X-Men: Deadpool

• Nizozemsko

• Kanada

Akční / Komedie / Dobrodružný / Sci-Fi / Romantický

USA, 2016, 108 min

Otázku zda-li se Smrtící bazén opravdu tolik povedl jak hlásá hodnocení jsem si už konečně zodpověděl a to jak jinak než přímo návštěvou nejbližšího Cinestaru. Ano, Deadpool je výbornej. Superhrdinské filmy se dostaly do slepé uličky stejně jako Star Treky a podobné záležitosti. Vždycky a všude se prakticky řeší záchrana světa a přitom stačilo rozehrát daleko menší zápletku a hlavně přidat neskutečnou porci humoru. Ryana Reynoldse zrovna dvakrát nemusím, tak tady skutečně zaválel. Zajímavý je rozhodně i záporák. A ústřední kočka je fakt kočka. Zkrátka od úvodních titulků se rozjede nadsázka, která vymete zatuchlé kouty popcornové zábavy a nastaví nová pravidla. Nebudu zmiňovat že kdysi už něco podobného předvedl Matthew Vaughn a taky z toho byli všichni na větvi. Potom zaválel s parodií na Jamese Bonda a zase se to všem líbilo. Jde prostě o to mít nápady a dát do projektu obrovskou dávku srdce. Nepodcenit délku přípravy a výsledek se dostaví. A to takový že vznikne po delší době zase zábavný film, který si divák s chutí pustí kdykoliv znovu. 90%(4.3.2016)

Svět nepotřebuje superhrdiny, svět potřebuje hlášky! Spoustu nekorektních krvavých hlášek. Takové, které šikovně balancují na hraně dětinské trapnosti a dospěláckého, přisprostlého urážení všech padouchů, ze kterých zrovna adrenalinem nadopovaný Deadpool dělá sekanou. Filmový marvelácký vesmír už dlouho volal po podobně vulgární komické postavě. Po sympaticky brutálním antihrdinovi, který by se se svojí proříznutou pusou nezastavil před ničím a před nikým, a jež by byl přesným opakem dušínovského Captaina Ameriky. Deadpool vždycky tak nějak tajně platil za ekvivalent naspeedovaného Jokera z konkurenční stáje DC, a jeho první plnohodnotný hollywoodský zářez tuto fandovskou teorii směle potvrzuje. A objeví se i X-Men! Takže všichni povinně natrénovat bránice a rozhodně vyražte do kina. A nezapomeňte si pláštěnky - červený. Stříká to po hektolitrech.(9.2.2016)

Je to fajn a v jádru strašně sympatické, takže tomu ve výsledku nelze nepřát úspěch. ALE! Deadpool vždycky stavěl na tom, že jediným opravdovým stropem je představivost jeho tvůrců. Proto jsou komiksy tak utržené ze řetězu, ďábelsky rychlé a dokáží pohltit a bavit každým panelem. Problém Deadpoola ve filmu je logicky v tom, že tady se představivost tvůrců svazovala nízkým rozpočtem a na výsledném tvaru je to bohužel hrozně vidět. Dvě velké akční scény, z toho jedna roztažená vlastně na polovinu filmu prostřiháváním na flashbacky, které nikoho nezajímají a ani nebudují plnotučný příběh. Vše je hrozně obvious, bez zvratů, a tak zbývá jen nabuzený Reynolds, který bude s maskou vždycky zábavnější než bez ní. ALE! Je to opravdu strašně sympatické a když se šlape naplno, těžko tomu cokoli vyčítat. Obzvlášť když se slabiny nebojí autoři přiznat a házet je za hlavu. Příště (obzvlášť vzhledem k příslibu po titulcích) už to ale chce těch 100 míčů v budgetu. Pokud jsme si kvůli plnohodnotnému superior sequelu museli projít obstojným, výchozímu materiálu věrným prvním kolem bez překvapení, pak asi budiž a jen houšť!(11.2.2016)

