Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

ZdenHor

Když jsem film viděl poprvé, říkal jsem si že M.Scorsese a partička vynikajících, postarších, především italských herců si chce vydělat nějaké peníze a našli dobrý námět, ale tak jak jsem to po prvním shlédnutí chápal, udělali to profesionálně, řemeslně, ale „nezvedalo“ mne to. Pak se mi do ruky dostala kniha a jak jsem se hloub a hloub začítal, zjišťoval jsem, že jak tu knihu dočtu, musím se na film podívat znovu. Něco o historii mafie už jsem četl, i o období Jamese Hoffy, ale najednou ta kniha společně s tím filmem začaly dávat smysl, fungovalo to a já při druhém shlédnutí, tento film doslova zhltl. Jasně jsou tam náznaky, že parta italských herců je pro vyprávění toho děje trochu přestárlá, trpí artritidou, která neodpovídá určitým sekvencím představovaného věku(tedy až na „stařectví“), a další nemoci, například kůže, proto dávám o hvězdu nižší hodnocení, ale jinak musím uznat, že film je opravdu dobrý, doporučuji však jeho kombinaci s knihou a je i v audio verzi. ()

Polik_

Film pro milovníky gangsterek, Pacina a mimořádně dlouhých stopáží. Jelikož se neřadím ani do jedné z těchto skupin bylo pro mě zhlédnutí spíše průměrným zážitkem, nicméně věřím že ti s oblibou ve výše zmíněném celých 200 minut štěstím a napětím ani nedutali. V záplavě jmen naskrze celý film se ne úplně příjemně orientuje, zvlášť když se všichni jmenují podobně, ne-li stejně, třeba Tony kupříkladu. Vzhledem k Netflix produkci jsem byl udiven kompletní absencí jejich běžné minoritní agendy. Ale asi i na ně by byli černí mafiáni nebo ženy jako odboroví předáci trochu moc. ()

wollfy

Parádní mafiánka. Prostě Scorsese umí. Na někoho asi pomalé tempo, a digitálně omlazený DeNiro nebudou to pravé ale to už je na vkusu každého soudruha. Každopádně minimálně proto aby jste zjistili kdo sejmul JFK a Jimmy Hoffu to chce vidět. ()

KalimeroI

Kluci si na starý kolena udělali radost. Bohužel, na některých scénách (příkladně punishment prodavače v krámku na rohu za postrčení dcery) bylo to stáří těch kolen až moc vidět. Prostě z dědka mafiána v rozpuku neuděláš i kdyby ravioli pršely, čutal do něj jak babča na švába a ne jako rozzuřenej mafián do práskače. Příběh dobrý, docela to frčelo, jenom jsem si říkal, jestli bych na to vydržel koukat kdyby v tom nehrály moje oblíbené mafiánské ksichtíky. Prostě člověk si to spojí a věřím, že od Netflixu to byl jasnej kalkul, na tohle si předplatný nekoupíme kvůli Irishmanovi, ale čekáme pokračování Godfellas, Kmotra atd. Protože to se nám líbilo, víc než tohle. Ale i za tohle díky. ()

Milda_Hr

Být mafián škodí zdraví, kdo by to čekal. Výborné, jen je mi líto že se tato generace filmových velikánů pomalu uzavírá. Hrozná škoda, a mám pocit že je nemá fakt kdo nahradit. Protože prý je teď nejžádanější herec The Rock. A na to se hodí legendární hláška z baronů Chce se mi zvracet. Celou dobu jsem čekal, že se v nějaké malé rolicčce objeví Christopher Walken. Škoda ()

vonBahnhof

Vždy žasnem nad tým, keď tu niektorí odborníci dokážu vyčítať filmovým dielam tie najpodstatnejšie prvky :D Vraj pomalý film, moc dlhý a nekonečné dialógy... Všetci ste sa zasekli na prednáške na FAMU? Ja si myslím, že dĺžka filmu a tie prázdne dlhé dialógyy výborne kreslia tieto tipy prázdnych chlapov, čo sa stále boja a pritom sú chladní. Nevedia čo sa v nich samých deje a jednajú celý život tak ako postavy v Irishmanovi. Mrzáci čo končia svoje životy na "internátoch", mimo schopnosti utrieť si riť a akokoľvek pochopiť, kde sa stala chyba. S vedomím, že celý ich život je vlastne chyba, ale bez schopnosti ľutovať to. Irčan je na ***** 1 ***** Kto nemá 2,5 hodiny na túto parádu, nech prestane hodnotiť filmy. Žiadne "prozření" sa konať nemalo - je to len melanchólia, ktorá zostáva Tsunami_X - bež si pozrieť niečo kde hrá Momoa ... Tí dôchodci sú jediní, čo to dokážu zahrať a cítiť Cival. Galadriel, píšeš že: "nemám vůbec jasno, proč k nejzásadnějším zvratu došlo a proč postavy jednaly tak, jak jednaly." Veď o tom to je :D Ani reálne postavy to nevedeli - to je to, čo šokuje a serie chlapov ako DeNiro alebo Al Paccino, ktorých životy majú obrovský a výborný dosah. Obaja herci sú americkí taliani a reflektujú americko-talianskú mafiu, ktorá ich srala celý ich produktívny život. Keby si žila v USA a najznámejší zločinci tvojej doby by boli Česi, asi by si ich chcela odkryť viac, ako iní američania nie? Aj v tom, že oni starci-herci ešte veselo produkujú filmy a sú nažive a robia niečo čo má význam a majú skvelý životný úspech na rozdiel od ustrašených mafiánkov, ktorých kompletne prežili. Všetci, čo máte 2,5 hodiny buďte trpezliví, a ak máte nejakého gangstra medzi známymi :D zabezpečte, aby to videl, lebo skončí presne takto. Naprosto skvelá dokumentárno-reflexívna zábava pre ľudí, čo to s ľudstvom nevzdávajú. ()

