Buffalo Soldiers: Odvaha a přátelství

• Česko Zázrak ve Svaté Anně (více)
USA / Itálie, 2008, 160 min

Režie:

Spike Lee

Předloha:

James McBride (kniha)

Derek Luke, Michael Ealy, Laz Alonso, Omar Benson Miller, Pierfrancesco Favino, Valentina Cervi, Matteo Sciabordi, D.B. Sweeney, John Turturro (více)

Režisér Spike Lee (nar. 1957) patří k nejvýznamnějším současným černošským tvůrcům a v roce 2008 adaptoval pro film válečný román Jamese McBridea Zázrak v Santa Anně (2002), v němž autor líčí osudy několika příslušníků 92. pěší divize, složené z barevných vojáků (historicky přezdívaných Buffalo Soldiers), při kampani v italském Toskánsku. Čtyři z nich, seržanti Stamps (Derek Luke) a Cummings (Michael Ealy), desátník Negron (Laz Alonso) a prostoduchý vojín Train (Omar Benson Miller), uvíznou v malé vesničce za nepřátelskými liniemi. Tady se dostávají do místních partyzánských sporů, snaží se odrazit útočící Němce a vrátit se zpátky ke svým. (oficiální text distributora)

F.W.Colqhoun

Věděl jsem, že očekávání „Hanebných panchartů“ v černé verzi je nesmysl. Zároveň jsem nevěřil jsem, že by film od Spikea Lee mohl nebýt dobrý a mýlil jsem se. Rasová diskriminace v U.S. Army zústává v žánru oslavných spojeneckých filmů, ilustrujících osvobozování Evropy od nacismu, pochopitelně trochu tabu a je dobře, že se našlo zbytných 45 milionů na to s tím něco udělat. Kamenem úrazu je hlavně scénář – pitomý, tažený přiblblými dialogy pronášenými nesympatickými a co hůř – nevěrohodnými postavami, které nerozvine ani opulentní stopáž. Účast Leeho dává smysl od samotného začátku – kladných „bílých“ postav je poskrovnu (omezuje se prakticky na důstojníka D. B. Sweeneyho), což v souvislosti s tématem může-a-nemusí být znakem realismu a věrohodnost snímku to ne-pa-tr-ně diskvalifikuje. Když k tomu přidáte naprosto nevýrazné hlavní představitele (jak film ožije, když se na plátno proderou němečtí über-herci v rolích nácků!), výsledek řve promarněnou šancí. A nemuselo to být tak zlé. Ex- a interiéry jsou úžasné, na film se fantasticky kouká. Kdyby hercům často nelezly z hub takové strašné televizní blbosti (i-blame-producers), příběh nebyl prodchnut vyloženě nadřirozenými událostmi (neomezují se na Sv. Annu) a byl takový nějak soustředěnější, mohl z toho být vynikající kousek. Škóóóda. ()

koba

Po scéne v rieke na začiatku filmu mi bol náročný osud štvorice vojakov celkom ukradnutý a nezmenilo to ani správanie podivného chlapčeka. Stopáž ma na smrť unudila, výskyt známych hercov v postranných úlohách na tom tiež nič nezmenil. Z driemot ma vytrhol ešte záverečný monológ na Bahamách: "Istota je najväčším riskom, lebo nenecháva miesto pre zázraky. A zázraky sú jedinou istou vecou v živote." Tentokrát sa však zázrak nekonal. ()

aLPaC

Škoda, že tento film je u nás poměrně neznámý. Jedná se totiž o velmi kvalitní válečné drama, které jak jsme na to u Spikea zvyklí nabízí velmi silné, zde i sympatické černošské postavy (možná až na toho tlusťocha, toho jediného jsem nemusel). Je pravda, že některé především italské postavy mohli být vystřiženy a film alespoň o půl hodiny zkrátit (v té vesnici to bylo až příliš rozvláčné), ale ta poslední bitva a závěr ze současnosti to zase vytáhli zpátky na čtyři. ()

bodie66

Musel jsem dát 5, ptž když jsem dal 4, tak film zůstal na 70%...když dám 5, tak se posunul na 71 a zčervenal. Takový malý zázrak :-) Myslím, že si film zaslouží lehce přes 70%. Na imdb je film podhodnocený, troufám si říct. Ale u tohodle filmu víc, než u většiny bude záležet na individuálním vnímání. Chápu, že to někomp přijde dlouhé a rozvleklé. Mně se to líbilo. ()

Rockerman

Ještě pár minut před koncem jsem byl přesvědčen, že víc než 3* tomuto filmu nedám. Jedná se o silně emotivní a působivý snímek, který má však docela dost hluchých a hodně trapných míst. Natočeno to není příliš dobře, ale ta poslední scéna na pláži si mě udobřila a proto volím nadprůměrné hodnocení. ()

