Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

marhoul

Pro mne osobně největší překvapení posledních měsíců! Herecký koncert snad všech ženských, které se objevily na plátně! Všem jsem uvěřila. Chvílemi mne popadala zuřivost a chvílemi jsem byla dojata až k slzám. Oscarový cajdák? Nikoli! Když pomyslím na tu pomstu, chce se mi smát! .... a taky někomu něco "dobrého" upéct! :-) ()

Jirka_Šč

Reálných 85% a velmi "milý" film (tedy, on by film o rasové segregaci být milý neměl, ale já mám z něj tento pocit). Jsem hrdý, že se líbilo mé dceři. ()

mcb

Černobílý svět, černobílý film. Konzervativní, silně politicky korektní melodrama, které ušlechtilou ženskou optikou nahlíží na rasovou diskriminaci, jež byla mnohokrát zobrazena drsnějším způsobem. Mužské postavy se téměř nevyskytují, pokud ano, jsou vyobrazeny jako nezodpovědní manželé nebo nepřítomný ideál, jehož jediným úkolem je vydělávat peníze. Vše je podřízeno ženskému pohledu na svět, světu bílých kuchyněk, bridžových posezení naivních bílých paniček v kontrastu s pracovitými, lidskými černoškami, které jsou tvrdě zkoušeny životem. Film dokáže zaujmout hlavně díky silným emocím, slzopudnosti a působivým hereckým výkonům, netřeba zapomenout také na přesně vykreslenou retro atmosféru a kostýmy 50. let. Díky své přílišné "černobílosti" a explicitnosti je jasné, proč za mořem snímek sklidil tolik slávy a vlivného kritického přijetí, jelikož si z něho má co odnést jakýkoliv druh (ať zkušenějšího nebo nezběhlého) diváka. Pokud bude letos Akademie pokračovat v udělování hlavních cen dojímavým lidským příběhům jako v poslední době (Milionář z chatrče, Králova řeč), myslím si, že máme jednoznačného vítěze. Už hlavně proto, že nejde o tak krystalický kýč jako Zrození šampióna. ()

mat.ilda

Jakmile mou vyprahlou duši dojme příběh k slzám, mívá osmdesát procent téměř jistých - a jelikož nejsu žádný rasista, mám slušně vyvinuté sociální cítění i sklony k rebelii, miluju stylovost let šedesátých, obdivuju dokonalost paniček téměř stepfordských, jakož i herecké výkony a krásu jejich představitelek - pak musí být tento film jasně čtyřhvězdičkový - i přesto, že byl tak trochu černobílý... ()

heyda

Film, ve kterém jde hudba s kamerou stranou a do popředí se tlačí výborný scénář a příběh, který se mě ač bělocha nesmírně dotýká. Nevím, jestli si šel tento film jenom pro Oskary, a upřímně je mi to jedno, přesto mi něco uvnitř říká, že tady šlo úplně o něco jiného. O to, aby si Amerika připomněla, že nebyla nikdy svatá, a že je pořád v čem se vylepšovat a hlavně polidšťovat. Herecké výkony nemá cenu moc rozebírat - výborné. Docela mě i překvapilo, že jedním z producentů je můj oblíbenec Chris Columbus. Nejsem přesvědčený o tom, že se jedná o top film, přesto mě zastihl v takovém rozpoložení, že mu musím dát maximum. ()

jojinecko

The Help v sebe spája všetko to, čo si predstavím pod pojmom "pekný film". Pekný svojou ľudskou rovinou a pekný svojou formálnou stránkou. Najviac oceňujem to, že film neskĺzol do sentimentálnej a telenovelistickej roviny a zachoval si svoju krásu po celý čas. ()

Flego

Počúvať príbehy slúžok čiernej pleti v rasistickom mestečku Jackson kdesi v štáte Missisippi je pre mladú Skeeter životná skúsenosť. Vždy vedela, že nerovnosť medzi ľuďmi sa nedá odstrániť len tak, ale túžila napísať knihu o týchto výpovediach, aby prispela k zmene a náprave. Rasizmus ako taký je riadne svinstvo a vôbec som si neuvedomoval, že bol zakorenený tak hlboko ešte na začiatku 60-tych rokov ( oddelené WC, či taniere ). Preto sú podobné filmy veľmi potrebné. Dokážu človeku ukázať v plnej nahote drámu bezmocných diskriminovaných ľudí. To sa stalo aj v románe Kathryn Stockettovej, kde sa celé dianie umocňovalo zobrazeným ženským svetom ( muži tu boli ozaj len ako prívesky a v podstate nemali žiadny priestor ),a kde práve ženy dokázali ukázať silným emotívnym spôsobom celé spektrum vlastností. ()

