X-Men: Deadpool

• Austrálie

• Kanada

Akční / Komedie / Dobrodružný / Sci-Fi / Romantický

USA, 2016, 108 min

Koukat se na Deadpoola je trochu jako jít po Václaváku s ožralým kámošem, který si stoupne uprostřed chodníku a začne chcát. Každých deset vteřin zařve: BACHA MÁM V RUCE PTÁKA!, což je nejdřív docela funny, ale pak se to stane krapet předvídatelné a únavné. Deadpool je odlišný ne tím, že by se tolik od ostatních superheroes lišil, ale tím, že odlišnost neustále tematizuje a sype divákům do ksichtu. Jinak je úplně stejně průhledný jako CapAm, jen tam, kde se kapitán chová jako Dušín, se Deadpool nutně zachová vždy jako kokot. Je to prostě modelový návrat potlačeného. Marvel tak dlouho odsouval násilí, vulgaritu a sex ze svých filmů, až vzniklo dost materiálu na Deadpoola, který ukázkově zaplňuje všechny díry (pěstí). Funguje to jako objednávkový fan service a lubrikant pro další X-Meny, kde se určitě nebude klít a masturbovat. A stejně tak pro celé marvelovské univerzum, ať už za ním stojí kdokoli. Neberte to špatně - hlášky jsou bezva, akce fajn. Ale pod pozlátkem frků vo korektnosti a honění péra je v jádru úplně stejně jalová romantická story se špatným padouchem (Ed Skrein = lame), jako v případě mnoha dalších komiksáků. Deadpool vydělává na tom, že na svoje slabiny poukáže, ale výsledkem není tak zábavná a soudržná podívaná jako Strážci galaxie, ale spíš zmateně kličkující přešívka, která svoje slabiny maskuje pubertálními výstřelky. Jen to z mého pohledu nefunguje jako film, ale spíš jako fanboyovská směsice gagů s proměnlivou úrovní. S rostoucí stopáží roste i pocit, že film jede na automat a na jeden dobrý gag vychrlí tří průměrné. Takže OK, beru, ale okouzlení Kick-Assem se neopakuje, Vaughn trotiž dovede chcát proti větru i bez toho, aby vám stokrát zdůraznil, že při tom drží v ruce ptáka a to se nedělá. Škoda, že mi není o 20 let míň. Jak správně poznamenal kolega Samohan Řepák: byl by to nejlepší film, co jsem kdy viděl. Tohle musím v tradici českého filmu překřtít na SUPERHRDINSKI FILM. [60%](10.2.2016)

• Morien

Nezdá se mi nic svěžího na tom identifikovat všechna klišé a potom je nudně a klišovitě použít. Možná kdyby někdo strojem času přenesl Tarantina z roku 1994 do současnosti, aby to napsal a odrežíroval, tak bych byla spokojená. Nejdřív mu zašili pusu a teď zase nesklapne, ach jo, proč takové létání mezi extrémy (a tohle je poznámka obecného charakteru, ne k tomu kecání). Plus mi přijde, že je silně cítit, jak tvůrci nedostali víc peněz, aby zrealizovali všechno, co by se jim líbilo.(5.8.2016)

