Tulák z širých plání

Tulák zo šírych plání

Western

USA, 1973, 105 min

• YURAyura

3/10 Znechuceni - tento bic se Klintovi fakt nepovedl - kwrdy je jak ranni erekce, drsny jak Martin Maxa. Od prvniho flashbacku je jasne, co se stalo, takze zbytek uz je nuda na sto honu. Od zacatku jsem premyslel, proc maji ty baraky tak krasnou novou neposkvrnenou studii cerstve opracovaneho dreva, proto me jejich natreni taky nijak nesokovalo - zkratka hnus(9.3.2009)

Širák z planých lůní. Klint Ýstvůd nejen jako nadsamec (rád si zašuká), ale i ostrostřelec (rád někoho zabije), demoliční eskvadra (máme tady dynamit) a kamennej ksicht v jednom, kterej sem tam vytrousí drsnou hlášku. Western, kterej stojí za pozornost. Fakt mě bavil. Nejen nabarvení městečka Lago (Hell) na červeno, ale i připomenutí jeho černé minulosti plus ty různé postavičky, třeba ten holič nebo zakrslej Mordecai. Akorát škoda, že místama to na mě působilo dost lacině, ale to se dá odpustit.(29.7.2008)

Westerny moc nevyhledávám, ale tohle se mi líbilo moc. Clint Eastwood je charismatickej bastard jako nikdo jinej, atmosféra mixuje klasickou "divocezápadovskou" drsnost se záhadnem okolo titulní postavy, hudba hezky hraje, závěr je ďábelsky mrazivej a samotná pointa trošku očekávatelná, ale dodává filmu definitivní punc tvrďácký báchorky pro velký kluky. Scénář možná neoslní ve svým celku, ale v jednotlivých scénách, kdy drsnej cizinec mění městečko ve svůj pekelnej palác, ani chvíli nenudí a vyrovnaně šlape. Dobrý, Clinte. 9/10(17.7.2008)

Inu to je tak, říkáte si: Eastwood v nejlepší herecké formě a western vedený jeho tehdy začátečnickou režijní rukou? To po těch hereckých zkušenostech, co stihnul nadělat, bude určitě zajímavé. A ono to zajímavé je, ale tak nějak jinak než byste mohli čekat:) Tulák je sice western se všemi rekvizitami, které byste mu při otázce na toto téma přiřkli, a Tulák coby postava je jeden z nejdrsnějších šmejdů, co kdy vkročili do lítaček saloonu, ale co se týká příběhu, je to celé naprosto nečekaně nadpřirozená zkazka s rovněž nečekaně snovou atmosférou. A není to sen právě příjemný, což naštěstí neplatí pro divácký zážitek...tedy, ne tak docela, protože když nevíte, do čeho jdete, můžete (podobně jako já) být docela významně rušeni svým pocitem nejistoty z toho, co se to sakra vlastně na tom plátně/obrazovce děje. Rozhodně doporučuji podívat se víckrát, protože jinak hrozí nemalá křivda. Jistých sedmdesát procent, někdy i o něco víc.(26.10.2010)

Hodně takové syrové, drsňácké i kruté zároveň. Příběh se mi celkem líbil, ale už tolik ne kulisy. To městečko vypadalo hodně divně, myšleno všechny domy, nebo i jeho obyvatelé. Žádné městské děti, pominuli návštěvu indiána s dvěma dítky. Příliš málo žen na takové město. I když "město", i naše malé vesnice jsou větší a hustěji obydlené než tohle westernové městečko. Připadalo mi to strašně umělé, málo věrohodné. Ani dialogy neodsýpaly nějak plynule, byly moc strojené. Třeba většina proslovu od kněze. Jinak ovšem Clint Eastwood v roli týpka, kterého by jste nechtěli potkat. Dělá si co chce, s kým chce, nedělá mu problém vzít si ženskou proti její vůli, je lepší, silnější než všichni okolo, budí strach. A onen očekávaný příjezd lotrů měl slušné grády až na to, že vystřílet městečko bez jediného dobíjení mi taky přišlo ujeté. Rozhodně zajímavý western, nebo spíše příběh oháknutý do westernového kabátu, co stojí za vidění. Ale řekl bych že jen jednou. 6/10(3.7.2013)

• - První western, který si Clint Eastwood i sám zrežíroval. (-bad-mad-wolf-)

• - Natáčení trvalo šest týdnů. (-bad-mad-wolf-)

• - Po uvedení filmu psal Clint Eastwood slavnému Johnovi Wayneovi, že by s ním rád natočil western. Ten mu však odepsal, že je jeho film brutální a hyzdí obraz Starého západu. Eastwood s Waynem skutečně nikdy nespolupracoval. (-bad-mad-wolf-)