MontyBrogan

Keďže tento film hovorí hlavne sám za seba a veľa už aj tu bolo povedaného, ja doplním len takú zaujímavosť. Nestáva sa asi často herečkám aby boli v dvoch filmoch za sebou vyhodené z niekoho verandy. Bryce Dallas Howard sa tým po 50/50 a The Help pýšiť môže. ;) Ale určite viac treba brať do úvahy, aké skvelé výkony v týchto výnimočných filmoch podala. A ešte jednu vec by som poznamenal aj k Farbe citov. Asi jedinú vec, ktorá mi tu vadila. Bez ohľadu na to, ako dobre hrala aj Emma Stone, bolo naozaj nutné aby do filmu s touto tematikou, dali kladnú ústrednú postavu-belošku, ktorá všetkým diskriminovaným černoškám pomáha? Viem, že by bolo asi komplikovanejšie aby si pomohli sami, vzhľadom na rasovú segregáciu tej doby. A tiež je to údajne podľa knižnej predlohy ktorá čerpá zo skutočnosti. Ale mne to už jednoducho pripadá ako klišé. Update: Po pozretí Arga už budem ticho. :D Je tiež podľa skutočnej udalosti, následne spracovanej do knižnej podoby, ale omnoho menej uveriteľný. Skutočnosť jednoducho niekedy predstihne fikciu. ()

Darneth

Celý filmek je vlastně o "hovně". Kolorit takto unikátního snímku je navýsost vzácný a proto...."Eat my shit" ()

anais

The Help hned několikrát dokonale trefí emotivní branku, může se chlubit nejedním skvělým hereckým výkonem, líbivou barevností i dramatickou přetvářkou Ameriky 50.let... Přesto je to tak trochu promarněná šance, protože líbivost a sentiment až moc přebíjejí tušenou skutečnost. Možná je to i tím, že se nejedná o autentický příběh ale slzy a peníze ždímající adaptace knižního bestselleru. ()

Roman.Ticka

Klasický příklad evolučních změn, příčin, okolností a následků kolem jedné epizody v krátké historii Ameriky. Nijak mě to jako celek neomráčilo, nezarazilo do země, nic nového neřeklo. Ale bylo to hezky zahrané, holky se navzájem vyřádily, vypotily ze svých osobních traumat, příběh měl taky co říct, takže dávám slabé 4* s přimhouřením obou očí. Zejména pro nádhernou doprovodnou hudbu Newmana a pro fakt, že mám Černouše ráda. A to se už snad nezmění.☺ ()

MM11

Bezchybná práce! Ale proč tak černobíle?... Kritické rány doléhající na konzervativní shluk falešných úsměvů mi nesmírně lahodí. Casting se povedl tak dokonale, že být na místě potrefených dam, prožívám až bolestnou spoluúčast. S prvotního odstupu jsou role rozdány přiměřeně situaci a mladá dívčina coby čerstvý vítr do obrazu stabilně pokryteckého městečka přesně zapadá. Vlastně ani na konci nenastává pocit špatně odvyprávěného celku, ten film je výborně vystavěn a má dar (nazývejte to třeba šmrnc) zaujmout různorodé divácké skupiny. Jenže souhlas a sympatie jsem v průběhu z velké části poztrácel. Autoři naprosto postrádají soudnost ve vytváření bělošských postav, obzvlášť groteskní jsou muži → schválně se pokuste vystopovat jakoukoli postavu muže bělocha, který není pouze druhořadým pozorovatelem dění a má zároveň všech pět pohromadě... Aby bylo jasné; vážím si boje žen za lidská práva a myslím, že křivda na černošské komunitě je v horizontu několika generací neodčinitelná a musí se důrazně připomínat. Jenže nebezpečná argumentace tohoto jinak velmi rozumného filmu představuje opačnou verzi rasově motivované agrese a netolerance. Motiv „výchovy“ se představuje jako opakující se cyklus, jehož výsledkem jsou vyrovnaní jedinci. Beru, logická úvaha. Odebrání z péče černošské služebné pak většinou nezdárně končí v ovlivnění jedince konzervativními předsudky, čemuž se ještě coby určitému modelu dá věřit. Bohužel film to povyšuje na obecnou pravdu a nevynáší jediný zmírňující příklad opačného jednání. Ta démonizace vlivů a převýchovy (extrémní je, že dokonce i u dospělých, i u konzervativních kvočen = výchova je motto) je silně nadsazená, vzhledem k tématu naprosto nevhodným způsobem. Bojím se, že nutí mnoho lidí tento fakt pokrytecky přecházet a „agresorům“ dává zbytečně zbraň do ruky. Jinak je těžké cokoli vytknout, film obsahuje velmi trefné zkratky, příznačný časový odstup ukazující postup doby a (ne)postup lidí v ní je pozoruhodně vykreslen za minima prostředků. Skvělý je výběr postav podle typů, místy to sice vypadá jako leporelo postižených zapšklím maloměšťáctvím, ale funguje velmi dobře. Jen by to chtělo méně viditelné ideologie → pro mě tak sympatický film volí část argumentace doslova zdrcující. ()