Luk Skywalker

Původně jsem chtěl dát tři, ale nakonec jsem se rozhodl za čtyři, protože to je netradiční válečný film. Jen ta stopáž je dost dlouhá, já osobně bych krátil o cca 30 minut, ale někomu to může připadat, že se to prostě k tomuto filmu hodí. A po nedávno zhlédnuté Agoře (historické drama) se ukazuje, že i válečné drama může být kvalitní, jen se to s tím dramatismem nesmí přehánět. ()

drankeryth

No ja neviem, ale ja som od tohoto filmu ocakaval toho viacej a nie len zdlhave obkecavanie vojakov medzi obyvatelmi maleho talianskeho mestecka skoro pocas celeho filmu. Az na koniec filmu sa aj dostane rad pre nejaku akciu, ktorej vo filme dost chyba. Podla mna je to zbytocne dlhy film, ktory by aj v pohode zniesol kratsiu minutaz, bez urazky. Dost nudny film, kde mi chybali vlozene titulky, ked sa tam klabosilo v taliancine a nemcine. Dabingom len disponovali americki vojaci a to zas tych dialogov nebolo prilis vela oproti zmienovanym druhym jazykom. Dej filmu bol zaujimavy, ale to nie dost pre mna, lebo ja radsej vojnove filmy s akciami a nie nudnymi dialogmi, ktore skoro nikam nevedu. ()

animario

"There was a buffalo soldier in the heart of...Italia". Moc pěknej kousek filmařiny. Spike Lee se vrací k afroamerický problematice, tentokrát v komorním příběhu z II.světové války a opomíjené složce vojenských jednotek složených z černochů, kteří ač pokládali životy za svojí vlast, byli právě v ní ještě pořád vykořisťováni. Nejedná se ale o kritiku ani o památník, nýbrž o netradiční a zajímavou story z války. Nechápu plačky, který tu postrádají akci a emoce, tohle je Spike Lee nikoli Spielberg a skromný válečný drama, nikoli válečnej velkofilm(!) ()

Anduril

Myslím, že toto je dosť zaujímavý film. Nieje tam príliš veľa vojnových scén, ako by človek čakal. Je tu dosť dobre podaná myšlienka rasizmu v USA a aj v spojeneckej armáde. Charaktery postáv sú naozaj dobre premakané a zobrazené dosť verne, hneď od úvodu. Všetko na konci do seba perfektne zapadá. Jediné čo ma vyrušilo boli dve scény kde sa odhaľovala, dovtedy dosť sympatická postava talianskej operky. Páčili sa mi aj vtipné scény a poverčivosť, ktorá sa týkala hlavy sochy. Hmmmm ale dych mi vyrazila aj tak modlitbová scéna ktorá preskakovala z talianskeho kostola, na americkú černošskú rotu a nemeckého vojaka. Proste pecka. Dal by som mu aj 5*, ale nedovolia mi to dve scény. Celkovo odporúčam tento film aj napriek dlhej minutáži. Určite nebudete z neho sklamaní. ()

Adm.Nelson

Poďme si to zhrnúť. Máme tu dobrých partizánov, zlých partizánov, dobrých Nemcov, zlých Nemcov, plno rečí o rasistickej Amerike a krásnom Taliansku, o zázrakoch, fašistických kolaborantoch, ďalej štyroch černochov, malého chlapca, sošku, a jednu fakt peknú Talianku. Riadny guláš, v ktorom sa jeho kuchár vyjadruje ku všetkému možnému, raz skáče tam, potom zase inde, ale prekvapivo to výborne drží pokope - výnimkou bol flashback s rasistickým chovaním voči vojakom, keď chceli občerstvenie, to bolo skutočne zbytočné. Celé jadro filmu odohrávajúce sa v Taliansku, ktoré malo výborne napísané postavy, bolo imho veľmi dobre zvládnuté. Ale za ten zbytok by si niekto zaslúžil drhnúť pekelné kotly s Ducem a Hitlerom. Che cazzo! Začiatok s vraždou, Lewittom a Turturrom bol zbytočný, koniec zase úplne, ale úplne blbý - celá časť od príchodu advokátky bola ako päsť na oko, v úplnom závere na spôsob Shawshanku sú emócie vložené strašne nasilu, plus tie kecy o bezpečnosti, plus černoch v bielom obleku, to treba vidieť, je to strašný maglajz. 4 hviezdy ale predsa len dám, je tu totiž jedna scéna, ktorá sa len tak vo filme nevidí (ten kostol...), a oprášil som si moju poslabšiu taliančinu. Sette stelle su dieci. ()

GOREGASM

Spike Lee WarJoint. Kdo by čekal od Spikea Leeho válečný film? Možná nikdo. Film se spoustou rasistického podtextu a otázek? Asi všichni. Spike Lee válečný film nakonec skutečně natočil, ale jak asi správně očekáváte, nejsilnějšími tóny v jeho díle nejsou výstřely zbraní, ale rezonující lidské osudy, které v na válečné poměry komorních kulisách připomínají téma rasové nadřazenosti, která ve válečných filmech obvykle na úkor explozí a vypjatých bojových akcí nemá na plátně místo, u Spikea jde ale tvůrčí trademark, který má i zde velmi vycizelovanou a smysluplnou podobu. Pomalé tempo je u takto koncipovaného příběhu samozřejmostí, a přestože se dá konec označit za přeslazený (bohužel ano), pro naléhavost a silné vyznění je velmi důležitý, stejně jako geniální zvuková stopa z pera Spikeova dvorního skladatele Terence Blancharda. Jo, a za kamerou se baví Matthew Libatique :-). 90% ()

darkreider

Trochu divné je, že sa za vraždu dá zaplatiť kaucia. Film má čast vyložene na nasratie, ale tiež má časti zadosťučinenia. To je údel filmov o druhej svetovej, miestami máte pocit, že by ste tých nacistov najradšej trhali na kusy. ()

