• Lima

Scenář psal určitě Jára Cimrman podle vzoru jedné ze svých divadelních her. Takže je jasné, že jsi můj syn, ale vlastně bys mohl být i můj otec, případně bratr a když časový paradox dá, tak i otec a syn zároveň, spolu s mojí matkou, která je vlastně mojí dcerou. Ale dobrý. Časové paradoxy tady byly vždy, co je sci-fi žánr sci-fi žánrem. Jenom jsem si ale uvědomil, že terminátor v dnešní kinematografii již nemá místo. To, co působilo v době uvedení prvních dvou Terminátorů od Camerona revolučně, novátorsky a okouzlovalo metamorfózami T-1000 modelu užaslé diváky, protože digitální kejkle byly na počátku věku, dneska již – v době přeplněné a přeplácané digitálním zvěrstvem – nikoho neohromí a mimo to již nemá co nabídnout. A když jádro příběhu, ony mnou již zmíněné časové paradoxy, podáte tak kostrbatě jako Alan Taylor, pak je tu problém. O to víc, že ten film nemá ani jedinou (!) pamětihodnou akční scénu, kterou si budete pamatovat ještě za několik let. Na rozdíl třeba od Terminátora 2, který je naopak učebnicí akčního žánru. A Arnold? Vzhledem k ději tu nemá zásadní místo, jeho přítomnost je tu spíš ikonická, stačí, že se objeví a nahodí pár hlášek a fandové jsou spokojeni. Ale je fajn a nutno říct, že jediným (překvapivě) světlým bodem celého filmu. Pokud by měl terminátor stárnout, tak určitě tím způsobem, jakým zde Arnold předvedl.(14.7.2015)

S pátým Téčkem se nijak zvlášť nesrali. Prostě vzali jedničku, přidali trochu dvojky, sympatického herce Majkla Bína nahradili nesympatickým nehercem, jehož přítomnost ve velkofilmech si lze vykládat pouze tak, že to patrně musí být vynikající prostitut, no a jedinou dokonalou Sáru Konorovou v podobě testosteronové mužatky Lindona Hemiltna vystřídala nějaká vylesbená Barbína jen proto, že z ní pár nezletilým leštilům zacukalo v šulíncích při Hře o trůny. Té sice asi nemuseli před každou klapkou přeholovat záda, nicméně jako drsná a bezskrupulózní bojovnice proti Skájnetu působila zhruba stejně, jako by do role Ramba nacpali Denyho DeVita. Celé to pak popatlali časovými skoky a paradoxy, z nichž by si i Ajnštain rozpačitě začal cucat palec a Oidipus by se upřemýšlel xmrti, kterého že z těch příbuzných to vlastně nakonec ošukal, hodili do mixéru a vzniklou směs zapekli v troubě s nekvalitními čínskými polymery. Vznikl tak neinventivní a neefektní prefabrikát, sloužící výhradně jako Árnýho předražené píárko. V tomto ohledu je však naprosto vynikající! I jako stárnoucí, atrofovaný křáp s roboartritidou je Árny fantastický, s věčným přízvukem rakouského GESTAPA pálí jednu hlášku za druhou a na všechny strany rozdává jakoby záměrně přehrávané, kožené úsměvy, které však všichni dobře známe i z rolí, kdy nepřehrával a snažil se ze své obličejové obrny vydolovat charakterní maximum. A to prostě musí každému fanouškovi způsobit akutní záchvat nostalgie a přinutit jej dotlačit tuto jinak nezáživnou patlanici alespoň do slabšího průměru.(10.8.2015)