Hanika_

dobře udělané po technické stránce, ale stááášně dlouhé  a hlavní hrdina vrah, který je zjevně psychopat, protože jeho emoce jsou mi doopravdy cizí.  Už mě tyhle "osudy" lidského odpadu unavují, navíc tady není ani jasné proč se ten člověk tak chová. ()

karl173

Pro někoho pomalá a nudná konverzačka. Pro někoho pocta starým mafianským filmům.  Obojí je pravda. A záleží jen na divákovi jak moc má rád danou látku a zda-li se nechá pozvolna unášet do podsvětí mafiánského a ochotně věnuje 3 a půl hodiny svého života.  Tak či tak, je fajn vidět spoustu legendárních jmen spjatých s tímto žánrem a zjistit, že jim to pořád jde. ()

cyglos

Dlouhý kino, ale příjemná, nevošulená dobovka se skvostným obsazením. Nebyl to navoněnej Podraz, ale také nepodrážím Podrazu nohy. Al Pacino správně vodpornej a nerudnej, De Niro relativní kliďas na každou prácí. Ať si kdo chce, co chce říká . . . herecké výkony, kamera, scéna a rekvizity, střih i zvuk je na 4 hvězdy a kus. Náhled do politiky a všech těch čachrů okrajovej, ale jinak by to patrně nešlo na plátno.  cyglos ()

Hanysek

Ono to vlastně je udělaný docela dobře a hezky, jenže kromě poslední 40ti minutovky mě to prostě skoro vůbec nebavilo. Bez napětí, atmosféra se kamsi vytratila, omlazování dědečků De Nira, Al Pacina a Pesciho nefunguje a nebaví. Tenhle film zůstává na míle daleko za očekáváním a hlavně stovky mil za Scorseseho gangsterkami z dvacátého století. Lepší 1*. ()

vadikaca

Jako uplne obycejny konzument jsem si dovolil pustit x hodinovy film, teda takove stopaze, u ktere se casto nudim. Netflix prezentoval vse jako supr dilo a samozrejme ortodoxni netflixari doporucovali take, ovsem stejne tak desitky dalsich sracek, co nestoji za energii zmacknuti plej na ovladaci. Jednoduchy stisk palcem na ovladaci me ovsem prikoval rit k sedacce na celou dobu, ze ani skemrani mechyre o vyprazdneni nemelo sanci na uspech. Dej si prectete v popisku filmu, to popisovat nemusim. Cele me to ale bavilo, zajimalo, technicke veci jako proflaknute omlazovani postav snad az nadchlo. Beru to jako jasnou jednicku Netflixu, co jsem mel moznost shlednout. Trochu blbe je, ze v navaznosti na tento film pak jde ztratit desitky hodin vyhledavanim o zivote gangu v USA. Stahovani top filmu s De Nirem. Utraceni penez za Kia Niro. No proste jsou to svine a cele je to bussines. Ale film, film spickovy. ()

