poster

Tulák z širých plání

 • český

  Tulák z horských plání

 • USA

  High Plains Drifter

 • slovenský

  Tulák z vysokých plání

 • slovenský

  Tulák zo šírych plání

Western

USA, 1973, 105 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ScarPoul
  *****

  Drsný western, ktorý sa drží štruktury Leoneho snímkov a klasických westernov. Eastwoodov druhý režisérsky počin obsahuje partu drsných hlášok, pár dobre mierených striel a hlavne vôňu whisky. Tento film okrem toho, že je typickým príkladom drsnosti západu, sa môže pochváliť aj načrtnutím postáv, ktoré nie sú čiernobiele. Najprv to naznačil Lenoe v dobrom, zlom a škaredom a eastwood ako keby túto jeho myšlienku dotiahol do dokonalosti. Pretože nikdy neviete, kto je v tom meste, dobrý a kto zlý a ich charaktery sa počas deja menia, takže si tulák nikdy nemôže byť načistom, komu má veriť. obhliadnúc od toho ale dáva pekne zabrať, každému jednému dobrákovi aj zlosynovi a jeho konečný plán a grandiózne finále iba potvrdzujú zručnosť Eastwooda, či už na poli hereckom , alebo tom režisérskom. Film z dôb kedy kaskadéry boli naozaj kaskadérmi, keď ešte zabíjanie bola naturalistické a prehrávalo sa pri ňom, ale vždy ste si mohli byť istý, že po prebodnutí nožom , zostane na čepeli krv a tiež film z dôb kedy westerny vládli filmovému plátnu. Novátorský postup kamery, zaberajúci akciu z JA osoby, umocnuje drsnoť a krutosť snímku. Ešte nikdy nebol západ tak nehostinný, Vitajte v Pekle.(21.2.2009)

 • Britrik
  odpad!

  Násilnické až příliš na můj vkus. Vulgární, lascivní a sprosté. Dolarové trilogii se Clint nepříblížil ani omylem. Film, který se mi nelíbil.(20.7.2011)

 • liquido26
  ****

  Skvělý temný western se skoro hororovou hudbou. Eastwood je nemluvnější a drsnější než obvykle. Děj je stejně nepředvídatelný jako u "dolarové" trilogie, i když už ne tak originální. Délka filmu je tak akorát, nudit se rozhodně nebudete.(14.9.2008)

 • Vitason
  ****

  Ono opravdu není těžké poznat, od koho Eastwood opisoval. Pomalé tempo, stupňované napětí, časté detaily tváří, podmanivá hudba, děsivé vzpomínky. Tulák z širých plání je Leonovka jak vyšitá. Navíc taková že by se za ni ani sám mistr nemusel stydět. Jako režisér je zde Eastwood sebejistý, což je vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z jeho prvních režijních počinů, velice příznivá zpráva, a jako herec skvělý. Celý film je pak velice drsný a protkaný cynickým humorem a i přesto, že tu není skoro žádná akce a celé se to odehrává na pětníku, se jedná o nadmíru zábavný kousek. Hlavně pokud jde o Eastwoodovu přeměnu města Lago v peklo a poštvání obyvatel proti sobě. Závěrečná pointa, kdy do sebe zapadne několik narážek, je pak už jen třešničkou na dortu.(9.10.2011)

 • eraserhead666
  ****

  Postava, která napochoduje do cizícho města, během patnácti minut v něm chladnokrevně zastřelí tři chlapíky, znásilní ženskou a pak se úplně v klidu ubytuje v místním hotelu, nemůže prostě mít jinou tvář než tu Clinta Eastwooda. Westerny vůbec nejsou mým šálkem kávy, jenže Clint mě vždycky donutí ho vypít a nepoblít se z něj. V závěru to navíc chytne lehce duchařský nádech a horrory já rád.(28.1.2011)

 • - Natáčení probíhalo v Mono Lake v Kalifornii a v nevadském Winnemucca Lake. (reich)

 • - První western, který si Clint Eastwood i sám zrežíroval. (-bad-mad-wolf-)

 • - Po uvedení filmu psal Clint Eastwood slavnému Johnovi Wayneovi, že by s ním rád natočil western. Ten mu však odepsal, že je jeho film brutální a hyzdí obraz Starého západu. Eastwood s Waynem skutečně nikdy nespolupracoval. (-bad-mad-wolf-)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace