Sedm epoch rocku

• Velká Británie Seven Ages of Rock (více)

Epizody(7)

Autoři sedmidílního dokumentárního cyklu BBC Sedm epoch rocku jsou přesvědčeni, že rocková hudba poskytla k proměnlivosti doby originální soundtrack. Oproti tomu Libor Pešek po vysílání Radiožurnálu prohlásil, že poprock není hudba; Laco Deczi charakterizoval rockové hudebníky slovy: "Rockoví hudebníci jsou ti, co hrají rok na nástroj". Rock je fyziologický vzdor, rytmicky potvrzuje gravitaci, zatloukáním down beatů, těžkých dob do země. Odtud kritici ortodoxního rocku přezdívají rockery na sudokopytníky. Postupem doby se rocková hudba stala věrohodnou politickou a uměleckou silou. Do hudby vnesla větší hlasitost a osobitý postoj. Rock se zrodil z blues, ale postupně začal dospívat a vydal se stovkami rozmanitých, vzrušujících směrů.

Seznam jednotlivých dílů :   01. Zrození v roce 1963-1970
02. Art Rock 1966-1980
03. Punk 1973-1980
04. Heavy Metal 1970-1991
05.
06. Alternativní Rock 1980-1994
07. Indie 1980-2007 (oficiální text distributora)

JohnMiller

Fantastický hudobný a zároveň dokumentárny seriál ktorý nás zoznámi s rockovou hudbou . Od ich začiatkoch až, dá sa tak povedať že:, po súčasnosť až na posledný diel ktorý som ani nevidel je to famózne. Nekriticky podané informácie ktoré podávajú uznávaný novinári , kritici a čo je najdôležitejšie samotný muzikanti ktorý sa nachádzali v centre diania udalostí.. V zostrihanej verzii mi chýbal strašne Jimi Hendrix. ()

jurama525

Užasně naučný hudební pořad Který mapuje vývoj rockového žánru. Hodně zajímavého se dozvíte v každé epizodě . Některé epochy jsou sice moc nezáživné , ale pak se to zase vynahrazuje něčim lepším . Jsou zde například skupiny jako Velvet Underground, Ramones , The doors , The Who R.E:AM, Black Flag Oasis nebo Nirvana. Jednotlivé období a hudba jako taková se neuvěřitelně mněnila. Každý nový dil jsem si říkal o čem to bude dnes. Slavné skupiny v dokonalém dokumentu. Každý fanoušek hudby si určitě příjde na své. Dozvíte se i spoustu informaci jak to tehdy bylo . Jediné co bych pořadu vytkl je málo dílů. Jinak prostě paráda. U mne první díl 50% druhy dil 65 , třetí 45 čtvrtý 40 , paty 78 šestý 100 a závěr také 100 . Bylo tam par diůi mebo jeden co mně nudil. Jinak ale Skvělej pořad ()

Huntelaar

Sedmihodinový epos popisující historii rocku (především z britského pohledu) a potvrzující vysoký standart koní ze stáje BBC. První díl popisuje dobu, kdy mládeži lezl krkem přeslazenej popík, a tak na základu blues vznikl nový hudební styl při kterým se trhaly struny od kytar a prokopávaly bubny (Rolling Stones, The Who, The Kinks). Druhý díl prozměnu dobu, kdy performěři (Velvet Underground, Pink Floyd, David Bowie) hledali hranice, kam až mohou zajít se svými psychedelickými vizemi a co jim ještě posluchači pochopí, sežerou a zaplatí na vstupným a deskách. Třetí díl tu míru zhmotnil v podobě punku a začalo se za rytmu třech akordů "békat vo tom, co ku*va všichni známe" (The Sex Pistols, The Clash, Ramones). Čtverka zas osvětlila, že základ je rámus, pořádnej rámus (Black Sabbath, Deep Purple, Judas Priest, Iron Maiden, Metallica). V pětce ukázali, že Rock se musí hrát pro lidi, pro Hóóódně lidí (Queen, Bruce Springsteen, The Police, U2, koncert Live Aid). Šestka vyvrátila americkej sen o spokojeným životě, že Osmdesátky byly hlavně pěknej vopruz a že jeden mladej a milej pán se nato už nemoh dívat, a tak s tím praštil (Nirvana, R.E.M., The Pixies). A sedmička mi zas názorně ukázala, že na Ostrovech (hlavně teda v Manchesteru) se rodí namachrovaní řízci s pózou, co maj svoje fanoušky pěkně u prdele, a proto jim zobu z ruky (The Smiths, Stone Roses, Suede, Blur, Oasis, Libertines a Arctic Monkeys). ()

cubajz

Poutavě a zajímavě vyprávěná historie rocku, ovšem chybí mi tu až moc interpretů na to, abych dal za pět. A ani zmínka o tom, že by Ozzy na koncertech ukusoval netopírum hlavy... ()

