Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

Zombiepod

Napriek svojej enormnej stopáži je Irishman filmom, ktorý nejde zhliadnuť inak, ako na jeden šup. Scorsese si opäť plní sny, a my tu máme konečne poctivú gangsterku, na akú sme tak dlho čakali. Vidieť znova herecký orchester v podaní Pesci - De Niro - Pacino je proste lahoda, v rozhodne najlepšej gangsterke poslednej doby. Mám síce pár výtiek, čo sa týka scenáru, najmä niekde v strednej, mierne hluchej etape príbehu, no dá sa to opomenúť. Bolo fajn sa znova ponoriť do amerického podsvetia s dokonalou dobovou atmosférou a hudbou, no žiaľ s pocitom, že už dlho niečo podobného rozhodne neuvidíme. ()

Pilsen_Kafka

Scorsese vydal další gansterku, ale bylo to trošku zdlouhavé než jsem se vůbec dočkal konce. Trošku mi to vadilo, ale souhlasím s ostatními níže. Měl ho někdo korigovat a nebo mu prostě ukázat či říct jak zkrátit stopáž, ale díky Netflixu si mohl dovolit co chtěl což je vidět. Ale, něco tomu chybělo.. Což mě mrzí. Všechno se točilo kolem mafiánů, což je ten důvod který mě mrzí. Že se to víc neposunulo na jinou strukturu než jen mafiáni. ()

Shitonit

Co dodat? Kdybych měl mít film, o mafiánech, o podsvětí, o tomhle kmotrovství, o týhletý době, kterej bych chtěl vidět jako poslední než mě filmový bůh vcucne do filmovýho nekonečnýho pekla, tak to bude asi Irčan, kterej by byl filmem mým, na tomto světě posledním. ()

RAFT

Režisér Martin Scorsese natočil zase dokonalou gangsterku a vní herecké trio : Niro,Pacino,Pesci.Film má délku něco přes dvě stě minut, ale film sem si užil naprosto skvěle ,odvyprávěný příběh dost dobrý .Film určitě stojí za shlédnutí .Někdy natočit nějakou ganfsterku Niro,DiCaprio ,a další skvělé herecké obsazení .Za mě 80% ()

playboy_05

Prijemna nostalgie a dokonala pocta zanru i vsem jednotlivym hercum...ve finale ani tolik nevadi, ze se druha tretina filmu pomerne vlece, kdyz uz kazdemu musi dojit, jak to dopadne...Joe Pesci jede na Oscara. ()

J.e.r.e.c

Viděl jsem snad všechny velké mafiánské filmy, včetně těch od Scorseseho, ale kdybych měl teď z celého subžánru vybrat jeden, který mě oslovil nejvíc, bude to právě Irishman. Zdaleka nejdražší projekt slavného režiséra trvá (v rámci žánru ne až tak neobvyklých) tři a půl hodiny a po většinu stopáže se „žene“ kupředu v tempu vysloužilého hitmana na odpolední vycházce podzimním parkem, během které si stejně jako ten starý pán uvědomíte, že cílem není urazit co nejvíc kilometrů v co největším tempu, ale vychutnat si všechnu tu posmutnělou krásu kolem až do posledního detailu. Irishman stojí na podobném půdorysu jako ostatní žánrové klasiky, ale na rozdíl od nich jde víc pod kůži a je daleko osobnější. Poslední zhruba třetina je pak zdrcující a v mých očích o parník překonává všechny Kmotry a Tenkráty v Americe, kteří se mnou přes veškerou mistrovskou filmařinu emocionálně nepohnuli ani o píď. DeNirovi se to podařilo s jedním permanentně zamračeným výrazem, u kterého však lze na mnoha místech poznat, že za kamennou fasádou se odehrává pořádné vnitřní drama. A když prohlásí: „I am very concerned!“, vydá to za deset srdceryvných výlevů. Navíc se to celé odehrává na pozadí velké americké historie a všichni ti Kennedyové, Castrové a Nixonové tomu prostě dávají jinou perspektivu a hlavně daleko větší váhu, než kdyby to byla jen čistokrevná fikce. Jak by řekl Robert Záruba: „Ještě jeden zlatý večírek pro tuhle partu!“ Nejspíš poslední. I proto je Irishman jednou z filmových událostí roku. 90 % ()

Knor

Nebudeme si nic nalhávat, Scorsese má tuhle tématiku v krvi jako nikdo jinej a The Irishman je toho jasným důkazem. Byl jsem jako v sedmém nebi, protože tenhle film mi připomněl starý dobrý Mafiány, Tenkrát v Americe nebo Casino a aby toho nebylo málo, byla tu celá gangsterská filmová smetánka pěkně pohromadě - Pesci, DeNiro a Al Pacino. Co víc si přát, hereckej koncert a nádherně odvyprávěno. Další Scorseseho veledílo. ()

papadoce

Asi nepoviem nič nové, ak poviem, že ubrať tomu tak len zo 30-40 minút, by bolo akurát, ale inak sa jedná o už klasického Scorseseho, ktorý naverboval pred smrťou všetkých starých mafiánskych pardálov a natočili svoju rozlúčku s gangsterkou. Mimo tej 30 minútovky mám v zásade jednu jedinú výhradu. Nemali upravovať a vyhladzovať tie staré mátohy a robiť z nich mladíkov, pretože to absolútne nevyšlo. Ako veľmi je to zlé, vidno krásne v scéne, keď zúriaci býk kope do predavača a “skáče” mu po prstoch. Je to niečo ako keď by mal klokan po mrtvici zľahka preskákať stepou. Proste to nejde a každý pohyb už bolí nielen herca ale aj diváka. Pritom sa to dalo krásne vykryť mladou generáciou hercov a ešte by to aj chytilo šťavu. Takto si to celé zlízlo geriatrické hollyúdske oddelenie. Ale inak ak nebudem počítať Casino, čo je film z úplne iného kvalitatívneho súdka než zbytok Maťovej tvorby, sa jedná o jeho druhý najlepší film aký som videl. A to je celkom fajn. Mám rád mafiánske filmy zo starej školy. ()

Mahowny

Když jsem se začal zajimat o film, byl Scorsese jeden z prvních umělců, jejichž dílo jsem začal systematicky poznávat. Byla to impozantní podívaná a už nikdy ho nikdo v žánru mafiánských gangsterek nepřekoná. Tohle není jen rozloučení s ním ale i s jeho dvorními herci, je děsně dlouhé s nesmírně silným koncem. A já jsem rád, že mu to dopřáli a nesestříhali to. Dostal jsem ještě jednu poslední možnost zažít jedinečný filmový zážitek a sám jsem nechtěl, aby to zkončilo. Dveře jsou ale pootevřené. ()

DaveSmith

Takovej trochu Scorseseho poslední výstřel. Martin je mistr filmů s podobnou tématikou. Nikdo netočí lepší gangsterky. Takže se nejspíš rozhodl, že dá dohromady starou bandu, De Nira, Pacina, Pesciho a další, aby natočili jejich možná poslední mafiánskej film a rozloučili se se vší parádou. Nebyl to určitě Scorseseho nejlepší počin, ale rozhodně se mu povedl. Úžasná muzika, výborně vykreslená atmosféra doby i dobře zvládnutý zasazení do tehdejší politiky a událostí. Jen to přehnaný omlazování mi nějak nesedělo, ale chápu, že bylo důležitý pro příběh. ()

Mkartaylas56

Parádní návrat ke klasickým filmům z prostředí mafie, který je velice zručně natočený zkušenými rukami Martina Scorceseho a neméně skvěle v něm hraje trojlístek De Niro, Pacino, Pesci. Zároveň si úspěšně drží vaši pozornost a alespoň já jsem se ani na okamžik nestačil nudit, avšak 209 minut je opravdu brutální stopáž a i přes všechna pozitiva musím říct, že to bylo dlouhé až příliš a rozhodně by tomu neuškodilo pár oseků. Navíc téma, okolo kterého se celý film točí, mi není vůbec blízké a vzhledem ke stopáži jsem zkrátka nedokázal v hlavě udržet všechna potřebná fakta a informace z úvodu snímku a tudíž mi spousta věcí v závěrečných rozhřešeních nedocvakla. Kdybych to měl tedy sesumarizovat, tak jde o skutečně velkolepý a precizně natočený snímek s prvotřídními hereckými výkony, kterému ale dost škodí stopáž a vzhledem k mé značné neznalosti daného tématu to po obsahové stránce nedošlo k dokonalosti. Za mě ale přece velmi solidních 80%. ()

neo250

Nemôžem tomuto filmu dat 4* ba dokonca ani 3*. Veď tento film má skoro 4 hodiny. Kriste! Ktorý normálny človek má toľko voľna? Co som na dôchodku? Mafia, intrigy, podvody. Ako sorry ale stačilo by to dat aj na 2hodiny a možno by to bolo lepšie. Dlho som sa na to chystal a aj napriek tomu som to pozrel ale až na 3x a v strede filmu som skôr zapol Priateľov co ma to nudilo. Bohužiaľ film má neocaril a dĺžka nudila. Škoda ze to nebolo na avengers kde bola dynamika, akcia a stále sa niečo dialo. ()

Krwel

Z důvodu osobní slabosti k žánru, hercům a režisérovi, super Bobydenirovka...ale neskutečně se to táhne a může to i zabít. ()

ForGump

Úmorná podívaná. Irčan se snad ani nedá dát najednou. Je toho až příliš. Nicméně, to je můj problém, někteří lidé to dají najednou velice rádi a nelze jim to mít za zlé. Každopádně nelze mít výhrady k hercům, scénáři, nedej bože k režisérovi. Uznávám je všechny, jen pro mě byly ty dlouhé mafiánské pletichy až moc a upřímně mi dost vadilo to omlazování. To mám opravdu Scorsesemu za zlé, protože než aby se smířil s tím, že s jeho kamarády v hlavních rolích se to už nedá natočit, tak je neoblomný. Jinak ale pro mě mimo můj šálek, raději si od MS dám znovu Vlka, nebo Huga. 60% ()

Scraffy

Bezkonkurečne najlepší film roka! Štvorka - Scorsese, De Niro, Pacino a Pesci sa spolu stretli v naprosto strhujúcom filmovom epose, ktorý avšak nie je pre každého. Ja, keďže milujem takéto gangsterky a celkovo tento štýl, tak som celé tie tri a pol hodiny ticho sledoval a ani som sa nepohol. A to som sa najskôr hodne toho obával, keďže tri a pol hodiny je ozaj dosť. Avšak príbeh je naozaj premyslený a v celej tej stopáži sa nenájde hluché miesto. Celkový prerod hlavnej postavy je veľmi dobre rozprávaný a aj CGI omladenia vyzerajú celkom obstojne, i keď by som si to vedel predstaviť aj lepšie. Aj tak ale najlepší film za poslednú dobu a istotne si ho pozriem viac krát. Už teraz sa z toho stal kult! ()

Terka_127

209 minut! Opakuji 209 minut! A co z toho? To není film pro každého, to je snímek pro hodně specifické diváky. Občas tam zazní nějaká známá jména americké mafie, ale Kmotr je Kmotr. Příběh, který může zajímat jen nepatrný počet lidí je ještě podtržen přehnanou stopáží. Scorsese se zamiloval do Irčana, obsadil své oblíbené a samozřejmě výborné herce, a spoléhá na to, že lidi to budou chtít vidět kvůli jeho jménu. Já jsem byla stejná. Zapnula jsem to jen kvůli Scorsesem a hercům. Je to super vizuální, herci - hlavně tedy Pesci a De Niro - jsou fenomenální. Ale vzít příběh od začátku do konce jednoho mafiána a doufat, že to samo o sobě stačí, je bláznovství. Nedá se to ukoukat a věděla jsem, že když to stopnu, že už to nikdy nedokoukám. ()

boo-boo

Buď som na toto málo vyspelý, alebo je problém niekde inde (a som ochotný pripustiť, že vo mne). Každopádne, napriek urputnej snahe a natešenosti som sa nudil ako pes. ()

Maniik88

Sen fanúšikov gangsteriek sa splnil. Alebo aspoň takmer splnil. De Niro, Pesci, Al Pacino, Keitel a pod vedením Scorseseho, to nemohlo dopadnúť zle. Iba žeby trochu aj hej. Bolo to vražedne dlhé. Pozrieme si pár dekád z pohľadu mafiánskych špičiek vtedajšej Ameriky. Digitálne omladzovanie bolo trochu zvláštne. Občas som mal pocit, že sa pozerám na postavu z hry. Na to, aký dlhý je ten film, nič moc sa toho nedeje. Je to podobné rozprávanie, ako Vtedy v Amerike, kde sme si pozreli celý život malých gangstrov. No ten film bol lepší vo všetkých smeroch. V podstate tu nemáme druhú stranu, žiadny policajti, žiadne kladné charaktery, nič moc vývoj postáv. Ako gangsterka to ujde, herci sú boží aj keď sú už starí dedci. A vďaka ním dávam 4*, no myslel som, že ma to bude baviť viac. A jo, záverečná pesnička je tiež božia. Zbohom, moji hrdinovia, asi sa už nestretnete pri podobnom diele. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu