Tulák z širých plání

• slovenský

Tulák zo šírych plání

Western

USA, 1973, 105 min

Drsný western, ktorý sa drží štruktury Leoneho snímkov a klasických westernov. Eastwoodov druhý režisérsky počin obsahuje partu drsných hlášok, pár dobre mierených striel a hlavne vôňu whisky. Tento film okrem toho, že je typickým príkladom drsnosti západu, sa môže pochváliť aj načrtnutím postáv, ktoré nie sú čiernobiele. Najprv to naznačil Lenoe v dobrom, zlom a škaredom a eastwood ako keby túto jeho myšlienku dotiahol do dokonalosti. Pretože nikdy neviete, kto je v tom meste, dobrý a kto zlý a ich charaktery sa počas deja menia, takže si tulák nikdy nemôže byť načistom, komu má veriť. obhliadnúc od toho ale dáva pekne zabrať, každému jednému dobrákovi aj zlosynovi a jeho konečný plán a grandiózne finále iba potvrdzujú zručnosť Eastwooda, či už na poli hereckom , alebo tom režisérskom. Film z dôb kedy kaskadéry boli naozaj kaskadérmi, keď ešte zabíjanie bola naturalistické a prehrávalo sa pri ňom, ale vždy ste si mohli byť istý, že po prebodnutí nožom , zostane na čepeli krv a tiež film z dôb kedy westerny vládli filmovému plátnu. Novátorský postup kamery, zaberajúci akciu z JA osoby, umocnuje drsnoť a krutosť snímku. Ešte nikdy nebol západ tak nehostinný, Vitajte v Pekle.(21.2.2009)

• Britrik

Násilnické až příliš na můj vkus. Vulgární, lascivní a sprosté. Dolarové trilogii se Clint nepříblížil ani omylem. Film, který se mi nelíbil.(20.7.2011)

Skvělý temný western se skoro hororovou hudbou. Eastwood je nemluvnější a drsnější než obvykle. Děj je stejně nepředvídatelný jako u "dolarové" trilogie, i když už ne tak originální. Délka filmu je tak akorát, nudit se rozhodně nebudete.(14.9.2008)

Ono opravdu není těžké poznat, od koho Eastwood opisoval. Pomalé tempo, stupňované napětí, časté detaily tváří, podmanivá hudba, děsivé vzpomínky. Tulák z širých plání je Leonovka jak vyšitá. Navíc taková že by se za ni ani sám mistr nemusel stydět. Jako režisér je zde Eastwood sebejistý, což je vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z jeho prvních režijních počinů, velice příznivá zpráva, a jako herec skvělý. Celý film je pak velice drsný a protkaný cynickým humorem a i přesto, že tu není skoro žádná akce a celé se to odehrává na pětníku, se jedná o nadmíru zábavný kousek. Hlavně pokud jde o Eastwoodovu přeměnu města Lago v peklo a poštvání obyvatel proti sobě. Závěrečná pointa, kdy do sebe zapadne několik narážek, je pak už jen třešničkou na dortu.(9.10.2011)

Postava, která napochoduje do cizícho města, během patnácti minut v něm chladnokrevně zastřelí tři chlapíky, znásilní ženskou a pak se úplně v klidu ubytuje v místním hotelu, nemůže prostě mít jinou tvář než tu Clinta Eastwooda. Westerny vůbec nejsou mým šálkem kávy, jenže Clint mě vždycky donutí ho vypít a nepoblít se z něj. V závěru to navíc chytne lehce duchařský nádech a horrory já rád.(28.1.2011)

• - Natáčení probíhalo v Mono Lake v Kalifornii a v nevadském Winnemucca Lake. (reich)

• - První western, který si Clint Eastwood i sám zrežíroval. (-bad-mad-wolf-)

• - Po uvedení filmu psal Clint Eastwood slavnému Johnovi Wayneovi, že by s ním rád natočil western. Ten mu však odepsal, že je jeho film brutální a hyzdí obraz Starého západu. Eastwood s Waynem skutečně nikdy nespolupracoval. (-bad-mad-wolf-)