Wladi.mir

Pro fanouška rocku v jakékoliv podobě je tento dokumentární seriál jasná volba. A jakožto fanoušek větčiny zníněných kapel jdu s hodnocení nejvýše. R.EM. , Nirvana, Oasis, The Who, Ramones, Metalica. Pro mě nejlepší díl byl čtvrtý a poslední. Franz Ferdinand a Artic Monkeys. ()

C0r0ner

Jelikož je pro mě rock a metal tím nejzákladnějším pro přežití, tak jsem tenhle seriál zhltnul snad během dvou dní. Sice byl každý díl poněkud nataženější, než musel být, ale i při mých poměrně velkých znalostech jsem se dozvěděl spoustu nového a získal jsem úžasně celistvý vhled na celou historii rockové muziky. 90% ()

kvasiva

Očekávání veliká, ale z výsledku jsem docela zklamaný. Informační hodnota mi nepřišla nějak zázračná, nejvíce informací bylo od samotných hudebníků, když vzpomínali či říkali historky atd. Fakt, že v mnoha dílech nezmínili ikony žánru nebo fakt, že díl pojednává pouze o hrstce (dalo by se s nadsázkou říci o jednotlivci/jedné kapele) je pro mě osobně neodpustitelný. Neříkám, že jde o nějaký nekvalitní dokument, to určitě ne. Z této oblasti je toho pramálo a tak jsme rádi za každý pokus, ale mohlo to být lepší a pak by to mohl být klenot. Největší plus já osobně vidím v dobových záběrech z koncertů, zákulisí. Z těchto záběrů přímo čiší atmosféra dané doby a to my už nikdy nezažijeme. Hodnotím lepšími 3*. Více bohužel. ()

spygirl

Zajímavý dokument, vždy si ráda rozšířím své hudební obzory. :-) Nejvíce mě bavili: Queen, R.E.M., Pink Floyd, The Police, Pixies. Nudila jsem se u: David Bowie, Genesis (ehm), celý punk (hrůza), Black Sabath, Kiss (děs běs, tohleto se může někomu líbit??? ), Stone Roses, The Libertins. --- Moc nechápu takové to (někdy až fanatické) vymezování se některých skupin/zpěváků vůči popu, jako že to už je hnus, komerce a pryč od toho. Já dělím hudbu na dobrou a špatnou. Skoro v každém žánru se dá najít něco pěkného... ;-) ()

blitzer

Hodnocení 7 Ages of Rock jsem se rozhodl rozdělit na tři části (podle mého vztahu k jednotlivým stylům či kapelám): A) co se mi líbilo; B) co bych nemusel; C) co mi chybělo; 1. díl: The Birth of Rock A) i když nic z toho vyloženě neposlouchám, tak se mi líbili The Who, Rolling Stones, Animals, Bob Dylan; B) Cream; C) Jimi Hendrix (za to ale může ČT), Janis Joplin, Doors. 2. díl: Art Rock A) zajímavý bylo to stavění zdi, ale na druhou stranu mi to přišlo jako pohrdání fanouškama, jinak art rock skutečně nemám rád; B) Velvet Underground, Pink Floyd, Genesis, David Bowie, Roxy Music; C) nic, bez tohoto dílu bych se obešel. 3. díl: Punk Rock A) Ramones, Sex Pistols, Patti Smith, Clash, Television, Damned a story o triku s "nesnáším Pink Floyd" :D; B) nic, tenhle díl byl prdel; C) punk běžně neposlouchám, takže ani nemůžu říct, že by mi nějaká kapela chyběla. 4. díl: Heavy Metal A) Black Sabbath (škoda, že nezmínili i Diovu éru), Deep Purple (zařadil bych do Hard Rocku), Judas Priest, Iron Maiden, Mötley Crüe (i když je neposlouchám), Ozzy Osbourne, Metallica; B) nesnášim Tipper a Ala Goreovi (více o případu JP zde); C) to se nedá všechno vyjmenovat, tak jen namátkou: Megadeth, Anthrax, Manowar, Motörhead, Saxon. 5. díl: Stadium Rock A) Led Zeppelin (jediný z týhle "kategorie", který trochu poslouchám), Queen, Kiss, Dire Straits, U2; B) Bruce Springsteen, Police, Bon Jovi; C) tenhle díl jsem nepochopil, podle mě nic jako Stadium Rock neexistuje... kategorie rocku podle místa konání je imho nonsens, jinými slovy chyběly mi tu všechny skupiny, který mám rád, protože snad všechny vystupují mimo jiné taky na stadionech. 6. díl: American Alternative Rock A) Nirvana, R.E.M., Pixies, Pearl Jam, Mudhoney; B) Black Flag; C) když nepočítám R.E.M. který řadím do středního proudu, tak znám z tohohle žánru (dá-li se vůbec Alternative Rock nazvat svébytným žánrem) jenom Nirvanu, takže nemůžu říct, že by mi nějaká kapela chyběla. 7. díl: British Indie A) celkem zajímavý bylo vystoupení Suede, ačkoliv jsem o nich slyšel prvně; B) Smiths, Oasis, Stone Roses, Blur (WTF?), Libertines, Arctic Monkeys, Franz Ferdinand; C) chyběla mi zkrácená stopáž tohohle nudnýho dílu o pofidérních pop/rockových kapelách. Celkové hodnocení: A) první a samozřejmě čtvrtý díl, částečně díl třetí a šestý; B) díl druhý (jehož zařazení do cyklu ovšem chápu), pátý a sedmý; C) cyklus bohužel nesplnil moje očekávání, který jsem měl po shlédnutí prvního dílu, co nemůžu tvůrcům vůbec odpustit je absence dílu o Hard Rocku - pro mě snad nejrockovější kategorii celýho rocku - kde měly bejt skupiny jako Deep Purple, Led Zeppelin, AC/DC a plno dalších... škoda :-( ()