Prvních patnáct minut jsem si v duchu přál: Jamesi, vrať se!! Pak to ale začalo příjemně gradovat a podle všeho kvalitativně přeskočilo i dva přívěsky v podobě stále docela slušné trojky a mdlé postapokalyptické čtyřky, kde navíc ikonická postava T-800 chyběla. Tentokrát sledujeme prequel a současně remake a kdo ví, co ještě, místy se v té až ostudné překombinovanosti ztrácíme (ten je hodný, v jiném časovém období zase nikoliv), ale právě díky Arnoldovi (a několika přidaným hodnotám) je to vlastně solidní jízda. Vlasatý, obarvený, starý, ale ne zastaralý, s úžasným americkým úsměvem. Tvůrci na nás mnohokrát nostalgicky pomrknou, se starými dobrými scénami se vypořádali slušně, kombinují, až překombinovávají, vracíme se zpět a přepisujeme vše, co jsme znali. Hlavním pojítkem je tedy svým způsobem nostalgie, protože se tu skládají doslovné pocty prvním dvěma dílům. Obával jsem se (po úvodní sekvenci), že nás tvůrci ubijí světelnou akcí á la Hvězdné války, naštěstí přijde i řízná akce, ač místy mechanická, pásová a stereotypní. Chybí ryzí násilí, chybí něco provokativního, víc šťávy, dokonce ani zadek Emilie Clarke neuvidíme. Zatímco Cameronovy kousky, ke kterým se Genisys tak upíná, byly revolučními akčními sci-fi nářezy, pátý díl série je popcornovou letní zábavou. Když před téměř pětadvaceti lety stroj Roberta Patricka z tekutého kovu odněkud vyskočil, divákovi zatrnulo. Když propíchl hlavu pěstounovi Johna Connora s krabicí mléka v ruce, zamrazilo ho. Tady nemrazí. Arnold je slušný, Jason Clarke a nevyužitý J.K. Simmons taky, naopak spojení Jai Courtney a charisma je kapitolou, kterou bych raději obešel. Buďme upřímní, výsledku by asi víc slušely tři hvězdy, ale i s ohledem, že jsem vlastně čekal větší průšvih (se jménem béčkaře Patricka Lussiera u scénáře by to nebylo překvapení), ty čtyři hvězdy vlastně rád dám.(9.7.2015)

Každé další přepisování notoricky známé historie je riskantnější, ale tímhle směrem vede cesta více než slibná. Kalogridis s Lussierem totiž konfrontují ikonické scény přímým střetem, kdy nám explicitně ukážou použití stroje času a Arnoldovi dají šanci rozbít plechová ústa sám sobě - a tenhle smrtící úkol plní na jedničku. Ve chvíli, kdy je jasno, že Herr Schwarzenegger neodejde z žádné scény bez toho, aby ji pořádně vyhláškoval, se tak z Genisys stává téměř až rodinná podívaná, která dokonale sedí k faktu, že se změny týkají právě těch linií, které mě svého času svým pesimistickým vyústěním mrzely. Dokonce mi hlavou proběhla i kacířská myšlenka, že právě tenhle konec by mohl být koncem úplným a s třicetiletým odstupem celou ságu zakončit. Pokud jsem opravdu jen naivní a další díly můj optimismus rozmělní, bude to velká škoda. Terminátor už dávno nemrazí tak jako kdysi, ale vzhledem k tomu, že si to ani nedává za úkol, se takový přerod akceptuje vzhledem k nulovým očekáváním až překvapivě snadno. Tím spíš, že Emilia Clarke zahazuje všechny trůny daleko za sebe a je z ní Sarah Connor jako z nejodvážnějších fanouškovských snů.(11.7.2015)