Lucas87

Těžko se mi hodnotí ten film, zpočátku vyvolal naději o vynikajícím filmu, ta scéna s německou propagandou byla opravdu povedená. Pak mi to přišlo takové roztahané a zvrat přišel až popravou u kostela. Dále ta bitva s německými jednotkami v té osadě, nebyla špatná. Vzpomínky na celý tento příběh, který se točil kolem kamenné hlavy se uzavře na Bahamách, ten malý chlapec, který zachrání svého vojáka, kterého naposled viděl jako malé dítě. Rozhodně hudba je u toho příjemná :) Mé hodnocení je spíš na pomezí 3 a 4 hvězd. ()

bakeero

Já prostě ty náboženský agitky nemusim. Vlastně přímo nesnášim. Tady na to Spike Lee ještě navlíknul téma rasismu v US Army během WWII, takže ve výsledku jsem si ty 2 a půl hodiny vyloženě protrpěl. Akce žádná, tudíž ve výsledku válečnej film, kterej stojí za starou bačkoru. A to jsem se tak těšil :-( ()

FoxMulder

Tohle není válečný film a kdo čeká akci, bude zklamán, neb té tam věru není mnoho. Válka zde slouží jen jako pozadí pro společensko-sociální komentáře Spika Leeho. A ty jsou trefné, k věci a nejednostranné. Není pochyb o tom, že Spike stojí na straně černošských vojáků a proti nim nasadí arogantní bílé velitele. Neodsuzuje ale zdaleka všechny bělochy ve filmu! Dokáže zaujmout smířlivé stanovisko s bílým italským fašistou stejně tak jako s bílým italským partyzánem. Stejně tak na druhé straně předkládá komplexní obraz rozdílných černošských vojáků a ne vždy je to obrázek lichotivý. Poukazuje na problémy doby a kritizuje americkou společnost, stejně tak jako promítá do filmu naděje na konec rasistického smýšlení. A o tom vlastně celý film je, o víře! Není podstatné, co je to za víru, ať už víra v lepší zítřky, politické i rasové, víra ve šťastný amulet, víra v boha (i když ta je v jedné brilantní scéně nádherně nahlodána), víra v to, že každému se dostane, co mu přísluší a dobré i zlé skutky budou po zásluze odměněny či jen obyčejná a naivní víra v zázraky, je důležité tu víru mít! Je to silný snímek s lehce nevyváženým tempem, který ale v každém případě stojí za pozornost už jen proto, jak citlivě ukazuje, že válka nemá vítězů a i zdánliví hrdinové mají na svých rukou krev, kterou nemůžou smýt. ()

BDMarty007

Spike Lee mě opět překvapil a opět velmi příjemně. Je to velmi slušný „válečný“ film. Scény, a nejen ty válečné, jsou velmi reálné, natočené až naturalisticky. Opravdu skvělá produkce! Občas nějaká ta utržená noha, velmi drsná poprava… Ale není to samoúčelné, velmi to zapadá do vyprávění a předkládá velmi reálný obraz toho, jak to asi mohlo vypadat. Neméně silné je to i v momentě, kdy jde třeba o vášeň a sex. Ač se film dominantně odehrává za války, primárně je to spíše o vztazích, o étosu kamarádství, o snaze zachránit dítě, sexuální vášni, o zradě … a samozřejmě i o rasových otázkách. Odtud i název filmu, podle jednotky US Army, která byla složena téměř výhradně z Afroameričanů. Rasovému tématu je věnován (jako ostatně u Spikeho Lee vždy) poměrně velký prostor. Ale tentokrát spíše o něco méně a není to žádná militantní doktrína. Dvakrát jsem ve filmu zaznamenal moment, který jsem úplně nepochopil (ani ostatní, co to se mnou sledovali), či nebyl úplně logický. Například, proč měl u sebe aktér úvodní scény pistoli, zda (jak?!) věděl, že přijde … Ale až na tyto chybky na kráse výborný film! ()

Spike Lee chce pracovat s kladivem

Spike Lee chce pracovat s kladivem

08.07.2011

Remake korejského kultu Oldboy patří v žebříčku nejzbytečnějších hollywoodských projektů na medailové pozice. Bylo tomu tak už v době, kdy měl hlavní roli v režii Justina Lina hrát Nicolas Cage.… (více)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (více)

Netradiční cestování v čase

Netradiční cestování v čase

21.06.2008

Sci-fi jsme tento týden rozhodně neopomíjeli, ale když padnou jména James Mangold a Spike Lee, je jasné, že dnes se na žánr podíváme trochu jinak. Mangold byl naposled spojován s adaptací… (více)