Politické kruhy

• Austrálie

In the Loop

Komedie

Velká Británie, 2009, 106 min

Film jsem chtěla vidět hlavně díky jeho nominacím za scénář, a to mimo jiné i na Oscara. Téma taky neznělo špatně, naopak znělo zajímavě. Ve výsledku musím říct, že mi to trochu připomínalo Vrtěti psem, ale určitě to má blíže k typickým britským produktům jako Jistě, pane ministře apod. Je to postaveno na konverzaci, což se u všech nemusí shledat s úspěchem, navíc britský humor, který je suchý a černý, u něhož mnohdy přemýšlíte: to je fakt vtipné?, nemusí sednout všem. Mně zaujaly ty mnohaličné konspirace ve vládě a zajímalo by mě, jak moc je to přitažené za vlasy. Myslím, že ani moc ne. Ruční kamera je zajímavým zpestřením a ač na ni začínám být alergická, tady mi nevadila. Vlastně můžu říct, že tahle politická satira se mi líbila. A zaujala mě Mimi Kennedy.(4.5.2012)

Největším nedostatkem v jiných ohledech perfektního britcomu The Thick of It (česky Je to soda) byl nízký počet epizod. In the Loop má délku i kvality téměř čtyř takových epizod a podobu jakéhosi prequelu k celému seriálu. Důsledek není těžké vyvodit. Všichni zdejší fanoušci (cca jednomístné číslo menší než pět) seriálu mohou sledováním filmu bezbolestně spáchat komediální harakiri. No a zbytek, tzn. většina, asi po většinu času nebude chápat, jakouže bandu psychopatů to sleduje a proč zní „doprdele“ vedle každého druhého z jejich slov jako eufemismus. Kadence nadávek, které bych – nekoledovat si tím o komplikovanou frakturu – s chutí sám použil, se blíží počtu amerických vojáků zastřelených v Iráku, čímž necitelně odkrývám tu druhou, serióznější vrstvu díla. Vážně se má reálné dění ve vysoké politice k tomuhle filmovému jako Winston Leonard Spencer-Churchill k Davidu Rathovi? Nemají výroky politiků za zavřenými dveřmi mnohonásobně větší říz než perly, které tytéž individua trousí veřejně? A opravdu nejsme oběťmi klamu, když věříme, že důležitá rozhodnutí na mezinárodní úrovni nejsou jenom vedlejšími produkty osobních neshod jistých lidí? I kdyby někdo někdy natočil politickou satiru pravdivější, dozajista nebude stejně vtipná a vyšperkovaná cameem Jamese Gandolfiniho a vidlácky zakamuflovaného Steva Coogana. Teď, po úspěšném zfilmování seriálu, kde se hlavně rychle a sprostě buď mluví nebo řve, už mi představa celovečerní verze jiných britcomů (Black Books, IT Crowd) vůbec nepřijde nereálná. 90% Zajímavé komentáře: Rex Mundi, dr.Orlok, knotie(20.4.2010)

Výborný film len čo je pravda. Chvílu my trvalo kým si na ten štýl zvykol, A priznám, že po prvých minútach som mal nutkanie to vypnúť. Vydržal som. A výborne sa bavil. Vzdialene my to pripomína Yes minister. Ale je to hektickejšie a chaotickejšie, niekedy až s dokumentárnym charakterom. Na čom film stojí? Výborné hlášky, výborné dialógy a výborné postavy. Spin doctoring a zákulisné mocenské intrigy zabalené do komédie. Neodporúčam ľudí, ktorých nezaujíma politika alebo nie sú vyznavači britského humoru, Ja ako vyštudovaný politológ a milovník britských sitcomov som si len tak rochnil. 90%(13.4.2013)

Film, který se napoprvé nedá prakticky pobrat. Směsice milimetrově přesných postav rozehrává nelítostnou politickou partii, ve které jde o všechno. Divák se skvěle baví, kdykoliv se na scénu přivalí James Gandolfini a mírně se v sedačce ošívá nad kadencí sprosťáren od Petera Capaldiho. Kdo má rád inteligentní britskou satiru nemůže s In the Loop šlápnout vedle.(31.3.2014)

Simon Foster: ,,ale já přeci zcela jasně sdělil své stanovisko! - řekl jsem na dotaz komise - možná! '' :-) Tak tohle byla ostrá britská záležitost, která si dělá srandu nejen z Britů, ale hlavně spojenců Amíků. A taky z celého toho obrovského světa stážistů, diplomatů, vedoucích výborů, jejich náměstků, poradců, ministrů atd... Souhlasím s ostatními, že oproti Jistě pane ministře (a samozřejmě premiére) to bylo výrazně hrubší. Zatímco Sir Humprey měl vždy vystupování gentlemana a odmítnutí či dokonce nadávku vyslovil pomocí dvaceti slov avšak slušně, tady si bristský minisr Foster nejde pro sprosté slovo daleko. On by se totiž člověk musel nejen ze spolupracovníků, ale hlavně z těch Amíků zbláznit. Jistě nebude na škodu jim připomenout, kdo to v roce 1814 s relativně malým kontingentem vypálil Washington D. C. :-))) !!! Všude jinde by mne to pohoršovalo, ale tady to zkrátka všude sedí jak má. Halt doba se zrychlila a jedno dobře usazené shit, jasně a výstižně sdělí to co má. Bylo to skvělé, bylo to vtipné, bylo to inteligentní. Scénář byl geniálně rozvržen. Určitě to budu muset dát ještě v brzku znovu, protože si jsem jist, že jsem nevychytal všechny vtipy a narážky a že jich tam je ! Do případného konfliktu dávám 4 vojáky! * * * *(20.11.2014)