Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

Pidzey

Je příjemné si znovu zopakovat tento skvělí příběh v rychlejší,okleštěnější a krapet pozměněné verzi.Musím říct že převedení prvního dílu milénia se velice povedl a naznat knihu,hltal bych každý záběr každé slovo s obrovským zájmem(ne že jsem to i jako znalec nedělal)Scénář je velice ucelený,dobře odsýpá.Některé pasáže co v knize dali mnohdy na celou kapitolu to jsou sfouknuty jednou scénou a je to dobře.Těch několik příběhových změn mě taky moc nevadilo(viz. Martinova smrt,které je zpracovaná trochu odlišně než v knize,nejspíš kvůli návaznosti na další díl).Největší problém (stejně jako v druhém díle) jsem měl s obsazením u některých postav(Martin,Erika či Harriet).Naopak,hereckému ansáblu jednoznačně vévodí Noomi Rapace,která Lisbeth střihla na výbornou.Někdo by mohl prskat že se na ní nehodí,ale já si ji přesně takhle představoval.Larsson byl takřka génius a tímhle filmem mu byl složen veliký hold. ()

Jenda.SG-1

Původně jsem film hodnotil jen 4*, ale pak jsem se podíval na jeden z filmů ze současné americké tvorby a přidal na hodnocení. Film se povedl, jde o thriller, který člověka zaujme tak, že zapomene na čas a při závěrečných titulkách si říká: "Zatraceně, to už je tolik hodin?" Oceňuju obzvláště to, že si režisér a herci dali skutečně záležet, aby film co nelépe ztvárnil knižní předlohu (mě to navnadilo natolik, že jsem si koupil knihy a začal tu detektivku číst, vycházejíce s postulátu: "Když je film tak dobrý, jaká teprve musí být kniha?"). Trošku mám strach, co s knihou provedou Amíci ve své předělávce s Craigem, určitě se na ní podívám, jen mám neblahé tušení že sledování toho filmu budu doprovázet nadávkami, protože Lisbeth a Mikeho mám zafixované jako Noomi a Michaela, hledající pravdu a důkazy o ní ve Švédsku a ne někde v ulicích New Yorku, nebo kam se to pokusí příběh zasadit američtí filmaři. ()

Saur.us

Na evropský film výborný thriller, který jakoby z americké produkce vypadl. Sice film plyne tak pozvolna, že by leckdo řekl, že ho nudil ale právě v tom spočívá ta jeho geniální neonoirová atmosféra. Navíc podpořená perfektně antihrdinskou Noomi Rapace a netřeba připomínat, výborným námětem. ()

jane1106

Dokud se na Finchera nepodívám podruhé, Švédsko vede. Vizuálně a stylově skromnější, avšak s pro mě čitelnější detektivní linií, kterou mi přišlo snadnější sledovat a porozumět. Na celkově "opravdovějším" dojmu mají lví podíl také postavy - nechci srovnávat Lisbeth v podání Rooney a Noomi (milá fonetická podobnost jmen:)), obě mi do role báječně sedly. To samé ale nemůžu říct ohledně Blomkvista. Zatímco Nyqvistovi toho bohémského, neučesaného novináře beze zbytku věřím, Daniel Craig je ve srovnání s ním jen panák z velkoměsta ve značkových džínách, s kelímkem Starbucks v ruce a Applem na parádu. Obě adaptace se mi hodně líbily, mají kvalitní soundtracky a u žádné jsem se ani na moment nenudila, zatím se ale přikláním k severskému, "lidštějšímu" a méně odtažitému filmu. ()

adriane9

Co dodat..Lisbet je od vzniku tohoto filmu vzor mého druhého já (ne příběhem ale osobností)..Neskutečně silný zážitek, kdy jsem nebyla schopna urvat se od obrazovky a o tom mimořádné filmy přece jsou...Dvojice Michael Nyqvist a Noomi Rapace mi sedla děsně moc proto ani v nejmenším netoužím shlédnout remake s Danielem Craigem.. ()

Lukin413

Oproti americkým mužům se v tomto případě jedná o ryzí detektivku se všemi plusy a mínusy. Hlavní předností filmu je kvalitní předloha. Příběh je oproti americkým mužům vyprávěn přímočařeji, více věcí je natvrdo řečeno, místo aby bylo naznačeno, a i postavě Noomi je příliš doslovným odvyprávěním jejího životního příběhu odebrána určitá aura zžíravé nejednoznačnosti její úchylné existence. Zamrzí i absence osobitějších a inovativních filmových postupů, kamery, nebo i hereckých výkonů (s výjimkou Noomi všichni působí tak nějak seversky ospale). 75 % ()

pidulka

Zklamání. Velké zklamání. Vůbec nevystihli podstatu filmu. Vznikla z toho jen kostrbatá, neúplná a nezáživná detektivka. Postavy postrádaly charakter, jejich jednání se naprosto neshodovalo s knižní předlohou. Nakonec vypadaly jako úplně odlišné osoby, než měli dle knihy být. Hrůza, děs a hrůza. Ani nevím, jestli jsem se se dvěma * nepředala. ()

Narciska

Proti knize, která se pyšní krystalicky čistou strukturou a dokonale hladkými konturami hlavních postav, působí film nutně jako poněkud neučesaná rychlokvaška. ()

