John a Kate tvoří navenek idylický manželský pár. Zdánlivě jsou šťastní a bezstarostní, ale ztráta nenarozeného dítěte je chtě nechtě bez přestání pronásleduje. V minulosti obou manželů se skrývají temná místa, zejména Kate si má co vyčítat. Aby alespoň zčásti zmírnila své utrpení, rozhodne se spolu s manželem k synovi Danielovi a jeho sestřičce, hluchoněmé Max adoptovat třetí dítě. Sirotek Ester ve svém rodném Rusku osiřela, její adoptivní rodina zemřela při požáru. Ušlechtile působící a inteligentně se vyjadřující dívka si ihned získá jejich srdce. Zdá se, že je pro narušený domov přímo požehnáním. Postupně ovšem začíná vycházet najevo, že s osobností Ester to není až tak jednoduché. Je prostě "jiná". V jejím podání to znamená skryté, manipulativní a krvavé zlo, jehož hranice lze těžko odhadnout. (TV Nova)

playboxguest

Další film na téma "malá sviňka (nebo sviňák, to máte fuk) vraždí" (kolik jsem těch filmů v ušlých letech viděla už ani nespočítám...), jenže tentokráte s originální pointou, vtipným Rodenem a krásnou Farmigou. Za tu pointu smekám, ta opravdu potěšila, ale čtyři dát stejně nemůžu, páč jak říkám, těch filmů tu už bylo... A dějově jsou více méně pořád tak stejné, Orphánka nevyjímaje. 70% ()

Madsbender

Výborný námet, ktorý v sebe kĺby silnú rodičovskú drámu a desivý detský horor s prekvapivým záverečným twistom. Vera Farmiga len potvrdzuje, že je to talentovaná herečka s veľkým H. ()

Beckett51

Na konci to byl takový nervák,že jsem málem snědl kolík na prádlo který jsem držel v ruce.Takovýto psychologický hororo-thriller jsem hledal už dlouho. 85% ()

Je.n.n.y

Skvělé herecké obsazení, Isabelle Fuhrman jsem věřila každý pohled. Překvapivý konec, i když posledních 10-15min už bylo slabších, ale i tak mě film dokázal na ty dvě hodiny celkem bez problémů zabavit. ()

Cappuccino

Veľmi dobre natočená žánrovka. Pevne dúfam, že takú dcéru mať nikdy nebudem. Inak ale záver trocha sklamal, pretože postupom času sa strácala taká thriller-horor atmosféra a prešlo sa na odhalenie, ktorým už opadla tá predošlá sviežosť. ()

2-Xtreme

Film, ktorý má hlavnú dejovú líniu sto krát prepierané klišé. Môže takýto film, ešte v dnešnej dobe niečím prekvapiť? Nie nemôže i keď pointa filmu bola šokujúca, no nie neočákávateľná. Nemyslím, že by som vedel ako to dopadne, ale tušil som, že sa nemôže skončiť klasicky. Keď už raz niekto točí film alá Omen a iné nemu podobné, nemá na výber a musí prísť s niečím šokujúcim. Záverečná pointa bola zaujímavá a dobré je to, že na filme nie je zaujímavá len táto pointa. Režisér Jaume Collet-Serra sa od svojho debutu Múzeum voskových figurín(2005) zlepšil a dokázal vybudovať atmosféru, akú by mohla závidieť nejedna ducharčina. Síce nejde o žiadny výnimočný psychothriller/horor ako som sa tu v komentároch dočítal, ale o slušný film, ktorý sa počas svojej stopáže premieňa. Z rodinnej drámy sa nám vyklubal atmosférický thriller a zakončilo sa nám to solídnou hororovou naháňačkou záporáka a kladasa filmu. Suma sumárum: Orphan ma milo prekvapil, pretože dokázal svojím neoriginálnym príbehom zaujať a tváriť sa aspoň z časti originálne, ale keď už by som niekomu mal odporučiť "detský horor", tak skôr The Childern(2008). PS: Isabelle Fuhrman predstaviteľka Esther svoju úlohu zahrala bravúre a ten jej prerod v závere bol ohromujúci. Ale to dievča malo až takú milú detskú tvár, že aj keď bola tá malá špina... ja som ju ako správnu bitch nevedel brať a sympatizoval som s ňou. Obvykle takýmto "milým deťom " nefandím a teším sa až im dá niekto riadny KO. 75% ()

Omnibus

"Leze, leze, po železe, otčímovi do postele... nedá pokoj, až tam vleze... něžná, malá, mladá, HELE!" Info z dablwiki: Orphan Ludra je vzácný živočich, žijící např. v Estonsku, ojediněle i v Kanadě. Kmen: strunatci, třída: savci, řád: šelmy (!), čeleď: kočkovití, rod: malé mrchy, druh: sirotkovití. Je-li domestikována, chová se jako mazlíček a společník člověka. Zvířátko je všežravé, dá se krmit např. zbytky z rodinného oběda. Jeho chov ovšem devět z deseti ošetřovatelů ze zoologických i jiných ústavů nedoporučuje! Tato malá kočka je náročná a vyžaduje neustálé láskyplné projevy, což může být pro chovatele psychicky zhoubné. Je-li zvířátko zanedbáváno, může jeho frustrace vést až k agresivitě, kdy vycení zoubky a vytáhne drápky, popř. kuchyňskou kudlu. Ve spisech u MUDr. Karla Rodena jsou doloženy případy vážných poranění, dokonce i zakousnutí členů chovatelských rodin. Pokusy o drezůru kočky se nedoporučují, může to vést až ke vzteklině a pyromanii. Varovným signálem pro zvážení, zda nevrátit zvířátko, spolu se záručním listem, zpátky do Zverimexu, bývá kočka před zrcadlem, malující si oči a v tlapičce svírající rtěnku!  "Dej pac, Orphan... Au! Au! Jedeš, potvoro!" Njn, já dobře vím, proč mám radši pejsky. ()

Vančura

Pro mě osobně strašně příjemné filmové překvapení. Roky jsem kolem toho filmu kroužil, ale vždy mě odradil ten hnusný plakát. Když nakonec zvědavost zvítězila, byl jsem takřka ohromen, jak moc super to vlastně je. Má to perfektní obsazení (do té ďábelské holčičky se nejde nezamilovat), nádherně napínavý děj, u něhož jsem předem vůbec netušil, jakým směrem se to bude vyvíjet, celé to na mě působilo úžasně promyšleně, má to mimochodem úžasnou grafiku závěrečných titulků, a ten Karel Roden na konci mě tam strašně mile překvapil! (Základ je samozřejmě o filmu nic předem nezjišťovat). Když si člověk odmyslí pár detailů, typu že Vera Farmiga zde jezdí v dnes už dost letitých modelech aut jako Lexus RX 33 či SAAB 900 a že používá stařičký iPhone 1.-2.generace, tak ten film jinak vůbec nezestárnul, ačkoli od premiéry uteklo už 13 let, pořád je to dokonalá zábava pro člověka, který docení kvalitně natočený horor. (Když si uvědomím, jak bolestně se Sirotkem kontrastuje většina hororů, které jsem v posledních letech viděl, je to skoro k pláči, jak je těžké dnes narazit na opravdu dobrý horor). ()

Goldbeater

Orphan je jeden z nejintenzivnějších hororů poslední doby. Napětí houstlo a houstlo, až jsem sebou cukal při každé nervy drásající scéně, a že jich tam je! Je zde dobře vidět, že se i dnes dá natočit velmi dobrý horor bez jakýchkoliv drahých efektů či infarktových lekaček. Skvěle odvedená filmařina lemovaná dobrými hereckými výkony (ano, mluvím zejména o Isabelle Fuhrman) a nečekaným rozuzlením. Tohle jsem od pochybného tvůrce Domu voskových figurín opravdu nečekal. Hodně dobrý zážitek. ()

k212

Ta malá zakrslá mrcha nemá chybu, společně s "matkou", která po domě a zahrádce honí své démony a to pravé zlo na prahu ji mimochodem nikdo nebaští. Dva obdivuhodně mrazivé herecké výkony si uzurpovaly převážnou část tohoto napínavého snímku, další kus si ukousl John Ottman se svým soundtrackem, velký díl práce odvedly i zimničné exteriéry a celkem překvapivá pointa, byť závěr je takříkajíc žánrově stylový - tzn. ubohý. 80% ()

kingik

Dost dobrý horor. Zdánlivě se jeví jako naprosto neoriginální a podle traileru si řeknete, že horory o vraždících detičkách už to byly mockrát, a tento jistě ničím nevybočí z řady. Jenže soudit z traileru, je jedna věc, a vidět celý film, je druhá věc. A mě tento poutavý horůrek po celou dobu nepřestával překvapovat až do finální pointy, kterou směle řadím k naprosto neodhadnutelným pointám a ani v náznaku jsem netušil, jak tvůrci důmyslně pro diváka s velkou pečlivostí nastražili past v podobě šokujícího rozuzlení, které skvěle dokonalo tohle hodně drsné, brutální a krvavé dílo. Velkou zásluhu na tom, že jde o kvalitní snímek má režisér Jaume Collet-Serra, který se předvedl, že má neskutečný hororový "feeling" a zdatně si vede, jak v budování napětí a vypětím mezi postavami, ale umí naprosto s přehledem přejít do krvavé scény, ve které vzduchem sviští čepel nože, kladivo nebo svěrák. Serra si umí vyhrát i s postavami a nesoustředuje se jen na postavu podivné devítileté holčičky Esther, mající zálibu v kreslení, zpěvu a v nemožném oblékání v naprosto brilantním podání Isabelle Fuhrman, ale i Vera Farmiga a Peter Sarsgaard coby adoptivní rodiče nejsou jen v pozicích vděčných přihrávačů či obětí, a ačkoliv jim scénář předepisuje chovat se mnohdy nereálně až nelogicky, nelze tvrdit, že by to mělo v ději rušivou odezvu. A právě to, že malá Esther má velké zastání v adoptivním tatínkovi, je celkem pozitivem pro další vývoj událostí. A to nás čeká ještě i nefalšované a opravdu kvalitní hororové finále. Ovšem jednu vadu bych viděl. Distributor, který tento film neposlal do kin, by si od malé Esther zasloužil tvrdou lekci. Osobně by mě zajímalo, jak by ho potrestala. 100% ()

Webb

Mrazivě atmosférický snímek. Výborná řemeslná práce s pomalu budovaným napětím, atmosférou a vždy skvělou režií (která mi připomínala Finchera hlavně v posledních minutách). Pointa, kterou mi odhalil Karel Roden nejml. mi přišla docela šokujicí. Opravdu jsem netušil jaká pecka se z toho vyklube a určitě musím snímek každému doporučit. Jediná věc kterou bych snímku vytkl, je až moc veliká krátkozrakost Petera Sarsgaarda, která tu totiž působí zbytečně moc křečovitě. Zhlédnuto v noci, kdy atmosféra ještě přidávala na síle. [7/10] ()

IQ Tiqe

Drsný psychologický thriller. Nebudete ho mít rádi (což neznamená, že není dobrý), protože tohle není film na dobrou náladu, nejsou v něm žádní duchové, nic nadpřirozeného, ani nic extra děsivého, ale to o čem je, je samo o sobě hodně děsivé - přirovnal bych ho k American Crime; dle mého názoru by si zasloužil NC-17. ()

Sobis87

Pointa je fajn, druhá polovina hezky graduje a film ke konci dokáže i hezky strhnout, navíc Esther je fakt parádní záporák. Jen škoda té předvídatelnosti a hlavně demence postav (Sarsgaardův tatík je hrozný blbec), kvůli které opravdu nemůžu hodnotit výš. Vlastně jsem se při sledování o nikoho moc nebál. Celkově ale solidní thriller, nic víc, nic míň. ()

HoneyBunny

Dětští herci včele s uhrančivou Isabelle Fuhrman jsou skvělí, závěrečný twist nečekaný, první minuty a závěrečné titulky pěkně mrazivé. Ale ta kopa klišé mezi tím... škoda mluvit. Když malá Esther už podesáté poslouchá ze rohem, za dveřmi či nevím kde, když manžel hloupě ne a ne uvěřit podezřením své manželky, když ta šikanující holčička spadne z klouzačky - to jsem se skoro svíjela trapností. 60 % NECHOĎTE SI UVAŘIT KAFE, JINAK BĚHEM TĚCH DVOU MINUT PROPÁSNETE KARLA RODENA! ()

Jordan

Film stojí predovšetkým na pozoruhodnom výkone v čase točenia ani nie jedenásťročnej Isabelle Fuhrman a peknej snahe o klasický prístup k budovaniu akéhosi napätia. Inak zo stránky vizuálnej stojí za pozornosť výprava a architektúra domu, kde sa to celé odohrávalo, ako aj architektúra peknej Very Farmigy. Inak ale pomerne priemerný film na poli hororu so scenárom, ktorý sa (na poli tohto žánru) nevyhol pár nelogickostiam a chybičkám. ()

Anderton

Nestáva sa mi často, že mi dojde pointa ešte pred filmom, iba z komentárov. Naposledy to bolo ped pár rokmi, keď som počul, že MNS točí nejaký historický film Osada. Tak ma napadlo, že v skutočnosti bude zo súčasnosti. Ale vôbec to pri sledovaní nevadilo, rovnako ako v pípade Siroty. Tu mi stačilo pozrieť sa pozornejšie na plagát. Dôležitejšie bolo, čo sa vo filme dialo a prečo. Prekvapivosť pointy nebola dôležitá. Na dve hodky ma film úplne pohltil. Vyššie hodnotenie dávam preto, že Hide and seek som dal ***, a ten bol podstatne horší. ()

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Pokračování hororového Sirotka má obsazení

Pokračování hororového Sirotka má obsazení

03.11.2020

Horor Sirotek z roku 2009 vyprávěl o páru (Vera Farmiga a Peter Sarsgaard), který po smrti svého nenarozeného dítěte adoptoval záhadnou devítiletou dívku jménem Esther (Isabelle Fuhrman) pocházející… (více)

Hororový Sirotek dostane prequel

Hororový Sirotek dostane prequel

21.02.2020

Hororový tvůrce William Brent Bell (Brahms: The Boy II, Ďábel v těle) se upsal režii pokračování thrilleru Sirotek od režiséra Jaume Collet-Serry. Nebude se však jednat o klasický sequel, nýbrž o… (více)

Dracula zase trochu jinak

Dracula zase trochu jinak