Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

aciss

Už dlouho se mi nestalo, abych u filmu usínal. Dvě a skoro půl hodiny trvající nuda plná tragických klišé a nezábavného příběhu. Těšil jsem se na severskou detektivku a dostal jsem unuděné jižanské drama s trochou sexu a násilí. Hvězda za hezkej zadej hlavní herečky, druhá za roberta. ()

Tomulka

Perfektní thriller, kterých je na světě málo.Michael Nyqvist naprosto nádherný výkon a Noomi Rapace je famozní. Její první herecký výkon co jsem viděl (Prometheus) mne zrovna nenadchnul, ale její podání Lisbeth je opravdu dokonalé. Trochu jsem se bál té stopáže, ale hluchá místa film nemá vše do sebe zapadá tak jak to má u podobně laděných filmů být. ()

cajda77

Fincherův remake z roku 2011 jsem nemohl neminout. Po skvělé podívané jsem se rozhodl podívat také na švédský originál. Nabízí se jediná otázka...proč? Proč točit po dvou letech remake? Co se týče scén a dialogů, tak rozdíly jsou propastně minimální. Subjektivně americká verze byla lepší, lepší napětí, scéna, hudba. Švédský originál v původním znění zase má skvělou suchou severskou atmosféru. ()

Alchemilla

Atmosféra hustá tak, že by se dala krájet, překrásné severské lokace, zajímavý příběh. 2,5 hodiny utekly ani nevím jak. A k dokonalosti chyběl recept na pravé švédské koule. :-) 90% ()

Pavlo

Perfektný thriller s detektívnou zápletkou, s nadpriemernými hereckými výkonmi a netradičnou lokalitou, ktorý baví od začiatku do konca. ()

mentos.

Švédko-Dánsko-Německo-Norské Muže, kteří nenávidí ženy jsem viděl asi půl roku po shlédnutí americké remaku. Ony jsou v podstatě oba filmu téměř totožné. Jádro příběhu je stejné a obě se opírají o knižní předlohu. V americké verzi dávám na stranu kladů Daniela Craiga, který se mi v roli Mikaela Blomkvista líbil víc, takovou skvělou atmosféru a trošku umělečnost tomu dodal David Fincher. Naopak originální verze má strašnou výhodu v nádherných scenériích Švédska a na plné čáře to vyhrává perfektní Noomi Rapece (která se skvěle ukazuje i v následujících dvou pokračováních). Každá verze má tedy své plusy a mínusy, ale takhle stejně jako ta americká ode mne získává 4*. ()

jarynzlesa

Vynikající kriminálka na ještě lepší předlohu. Napínavé až do konce. Místy nepřehledné, ale myslím, že další a delší remake to spraví. ()

drkva

Další marný pokus. Proč jenom adaptace kvalitních knižních předloh končí s téměř železnou pravidelností podobným způsobem? ()

demovka

Dala jsem si tu práci a koupila si oba dva filmy, americkou i švédskou verzi (i knihu). Obě jsou dobré a trochu jiné. Švédská je věrnější knize a je tudíž více uvěřitelnější, logičtější. Americká je lepší ve výběru herců. Nemůžu si pomoct, ale Daniel Craig je lepší než Michael Nyqvist. Ten na mě trochu působí vykuleným dojmem: "Režisére a teď co?!" Rooney Mara mi do role zapadla lépěji než Noomi Rapace. I když oběma jsem jim to věřila a fandila jim. Rooney Mara je děsivější, záhadnější a působí profesionálnějším dojmem (hackerky). Viděla jsem Daniela Craiga v mnoha filmech. V Mužích.... je výborný, tedy znovu...lepší než švédský herec. Popisuji zatím herecké výkony a srovnávám. Děj je v obou filmech napínavý, nepředvídatelný a akční. Ději, zápletce a konci není co vytknout. Je to psychoclogicko- detektivní thriller. Ukazuje, že není všechno zlato, co se třpytí a není vevnitř špinavá špína na povrchu. ()

Petro

Výborné. Severské filmy se k nám moc nedostávají a to je veliká škoda, jak mohu dodat po shlédnutí tohoto ne příliš lákajícího titulu podle jeho názvu. Přes velice závažné téma ze snímku plyne jakýsi klid a pohoda, za kterou může sněhový klid a hezké exteriéry. Všechny postavy uvěřitelné, děj hezky poskládaný. Věřím, že se vám dostane do ruky právě tato verze a ne ta zprzněná americká. Přeji dobrý zážitek. ()

LilySever

Čekala jsem pochmurnou detektivku, dostala jsem béčkový thriller (zejména vyrcholení příběhu) s pro mě nežádoucí erotickou scénou. ()