Bozvav

První jsem viděla film s Craigem, pak trilogii, pak četla knihu. Kniha je klasicky nejlepší (a i tak nejde o žádné veledílo), pak film a nakonec trilogie. Film si bere z knihy jen to co potřebuje, což bych očekávala u Američanů, ale u evropské produkce bych čekala více. Severská ponurost nechybí, ale dlouhé to trochu bylo, místy dosti nudné a navíc závěr mě nenadchnul, tak jak jsem čekala. Každopádně jde o jeden z lepších severských počinů posledních let. ()

mul.berry

Ve srovnání s americkou verzí z roku 2011 děj plyne pomaleji, vyvíjí se, je oproštěn od efektu šokujících zvratů a nechává tak diváka stát se součástí příběhu a spolu s Blomkvistem řešit jeho záhadu. Fincher rád nechává diváka domýšlet si souvislosti. Tím ovšem balancuje nad rizikem ztráty jeho pozornosti a v případě „Mužů, kteří nenávidí ženy“ se tak žel stalo. Z tohoto důvodu čistě severská (a původní) verze vyhrává. ()

Yarwen

Čiročirou náhodou jsem zrovna před pár dny dočetl knížku, již jsem udělil dvě hvězdy na databázi knih, a tak jsem byl zvědav na film. Ten je na jedné straně prostý feminismu a demagogie knihy, na straně druhé upravuje a překrucuje děj, a to i v případech, kdy to není nutné. Tlustou bichli je těžké natlačit do celovečerního filmu a děj tomu odpovídá - kdo nečetl, bude se těžko orientovat a mnohé věci mu ujdou. Celkově je vidět snaha odvést dobrou práci, přesto snímek, alespoň pro mě, nepřekročil stín knihy. ()

Brtniik

Znám všechny čtyři díly ságy a na pátou se chystám, ale jsem si jist, že bych to nechtěl vidět. Jednak se obávám, že tvůrci by se jistě chtěli blýsknout zejména kruťárnami, ale hlavně, moji hrdinové vypadají jinak! Zde je například Lisbet vlastně krásná žába – chápu, aby na to lidé šli, ale ona byla vychrtlý, tetovaný, ocvočkovaný exot! Chápu, že film je pro někoho jedinou cestou jak se, byť okleštěných informací, dobrat, ale já je již mám a svoji představu postav si nenechám pokazit... ()

Axident

Hodně příjemné, dobré a napínavé detektivní drama, ctící poirotovské "všichni jsou podzeřelí", působící ovšem velmi přirozeně, civilně a bez hollywoodské pompy a balastu. Více jak dvě hodiny jsem se ani na sekundu nenudil, rebelantská hackerka je zatraceně sexy a ústřední hrdina působí sympaticky obyčejně. Palec nahoru!!!! ()

merigieren

Hodně kruté rozkrývání ještě horších vražd (Dexterova bratra), Drží si to své tempo s tmavou atmosférou smrti. Člověk si ani nevšimne, že to má 2,5h. I když si mohli odpustit to znásilňování ze začátku jedné pohledné dívky kouřící cigarety a užívající Apple (sem ještě neviděl film, kam by se nevecpal). Je to nadprůměrná detektivka, jen jí na 5* něco chybí. ()

gumbo

Poklidna detektivka z mraziveho severu, plna nevyrcenych tajemstvi. Skoda trochu omezene delky, mozna by pulhodinka navic deji prospela, ale presto je to rozhodne nadprumer a cistych 80% ()

Radek.SCH

Výborná předloha, solidní filmařina a nadprůměrná detektivka. Něco, co v české produkci nebylo už dlouho vyrobeno. A asi ještě pěkně dlouho nebude. - 70% ()

FilmWave

Vydařená švédská detektivka ve stylu "8MM" (i ten magnát a stará promítačka nechybí hned v úvodu). Začne pěkně pozvolna s magickou atmosférou částečně izolovaného ostrova, trochu jako Nicholsonova "Přísaha", ale pak postupně přitvrzuje jako "Sedm" nebo "Smrt on-line". Film, i přes svou délku, ani chvíli nenudí a to i díky velmi dobrým hercům. Pořád se ale jedná o "švédský" Hollywood, tedy film jede podle schémat žánru a pouze tu a tam hůře (celý příběh s opatrovníkem bych vystřihl; ani dojemné scény moc Oplevovi nejdou) či lépe (podobnou hlavní hrdinku bychom v americkém filmu asi hledali těžko; vztah obou hlavních postav) vybočí. ()

alambert

Tenhle film mě rozhodně zabavil, ani při jedné ze 152 minut strávených v kině jsem se nenudil. Nenadchl mě ale tak, jak jsem doufal. Zezačátku jsem byl velmi zvědavý jak se bude film vyvíjet a nevyvinul se zrovna tím správným směrem. Čím dál tím víc ve mně sílil pocit, že všichni ti norové, dánové, švédové a němci, co film točili, měli pocit, že s tímto filmem mohou prorazit do světa, a tak se pokusili do něj nacpat všechno, co umí, a všechno, co je napadlo. Konec ve stylu filmů jako jsou např. Dannyho parťáci mě vtom jen utvrdil a definitivně odebral filmu další hvězdu. Nezaujala mě ani hudba, která byla místy tak přehnaná, až mě otravovala, nebo naopak taková ohraná - připomínala mi hudbu z filmu Peal Harbor. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)