Tulák z širých plání

Tulák zo šírych plání

Western

USA, 1973, 105 min

• Styxos

Clint Eastwood si řekl, že když hrál v několika westernech, takže si taky jeden zkusí natočit a vznikl Tulák z širých plání. Bohužel se nenaučil pořádně od Mistra Leoneho, jak má takový pořádný western vypadat, takže tento film dopadl jak dopadl. A dopadl bohužel špatně. Eastwood hraje skvěle, ale ten příběh je hodně pokulhávající, nemluvě o nedotažené finálové přestřelce. Takže, Clinte, tohle se ti bohužel nepovedlo.(19.7.2008)

Neni to úplně typickej western s Clintem Eastwoodem. Ten je tady sice jako ve většině filmů z tý doby neskutečně drsnej, minimálně mluvící a nelítostnej, ale příběh neni úplně westernovskej. Na muj vkus to plyne až neskutečně pomalu, Eastwood sice občas utrousí nějakou tu svojí drsnou hlášku, ale jako náplň 90% filmu to úplně nestačí, aspoň že je příběh občas proložený nějakou tou přestřelkou a dá se považovat za docela originální, i když jen v některých částech děje. Konec mi sice nepřišel nějak šokující, jak jsem se tady dočetl, ale taky je možný, že jsem tu pointu plně nepochopil, ale zpracovanej je dobře. Celkově se jedná o lehce nadprůměrnej western, ale jako druhej režijní počin Clinta Eastwooda to je víc než slušný(12.7.2006)

Tenhle western se Eastwoodovi skutečně povedl. Šťastnou ruku měl zřejmě již při výběru scénáře, který v sobě má vše co očekáváte od klasického westernu, plus něco navíc. Jakmile přijede bezejmený jezdec do městečka sype se z filmu jedna drsňácká hláška za druhou a když se zrovna nemluví, stačí aby byl na scéně Clint a nuda nehrozí. Několik scén či dialogů má všechny parametry aby se film stal kultem. Co je ale důležité Eastwood vládne jistou režisérskou rukou. To se projevuje tím, že film je po všech stránkách dobře zvládnutý a svižný, nenudí a naopak skvěle graduje. No a závěr, ten považuji za ono zmíněné „něco navíc“.(16.11.2011)

Western s jemným, opravdu lehoulinkým nádechem hororu... už nástup hlavního hrdiny je drtivý... přijede do města, bez mrknutí oka postřílí tří týpky, vychlemtá whisku a pak ve stodole znásilní nějakou nebožačku. Místní šerif mu namísto vězení a oprátky naopak nabýdne práci... do města totiž míří tři gauneři a za to, že je hlavní hrdina zlikviduje, může si ve městě dělat co chce... Western trochu ve stylu slavného románu Krysař, kdy zkorumpovaní radní uzavřou dohodu s osamělým tulkem, kterou nechtějí dodržet...(4.6.2010)

Omnoho domyselnejsi a prepracovanejsi western nez sa prvy pohlad zda. Ak by clovek prave dopozeral Dobry, zly a skaredy a videl by pri zaverecnych titulkoch odchadzajuceho Clinta Eastwooda a potom by si hned pustil Tuláka z vysokých plání, mohol by si kludne mysliet, ze je to dalsie nadviazanie na dolarovu trilogiu. Clint Eastwood, pomaly vynarajuci sa z obzoru, prichadzajuci do dedinky a mlkvym pohladom obrezerajuci si tamojsich obyvatelov...proste Eastwoodova pocta majstrovi Leoneovi. A tak to aj dost dlho stale vyzera. Nenechajte sa vsak oklamat. Budte pozorny, trpezlivy a film sa vam v zavere velmi stedro obdari. Temna, prizracna, dokladne vystavana atmosfera a pomsta ktora siaha az za hranice smrti. (8.6/10)(16.6.2008)