• Česko

Země zombií

Dobrodružný / Komedie / Horor / Sci-Fi / Akční

USA, 2009, 88 min

Sympatické hlavní postavy, kopec srandy a eye-candy zpomalovačky na rozstříkávající se krev. Co si přát víc? Woody Harrelson je za božana a Jesse Eisenberg hodně příjemně překvapil. Zombíci tady nejsou za bubáky takže ne horor, ale možná komedie roku. Musíš se umět radovat z maličkostí.(1.12.2009)

Žádné dlouhé představování, skvělý úvod s nadrženou zombie sousedkou a jdeme šmahem na věc. Jak už to tak bývá, záhadný virus nakazil lidstvo, které se postupně mění ve slintající zombie. Scénárista tomu chtěl, aby se v (ne)jednom autě sešla nesourodá skupinka, ve které je sladce drsná Lolitka, její mladší sestra, nesmělý mladík, dosud přeživší díky pečlivě sepsanému souboru pravidel a jeden ultra drsný zabiják zombie s radostí batolete a tváří Woodyho Harrelsona. Samé sympatické a nekomplikované charaktery. Nepřejí si nic jiného, než přežít. A někdo si to přežívání chce i po svém trochu užít. Prostě tu a tam něco rozsekat, zastřílet si, navštívit zábavní park nebo si zasouložit. Nejzdatnější ve skromném hereckém obsazení je bezesporu Marlboro Man Woody Harrelson, bourák, který si podobné role náležitě užívá. Ani ostatní nejsou nějak pozadu, na takovou Emmu Stone bude i v budoucnu radost pohledět. Oko diváka pak potěší celá škála vychytávek a nápadů v prvoplánovém násilí, jeho ucho nespočet odkazů na pop-kulturu. Celé je to promaštěné černým humorem, rozkošně krvavými zpomalovačkami, vizuálně neotřepaným kabátem a jedním zhruba desetiminutovým trumfem v rukávu. Chyby to má, ale během těch osmi desítek minut nemá smysl nad nimi přemýšlet. Pevně věřím, že si tohle někdo bude pouštět pořád dokola. Já se k Woodymu a spol.určitě minimálně jednou rád vrátím..(29.1.2010)

No, od snímku jsem předem nic nečekal, ale moje filmová dušička tajně doufala v něco ve stylu Braindead či Bad Taste. Zombieland si sice šel svou cestou, ale k mému velkému překvapení jsem se u jeho sledování bavil. Je sice škoda, že po hodně dobře rozjetém začátku přišel trochu vyšťavený prostředek, ale od náštěvy domu Billa Murraye (jeho přítomnost film znovu nastartovala) to zase chytlo správné tempo, a to vydrželo až do velkolepého finále v zábavním parku. Ne že by Zombieland odzačátku filmu napadl moji bránici a nenechal ji v klidu až do konce, ale některé hlášky byly opravdu vtipné, k tomu možná nečekaná přítomnost romantiky, dále pak efektní scény, triky, masky, dobrá hudba, kamera a solidní tempo. Ikdyž je film asi tak na 1, max. 2 použití a ničeho převratného se divák nedočká, můži ho vřele doporučit, já se bavil.(28.3.2010)

Převrat v žánru ani bezprecedentní zábava se nekoná. Sled více či průměrně zábavných epizod, jako bonus Bill Murray a Woody Harrelson. Soumrak mrtvých byl lepší komedie, Úsvit mrtvých lepší střelnice. Přitom postavy jsou celkem sympatický (i když těch všechnomožnýfóbickejch vápenek od kompu už bylo trochu moc - ovšem je to zjevně cílová skupina, zabij si svou zombie a získáš kočku co o tebe jinak nezavadí), začátek je dobře rozjetej (pravidlo o dobrý kondici rulez - dvě kolečka kolem parkoviště) a pár dobrejch nápadů se rozhodně najde. Jenže místy ty pokusy o co nejvtipnější zabití zombíka sklouzávají trochu k samoúčelnosti a v dlouhejch pasážích se prakticky nic neděje - resp. je to až moc na pohodu. Jako taková jednohubková oddychovka film funguje dobře, ale nic víc (na druhou stranu ani nic míň).(1.12.2009)

Na tomto filmu oceňuji několik věcí: 1: Fleischer si uvědomil, že Soumrak mrtvých je někde jinde (především britským stylem humoru) a proto vsadil na osvědčené pop-kulturní odkazy (Facebook, Hannah Montana) a aby i filmový fandové byli potěšení, tak je zde několik narážek na pár filmů (Krotitelé duchů, Anakonda, Titanic). 2: Zombieland si nehraje na nic víc, než je. Je to opravdu jen pěkná a zábavná cypovinka a o zabíjení zombíků. 3: Některé postavy (Emma Stone) které mi byly ze začátku silně nesympatické, jsem si postupně zamiloval. 4: Geniální scénu s B. M. (nebudu prozrazovat, ať si jí patřičně užijete). Za tohle za všechno, plus za fakt, že to uteklo neskutečně rychle (stopáž je fakt akorát) dávám plný počet.(4.1.2010)

• - Spoiler: Wichita (Emma Stone) je jediná, kdo odhalí své pravé jméno - Krista. Ve skutečnosti se tak jmenuje i Emmy matka. (salamandrr)

• - Rozhovor v Hummeru o Hannah Montaně byl celý improvizovaný. (sssssycak)

• - "Twinkies" jsou ve skutečnosti mexické "Los Submarinos". (sssssycak)