Titulním hrdinou na plakátech inzerovanou lásku jsem pocítil 15. 2. 2016. A to v rámci fligny, kterou na mne sehrála má drahá choť ve stylu "původní plán padá, ale už máme domluvené hlídání, tak jsem aspoň vybrala kino, z práce doraž do Cinestaru, jdeme na Padesátku"... v tu chvíli bych se samozřejmě nejradši rozvedl od stolu, od lože, a kdyby to šlo (jako že krom společného oddlužení manželů to nejde), tak i od spisu;) O několik hodin později (když mě samozřejmě nechala vydusit do poslední minuty, a až těsně před zatměním v sále) mi řekla, že místo kokotkoviny se budu moct dívat na bezuzdný pubertální comicsový nářez v poctivém erkovém dizajnu:) A můžu vám říct, že i když jsem tak nějak filmového Deadpoola hlavně skrz trailery registroval, tak že to bude až takhle nekorektní, nedospělé a plné starého dobrého ultranásilí, podaného jako děsná kůlna, to jsem nečekal:) Ryan Reynolds dokazuje, že jeho filmová kariéra asi taky kdysi dostala nějaký mutantí boost, protože přece jenom, vzpomeňte třeba na Bladea III nebo na Zeleného Lampáša... a světe div se, on nejenom, že to rozchodil, ale dokonce rozběhal, a na olympiádě získal zlatou medaili. Ačkoliv rudá by mu asi seděla lépe. Řekněme si to na rovinu, sice jsem se v některých momentech až styděl za to, že mi smíchy tečou slzy, ale nic to nemění na tom, že tenhle naprosto neseriózní a v zásadě jasně prvoplánový pokus vyventilovat nahromaděnou páru politické i jiné rodinnězábavné korektnosti, kterou nás doteď marvelácká vlna (čest výjimkám) zalévala, mě bavil jako už dlouho nic. Takže i když poměr povedenějších a naprosto zbytečných honibrckých vtipů, stejně jako počet záběrů až dětinsky podávaného sexuálního života Wadea Wilsona a Orijské megalomanky Adriy, mi přišly nezvládnuté, stejně se nemůžu donutit jít pod 80%. Se seriózními pokusy o temný (nebo aspoň temnější) comics to samozřejmě nemá nic společného, a chybí tu libové herecké výkony a stylovost Kingsmanů, ale čas od času je takový film přesně to, co potřebuju - a tvůrcům ze srdce přeju každičký vydělaný dolar:)(11.3.2016)

Totálně Marvelovský úlet. Tam, kde mají některé filmy z MCU utažené opasky, líbivou uhlazenost, eleganci, ukázněnost a příjemný humor, tam Deadpoolovi padají gatě až dolů a ukazuje nevybíravě a velmi drze koule celému světu:) Ryana Reynoldse jsem nikdy moc nemusela, přišel mi tuctový, nebyl mi ani sympatický, ale role Wadea Wilsona mu sedí jako ušitá na míru. Deadpool si bere na paškál celé Marvelovské univerzum, které spadá pod 20th Century Fox a diváka tak potěší množství narážek a odkazů na X-Meny či Wolverina. Celý snímek je prošpikován drsným humorem hlavního hrdiny a jeho hláškami a popkulturními odkazy. Ed Skrein září jako dokonalý (britský:) záporák, "Big Boss" projektu Weapon X a Morena Baccarin zase jako krásná a tak trochu střelená Wadeova milá.(5.3.2017)

Očekávání naplněna. Deadpool je snovým projektem několika lidí a je to na něm zatraceně vidět, comicsová revoluce se nicméně nekoná. Vervu, se kterou v kinech řádil Kick-Ass nebo Kingsmani, tady bohužel nenajdete. Stejně tak nedojde na nějaké zásadní překvapení, rozhodně to ale neznamená, že by hrozila nuda. Naopak, Deadpool obdivuhodně funguje hlavně tam, kde byste to možná nečekali, jedná se totiž o vydařenou romanci, kterou neskutečně táhne Morena Baccarin. Právě díky ní film nemá moc hluchých míst a šlape i skrz slabší pokusy o humor. A jelikož má snaživý Reynolds kam (respektive za kým) směřovat, nemusí se jen potácet mezi uštěpačnými poznámkami a překvapivě dobrými akčními scénami. Takže jo, občas to skřípe a příběhově se jede podle učebnice, pořád je tu ale dost tref na to, abyste se v kině bavili. A to už od vynikajících úvodních titulků! (7/10)(9.2.2016)

• - Collosus (Stefan Kapicic) je jediná postava, která se objevila v sérií X-Men. (tyzmrde)

• - Deadpool (Ryan Reynolds) také není první hrdina, v jehož příbězích hraje velkou roli fakt, že ví, že je v komikse a dění kolem sebe proto z tohoto pohledu komentuje. První komiksovou sérií od Marvelu s tímto námětem byla série „Sensational She-Hulk“, jejíž první číslo vyšlo v květnu 1989. Hlavní hrdinkou je zde Jennifer Walters alias She-Hulk, která je sestřenicí Bruce Bannera alias Hulka. Má podobné schopnosti jako on (velká, silná, odolná) a stejně jako Deadpool má také potřebu vše kolem sebe komentovat včetně výzev ke čtenářům a hádání se s tvůrci jejích příběhů. (Dzin01)

• - Spoiler: Deadpool (Ryan Reynolds) si při utěku uřezává levou ruku, ale když padá z mostu, má uřízlou pravou. Jakmile leží v odpadcích, tak je uřiznutá opět levá. (Maulincio)