X-Men: Deadpool

(neoficiální název)

• Kanada

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Romantický / Komedie

USA, 2016, 108 min

Když pominu určitou monotematičnost, která je v závěru už únavná, tak mě na tom vlastně nejvíc mrzí to, že je Deadpool jenom dětinský, ale málokdy opravdu chytrý. Prostě bych bral víc malůvek plánujících akci, ale taky víc otázek na téma, zda-li si studio opravdu nemá práv na více mutantů. Dost mi to připomnělo dvojku Kick-Ass. Z deseti prstů zvedám sedmkrát prostředníček.(4.3.2016)

Komiksovky z produkcie Marvelu považujem prakticky za dno kinematografie a z toho množstva ich produkcie dám šancu tak jednému za pár rokov, ale na Deadpool som bol dosť zvedavý, predsa len eRkový rating, zbytočne neprehnaný rozpočet a fakt, že sa jednalo o vysnený projekt tvorcov napovedali, že sa nebude jednať o štandardnú žánrovku, ale aj tak o výraznejšej spokojnosti nemôže byť ani reči. Po stránke príbehu nie je vôbec o čo stáť, toto je len čistokrvné naplnenie žánrovej šablóny, aké tu bolo už nespočetnekrát, ale aspoň musím uznať, že to nebolo zbytočne natiahnuté a tempo mi prišlo nadmieru svižné, takže som aspoň nemal väčší problém na to pozerať. Ale z filmu cítiť, že prioritou aj tak nebolo prísť s netradičnou zápletkou, ale postaviť ho na humore, no tu to tvorcovia už poriadne prehnali. S takou neskutočnou kadenciou hlášok, narážok a odkazov som sa pravdepodobne ešte nestretol, tu je takmer každá veta nejaká hláška, lenže čo z toho, keď za niečo stojí len úplné minimum. Málokedy tak moc platí, že menej je niekedy viac, tu mi ten humor za každú cenu prišiel až príliš samoúčelný a keby bol aspoň pestrejší, toto bolo viditeľne primárne určené teenagerom. A tak osobne ma síce pobavili asi dve hlášky a ocenil som aj pár popkultúrnych odkazov, ale to je pri ich množstve riadne málo. Čo sa týka akcie, je jej tu až prekvapivo málo, čo ale pri rozpočte zase tak moc neprekvapí, akčnejší je úvod a záver a medzi tým sa nájde len pár nevýrazných maličkostí. Technicky je očakávane kvalitne zvládnutá a napríklad úvodná cestná naháňačka miestami až brala dych, takto dobrú naháňačku by som od Marvelu skutočne nečakal, ale zvyšok ma už moc nebavil a hlavne tie komiksové súboje sú už za mojou hranicou znesiteľnosti. Erkový rating sa síce postaral o nejakú tú krv, ale inak je tu evidentne hlavne kvôli tým vulgarizmom, akcia nie je tak moc drsná a bez tej krvi by sa obišla. Obsadenie za moc nestojí, Ryan Reynolds nikdy nepatril medzi mojich obľúbencov, jeho partnerka mi prišla nesympatická a väčšina vedľajších postáv je zase úplne priemerná, ale aspoň Ed Skrein ako hlavný záporák tu má celkom charizmu a ako jediný ma tu aj trochu zaujímal. A technicky je to bez problémov, kvalitne odvedený blockbuster. Takže na pomery Marvelu je Deadpool rozhodne nadpriemer, dalo sa na to pozerať, ale inak žiadny zázrak, ktorý napríklad na taký Kick-Ass, ktorý na prvý pohľad pripomína najviac ani zďaleka nemá. Keby sa tvorcovia prestali snažiť byť za každú cenu vtipný, čo sa im aj tak moc nedarilo a viac popracovali na ostatných zložkách, dopadlo by to určite lepšie. 60%(29.2.2016)