• Wacoslav1

Ha ha ha já se musím smát. Vím, že komentáře by neměli sloužit k vyřizování soukromých účtů, ale proč ne. Vidím, že film i názor na mojí osobu už ve svém komentáři spunktoval jistý Vietnamský odborník který mě má v oblíbených za to, že jsem viděl debilní Berandal v kino ripu bez titulků a dal jsem 2* Jop posílám pozdrav : Nice to see you a už drž hubu. Nabídnu vám svůj vlastní pohled, který se bohužel ani po návštěvě kina moc nezlepšil. V první řadě varuji komentář občas může obsahovat SPOILER jak GENISYS takže pokud s tím máte nějakej problém, tak dál nečtěte a : Get out! Takže můžu tu být označen za staromilce a konzervativce, ale já tohle totální překopání své zamilované série prostě nepřekousnu. To co fungovalo jako příklad bezchybné a vskutku legendární filmové série bylo už v Salvation nalomeno a tady teprve správně rozmetáno na kousky. První půlka která jede na vlně odkazů a nostalgie ještě jakž takž funguje, ale i ta ve vás vzbudí pochybnost proč se máte dívat na překopírování naprosto dokonalých scén který už tu jednou byli a líp, ale ok z první půlí ještě nemám žádný zásadní problém. Ten nastává v druhý části kdy se opravdu nemůžu zbavit dojmu, že především scénáristům se to totálně rozpadlo pod rukama. Jeden zmatenej zvrat střídá druhej, aby to pak bylo přebito dalším. Ve finále je z toho pak akorát totální mišmaš, kde se v jednom kuse vysvětluje, proč se stalo tohle a jakej vliv to mělo na vývoj tohohle atd atmosféra je naprosto pryč všechno se mění jenom v gigantickou destrukci která sice pravda nevypadá špatně, ale nemá ani hlavu ani patu. Fuck! Já si takhle prostě návrat legendy nepředstavuji, navíc tím nešťastným vyhlášením, že film ignoruje T3 a Salvation a navazuje přímo na T1 a T2 se podaří postavit sérii na hlavu úplně kdy se ve finále třeba dozvíme, že John Connor už není poslední nadějí lidstva, ale poslední nadějí Skynetu a když už je všechno done, tak zjistíme, že John Connor vlastně nemusí být ani zplozen, protože to není potřeba?! Podruhý Fuck!! Takže asi takhle kdyby na férovku řekli, že ignorují celou sérii a tohle je regulérní restart, tak by se to ještě dalo akceptovat, ale takhle... já to prostě neberu, nemůžu a nejsem naštěstí Cameron, kterýmu už asi definitivně hráblo, pokud se mu tahle splácanina opravdu líbila. No nic přejděme k herecký sestavě asi se mě totiž chcete zeptat proč po tý vlně kritiky kterou jsem tenhle paskvil zasypal mu vlastně dávám 2*? Odpověď je jednoduchá : Arnold!!! já prostě i když je tohle nepopíratelně špatnej film, tak ho nemůžu úplně odjebat právě kvůli Arniemu. Ten je totiž tím jediným článkem který drží tuhle slátaninu pohromadě a jeho taťka je jednoduše dokonalej. Sice už můžeme definitivně zapomenout na jeho bezcitnou vraždící mašinu (tou už, ale ostatně nebyl ani v dvojce a trojce) ale cení se, že srandu si ze sebe udělat umí, hlášky má pořád stejně úderný a jako jediný si na tom dal opravdu záležet a výsledek mu nebyl lhostejnej. Když má totiž film táhnout duo Courtney, Clarkeová, tak se všechno potápí na dno žabích sraček v New Jersey. Co se Courtneyho týče, tak já si nemyslím, že by byl úplně nepoužitelnej pro film, ale řekněme, že škála rolí ve kterých může uplatnit svoje schopnosti tupýho necharizmatickýho hovada je poněkud omezená. Kurva já jenom vzpomínám na sympaťáka Biehna a zamačkávám přitom slzu v oku. Pro mě zkrátka Courtney není Kyle Reese a dál bych to radši nerozebíral. Co se Clarkeové týče, tak je to sice celkem číča a možná, že kdyby jsme společně cestovali nazí v časostroji, tak bych asi taky měl neodolatelný nutkání to do ní nacákat a zplodit celosvětového vůdce odporu, ale jinak tahle holčička pro mě není žádná bojovnice hodná jména Sarah Connor. Potřetí Fuck!!! Ne už to snad radši uzavřu to by bylo stejně mlácení prázdný slámy, když se vám to líbí, tak vám to neberu, ale pro mě je to urážka kterou nespláchnu do hajzlu jenom z toho důvodu, že nejultimátnější akční hrdina všech dob se vrátil do své nejslavnější role a to je opravdu jediný důvod pro který to stojí za to vidět, protože jak už jsem se zmínil, tak on tomu filmu vládne a veškerou konkurenci zadupává hluboko pod zem. Vedle něj už pak stojí za zmínku snad jenom velmi stylovej ťamanskej T1000 kterej se mi velmi zamlouval a vůbec by mi nevadilo kdyby po ústředním triu šel po celý film on místo toho hybridního Johna Connora který není robot, on není ani člověk, on je vlastně něco víc! jo aha tak to jo. Dementní lidstvo si samo připraví (opět) půdu pro svůj zánik akorát je to víc přizpůsobeno dnešní době. Takže vzkaz pro budoucí generaci : Remember : Facebook is Skynet!!! Jo tak tomu bych věřil. Zklamání roku.45%(10.7.2015)

• Jason Clarke

• - I v tomto díle zazní dvě velmi známé ''Terminátoří'' hlášky. Tou první je: ''I'll be back (Já se vrátím),'' z úst Ochránce (Arnold Schwarzenegger) a druhou pronese Sarah Connor (Emilia Clarke): ''Come with me, if you wanna live (Pojď se mnou, jestli chceš žít).''  (Bube1)

• - Dne 5. září 2014 Paramount oznámil, že Terminator: Genesis bude první film v nové samostatné trilogii, se dvěma plánovanými pokračováními, které mají mít premiéru 19. května 2017 a 29. června 2018. Dne 24. února 2015 Schwarzenegger potvrdil, že se vrátí na pokračování. (Danny F.)

• - Tento film ignoruje třetí díl (2003) a nahrazuje jej. (Lucasion)