Rozpoutané peklo

Dante's Peak

Rozpútané peklo

Katastrofický / Dobrodružný / Thriller

USA, 1997, 108 min

chvíľami podpriemerné, chvíľami nadpriemerné... hlavný hrdina nakoniec všetkých presvedčí, že jeho pocit, že sa niečo stane nakoniec zvíťazí...za to jeho šéf, ktorý sa opieral o vedecké poznatky za to zaplatí životom.. za 2 dni sa James Bond zamiluje do Sarah Connorovej, tak mu potom už nič nebráni hľadať jej deti pri explodujúcej sopke...(2.7.2012)

Pro mě taková klasika. V brzké budoucnosti jasný výbuch dlooouho neaktivni sopky, kterou si je jistý jenom hlavní hrdina Pierce Brosnan, avšak všichni okolo něj jsou však přesvědčeni o opaku či o tom že nemá cenu zbytečně plašit lidi kvuli něčemu co není ani podložené důkazy... a aby se lidé vystěhovali z města které tak dlouhou dobu pracně a namáhavě budovali se nechce nikomu ani druhé hlavní postavě - starostce devíti tisícového města pod sopkou Lindě Hamitton. Avšak stane se něco s čím nikdo nepočítal :oD sopka vybuchne - a ukazuje se pravda a to, že pravdu měl kdo jiný než hlavní hrdina Pierce... ale na omlouvání se za chyby už je pozdě!!... začíná boj o život, protože děti starostky se rozhodly zachránit svou babičku, která žije vysoko, na úpatí sopky... Pierce, jakožto jakjinak už dávno seznámený s Lindou jedou zachránit děti.. o vlásek unikají smrti, ale bohužel babička Rút, to nepřežije. Vše končí šťastně, což prostě musí být! gg ... a mimoto miluji katastrofické filmy.(16.4.2005)

Rozpoutané peklo si nehraje na žádný katastrofický velkofilm a přesto se docela velmi povedl. Přírodní živly se nemají podceňovat a sopka, majestátně stojící přímo nad malebným městečkem, už vůbec ne. Vizuální efekty jsou pěkně provedené, takže katastrofa vypadá celkem reálně. Je to velmi hezká malebná podívaná, určitě stojí za to se na něj podívat.(8.6.2015)

Jeden z těch zajímavějších katastrofických snímků na téma erupce sopky. A rozhodně zajímavější, než akční katastrofický snímek Sopka, která shodou okolností světlo světa spatřila ve stejném roce, jako Rozpoutané peklo. Pokud si chcete představit, co potkalo Pompeje a jak by to vypadalo dnes, Rozpoutanému peklu dejte šanci, neboť jde o stejný typ erupce jako proběhla ta u Vesuvu roku 79 n.l. Dejte tomuto snímku šanci i v případě, že jen máte rádi katastrofické filmy. Neboť i takové fanoušky tento snímek potěší. 75%(27.7.2014)

Tak, po Sopce jsem si dal i téměř stejnou záležitost jakou je Rozpoutané peklo. Musím říct, že v obou filmech se vyskytuje mnoho podobností. Jednou z nich jsou mladiství hrdinové (zde mírně ukřičení a otravnější, ani nevim kolikrát zde zaznělo slovo "mamí", ale budiž), dále například hrdinský pes (v obou filmech přežije) a mohl bych pokračovat. No a aby toho nebylo málo, tak zde nám přibyla ještě jedna důchodkyně, která má prostě svůj mozek a nenechá si vysvětlit, že bydlení pod aktivní sopkou se nevyplácí. Co naplat. Oba filmy jsou co se týče akčnosti na stejné úrovni, co se týče pitomostí asi taky. Tady mě však zvlášť pobavila jízda v řece (auto se šnorchlem) a pak taky jízda po čerstvé lávě. Takové auto mít, tak si nestěžuju (možná by se hodilo i naší armádě místo Pandurů - inspirace pro ministra obrany). Celkově hodnotím stejně jako Sopku, tedy 60%.(18.4.2013)

• - Scény s autama a barákama, ničenýma lávou, byly natáčeny se skutečnými baráky a auty, nešlo o žádné filmařské makety. (POMO)

• - Dětská říkanka "Row, Row, Row Your Boat" (česky "Pluj pluj, loďko pluj"), kterou se Harry (Pierce Brosnan), Rachel (Linda Hamilton) a babička Ruth (Elizabeth Hoffman) snaží uklidnit a rozptýlit děti ve člunu, se objevila také ve filmu Star Trek V: Nejzazší hranice (1989). (funmaker)

• - Natáčení probíhalo ve Wallacu ve státě Ohio. (reich)