Martin0392

Vcelku komplikované dílo Martina Scorseseho. Film dost nevědomky přepíná scény mezi časem (na začátku máme vyprávění, poté se vnoříme do příběhu který opětovně vypravuje ze své minulosti), to pro někoho může působit dojem až chaotický (vzhledem k tomu, že film má 3h 30m). Myslím si, že pro plné pochopení bude nutno si film pustit rozhodně několikrát. Scorsese dokázal vytvořit nesmírně nádhernou kompozici scén, stylem jak využívá whip pan pří konverzací, naprosto okázalé a rozhodně nenudí, dokáže si se scénou nádherně vyhrát a výsledek divákovi vyobrazit pouze v tom nejlepším co umí, servíruje nám tu pěkný mafiánský příběh ze 70. let. Ovšem rozhodně nás nijak nepřehlcuje, vše toto servíruje v krásném poměru v pěkných 3 hodinách. Výbornou práci odvedl i Steven Zaillian který dokázal přebrat dialogy, které mě bavili především, protože mají skvělý satirický nádech. Knižní předlohu rozhodně dokázal krásně zformulovat do filmové podoby a při tom lpěl na předloze. Příběhově rozhodně nezaostává, tempo je náramné, takže film rozhodně nenudí. Film má rozhodně skvělou kompozici příběhu, vypravěč z pohledu Franka, kdy vypráví příběh z minulosti je velmi dobrý, ovšem rozhodně ne nevšední. Hudebně taktéž neurazí, neřekl bych, že je to soundtrack který bych si broukal i posléze, ovšem k filmu se hodí. Herecky to taktéž není chudé, De Niro je zde v trošičku zamlklé roli, takže jsem neměl tu možnost ho zde přílišně obdivovat (svou roli zde zahrál taktéž výborně, ovšem rozhodně to není jeho nejlépe zahraná role), Pacino byl skvělý, jeho mafiánským přístupem dokázal film obohatit, jízlivým chováním se dokázal přiblížit postavě i divákovi, a vytvořit si k němu i vztah. Nejvíce jsem ale obdivoval Joea Peciho, který za mne svou roli zahrál obdivuhodně, charisma které do své role dal mi nesmírně padlo do oka a každou jeho scénu jsem si vychutnal. Jediné co tedy mohu vytknout (i taktéž trošičku neprávem) je příběh, působí na mne jako každý jiný film o mafii, (i přesto, že mám mafiánské filmy rád), není nijak velkolepý a ani tak moc nepřekvapí, konec je spíše prázdný a celková pointa ohraná. 4/5 ()

peproch

Ještě jednou a naposled se Martin S vrací k tématu porozumění a nějakému řešení otázky, jak je italoameričanství, katolicismus, mafiánství slučitelné s dobrem. Snad jako Irčan. Jak tomu porozumět? Může dojít gangster rozhřešení a odpuštění hříchů. Vzkaz je: Ano. Ale musí stát o odpuštění, musí projevit lítost. Odpustit mu nemusíte vy, pokud netoužíte po tom, aby i vám byly hříchy odpuštěny. Trest v podobě samožití a odcizení dcery asi není dostatečný, ale nejsme Bůh, abychom soudili. Film je mooooc dlouhý, snad proto, aby se naznačilo, jak dlooooouhýýý je život. ()

K1K0

Príbeh Franka Sheerana ktorý pred svojou smrťou rozpovedal celú svoju minulosť v prítomnom okamihu. Nájomný vrah ktorý sa stal súčasťou mafiánskej rodiny však niektoré veci aj stratil. Skutočne dobre sfilmovaný pribeh na ktorý treba trochu trpezlivosti, oplatí sa pozrieť. ()

sml41

zbytočne dlhe aj ked scenar to určite vyžadoval.... no v podstate nudne a neustale som mal pocit že tam hraju voskove figuríny, velka škoda...aj napriek hereckým esám ()

ReyRainman

✧ 〳 Nádherná kamera, povedený scénář a za mě film který si zaslouží 5/5. Tento snímek bych shlédla už jen pro ten krásný vizuál, ze kterého bych si nemálo scén mohla vybrat jako tapetu na svá zařízení. Rozhodně to není nijak úžasný akční biják, který by vás napětím nebo akcí dostal ze židle, nebo naopak přímo zarazil do ní (což je každému podle žánru jasné), ale vyprávění mi bylo natolik příjemné, že se ty 3 hodiny daly zvládnout bez sebemenších problémů a jen jedné pauzy na záchod. Filmy podložené skutečností jsou mé oblíbené, a tento rozhodně patří ke špičce na seznamu. Na Roberta De Nira se dívalo velice příjemně, a na roly kterou zde ztvárnil bych nedokázala dosadit lepší tvář nebo talent. Tento film doporučuji hlavně někomu, koho zajímá minulé století, už jenom pro ten pocit a přeci jen trochu Mafie, ale celkově i tomu, kdo by chtěl vidět o něco zajímavější formu dokumentu.    ⤷ Kamera 5/5  | Prostředí 5/5 | Scénář 4/5 | Herci 5/5 | Finální hodnocení 5/5 ()

Mr.HahaHihi

Jel jsem zrovna vlakem v Bulharsku ze Sofie do Varny, coz trvá 8 hodin, takže Irčan byl jasná volba ke sledování, samozřejmě na mobilu, protože This Is Cinema pane Scorsese. A že mě tahle mafiánská báchorka ale vtáhla! Úžasný. Pokud zrovna De Niro někoho nekope na ulici, to bylo tak debilní že jsem ti třikrát přetočil a znovu pustil ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu