• sniper18

Vzhľadom na rozporuplne pôsobiace trailery a rozdielne recenzie som si na najnovšieho Terminátora vopred neurobil žiadny názor a tak som si ho pustil s tým, že môže dopadnúť prakticky akokoľvek, pričom som ako fanúšik série samozrejme dúfal len v to najlepšie, no z toho, čoho som sa dočkal som doslova šokovaný, ale len v negatívnom zmysle. Začnem kladmi, úvodné dve minúty sú perfektné, na nukleárne útoky mám od dôb, ako som prvýkrát videl druhého Terminátora jednoducho slabosť a pochváliť musím aj tie Schwarzeneggrove úsmevy, tie ma vždy pobavili. No týmto klady končia. Inak to už po chvíli začne veľmi rýchlo upadať, ale keďže sa tu predsa len riešia témy a variujú scény z pôvodných dielov, dá sa na to nejaký čas aspoň zo zvedavosti pozerať, aj keď ma to teda moc nebavilo a na to, že sa tu takmer stále niečo deje som sa dosť nudil. Ale po prenesení deja do alternatívneho 2017 sa už začne doslova utrpenie, tvorcovia si síce asi mysleli, že točia inteligentný prepracovaný veľkofilm, ale absolútne to nezvládli, jedine sa im podarilo dokonalo sprzniť celé toto zaujímavé univerzum, kde už nefunguje vôbec nič a stať sa môže čokoľvek, takže už o nejakej osudovosti pôvodných dielov, kde som sa neustále obával o postavy, lebo ich smrť by pre ľudstvo bola veľkou strátou nemôže byť ani reči. Natočiť niečo tak zbytočné a trápne a ešte k tomu za takéto peniaze musí byť skutočne umenie. Po akčnej stránke tu tiež nie je o čo stáť, akcia je na rozpočet až prekvapivo komorná, čo ale nemusí byť zápor, stačí si spomenúť na prvý diel, lenže problém je, že je prinajlepšom ničím zaujímavá a prinajhoršom úplne trápna. Takže na pár scén, ako naháňačka s T-1000 alebo sekvencia s autobusom sa dá aspoň pozerať, ale inak všetky tie súboje terminátorov pôsobia poriadne infantilne, neviem, prečo ešte aj takéto komorné scény musia urobiť takto trápne preefektovane. A vrcholom je záverečná fáza, pri naháňačke vrtuľníkov a finálnom súboji som sa cítil hrozne trápne. A efekty sú na to, že sa jedná o vysokorozpočtový blockbuster teda dosť biedne. A ešte k obsadeniu, takýto nevhodne zvolený casting sa len tak nevidí. Arnold Schwarzenegger to uhral aspoň so cťou, aj keď teda vidno, že je tu čisto len ako ikonická postava, ktorá pre dej ani nemá väčší význam. Ale bol by som radšej, keby tu ani nebol, aspoň by mal v rámci série čistý štít, keďže by bol len v tých kvalitnejších dieloch, takto sa upísal aj tomuto braku a navyše aj tak tu nemá žiadnu dobrú ikonickú scénu. Ani Lee Byung-Hun nesklame, na T-1000 sa aj celkom hodí a v malej úlohe sa objaví aj J.K. Simmons. Ale to hlavné trio, na ktorom je dej postavený je veľmi slabé, Jai Courtney, Emilia Clarke a Jason Clarke ešte sami o sebe nie sú najhorší, lenže pre svoje postavy sa vôbec nehodia a absolútne medzi nimi nefunguje chémia. Takže mi boli celí čas úplne ukradnutí a to je pri takýchto ikonických postavách poriadny problém. Takže som skutočne šokovaný, akého braku som sa dočkal. V rámci série sú nielen všetky diely sveteľné roky pred ním, ale aj sám o sebe je to katastrofa, bez jediného výraznejšieho kladu, kde nefunguje vôbec nič. Jediné šťastie, že tento diel ani moc nezarobil, aspoň priame pokračovanie nehrozí a ak niekedy vznikne ďalší Terminátor, tento brak sa bude ľahko ignorovať a navyše pri ňom bude aspoň istota, že horší už byť nemôže. 28%(9.8.2015)

Složité hodnocení. Pokračování legendy, tentokrát s úctou a pořádnou hromadou odkazů. Genesis v podstatě velice odvážné (alter)pokračování s autorskými nápady jdoucími proti smyslu původních dvou filmů (spoiler: ale v závěru najedou na stejnou silnici jako dvojka). Odsouhlasit totiž tenhle scénář chtělo odvahu a tak bych fyzicky ublížil jenom autorovi druhého traileru (a dalších) za ten prokecnutý zvrat, který by jinak všechny diváky v kině posadil na zadek... dvakrát. A ten zvrat je opravdu TEN důvod, proč ten film vidět, je to inovace/změna/evoluce. Svět technologií vylepšuje, povyšuje, ovládá. Genisys jde tímhle směrem. Jinak mi přišlo, že Arnold film pojal jako sebeparodii a jeho humoru je možná až moc (no jo, vždy chtěl být komik), ale jako by to většina ostatních postav úplně ignorovala (John, Sarah, Kyle) a jedou si svou vážnou vlnu, což mám rád, protože záchrana světa navíc v prostředí Terminátorů není zase taková sranda, komedie a vážnost působí trochu rozpolceně napříč filmem, ale to je možná jen můj osobní problém. Být to jen komedie, asi by to byl film roku, pro mě:-)). PS: mladý Arnold je neskutečný dokud nezačne bojovat, ale i tak nádhera. PPS: tohle pro mě nikdy nebude srdcovka a asi si to už nikdy nepustím, ale ty 4* už jen pro tu odvahu a nápad dám(12.7.2015)

