X-Men: Deadpool

(neoficiální název)

• Kanada

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Romantický / Komedie

USA, 2016, 108 min

Může být nějaký film zábavný de facto jen kvůli skvělému a zvlčilému humoru, skvělé akci a.... A moment, co bych vlastně chtěl od eRkové parafráze na komiksové blockbustery víc? Deadpool je boží i v komiksech, tady je skvělý a neskutečně doufám, že se jeho cameo objeví v některém z vážně laděných x-manovských filmů. A teď bych měl v tomhle komentáři psát o tom, co všechno se mi líbilo, čemu jsem se zavile potlemoval a kde by se hodilo dosadit Vesmírnou vydra chapadlama... Ale nechce se mi, bylo by to zbytečné a tak vůbec.(28.2.2016)

My Little Pony: The Love Story Movie... Není to ani zpola tak podvratné a punkové jako Kick-Ass. A to až do té míry, kdy na to jak moc se to snaží všem těm komiksovým blockbusterům a hollywoodské mašinérii ukázat zdvižený prostředníček, tak je to ze strany tvůrců vlastně až překvapivě připosraná sázka na jistotu hrající dle stejných pravidel (přisprostlý krvavý eRkový kabátek na tom nic nemění), protože Deadpool není nic jiného než zcela standardně vystavěný komiksový origin. Jenže zdaleka ten nejlépe vystavěný komiksový origin za poslední roky, který funguje jak ve vážné rovině cesty za pomstou, tak oproti všem předpokladům i v romantické linii, která není pouze nutným zlem. A to že to je celé zaobalené do meta uvědomělého, neustále na diváka pomrkávajícího, čtvrtou stěnu bořícího a nahláškovaného hávu vymáchaného v potocích krve je jen chutná třešinka na dortu. Ano, je tu i větší než malé množství infantilních a pubertálních "prcičkovských" frků na jedno brdo, které se rychle přejí, jenže tady je v každé minutě stopáže tolik "humorů" (nebo aspoň pokusů o něj), že se v té tsunami i ty slabší prostě ztratí. Akorát bych pro příště ocenil něco více hodného Deadpoola. Třeba jeho osobní pifku na vrcholné manažery Marvelu či něco podobně střeleně meta a utrženého ze řetězů.(16.2.2016)

KONEČNĚ natočil někdo film z X-Menovského univerza, který má vtip, nebere se tolik vážně a překvapivě reaguje i sám na sebe. Je to opravdu oživení jak sviňa, přece jen, člověku dochází, že superhrdinové řeší tu více, tu méně obdobné věci. Mínus Deadpoola je bohužel ten, že přes jeho hláškování a fuckování si nejsme úplně jisti, jestli alespoň tu lásku myslí naprosto upřímně a vážnější momenty nemají takovou účinnost. Leč na dvojku už půjdu do kina!! 90%.(29.8.2017)

Horší než Kick-Ass, chyběl tomu cit Vaughna pro nadsázku a vizuál. Taky romantická linie sice kvůli Moreně hezká a kvůli uvedení filmu na Valentýna chytrá a vtipná, ale omezující Deadpoola v v zařazení nejvyšší rychlosti, to přepínání mezi zcela šílenou ujetostí a emocemi film kazilo. Téměř hororový střed (zrod experimentem) sice svůj dopad schválně ředí obstojným počtem Wadeových gagů, ale působí stejně jako něco spíše z V jako Vendetty (vlastně skoro přesně tak) než z pubertálně vulgární, sebereflexí prosáklé parodie na superhrdiny (jak Marvelu, tak DC - viz původ Deadpoola jako parodické reakce na Deathstroka), a šokuje to svou brutalitou tedy dost samoúčelně. Jak by tvůrci prostě chtěli jen vyzkoušet i něco jiného nebo vytěžit dostatečně pro komiksové filmy ne tak častý vysoký rating. Závěrečné zúčtování to potvrzuje, Ed Skrein jako padouch navíc působí celou dobu jen jako nějaký pohůnek než nebezpečný hnusák, jeho kolegyně Gina si prostor ale kradla docela bezproblémově. Netuším, čím to mohlo být (ehm). Vyprávění využívá hlavní proprietu Deadpoola, jeho blízký vztah k divákovi/čtenáři víc než vydatně (vlastně přímo extrémně) a proto to celé včetně retrospektiv působí příjemně originálně, ale hlavně stále zábavně. Příběh po dějové stránce totiž je spíše jen jakýsi náčrt základní osnovy, nic víc a vůbec mě nebavil. Prim tedy hraje jenom humor a ten tu nudu naštěstí zase spolehlivě zahání a vytváří tunu opravdu vtipných situací i one-linerů, zdatně pomáhá i odvaha Foxů zapojit Wadea do širšího universa.. SUMA: Parodie na MCU možná přišla v správnou chvíli. Využila diváckou únavu klasickými Marvel fláky a použila k tomu navíc široce milovaného retarda, který boří svou sebereflexí mnohé hranice i zdi. Navíc je to pořádná mlátička a hraná Ryanem, který do role dal nejen srdce, ale i mnohé další partie svého těla. Škoda jen, že Foxové se přesto neodvážili udělat z Deadpoola jeden obří festival šílenství a jeho zlidšťování, třeba i častým sundáváním masky, téměř vždy značilo horší části filmu. Taky dějově se hoši zodpovědní za skvělý Zombieland tentokrát moc neukázali, ale přiznávám, že Deadpool jako překroucení valentýnské tradice filmových romancí má něco do sebe. Vůbec by mi ale nevadilo, kdyby byl film více jako stejnojmenná hra a celý origin byl pojat jako nějaká tarantinovská animovaná sekvence v Vaughnově stylu. Vaughn by to natočil celkově ještě víc cool. A s mnohem méně šedivým, levným vizuálem. Tedy, tu hysterii a nadšení do jisté míry chápu, a jsem rád že měl film takový kritický i finanční úspěch, přeji mu to, ale nevyplývá to z nějakých výjimečných kvalit snímku. 7,5/10(25.2.2016)

• JFL

"I'm too old for this shit." Filmový, ale stejně tak i komiksový "Deadpool" je vítezstvím marketingu a korporátní mašinérie, které se vydává za třeskutě frajerské, nekonformní a rebelantské dílo outsiderů. Nemalou zásluhu na tom má dlouholeté živení mýtu ratingové kategorie R (v případě komiksů M) jako domnělé značky radikálnosti a necenzurovanosti. Vážně je měřítkem kvality, jestli se ve filmu řekne pár sprosťáren a ukážou nějaké kapky krve? Fakt, že "Deadpool" se stal velkým kasovním trhákem stvrzuje leda tak uniformitu mainstreamu nového tisíciletí. V osmdesátkách či devadesátkách by byl jen jedním z desítek filmů s hubatými hláškami a pár akčními scénami, které se každý měsíc předháněly o pozornost teenagerů a dětí na pultech videopůjčoven.(19.1.2017)