Tulák z širých plání

Tulák z vysokých plání

Tulák zo šírych plání

Western / Mysteriózní

USA, 1973, 105 min

3,5*/5 ...Pomalý, špinavý a tak trochu mysteriózny western "leonovského" strihu, ale s poriadnejšou dávkou Eastwooda, ktorý rozpúta "peklo" v jednej malej osade... Clint tu hrá to čo vie najlepšie a v tejto roli mu málokto môže konkurovať. Tá záverečná "prekvapivá" pointa pôsobila tak trochu ambivalentne a teraz neviem či to je v prospech filmu alebo nie...:)(11.7.2008)

Westerny moc nevyhledávám, ale tohle se mi líbilo moc. Clint Eastwood je charismatickej bastard jako nikdo jinej, atmosféra mixuje klasickou "divocezápadovskou" drsnost se záhadnem okolo titulní postavy, hudba hezky hraje, závěr je ďábelsky mrazivej a samotná pointa trošku očekávatelná, ale dodává filmu definitivní punc tvrďácký báchorky pro velký kluky. Scénář možná neoslní ve svým celku, ale v jednotlivých scénách, kdy drsnej cizinec mění městečko ve svůj pekelnej palác, ani chvíli nenudí a vyrovnaně šlape. Dobrý, Clinte. 9/10(17.7.2008)

• Freemind

Pro mne je to jasný důkaz toho, že Eastwood nezcepeněl na stará léta, ale že byl vždycky prachmizerný filmař. "Tulák" je křečovitá kopie Leoneho stylu s ještě křečovitější snahou o významový přesah a křečovitými postavami zahranými křečovitými herci. Dokonce i na tehdejší poměry se Clint předvedl jako sexistické hovádko - jediné dvě ženské postavy jsou víceméně lehce zvládnutelné, masochistické kurvičky, které slastně vzdychají, když je hrubou silou pokoří chlapák s alkoholovým dechem. Oceňuji závěrečné inferno, ale kromě toho to byla bída s nouzí.(27.12.2012)

Propracovaná režie - je vidět, že Eastwood věděl přesně, jak a co natočit. Při příjezdu vidíme z pohledu cizince neznámé tváře v jednom bezvýznamném vypucovaném městečku a postupně s ním odkrýváme co se skrývá pod povrchem. A když cizinec odjíždí a my znovu vidíme ty přeživší, padá na nás prohnilá tíha maloměsta, která je všude na světě stejná. Clinte, proč jsi pak patnáct let točil stupidní akční béčka!(15.9.2008)

Western trochu na jinou notu. Od počátku filmu je jasné, že jede do městečka mstitel. Klobouk hluboko do čela, na nikoho nekouká s nikým nemluví. Noční můra Clint Eastwooda nám napoví, co se vlastně stalo. Neřeší ovšem proč se tak stalo, před jak drahnou dobou se to stalo (protože ho nikdo nepoznal !!) což je jediná absurdita toho filmu. Jelikož si dovolil zneuctit první ženu, která si o to v podstatě řekla, domnívám se, že věděl, že je to "rajda" a že si to může dovolit. Tudíž to nemohlo být více jak 10 let co v městečku pobýval. Za deset let se člověk nezmění "k nepoznání". To je tedy jediný zápor filmu. Jinak zajímavě řešena msta, tohle ještě v žádném westernu nebylo a myslím, že i režijně to bylo dobře uděláno. Snad jen na závěr filmu ( scéna u náhrobku) bych na otázku malého mužíka: "Kdo jsi ? Neznám tvé jméno." Clint odpoví : "Ale znáš...." Já bych tam dodala :.... "máš ho před nosem." Aby to bylo jasné všem, kteří zapochybovali.(9.8.2008)

• - Po uvedení filmu psal Clint Eastwood slavnému Johnovi Wayneovi, že by s ním rád natočil western. Ten mu však odepsal, že je jeho film brutální a hyzdí obraz Starého západu. Eastwood s Waynem skutečně nikdy nespolupracoval. (-bad-mad-wolf-)

• - „Tulák z širých plání se Johnu Waynovi nezamlouval a dal mi to najevo. Dokonce mi napsal dopis, ve kterém film hanil za to, že Divoký západ nezobrazuje pravdivě. Já jsem se však snažil oprostit od postav, které dříve představoval on, Gary Cooper a jim podobní,“ - reagoval Eastwood na kritiku svého kontroverzního snímku. (ClintEastwood)

• - První western, který si Clint Eastwood i sám zrežíroval. (-bad-mad-wolf-)