Rozpoutané peklo

• Austrálie

Dante's Peak

Katastrofický / Dobrodružný / Thriller

USA, 1997, 108 min

Ta Linda Hamilton vážně ty průsery přitahuje jak magnet. Nejdříve o její život usiloval terminátor a teď pěkně „nažhavená“ sopka. Joó naštěstí je nablízku bond Brosnan, který se z podobných šlamastyk dokáže dostat jako nic. Bohužel ani tento katastrofický film mě nějak závratně neokouzlil. Průměrný scénář se sice snažil vykouzlit nervy drásající momenty, při kterých by nejednomu ztvrdla krev v žilách, jenže to by to musel točit jiný „tvrďák“, než Roger Donaldson. Naivita a celková (ne)uvěřitelnost některých pasáží mi totiž dost pokazila celkový dojem z filmu. To však nic nemění na tom, že to zničení města vypadalo pěkně – v podobné situaci bych se ocitnout rozhodně nechtěl…60%(30.8.2016)

Slušně vystavenou atmosféru zcela ničí klišoidně vytvořené scény: Všechny ty úniky na poslední chvíli; zemře ten, kdo má; hlavně že se zachrání pes, apod. Přesto se mi tento film něčím líbil. Pro mě je to lepší průměr, přeci jenom se v poslední době s katastrofickými filmy roztrhl pytel a bohužel většina z nich nemá ani takovýto solidní základ.(23.10.2009)

Klasicka americka kycovka. Chrabry a statecny geolog aka Indiana Jones. Pekna starostka s dvema detma, nezadana cekajic na sveho prince. Neverici sef, ktery uveri, uzna chybu a pak zemre. Nevrla babrle, co se obetuje. Drzy a bohemsky pilot vrtulniku, co na vse doplati. Parta vedcu hyrici ostrovtipem. Chytre a ulicnicke deti, co umi ridit a nejdriv najdou mrtvou veverku a pak mrtvy tela. Jediny, co tomu chybi, je nejaky korporatnik, co chce znicit prirodu a postavit tam zabavni centrum (misto toho tu je ta sopka asi). Ale je to fajn...(2.12.2017)

Tak celkem slušný katastrofický film, který ničím neurazí a ničím ani nenaštve. Příběh je výborný - nemá chybu. Je zde velké napětí, ikdyž trošku nezáživná atmosféra. Herecké obsazení Pierce Brosnan a Linda Hamilton bylo vybráno skvěle. Tato dvojice mě ve filmu dost bavila. Škoda, že nebyl film pojat velkolepěji a nebylo z něji jasně cítit atmosféru a dění ve filmu. Ale přesto lehký nadprůměr a dobrá podívaná. Hodnotím na 65% = ***(19.11.2012)

O třídu lepší (a údajně i vědecky méně pitomá) než tupá, Zlatou malinou po zásluze ověnčená konkurenční SOPKA z téhož roku a celkově jeden z lepších zástupců vlny katastrofických filmů v druhé polovině 90. let (DENNÍ SVĚTLO, TWISTER...). Oproti nudné SOPCE a jejímu reportážnímu stylu nabízí svižně odsýpající příběh poctivě budující napětí ticha před bouří, sympatické postavy a několik silných zapamatovatelných scén (horký pramen, cesta přes jezero kyseliny, most, jízda přes lávu) soustředěných převážně v silném finále, které víc než dostojí českému distribučnímu názvu filmu.(26.7.2006)

• - Terénní auto, kterým hlavní hrdina jezdí ve velké části filmu, je Chevrolet Suburban ročník 1987. Pro film byly použity čtyři. Jeden se poškodil v řece, druhý byl poslán k dalšímu filmování do studií Universalu v Pekingu (kde jeho stopy končí), jeden se dochoval a byl okolo roku 2014 prodán v aukci. O čtvrtém nejsou informace, nicméně filmový konec červeného Suburbanu v plamenech lávy byl pouze počítačový, auto zničeno nebylo. (Zdroj: imcdb.org) (Stejšn)

• - Námět filmu je založen na skutečném případu sopečné aktivity sopky Svatá Helena v roce 1980. (Terva)

• - Jako vulkanický popel filmaři použili ohořelé noviny. (POMO)