• Česko

Země zombií

Dobrodružný / Komedie / Horor / Sci-Fi / Akční

USA, 2009, 88 min

Ruben Fleischer nám ponúka trocha iný pohľad na zombie filmy. Kde miesto hororu prevláda komédia a dobrodružnosť no a podľa mňa to je jeden z najlepších filmov o zombie vôbec...................Soundtrack David Sardy: 1. Opening [2:51] ,2. Cardio [2:29] ,3. The Standoff [1:29] ,4. Escalade Sting [0:35] ,5. Hostess Truck [0:28] ,6. 406 [2:10] ,7. Carpush Manwich [1:41] ,8. Grocery Store [2:09] ,9. Marriagable [2:46] ,10. Girls Abandon Guys [1:01] ,11. Smash The Van [0:28] ,12. Walk N Talk [1:04] ,13. The Yellow Hummer [0:31] ,14. Clown Dump [0:41] ,15. H3LP [1:33] ,16. Gas N Gulp [2:05] ,17. The Quiet Game [1:09] ,18. Zombie Kill Of The Week [0:12] ,19. Zombie Kimosabe [0:54] ,20. Searching The Murray House [1:03] ,21. Zombie In the House [0:59] ,22. Monopoly [1:06] ,23. Pacific Playland Pt. 1 [2:52] ,24. Pacific Playland Pt. 2 [2:02] ,25. Columbus Alone [0:30] ,26. Pacific Playland Pt. 3 [2:03] ,27. Pacific Playland Pt. 4 [4:30] ,28. Estasi Dell Anima [1:54] ,29. Clown [1:30] ,30. Rat Scare [0:37] ,31. As Close As I'll Ever Get To Home [0:56],(22.1.2011)

Uvod s pravidlama je fajnovej, vtipnej a krvavej. Skoda, ze prostredni cast je slabsi, tvurci rozhodne mohli vic pritlacit na pilu a ne furt dokola omylat ke konci uz otravny pravidla, prostredek tak zachranuje hlavne dokonaly cameo Murraye. No a zaver je totalni rezba. Proste jsem cekal zombie jizdu stoleti a dostal "jen" paradni zombie komedii, u ktery se nebudete vubec bat, ale bohuzel se ani zas nejak extremne nenasmeje, coz je taky trochu dany tim, ze Fleischer neni zkusenej reziser a proste nektery sceny neumi spravne podat a pritom potencial byl velikej. Nicmene sem tam nejaka slusna hlaska prilitne, nejakej ten vtipek se taky povede, cely je to spravne brutalni a krvavy a obcas vykoukne i nejakej ten dobrej napad, to vse navic podporeny sympatickejma hercema v cele s master drticem Woodym, kterej si to teda uziva ve velkym a jehoz motivace pro zmasakrovani desitek zombiku je ziskani buchticky.(3.11.2009)

Zombieland je postmoderní vize filmové zábavy dnešní mladé generace, která v sobě spojuje dva očividně pokleslé žánry - zombie úchylárnu a teenagerskou komedii, jejíž klišé a manýry tenhle projekt docela spolehlivě sráží až na mnohdy neúnosnou mez, neboť dráždí jak typicky looserovský hrdina, který řeší především to, kam zasunout, jakož i průhledná snaha scénáristů přihrát mu do bytu nejkrásnější mladou sousedku a vydyndat nějaký ten dramatický oblouk, na jehož konci je romanticky vzniklý párek trhlého geeka a sexbomby, uvěřitelný leda tak v Big Bang Theory, o používání pouze těch nejatraktivnějších dopravních prostředků či bezútěšném sklonu v násilí nemluvě... Na režii Rubena Fleischera je znát jeho videoklipová minulost, sází na efekt a zkratku, vypráví především obrazem, jak už to u videoklipů bývá, a řada pasáží snímku jsou vlastně ucelené videoklipy. Ta estetika překvapivě patří k tomu nejlepšímu, co snímek nabízí, jelikož Ruben Fleischer ovládá své řemeslo skutečně obstojně, na všechny ty zpomalovačky a efektní crashe se tedy dívat dá. Vrcholem je pak cameo Billa Murrayho, ten člověk má skutečně úžasný smysl pro humor a sebeironii. A kvůli tomu stojí tahle hororová komedie za vidění...(16.1.2010)

Nakonec vůbec nejde o nemrtvé, prim hrají nekorektní vtípky a komplexy hlavního hrdiny, který s trochou nadsázky platil za zombie nikoli po, ale před nákazou. Ruben Fleischer netlačí na pilu, postavy taky nikam nespěchají (čas zbyde i na destrukci, vedle které bledne i Emmerich), jejich dialogy ale ani na sekundu nespadnou do nudné vaty (těch hlášek je vážně spousta, a tom jsme ještě nedorazili k Billu M.) a celé se to nese v nakažlivé pozitivní atmosféře, až by se mohlo zdát, že život v postapokalyptickém Zombielandu vůbec nemusí být peklo. A závěr v parku? Fantazie. 90%(3.11.2009)

Přiznám se, že i přes vynikající ohlasy jsem Zombielandu absolutně nevěřil. Trailer mě ani v nejmenším nezaujal a vzhledem k tomu, jak se mi líbila (nelíbila!) jiná velice vychvalovaná zombie-komedie (Soumrak mrtvých), jsem očekával 80 minut nudy a utrpení. No naštěstí jsou hrdinové Zombielandu mnohem větší sympaťáci než partička kolem Simona Pegga... V čem se ale zásadně rozcházím s většinou zdejších komentujících, je hodnocení průběhu filmu. Začátek považuju za nejslabší část (takovejch prvních patnáct minut se mi plnily obavy nového Soumraku a příslušejících dvou hvězdiček), neakční prostředek za nejlepší (interakce mezi postavami) a akční závěr jen za zábavnej dojezd. Cameo BM naprosto odzbrojující!(3.11.2009)

• - Připadala vám scéna v supermarketu natočená jako v doopravdickém supermarketu? Doopravdy si ho filmaři postavili sami, některé zboží není pravé, kupříkladu v lednici je zboží jen natištěné na papíře. Podle filmařů je to levnější, než si pronajmout skutečný supermarket a pak platit za rozbité zboží. (sssssycak)

• - Jediná postava ve filmu, kterou vidíme jako člověka i jako zombie, je sousedka ze čtyřistašestky. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Na konci závěrečných titulků se Bill Murray s diváky rozloučí hláškou z filmu Caddyshack (1980). (StevenW.)