Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

C0r0ner

Soderbergh je asi nejuniverzálnější režisér vůbec a i v Nákaze ukázal, že jakékoli téma mu není cizí. Na soundtrack jsem se po Drive dost těšil a Martinez tedy nezklamal ani trochu. Příběh byl bohužel jednoduchý a natažený, ale i tak to bylo velmi zajímavě natočené vyrovnávání se s přežitím apokalypsy a následném neveselém životu. Takový civilní armageddon. 70% ()

Kwaichi

Realistické podanie vypuknitia globálnej krízy vplyvom nebezpečnej pandémie. Výbornými hercami sa to hemžilo, možno zo je trochu na škodu. Priveľa výborvných príbehov rôznyc jednotlivcov a ich rodín, z ktorých ani jeden výrazne nevynikol nad konkurenciou. Všetky boli tak dobré. ()

sulimo

Počáteční tempo na 4 hvězdy si to udrželo tak do půlky, kdy divákovi začíná docházet, že i když už je to tak měsíc od nákazy, tak se už asi žádného nového vývoje nedočká a fakt nedočká. Je to škoda, ta první půlka byla dost nekompromisní až si člověk řikal, jak tohle může skončit, jenže potom už vám to je tak nějak putna. Co mi vadilo nejvíc byl ovšem televizní vzhled, tohle spíš připomínalo seriál nebo minisérii, a upřímně by to takhle působilo i daleko lépe. Jako celovečerák to nevypadá a k tomuhle dojmu výrazně napomáhá i fakt, že vlastně nevíte, kdo je hlavním hrdinou, ve filmu totiž hraje snad až příliš mnoho hollywoodských stár a fakt dost dlouho netušíte, kdo má tu důležitou roli, tohle byl alespoň pro mě problém, jelikož jsem si nevytvořila onen důležitý pocit soucitu, prostě nějakého většího prožívání děje. Někdy je zkrátka méně více. Takhle to na mě ve finále působilo, že se pan Sodebergh snažil narvat do filmu všechny a všechno a ještě nejlépe všude, ale vzešlo z toho takřka bezatmosférické televizní skoronic, škoda. Slabší 3 hvězdy. ()

campix

Soderbergh si po Dívce na přání a Informátorovi výrazně vylepšuje renomé filmovými hvězdami nabitou Nákazou. Obdivuji jeho precizní styl, s dobře zvolenou hudbou, perfektně čistými záběry a kvalitní kamerou. Nákaza se vás dotkne i lidsky, jelikož je to velmi nepříjemný film a tím, že není tolik megalomanský a rozsáhlí, tak působí poněkud civilně a dosti uvěřitelně. Uvědomíte si, jak často si saháte na obličej nebo s čím vším přijdete do kontaktu. Herecká plejáda je opravdu rozmanitá. Celkově moc nemusím Damona nebo Fishburneho, ale tady mi opravdu sedli a jediný vyloženě špatný byl Jude Law jelikož sem nepřišel na smysl jeho postavy ohledně děje. Přijde mi, že ho tam proste Soderbergh chtěl na vylepšení jména a tak ho tam někam fláknul. Konec je samozřejmě amerikánský happy-end. Klasika. ()

Pajky3

Docela povedenej epidemickej thriller. Napínavej jen co je pravda, ale osobně jsem čekal trošku větší výstrahu. To jak se to šíří a jak rychle a tak. Čekal jsem, že to bude jako na začátku, lidi budou umírat a tak, ale nic. Postava, Juda Lawa, která by se stoprocentně vyskytla, mě neskutečně štvala. Přál jsem mu umřít nejhorší možnou cestou. Na konci máme vysvětlení co a jak. Navíc dost možná nejpravděpodobnější scénář, jak by to bylo kdyby. Pohnutky Lawrence Fishburna chápu a sympatizuji s ním. ()

agathon

Vynikající precedurální snímek s až paradokumentární vizualitou a geninálně pojatou hudební složkou. Nenechte se zmást, tohle nemá nic společného např. se Smrtící epidemií, daleko blíž to má třeba k Syrianě, Letu číslo 93, Krvavé neděli nebo Soderberghovu vlastnímu Trafficu. Asi to není v tuto chvíli film, na který bych si za pár let nějak výrazně vzpomněl, ale dostala mě i tak jeho filmařská suverenita, herecké nasazení (trochu paradoxně při vší té odosobněnosti formy) a nesmlouvavost vůči obvyklým ideologickým čtením podobných zápletek (tj. konspirační vidění vlády/vědců/korporací jako původce všeho zla, resp. pjetí vědy jako všehomírného zachránce). Realita je totiž o dost složitější a vrstevnatější. Palec nahoru za dosud nejlepší "epidemický thriller" (uvozovky podtrhuji!). ()

