Muži zákona jsou schopní a odhodlaní. Ale pašeráci koní také... Je krátce po vzniku Československé republiky, ale obyvatelé chudé příhraniční vesničky pod Tatrami mají jiné než státotvorné starosti. Bývalý voják Marek Orban (M. Dočolomanský) chce pro všechny sousedy získat peníze na odjezd za lepším životem do Ameriky, a proto s partou kamarádů pašuje koně z Polska. Dosud ho nikdo při činu nechytil. Pohraničníci jsou bezmocní. Proto přijíždí z Prahy velitel finanční stráže Halva (R. Brzobohatý) se svými muži. Tak jako Orban a jeho kamarádi, i Halvovi lidé mají za sebou válku a jsou vycvičení k boji. Vůdci obou skupin se však teď ocitli proti sobě. I když se vzájemně respektují, jsou stejně sveřepí a odhodlaní neustoupit ani o krůček. A oba jsou dobře ozbrojení. Jejich konflikt, i když si to ani jeden nepřeje, tudíž od počátku spěje k násilnému konci... Slovensko-český koprodukční film natočil zkušený režisér Martin Hollý vzápětí po svém (rovněž koprodukčním) opusu Signum Laudis. Film vznikl podle scénáře Tibora Vichty, jenž díky svým znalostem prostředí adaptoval původní scénář českých autorů Víta Olmera a Marty Kadlečíkové. Film tedy respektuje historické reálie, avšak je zároveň dobrodružnou podívanou, která má díky svým řemeslným kvalitám působivost i dnes. (Česká televize)

bykes

Medzivojnové pohraničie a rozkol medzi záchranou dediny pomocou pašovania (Dočolomanský) a dodržiavaním zákona bez prižmúrených očí (Brzobohatý), trochu v štýle Rorschacha: "Never compromise. Not even in the face of Armageddon.". Napriek tomu, že postavy spája vojenská minulosť, ich súčasné vnímanie sveta je diametrálne odlišné, hoc každá z nich lipne na svojom vlastnom etickom kódexe. Výrazne krikľavo vykreslené postavy pôsobia trochu rušivo, dej či reakcie sa dajú viacmenej predvídať a film nie je niečím úplne pohlcujúcim. Hudobný doprovod má nepopierateľné kvality, ale v niektorých chvíľach mi pripadal neprimeraný. Film nepochybne stojí za sledovanie, promenáduje sa ním celá plejáda skvelých hercov, avšak vrcholy dobovej kinematografie sa týčia inde, hoc nie ďaleko. ()

0kozel

Film stojí především na dvojici soupeřů v podání Brzobohatého a Dočolomanského, oba podali skvělé výkony. Obě postavy mají pochopení pro počínání druhého, ale zároveň chápou, že musí dojít ke vzájemnému konfliktu. Napětí postupně narůstá. Poté co dojde ke konfliktu přijde na závěr událost, která na celou událost vrhne úplně jiné světlo. Velkým plusem filmu je krásná příroda. ()

PTuranyi

Pohraničná dráma z obdobia vzniku prvej Československej republiky. Celý príbeh sa sústreďuje na konflikt ochrancov hranice a pašerákov koní. Pozadie však vypovedá o neutešenej situácii chátrajúcej obce a ľuďoch snažiacich sa riešiť svoju životnú situáciu odchodom do Ameriky. Chudoba, negramotnosť, povery tomu všetkému musia hlavní protagonisti čeliť bez ohľadu, na ktorej strane konfliktu sa nachádzajú. Film výborne pracuje s charaktermi postáva a herci v svojich úlohách skutočne excelujú. ()

krijka

Na české poměry velmi povedený eastern. Střet dvou chlapů „s guľema“, kteří jsou si jistí svou pravdou, nejsou schopni, ani ochotni ustoupit z vlastních ideálů a jdou za nimi přes mrtvoly. Přitom se vzájemně respektují a uznávají, potkat se na jiném místě a v jiném čase stali by se přáteli, ale osud chtěl jinak. Jistě, je to poněkud zidealizované, vychodoslovenská vesnice kolem roku 1920 jistě nebyla tak idylickým místem a venkované byli o cosi ušmudlanější, taky je tu jasně patrný vliv Nikoly Šuhaje, ale přesto je to dobrý film, kde skvěle hraje i podtatranská krajina. Brzobohatý je obsazený dokonale, jeho financ je skvělý, ostrý jako břitva, což bohužel neplatí o Dočolomanském. Role pašeráka chtěla přece jen poněkud drsnější typ, než je jemný a kultivovaný Michal. Ale ani on nehraje vyloženě špatně. Ostatní herce není důvod moc hodnotit, jsou tam vyloženě jako stafáž. Ale i tak jeden z nejlepších českých pokusů o western. ()

Pompeius

Výborný "western" odehrávající se na slovensko-polském pomezí po vzniku ČSR, zajímavý dobovým i místním zasazením. ()

Hombre8

Patrně srdeční záležitost Michala Dočolomanského, protože děj se odehrává v jeho rodném kraji a nepochybně se vykreslované osudy dotkly i jeho rodiny. Díky bratři Poláci!  90%. ()

Miroslav.Zac

Souboj dvou drsných chlapů, stojících zdánlivě proti sobě, ačkoliv ve skutečnosti bojují sami proti době a historickým skutečnostem. Skvělý film. ()

JerryPilsen

Zajímavá sonda do Československé histoie.O finanční stráži se spíše povídají vtipy,tak aspoň nějaká důstojná připomínka. ()

Smells

Kovbojka po Česko-Slovensku. Moje kořeny sahají právě do takovéto dědinky na severu Slovenska u hranic s Polskem,a lidé opravdu museli pašovat,aby za první republiky neumřeli hladem.Krásný film. ()

horskejvlk

Za mě ryzí, horskej biják, krásný hory, atmosféra 1918 přítomna, na jedné straně umírající dědina která je připravena přestěhovat se za velkou louži i s důstojným pánem na straně druhé smysl pro kázeň a řád. Nesmyslná byrokracie a neustálé územní požadavky nově vzniklého Polského státu, mocnosti ustoupí a odevzdají území polsku. Tak se ukáže marný boj vrchního finance, který zbytečně lpěl na pořádek a řád na státní hranici. Slovenští chalani v čele s Miškom Dočolomanským, Adamovičem, Paulovičem jsou vesnictí frajeři jak se patří, jen při práci se dřevem jdou na nich poznat herci, jinak jsou zcela autentičtí dřevorubci. Přesto má scénář dramaturgicky mezery, vůdce dědiny a vesnických junáků “Marek” na mě nepůsobí jako arogantní a pyšný vůdce bandy-jak ho nařkne v zoufalství jeden malověrný kumpán při převodu a mrzačení koní přes černý žleb. Také ostatní herci Čepek, Krampol, Čálik, Paulovič neměli ve scénáři moc místa- budiž, ale něco tomu filmu chybí nebo naopak je až moc přítomné a to je marnost a neštěstí toho všeho. Takoví chlapáci a silné autority jako Dočolomanský a Brzobohatý bych radši viděl táhnout spolu a vycházet si vstříct.  proto za tu trpkost⭐️⭐️⭐️⭐️ ()

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012