Vulkanolog Harry v minulosti zažil výbuch sopky, při kterém zahynula jeho partnerka. Po 15 letech přijíždí na kontrolu do Dante´s Peak, v jehož bezprostřední blízkosti se nachází sopka, která jeví nepatrné, přesto ale znepokojující známky aktivity. Z městečka se mezitím stalo poklidné prosperující místo, těžící z turistického ruchu. Harry provede několik měření a zjistí, že ze země začíná unikat nezvyklé množství kysličníku uhličitého, který způsobí udušení dvou lidí při koupání v termálních pramenech. Je přesvědčen, že je potřeba lidi připravit na případnou evakuaci. Když to sdělí představitelům města, narazí na velký odpor, protože se tím nabourávají všechny jejich ekonomické i politické plány. Jediný, kdo mu uvěří a bere věc vážně, je starostka Rachel. Nebezpečí se brzy ukáže jako mnohem větší, než si i Harry původně myslel? (TV Nova)

Trailer

MM_Ramone

Priznám sa, že sa mi páčia katastrofické filmy, ktoré sa zaoberajú vyčínaním prírodných živlov. Rád sa pozriem na dobre natočené, štedro finančne dotované, snímky na túto tému. Takže i v prípade amerického snímku "Rozpútané peklo" (Dante´s Peak) som si prišiel na svoje. Tentokrát sa to celé točilo okolo masívneho výbuchu sopky v blízkosti malého, vidieckého mestečka Dantes Peak uprostred nádherných hôr. Fatálna erupcia náhle prebudeného vulkánu, prúdy lávy a spád žeravého popola, evakuácia obyvateľov mesta a následná neodvratná totálna skaza. Perfektná katastrofická story. Oku lahodiace lokácie, kvalitní herci v hlavných úlohách a profesionálna práca skúseného režiséra. Výborný katastrofický film. **** ()

Lacike

Neviem prečo som mal v pamäti, že tento film je tým komornejším z dvojice filmov o výbuchu sopky z toho roku. Asi preto, že kým sa rozpúta peklo, tak to trvá hodinu a zároveň sa to na rozdiel od Volcano odohráva v nejakom malom zapadákove. Škoda, že tá hodina v ktorej sa budujú vzťahy vôbec nefunguje a tak vám budú všetci okrem Bonda a Sarah Connorovej u prdele. Dočkáme sa aj všetkých tých otravných klišé o hlavnom hrdinovi, ktorý všetkých varuje s predstihom, ale nikto mu neverí alebo pes skákajúci na poslednú chvíľu pred dopadom ničivých následkov. Aspoň, že film nie je tak extrémne blbý ako Volcano. Je len nudný. Teda až do chvíle erupcie sopky. To sa konečne rozpútajú deštrukčné scény, ktoré sú veľkolepé a po trikovej stránke stále celkom cool. Aj keď zub času sa aj na nich už trochu podpísal. Takže výsledkom je o chlp lepší film ako Volcano ale iba o pár mega menší prepadák. Holt, ani jeden film divákov príliš nezaujal. 4/10. ()

POMO

Dante's Peak je skromne pôsobiace a pritom celkom štedré dobrodružstvo s krásnou prírodou a sympatickými postavami. A bez strieľania. Technicky dokonalé a postačujúco inteligentné. Veľmi príjemný filmový relax, na veľkom plátne alebo našlapanom domácom kine upgradnutý na adrenalínovku takmer kvalít Twisteru. ()

Slartibarkfast

Vcelku příjemná a oddychová akce s neduhy přírodních živlů. Když už se vám pod zadkem rozhodne vybuchnout vulkán, není radno se dlouho zdržovat na tomto místě. Malinko toporný Brosnan byl v pohodě a vše šlo jako na drátkách. Když pominu podivné náhody, úniky na poslední chvíli a věděcké přehmaty, pak je to solidní drama. Kdo mi tam ale naprosto neseděl byla paní Terminátorová. Tenhle xicht mi zkrátka nesedí a Terminátor je jediný film, kde ho ještě snesu. Celkově tedy velmi slušných 60% ()

Phobia

No... hodně přitažené za vlasy, jak už to tak u většiny katastrofických filmů bývá. Ta jízda lávou... svatá prostoto! Trikově na slušné úrovni, navíc P. Brosnan i L. Hamilton jsou dostatečně sympatičtí, aby diváka dokázali protáhnout místy nesmyslným dějem plným vžitých filmových klišé. Přemýšlet se nad tím rozhodně nesmí, bavit se u toho (napoprvé) jakž-takž dá. 58% ()

• V jednej zo scén sa pick-up snažil predbehnúť pyroklastický oblak (čas cca 1 h 28 min). Pyroklastický oblak sa pohybuje rýchlosťou až 700 km/h a pick-up bez pneumatík by ho v žiadnom prípade nemohol predbehnúť. (Pat.Ko)
  • Príbeh Ruth (Elizabeth Hoffman), ktorá odmieta opustiť miesto, bol inšpirovaný skutočnými udalosťami. V roku 1980, keď sa sopka St. Helens chystala vybuchnúť, miestny obyvateľ Harry R. Truman, ktorý žil v turistickom penzióne, ktorý vlastnil päťdesiat rokov, odmietal odtiaľ odísť. Bolo to natočené na kamere a dôrazne ho varovali, ale trval na tom, že nebezpečenstvo sa veľmi zveličuje. Zároveň David Johnston, hlavný vedec tímu USGS, zaujal pozíciu na pozorovanie severnej strany hory. Bol vo vzdialenosti šesť míľ. O 8:32 hod. miestneho času 18. mája 1980 vysielal správu: "Vancouver! Vancouver! Je to tu!" O pár sekúnd neskôr ho zasiahla laterálna explózia, ktorá odstránila celú stranu hory. V roku 1993, trinásť rokov po výbuchu, stavbári pri ceste objavili zvyšky Johnsonovho prívesu USGS. Jeho telo ani telo Trumana nikdy nenašli. Pyroklastické prúdy začali rýchlosťou 225 míľ za hodinu a zrýchlili na 675 míľ za hodinu, čo je takmer rýchlosť zvuku. Johnston bol zasiahnutý rýchlosťou približne 360 míľ za hodinu. (Pat.Ko)
  • Keď starostka Wando (Linda Hamilton) prichádza k bani (čas cca 12 minút), aby vyzdvihla Grahama (Jeremy Foley), urobí pohyb na zatrúbenie klaksónu, ale zvuk sa s tým nezhoduje. (Pat.Ko)