forsythia

Velmi dobrý dokumentární seriál, občas jsem tam něco postrádala, ale je jasné, že rockovou scénu nelze zmapovat úplně. Nicméně bych stejně uvítala, kdyby byl trošku obsáhlejší. I tak ale moc pěkně zpracovaný a poutavý. ()

SoolenJV

Seriál velmi dobře mapující vývoj asi nejdůležitější hudební formy. Škoda jen těch chybějících legend typu Jethro Tull, Yes, The Verve apod. Ale jinak zajímavé a velmi dobře natočené. ()

rudeboy

Tvorcovia dokumentu sa nám pokúsili v siedmych častiach predostrieť stručnú históriu rocku, čo je nesmierne ťažký cieľ, pretože do tak krátkeho časového úseku (7x50min) nie je možné vložiť relevantné množstvo informácií a tak je dokument vopred odsúdený kĺzať sa len po povrchu zvolenej problematiky. Ak sa hlbšie zaujímate o určitý druh rocku (art, punk, metal, britpop...) a máte o ňom niečo načítané, tak tu sa nedozviete skoro nič nové. Na druhej strane treba povedať, že dokument je len stručným náčrtom dejín rockovej hudby a aj napriek tradičnej schéme dokumentárneho seriálu neurazí, ale skôr poteší každého diváka, ktorý si rád rozširuje obzory svojho poznania (teraz nehovorím o drogách :-D) a zapĺňa voľné medzery svojho teoretického hudobného poznania. Na záver si neodpustím poznámku, že tento dokument by sa dal skvele využiť na vyučovacích hodinách predmetu hudobná výchova či umenie a kultúra. ()

nevermore

Rock ve svých 7 základních odnožích. Dokument vyzdvihuje ty největší kapely. Metallica, Pink floyd, Doors a Grungeové věci. Ale zase nějaké věci my tu chyběly.. ()

mcleod

Dobrý dokument... ale s několika výhradami. Pokud nepočítám ne úplně povedený, často značně přehrávaný dabing České televize, tak asi toto. Za prvé ČT odvysílala alternativní verzi prvního dílu, kde je úplně vyřazenej Jimi Hendrix nebo Beatles a víceméně celý díl se točí okolo Rolling Stones. Ne, že bych je neuznával, ale přece jen Jimi přinesl rocku "trochu" víc. Navíc (mimo jeden díl o americkém alternativním rocku) mi chybí víc amerických rockových kapel... pravda moc jich za zmínku nestojí, ale v dokumentu o historii rocku se nevěnovat Doors nebo Jimi Hendrixovi je opravdová hloupost. Také mě překvapila dost skromná zmínka o zřejmě největší hard rockové kapele Led Zeppelin, která byla v dokumentu ještě navíc spojena s hrozivým komerčním "rockem" Kiss. Ten poslední díl pak už asi ani nemá cenu komentovat - nová rocková muzika :-). Ale kdo ví, ten ví, a aspoň si užije rozhovory se členy dávno zašlých kapel či těch stále ještě živých "dinosaurů" a k tomu porci parádní muziky. LONG LIVE TO ROCK N ROLL ()