Horší než Kick-Ass, chyběl tomu cit Vaughna pro nadsázku a vizuál. Taky romantická linie sice kvůli Moreně hezká a kvůli uvedení filmu na Valentýna chytrá a vtipná, ale omezující Deadpoola v v zařazení nejvyšší rychlosti, to přepínání mezi zcela šílenou ujetostí a emocemi film kazilo. Téměř hororový střed (zrod experimentem) sice svůj dopad schválně ředí obstojným počtem Wadeových gagů, ale působí stejně jako něco spíše z V jako Vendetty (vlastně skoro přesně tak) než z pubertálně vulgární, sebereflexí prosáklé parodie na superhrdiny (jak Marvelu, tak DC - viz původ Deadpoola jako parodické reakce na Deathstroka), a šokuje to svou brutalitou tedy dost samoúčelně. Jak by tvůrci prostě chtěli jen vyzkoušet i něco jiného nebo vytěžit dostatečně pro komiksové filmy ne tak častý vysoký rating. Závěrečné zúčtování to potvrzuje, Ed Skrein jako padouch navíc působí celou dobu jen jako nějaký pohůnek než nebezpečný hnusák, jeho kolegyně Gina si prostor ale kradla docela bezproblémově. Netuším, čím to mohlo být (ehm). Vyprávění využívá hlavní proprietu Deadpoola, jeho blízký vztah k divákovi/čtenáři víc než vydatně (vlastně přímo extrémně) a proto to celé včetně retrospektiv působí příjemně originálně, ale hlavně stále zábavně. Příběh po dějové stránce totiž je spíše jen jakýsi náčrt základní osnovy, nic víc a vůbec mě nebavil. Prim tedy hraje jenom humor a ten tu nudu naštěstí zase spolehlivě zahání a vytváří tunu opravdu vtipných situací i one-linerů, zdatně pomáhá i odvaha Foxů zapojit Wadea do širšího universa.. SUMA: Parodie na MCU možná přišla v správnou chvíli. Využila diváckou únavu klasickými Marvel fláky a použila k tomu navíc široce milovaného retarda, který boří svou sebereflexí mnohé hranice i zdi. Navíc je to pořádná mlátička a hraná Ryanem, který do role dal nejen srdce, ale i mnohé další partie svého těla. Škoda jen, že Foxové se přesto neodvážili udělat z Deadpoola jeden obří festival šílenství a jeho zlidšťování, třeba i častým sundáváním masky, téměř vždy značilo horší části filmu. Taky dějově se hoši zodpovědní za skvělý Zombieland tentokrát moc neukázali, ale přiznávám, že Deadpool jako překroucení valentýnské tradice filmových romancí má něco do sebe. Vůbec by mi ale nevadilo, kdyby byl film více jako stejnojmenná hra a celý origin byl pojat jako nějaká tarantinovská animovaná sekvence v Vaughnově stylu. Vaughn by to natočil celkově ještě víc cool. A s mnohem méně šedivým, levným vizuálem. Tedy, tu hysterii a nadšení do jisté míry chápu, a jsem rád že měl film takový kritický i finanční úspěch, přeji mu to, ale nevyplývá to z nějakých výjimečných kvalit snímku. 7,5/10(25.2.2016)

„ZASRANEJ MUTANT!…“ /// Hláškující magor, kterýho prostě musím mít rád, páč je tvrdej (všude) a není to hrdina. Navíc je zase od dob Joe Hallenbeckas někým v akčním světě prdel! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Přesvědčím se, že nezáleží na obličeji, ale na tom, kdo si na něj sedne. 2.) Rád paroduju. 3.) Thx za titule „fceli medvidek“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR **** AKCE *** NAPĚTÍ *(4.5.2016)

• - Film byl uveden do kin v únoru 2016, tedy přesně 25 let po vydání 98. čísla komiksu "New Mutants", kde se Deadpool objevil poprvé. (Pria)

• - Ke konci, kdy Vanessa (Morena Baccarin) sundávala Deadpoolovi (Ryan Reynolds) jeho červenou masku, měl Deadpool na obličeji ještě přicvaknutou nakreslenou tvář. Po odtržení tohoto papíru s tváří zůstala Deadpoolovi na bradě připínací sponka, která visela na jednom konci. V dalším záběru však sponka visela na obou koncích. V posledním záběru pak opět jen na jednom. (Norfice)

• - Postava Deadpoola se poprvé objevila v sešitu "The New Mutants #98" z února 1991. Autory jsou kreslíř / scenárista Rob Liefeld a scenárista Fabian Nicieza. Podle Niciezy Liefeld vymyslel podobu a jméno postavy, zatímco on sám její charakter. Když Nicieza viděl návrh Deadpoola, ihned Liefeldovi sdělil, že je jen kopií Deathstrokea z komiksu "Teen Titans", i proto mu Nicieza přiřkl civilní jméno Wade Wilson jako interní vtip, jelikož civilní jméno Deathstrokea je Slade Wilson. Další inspirací byl Spider-Man, který rovněž během soubojů vtipkuje. Liefeld uvedl, že jeho dvě nejoblíbenější postavy byly Spider-Man a Wolverine, ale jelikož v té době neměl příležitost podílet se na jejich komiksech, vytvořil si vlastní verzi pro "New Mutants", a to Deadpoola a Cablea. (Danny F.)