Rozpoutané peklo

Dante's Peak

Rozpútané peklo

Katastrofický / Dobrodružný / Thriller

USA, 1997, 108 min

Jeden z mála katostrofických filmů, který ani po letech neztrácí své kouzlo. I když jsem jej dnes viděl nevím po kolikáté už tak opět jsem se skvěle bavil a finální emoce na mě zase doléhaly jako bych to viděl poprvé. I přes tu celkovou zkázu jsem stejně zase obdivoval sopku, i když trikově to na dnešní dobu už dost pokulhává a maket ve filmu zničí pořádná kvanta, i tak se mi to dodnes líbí. Na druhou stranu nesmyslnost mnoha scén to zase sráží, dříve jsem to tak envnímal, neviděl jsem to, ale dnes už se na filmy dívám jakoby jinýma očima, takže výše jít nemohu. Pierce Brosnan v jedné z rolí, kde se mi líbí, kde nepůsobí jako namylšený floutek a ztvárnil vcelku uvěřitelně svou postavu. 8/10(12.5.2012)

Hned na začátku filmu nás děj zavede do prostředí kde se jeho velká část bude odehrávat. Sopky a jejich umění rozpoutat peklo, když přijde jejich čas. Columbie, tam to začne a už víme co se tam stalo. Hlavní hrdina se pak dostává do městečka Dante´s Peak ( tak se jmenuje film ), kde se možná k životu probouzí místní " kopec ", jak mu někteří říkají. Náš hrdina Harry Dalton se seznamuje se starostkou Dante´s Peaku Rachel Wandovou, která má dvě děti, tchyni se psem a je rozvedená. Celý film se pak motá okolo Dante´s Peaku a našich zmiňovaných hercích. DIALOG : GRAHAM WANDO ( Jeremy Foley ) - Jestli máš strach, vem si můj kámen. LAUREN WANDO ( Jamie Renée Smith ) - Mám. HARRY DALTON ( Pierce Brosnan ) - To je černý křemen.....přináší štěstí. LAUREN WANDO - Vy tomu rozumíte ? RACHEL WANDO ( Linda Hamilton ) - Dotkor Dalton je geolog. PES RUGY - Haf, haf. HARRY DALTON - Vulkanolog, přesněji. LAUREN WANDO - Jako pan Spock ? GRAHAM WANDO - Doktor Spock. HARRY DALTON - Tak trochu, ale bez těch uší. Jo a ve filmu si i zaspíváme . Jen veď svou loď a po proudu jeď. Vesele, vesele, vesele, vesele, vždyť život je sen....jen veď svou loď a po proudu jeď, Vesele, vesele, vesele, vesele, vždyť život je sen....jen v.... V celku pěkný a dobrodružný katastrofický snímek z pěknou dramatickou hudbou. Theme by Dante´s Peak dělal Jamie Newton Howard. http://www.youtube.com/watch?v=t5ItPkdhLdQ&feature=PlayList&p=89906D1680E3177D&playnext=1&playnext_from=PL&index=23 to je jen střípek z hudby. Ten film miluju. Jednou ročně se na něj podívám a užívám si ho!!!(20.3.2009)

Slušně vystavenou atmosféru zcela ničí klišoidně vytvořené scény: Všechny ty úniky na poslední chvíli; zemře ten, kdo má; hlavně že se zachrání pes, apod. Přesto se mi tento film něčím líbil. Pro mě je to lepší průměr, přeci jenom se v poslední době s katastrofickými filmy roztrhl pytel a bohužel většina z nich nemá ani takovýto solidní základ.(23.10.2009)

Lepší než Tommy Lee Jones. Sice scénáristicky charakterově taky místy přiblbé, ale zato disasterově mnohem realističtější a obsažnější. Takhle by se to přibližně opravdu stalo. Otřesy, blesková povodeň, kamenná lavina. Pro mě nejlepší=nejvěrohodnější katastrofický film o sopce. 75%(3.6.2015)

• Webb

Nudný a nereálný katastrofický film bez dobře odvedené práce lidí, podílející se na tomto filmu (režie odfláknutá, scénář je vycucaný z prstu, hudba nezajímavá, animace a digitální triky jsou opravdu podprůměrné). Nezachrání to ani Pierce Brosnan a Linda Hamilton. Elizabeth Hoffman se mi ani zdaleka nelíbí a zde hraje těžko uvěřitelnou postavu, která je posedlá zůstat na místě pod horou za každou cenu, že jí hora neublíží atd. ....no prostě nesmysly jako řemen :-)(11.10.2008)

• - Scény s autama a barákama, ničenýma lávou, byly natáčeny se skutečnými baráky a auty, nešlo o žádné filmařské makety. (POMO)

• - Jedná se o poslední film Charlese Hallahana, který devět měsíců od uvedení do kin zemřel na infarkt. (Terva)

• - Terénní auto, kterým hlavní hrdina jezdí ve velké části filmu, je Chevrolet Suburban ročník 1987. Pro film byly použity čtyři. Jeden se poškodil v řece, druhý byl poslán k dalšímu filmování do studií Universalu v Pekingu (kde jeho stopy končí), jeden se dochoval a byl okolo roku 2014 prodán v aukci. O čtvrtém nejsou informace, nicméně filmový konec červeného Suburbanu v plamenech lávy byl pouze počítačový, auto zničeno nebylo. (Zdroj: imcdb.org) (Stejšn)