Unrealik

Hlavní herečka mi přišla nesympatická, což docela kazilo dojem z filmu. Hlavní záporák mohl být charismatičtější. Ale jinak celkem fajn film. ()

marien1039

Už plakát vám říká základní informaci, že se snaží tenhle film být originální. Když ho srovnáte s hollywoodským stylem alá na plakát nepatří nic jiného než ksichty hlavních představitelů, je vám jasné, že tady dostanete něco výjimečného. Zde se hrdě hlasí ke knižní předloze, na hollywoodský plakát autora radši ani nedali, což vám jasně vypoví informaci, že ten paskvil moc nemá s knihou společného. Za poslední dobu točení vydělečných hoven jsem už skoro nedoufala, že uvidím něco, co přestože bylo natočeno nedávno, tak to není jen továrna na peníze. Ve srovnání s knihou je tato verze mnohem přesnější a náladově výraznější. Oproti Hollywoodu, tohle na vás tlačí atmosféru hustou jako tér, že máte za chvíli pocit, že se v tom utopíte a nic s tím nenaděláte. Více k tomu nemá smysl říkat, prostě je to dobrý film, který musíte posoudit sami. ()

sha.piro

Skvělá kniha, svělý film. Mistrně natočeno. Těžko něco vytknout. Každému, kdo má rád dobré krimi vřele doporučuji. ()

veronika.dm

Film, který mě nenechal od začátku až do konce ani odtrhnout oči, natož pak si odskočit :D Zpočátku pěkně zamotaný rodinný příběh, pak ale nejnapínavější detektivka s hodně erotickým (až trochu nechutně) nábojem, jakou jsem kdy viděla. Rozhodně je to film, na který se s chutí někdy podívám znovu! ()

90125

Pribeh tohoto filmu mi neprisiel nijak extra zaujmavy, ani napinavy. Cela "vrazedna zapletka" sa mi zdala byt riadne vykonstruovana. Sama nahodicka. Akoby od zaciatku ani nebola ina moznost ako z toho von. Komplikovany a zamotany pripad z pred 40 rokov a tuto to vsetko slo ako po masle. Okrem toho som mal niekolkokrat pocit, akoby bol tento dva a pol hodinovy film zostrihany z povodne o hodne dlhsieho materialu. Jasne, sfilmovat knizku nie je jednoduche, nieco musi von. Ale divacky pocit skratkovitosti nie je znakom prilis zdatneho scenara. Jedine postava Lisbeth drzala moju pozornost ako tak v strehu. Celkom mimovolne mi tento, len zlahka nadpriemerny film pripomenul iny, o kus viac vydareny El Secreto de sus ojos (2009). Tam boli tajomstva ozaj tajomne a prekvapive. 70 % ()

Xinn

Nějaký čas jsem přemýšlel, jestli se mám podívat na americkou nebo švédskou verzi tohoto příběhu. Jméno režiséra bylo pro mě velkým lákadlem, ale jelikož amíci už zmršili nejeden původně evropskej film, zvolil jsem švédy a nelituju toho. Ani nevím, jestli se na US verzi ještě vůbec chci podívat, protože tohle vážně nemělo chybu. Studenej film ze studený země, 4 hvězdy minimálně, možná i o trochu víc. Kouknu i na další díly, i když zdejší hodnocení nejsou nic moc. PS: Noomi Rapace bych tam snad vůbec nepoznal, možná až v posledních vteřinách filmu, když už měla jiný image. ()

foils

Pro filmové adaptace trilogie Millenium je příznačné, že narozdíl od svých předloh žádnou velkou díru do světa neudělaly. Svět postav Mužů, kteří nenávidí ženy, je prostě takový literární. Protože jsem knihy nečetl, tak netuším, zda jejich poselstvím mělo být: "Náš svět už je natolik prohnilý, že zatočit s jeho zloduchy by bylo možné jedině v pohádce." Film tak každopádně vyznívá - na vině je jednak schematičnost padouchů, těžká uvěřitelnost ústředního dua posledních spravedlivých (třebaže obsazeného sympatickými představiteli), ale hlavně kompoziční motivace mnoha scén a dějových zvratů včetně závěrečného happyendu. Trochu mi to připomíná boj dobra a zla a la Hobit, Harry Potter apod. Ruku v ruce s tím jde vymazlená vizuální stránka - na film se zkrátka dobře dívá. Nejde jen o to, že tvůrci po delší době dodali zapamatováníhodné erotické scény, malebné jsou i záběry sychravého Stockholmu, švédského venkova nebo potemnělých interiérů. Sledovat Muže, kteří nenávidí ženy, je zkrátka něco podobného jako posedět s přáteli v hospůdce a zanadávat si na politiku: Odreagujete se, máte kolem sebe příjemné lidi, utvrdíte se ve svých názorech, ale o moc víc od toho chtít nemůžete. ()

bloudilek

Pro mě skvělá severská detektivka, která vám dopředu neřekně vůbec nic a takových filmů je hodně málo. Nečekané scény a nečekané zvraty a konečný výsledek. Kdyby šlo jen o jeden film patrně bych hodnotil jinak, ale po shlédnutí celé trilogie musím hodnotit tak jak hodnotim tedy 100%. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)