Titulním hrdinou na plakátech inzerovanou lásku jsem pocítil 15. 2. 2016. A to v rámci fligny, kterou na mne sehrála má drahá choť ve stylu "původní plán padá, ale už máme domluvené hlídání, tak jsem aspoň vybrala kino, z práce doraž do Cinestaru, jdeme na Padesátku"... v tu chvíli bych se samozřejmě nejradši rozvedl od stolu, od lože, a kdyby to šlo (jako že krom společného oddlužení manželů to nejde), tak i od spisu;) O několik hodin později (když mě samozřejmě nechala vydusit do poslední minuty, a až těsně před zatměním v sále) mi řekla, že místo kokotkoviny se budu moct dívat na bezuzdný pubertální comicsový nářez v poctivém erkovém dizajnu:) A můžu vám říct, že i když jsem tak nějak filmového Deadpoola hlavně skrz trailery registroval, tak že to bude až takhle nekorektní, nedospělé a plné starého dobrého ultranásilí, podaného jako děsná kůlna, to jsem nečekal:) Ryan Reynolds dokazuje, že jeho filmová kariéra asi taky kdysi dostala nějaký mutantí boost, protože přece jenom, vzpomeňte třeba na Bladea III nebo na Zeleného Lampáša... a světe div se, on nejenom, že to rozchodil, ale dokonce rozběhal, a na olympiádě získal zlatou medaili. Ačkoliv rudá by mu asi seděla lépe. Řekněme si to na rovinu, sice jsem se v některých momentech až styděl za to, že mi smíchy tečou slzy, ale nic to nemění na tom, že tenhle naprosto neseriózní a v zásadě jasně prvoplánový pokus vyventilovat nahromaděnou páru politické i jiné rodinnězábavné korektnosti, kterou nás doteď marvelácká vlna (čest výjimkám) zalévala, mě bavil jako už dlouho nic. Takže i když poměr povedenějších a naprosto zbytečných honibrckých vtipů, stejně jako počet záběrů až dětinsky podávaného sexuálního života Wadea Wilsona a Orijské megalomanky Adriy, mi přišly nezvládnuté, stejně se nemůžu donutit jít pod 80%. Se seriózními pokusy o temný (nebo aspoň temnější) comics to samozřejmě nemá nic společného, a chybí tu libové herecké výkony a stylovost Kingsmanů, ale čas od času je takový film přesně to, co potřebuju - a tvůrcům ze srdce přeju každičký vydělaný dolar:)(11.3.2016)

Hned na úvod musím říct, že jsem mírně zklamaný, nebo, lépe řečeno, nejsem až tak nadšený, jak jsem doufal, že budu. Velmi mě mrzí především absence nějakého širšího dějového rámce (film je skutečně pouze strohá origin story, jemně okořeněná nelineárním vyprávěním, kde ohromnou část děje zabírá jedna lapálie na dálnici), oproti očekáváním výrazně menší počet akce a na můj vkus vlastně i docela dost velké rozčačování z toho, že na každou scénu, která je čistě prdel (a že jich je míň, než bych čekal) připadá scéna, která není prdel ale vůbec (a že jich je nepříjemně mnoho). Vypíchnout naopak musím precizní scénář, plný narážek, referencí, easter egů a samozřejmě prolomení 16 stěny, naprosto skvělý střih a technické řešení akce jako takové (především prvních cca dvacet minut filmu je jako z jiného světa, zbytek filmu se jim bohužel nezvládne ani přiblížit) a samozřejmě Reynoldse, který si tady plní vlhké sny jako na běžícím pásu. Jo a Morena Baccarin je HOT HOT HOT SEXY SHIT FUCK MOC SEXY(13.2.2016)

Za mě dobrý. Dost. Je to vlastně přesně to, co jsme chtěli vidět a co nám tvůrci slíbili. Párkrát jsem si sice řekl, že by to mohla být ještě větší divočina, ale celkem chápu, že napoprvé se magor jako Deadpool ještě musí krotit. Rozpočet nebyl nejvyšší, tvůrcům se to naštěstí daří většinu času dobře maskovat. Úvodní bitka v autech má koule a na konci sice už párkrát mizerné triky vykouknou, ovšem tou dobou už budete mít hlavního hrdinu tak rádi, že vám to bude jedno. Celé to je totiž hlavně o Deadpoolovi. Ten je přesně tím sympatickým hovadem, které ze sebe umí sypat šílené hlášky, užívat si zvráceně vtipné situace a krájet protivníky na kusy. Reynoldse i všechny za kamerou to evidentně baví a pochopili, že když nemají prostředky na comicsový blockbuster z první ligy, tak si ten svůj menší film musí alespoň užít a doufat, že se tohle nadšení přenese i na diváky. Povedlo se. Deadpoolovi by se dalo vytknout hodně, ale svou odzbrojující upřímností a radostí z toho, že vznikl a je přesně takový, jaký si ho Reynolds s Millerem vysnili, si vás nakonec bez problémů získá. Pokud vám tedy nevadí vtipy o masturbaci a nadprůměrný počet usekaných končetin.(15.5.2017)

• - Spoiler: Pri scéne na moste, keď si Deadpool (Ryan Reynolds), odsekol ruku a padal do smetiarskeho auta, bolo zhora vidieť, že spadol na brucho, no po strihu už ležal na chrbte. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve scéně, kde Colossus (Stefan Kapicic) vleče v poutech Deadpoola (Ryan Reynolds), pronese Deadpool větu: "Dead or alive, you're coming with me", čímž odkazuje na Robocopa, který tuto větu pronáší při zatýkání zločinců. (Koldyn)

• - Spoiler: Vďaka kráteniu rozpočtu si Deadpool (Ryan Reynolds) pred poslednou a hlavnou akčnou scénou vo filme zabudne strelné zbrane v taxíku a musí sa zaobísť bez nich. (filip289)