Po rutinní Vzpouře strojů a sterilním Salvationu, který měl s Terminátorem pramálo společného, jsem za Arnieho comeback velmi vděčný. Obsahuje spoustu odkazů na druhý (nejlepší!) díl a vlastně je tu i celková provázanost s původní sérií, což je možná ještě lepší. Taky je potřeba říct, že jsem si předem nevyplácal všechny akční sekvence v trailerech, což bohužel dělá víc a víc lidí a pak si stěžují, že ve filmu vlastně nic není. Netuším, jestli jsem seděl ve stejném sálu, jako většina zde nespokojených, ale jedno je jisté. V několika momentech jsem se v sedačce IMAXU vrátil zpět do puberty, kdy jsem na T-1000 zíral s otevřenou pusou a to si cením. I když Camerona už nikdo nepřekoná, měl ve svém kratičkém review pravdu - HE IS BACK :). A jelikož se dají očekávat velmi nízká hodnocení od jisté sféry místních "kritiků", lehce nadhodnotím - 85%.(30.6.2015)

Stará láska nerezaví, a ta ke kovu obzvlášť. Do jisté míry film těží z nostalgie po prvních dvou Terminátorech, ale i Jurský svět se dá v jednom odstavci odsoudit velice rychle z podobných důvodů jako Genisys, mezi které patří také poněkud hloupé chování postav. Když však lze běžet před T-rexem na jehlách, může se klidně Arnold střemhlav vrhnout na vrtulník a přežít s menším škrábancem. /// Současný blockbuster si žádá odlehčení v podobě humoru, takže se vtipkuje. Uznávám, že někdy se to příliš nedaří a Arnoldova prkennost v moderní akční sci-fi působí spíše rozpačitě, ale do jisté míry to odráží právě ono mimoňství T-800, který humor naprogramován zkrátka nemá./// Kdo se nechal oblbnout promo videem od Camerona, neměl by radši marketingové kampaně filmů sledovat. Však proč by taky režisér nebyl spokojen, když na plátně po letech vidí tentýž dialog slovo od slova, který si sám napsal (T-800 shání oblečení), tytéž scény včetně téměř identických záběrů které mezitím zkultovněly (zhmotnění do temné uličky s bezdomovcem, zhasínající oko, terminátor kráčející ohněm etc.), a tytéž hlášky, kterými budoucí guvernátor bavil svět./// Imax filmu přidává na intenzitě (proto 4*), zároveň jsou více patrné určité trikové nedostatky. Herci jsou obstojní, ´khaleesi´ pár kilo navíc svědčí a u herců je nač se koukat – Morgenthau mužska těla místy až fetišizuje. Tak jim ty svaly nezáviďte, hoši, a zvedněte se občas od těch kompů./// Tvůrci odvážně aktualizují známý příběh, který zasazují do doby, kdy nás sociální sítě a moderní technologie šmírují a ovládají ještě více, byť z toho oživení značky, jako se povedlo Abramsovi se Star Trekem, asi nebude. S podivem je, že produkce opakovaně oslovila béčkaře Lussiera, aby napsal scénář. Dvojka by mohla zodpovědět nevyřešené otázky a nabídnout zajímavou alternativní budoucnost, kterou jednička načrtla, musí však více propracovat postavy, odpustit si spoileroidní plakát a mít rating R. [Imax, 3D s titulky ](15.7.2015)

• Tom_Lachtan

měl jsem tu původně komentář asi o deseti řádcích, jenže sem ho omylem smazal, takže jen telegraficky: námět je dobrej, scénárista není, je to kretén, neb dialogy jsou odporné a mé oči byly v některých momentech obrácené ve sloup tak často, až jsem se obával o vyschnutí bulev a popraskání sklivce, o lapsech v logice nemluvě. ___ Obsazení je mimózní, Kyla Reeseho hraje jakási pazdrátní vyvřelina s charismatem čaje, pokrytého plísní zpívající písně jonas brothers. A Matka draků taky hraje tužku, ale alespoň má konečně stejnou barvu obočí a vlasů, což je ve Hře o trůny velmi... Nehezké. ___ Pořád to má ale Arnolda, hlášky a dobrou akci, takže mé béčkomilovné já ve mě si to do jisté míry užilo ___ Gladiator 15 je odporník, viděl to z kinoripu, ukažme si na něj, jistě je to také díky těmto morálním vlastnostem prznitel plyšových hadů, bojovník islámského státu a zloděj charitativních darů. Ale jinak ho mám rád, to zas jo.(12.7.2015)

• - V scéne so zatknutím je možné vidieť výšku T-800 – 6.6 ft, čo je približne 196 cm. Arnoldova súčasná výška sa však odhaduje iba v rozpätí 179 – 183 cm. (ywo666)

• - Spoiler: Hlavní představitelé Emilia Clarke (Sarah Connor) a Jason Clarke (John Connor) mají stejné příjmení. Zatímco ve filmu hrají postavy matky a syna, tak v reálu nemají žádné rodinné ani jiné spojení. (Lucasion)

• - Po skončení natáčení byl název snímku změněn z původního Terminator: Genesis na Terminator: Genisys. Informaci poprvé potvrdil Arnold Schwarzenegger na svém Twitteru. (Lokitre)