Dannysek4U

Ale jo, spokojenost, jako naznak novy minimalisticky tvare katastrofickyho filmu je to zajimavy. Jen se obcas trochu tezko smiruje s chovanim hlavnich postav. Asi bych vic tlacil na pilu v boji proti klise, protoze se to tak trochu pere s celkovym feelingem filmu. A tu ledovost bych asi prolozil aspon nejakou emoci. A ten konec - mno, asi je banalni umyslne, ale presto je banalni prilis. Jinak pozornost rozhodne udrzena. ()

Wormboy

Neviem, kedy ma naposledy Soderbergh takto potesil. Contagion je suchopadne, sterilne, dokumentaristicky neosobne rozpravanie o pandemii a jej vplyvoch na rozne atributy spolocnosti. Od zaciatku som sedel s otvorenou hubou, do ktorej sa nechcelo ani pripravenym vianocnym kolacikom, prial som si, aby to malo o dalsich 100 minut viac a teda vysledny dojem je pre mna viac nez potesujuci. 4,5/5* ()

Flynn

Já osobně jsem si film užíval. Tématicky se to podobalo jedné z mých nejoblíbenějších knih (Stephen King-Svědectví) a tak jsem si už od začátku užíval těch drobných detailů, které znamenaly přenos nákazy. Obsazení skvělé, herecké výkony se mi taky zamlouvaly. Trochu zakolísal závěr, kdy jsem čekal spíše tragičtější vyústění, než to jednoduché řešení, které se vyklubalo. JInak výborné. ()

pakobylka

Příběh, který vyhlíží dosti autenticky ... neboť nepoužívá rozmáchlá teatrální gesta a nepředhazuje vám s halasným povykem stoprocentní a dokonce ani devadesátiprocentní úmrtnost, když decentně, téměř dokumentární formou mapuje cestu nákazy, která by mohla (kdyby chtěla) přijít prakticky kdykoli a odkudkoli. "Den druhý" i všechny následující dny tak kráčejí vstříc nejisté budoucnosti převelice civilně - se skromností sobě vlastní. Nedělají si iluze o své výjimečnosti ani o naší civilizovanosti - na to jsou až příliš obeznámené s pravým stavem věcí. To vy možná pocítíte neurčitou tíseň a nepříjemný chlad ... jakoby se vás lehounce dotkla budoucnost - když vylosovala a dosadila "Nákazu" jako jednu z mnoha proměnných. P.S.: Čistě hypoteticky - pokud by podobná situace někdy nastala, mohla by zaměstnat a snad (v tom lepším případě - ale to je jen takový můj momentální nereálný úlet) i alespoň dočasně sblížit hlavy států a superstátů našeho konflikty rozervaného, leč JEDINÉHO, nenahraditelného a nedělitelného světa ? Toho světa, který natvrdo přetínají ostré hranice skutečné i fiktivní - ne nepodobné čerstvým ranám, do nichž přisypete sůl ... světa, který si obyčejně nevidí ani na špičku vlastního domýšlivého nosu - a částečnou spolupráci či ZDÁNÍ spolupráce snaživě vykazuje jen tehdy, když mu opravdu významně teče do bot. ()

zette

Film, ktery po roce 2020 stoji jeste vice za videni, nez kdykoliv predtim. Aktualni tema, dobre natocene, ma to napeti i atmosferu. Ja byl spokojeny. ()

Juto

Príbeh je zaujímavý a je pochopiteľný, že po všetkých prasacích a vtáčích chrípkach, šialených kravách a podobných útrapách, je „vírusová“ téma tým, čo ľudí pritiahne. 7/10 ()

Martrix

U málokterého filmu je důležitý kontext tak, jako u Nákazy. Kdo ho viděl před rokem 2020, resp. před rozšířením nákazy covidu, ten nejspíš podlehl té masivní mediální masáži mnohem rychleji. Já se z nějakého důvodu Nákaze vyhýbal až do dnešního dne, takže jsem covid vnímal míň vyděšeně a mohu s čistou hlavou porovnat, jak moc se už před deseti lety, tvůrci přiblížili skutečnosti. Asi by se dala napsat studie, jestli je scénář takové nákazy natolik predikovatelný, že se může s realitou téměř přesně překrývat, nebo jestli se prostě NĚKDO nenechal tímto filmem inspirovat a nešlo o cílenou akci. To už záleží na tom, kde se na škále důvěry pohybujete. Poslední dva roky mimo jiné přispěly k tomu, že se lidé vyhranili a jasně demonstrovali, jakou pozici ve stádě mají. Většina diváků se pohybuje někde mezi extrémem v podobě tupé ovce, která nekriticky přijímá jakékoliv nařízení a informaci z vládou ovládaných médií a druhým extrémem, kdy někteří lidé považují všechno za konspiraci. Tito nedůvěřivci pak stejně tupě následují kohokoliv, kdo jde proti proudu. Pro ty může být Nákaza skoro důkazem, že to někdo už před deseti lety naplánoval. Je až zarážející, jak moc to tvůrci trefili. Vlastně když tak o tom přemýšlím, tak jde spíš o instruktážní video, nebo zfilmovanou krizovou příručku, aby si všichni udělali představu, jak by to mohlo vypadat. Tomu by odpovídal i fakt, že taková koncentrace hvězdných jmen se nevidí ani v Avengers...snad je v tom snaha dostat tento film mezi co nejvíc lidí a dát mu váhu, aby to nebyl jen další thriller, jakých už pár natočeno bylo. Pokud tam ta ambice byla, stejně vzala trochu za své... nakonec se totiž tvůrci stejně neudrželi a procpali tam pár vyloženě hollywoodských scén, které asi měli diváka uklidnit, že je to "jen" film. U američanů totiž jeden neví, co je může opravdu zpanikařit. Umím si představit, že po tomto filmu vzrostl nákup železných zásob, dezinfekcí a roušek o stovky procent. I s odstupem, kdy jsme mírnější verzi nákazy všichni zažili, je totiž tento film zneklidňující díky tomu, že popisuje jak snadné je pandemii vyvolat, jak málo stačí lidem k tomu, aby se chovali jako zvěř a jak složité je v celosvětovém měřítku, dostat nákazu pod kontrolu. ()

Ondatra

Filmy na téma globální pandemie vždycky lidi strašily, co by nastalo, kdyby se to fakt stalo. Já si tento film pustil až v době covidu v roce 2020 a úplně všechno ve filmu sedělo, tak jako v realitě. Sice ne do takové míry, aby tady byly boje o jídlo, ale do jisté míry ano. K tomu všemu hvězdné obsazení a dokonalá minimalistická hudba. Akorát mi přijde, že tento film je trochu nedoceněný a má podprůměrné hodnocení, což je škoda. Přitom mi na něm nepřijde nic extra špatného. Rozhodně ho ale můžu doporučit lidem, kteří chtějí vědět, kam až může zajít globální pandemie, případně čeho se obávat. 7/10 ()

BoXBe

Plný počet za vymakanost a za práci se znalostmi, které sloužily jako předloha pro scénář. Líbil se mi ten syrový, dokumentární popis možného krizového vývoje s předvídáním možného chování lidí, od nejvyšších špiček po nejobyčejnější kousky na konci globálního hodnotového řetězce. Uvěřitelné, skvěle zpracované a bez zbytečných thrillerových akčních scén. Odcházím intelektuálně nabažen, navýsost spokojen. A ztotožňuji se i s KF: http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/novinky/clanek.phtml?id=718716 V podstatě vzdělávácí film. ()

papaJA21

Líbil se mi ten realistický duch filmu. Ale Soderbergh by klidně mohl zajít i dále. Oproti tomu sledování tak mnoho postav snímku příliš neprospívá a děj se začne drobit do zbytečností. Winslet, Laurence a Law jsou podstatné části děje a jsou skvělé. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech