Mirákl ve sv. Anně. Jen ten kdo nikdy neslyšel o Spikeovi Lee, si mohl myslet že dotyčný natočí nějaký Amistad nebo podobnou limonádu o porozumění jež hory přenáší (většinou na černých zádech). Kdepak, ve scéně kdy Train drží pod krkem poručíka Birdsonga, vše je jasné: tady zní Malcolm X a jeho teze o protikladu domácích negrů a negrů z pole. A v tom je právě Miracle skvělý: v detailech, v komentářích k minulosti i současnosti rasismu v americe, v rovinách, které nasvěcují či odhalují stereotypy, nebo s nimi dokonce velmi hravě a s lehkostí pracují jako se stavebním kamenem. Za naprosto brilantní třeba považuju začátek s nejdelším dnem a starým dobrým chlapáckým pravičákem johnem waynem, kdy se Spike vysměje tradici hollywoodského zobrazování války. A mimochodem, závěrečná přestřelka, při níž většina postav zahyne se této tradici zdařile vyhýbá: zde jde jen o bolest, smrt, stupiditu, krev a utrpení, kterému žádný patos "země za kterou bojujeme" nedává legitimitu. Ale celek, který jednotlivé sympatické až bravurní části vytvářejí dohromady příliš nefunguje. Aby to mohlo být jen řetězem momentů, které si udrží svou sílu jednotlivě je to až příliš provázané jednotící narací, na koherentní příběh zas příliš fragmentarizované množstvím výpovědí a komentářů, které vedou až k wtf momentům, jako když německý důstojník vrazí Hektorovi Lugera a poradí mu staré Panteří "defend yourself". Přestože celý ten zázrak nedrží pohromadě, přestože jeho příběh klouže k vyprázdněnému a zcela banálnímu závěru, to, co dokáže Spike dostat do nutného zla toho příběhu, to pořád stojí za to. ()

laik_60

Napriek negaívnym hodnoteniam mnohých, je to vyprávačný film o krutostiach vojny, a rasizme v armáde, o "zázraku vo sv. Anne". Je pravda, že by sa to dalo troška časovo okresať, ale na druhej strane .. hm ... ()

zorro

Už jen proto, že tento film neměl takový úspěch ve světě, dávám 4 hvězdy je to spíše takových 70% Spike přepálil stopáž být to o 30 minut kratší tak je to naprostá paráda. A pokud je Miracle označován za jeden z nejslabších filmů Spika tak se můžu těšit dále na jeho propadáky. ()

Radiq

Hej nuda jak pruda. Nechápu to vysokohodnocení. Předně mě tam sralo to okecávání boha a kraviny kolem. V těch černoších jsem měl první polovinu filmu zmatek, že jsem nevěděl, kterej je kterej (kromě čoko obra, kterej ale zase byl krajně nesympatickej a pěkně blbej). A už jenom to, že to nebylo podle skutečné události, se na mým hodnocení podepsalo tučným odpočtem. A co měl být vlastně ten zázrak? ()

Spike Lee chce pracovat s kladivem

Spike Lee chce pracovat s kladivem

08.07.2011

Remake korejského kultu Oldboy patří v žebříčku nejzbytečnějších hollywoodských projektů na medailové pozice. Bylo tomu tak už v době, kdy měl hlavní roli v režii Justina Lina hrát Nicolas Cage.… (více)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (více)

Netradiční cestování v čase

Netradiční cestování v čase

21.06.2008

Sci-fi jsme tento týden rozhodně neopomíjeli, ale když padnou jména James Mangold a Spike Lee, je jasné, že dnes se na žánr podíváme trochu jinak. Mangold byl naposled spojován s adaptací… (více)