Pítrs85

Nu což o to, film je to pěknej, bohužel však "jenom" pěknej, srovnání s knížkou nemůže vyhrát, i kdyby... i kdyby tam místo tej ošklivky Emmy Stone hrála, já nevím, Rosamund Pike. Tam, kde jde knížka do hloubky a vy s hlavními hrdiny, nebo v tomto případě spíše hrdinkami, soucítíte a hlavně se do toho děje fakt ponoříte, klouže si film jen tak po povrchu, páč a protože prostor k tomu jít řádně do hloubky zkrátka nemá. Což je škoda, ono vyškrtat z knížky docela dost zásadnějších událostí (například, že se z Aibileen nakonec opravdu stane spisovatelka (samozřejmě pod jinou identitou), když jí Skeeter přenechá své místo dopisovatelky Myrny). A tak dále a tak podobně. Film se naopak může pyšnit pěkným dobovým vizuálem a příjemným soundtrackem. Děj jako takovej nebudu nijak rozebírat, sem tam nějaké to klišé, sem tam nějakej ten stereotyp, ale minimálně všichni ti, co tak rádi zvedaj pravou pracku anebo ti, co je vzrušuje oblíkat se do bílýho prostěradla, by jej měli vidět a zamyslet se nad svou debilitou. Ale to jsem odbočil, zkrátka The Help je silnej příběh, podanej trefně s nadhledem. A pokud si ho chcete prohloubit, jop, sáhněte po knižní předloze. ()

AlfaNumerO

Film nadraný emocemi, plný studu, strachu, nenávisti, zášti, ale i odpuštěni, lásky, zadostiučinění. Dlouho mé žádný jiný film nepohltil jako tento. 85% ()

Sofia

Já to nazývám pokryteckým rasismem. Nevadilo jim, že jim "barevná" ruka připravovala jídlo, utírala nádobí a přebalovala děti, ale vadilo jim, že "barevný" zadek seděl na jejich záchodě. Důležitý film, který se zabývá jedním z nejožehavějších problémů Ameriky 20.století. Zpracování je v podstatě bezchybné - dojemné scény s komickými vsuvkami, nádherné dobové kostýmy, účesy, interiéry a auta. Co mě trošku rušilo bylo, že film byl až moc uhlazený a vykalkulovaný. Věřím, že se děly i horší věci, než které byly ve filmu uvedeny. Z hereckých výkonů u mě vyhrála Octavia Spencer a její postava Minnie. Výborná epizoda s koláčem dominuje celému filmu. Určitě si přečtu i původní knížku. Pozdější update - srovnání film/knížka (Kathryn Stockett) - 4/6 - knižní předloha je mnohem rozvětvenější a některé linie jsou tam lépe vysvětlené (např. příběh s Constanine, který se zdá být ve filmu jaksi navíc). Film mi přišel navíc až moc černobílý - v knížce lze nalézt i několik dobrých vztahů s bílými zaměstnavatelkami, nejsou všechny takové jednoznačné krávy jako ve filmu. ()

Ilicka

Oscarům na míru šitý, dojímavý příběh jižanských paniček a jejich černých služebných. Postavy jsou sice černobílé jako český distribuční název filmu, ale v rámci svého vlastního mikrovesmíru fungují... a dojímají. Někdy emoce z divaček ždímají až příliš okatě, ale i díky tomu se jedná o nejlidovější film z letošního Oscarového výběru. A navíc, většina hereček odvádí velmi sympatické výkony (především Emma Stone, Viola Davis, Jessica Chastain). Slzopudný a natahovaný konec tomu odpouštím. ()

veru_needy

Krásný, citlivý, dramatický příběh, který se úzce dotýká problematiky rasismu. Vše je znázorněno na příkladu amerických služek žijících v místech, kde stopy otrokářství přežívaly dlouhou dobu a nutně se hluboko zakořenily v povahách zdejších lidí. Nicméně na to, o jak vážný námět se jedná, je vyprávění dosti místy odlehčeno zábavnou formou. Tvůrci nabízejí působivý a procítěný příběh o silných ženách, které dovedou svým osobitým způsobem změnit chod dějin. Film má spád a příběh nabídne hned několik silných scén, které divákem dost emociálně otřesou. Jako protiváhu pak naservíruje vtipnější scénu. Přitom je vše hezky a dokonale vyváženo. Perfektně napsaný i zrežírovaný snímek. Výborně propracovaný, od počátku má zcela jasno v tom, co chce říci a jak to podat. Dlouho už jsem neviděla nic tak zajímavého, v podstatě jenom konverzačního, bez zvláštních efektů. A zcela bez chlapů. Ti tam byli úplně nepotřební. Hlavní bílá protagonistka se svou snahou prosadit se v zaměstnání byla svým osudem velmi podobná svým černým kolegyním. Na tento film budu myslet ještě hodně dlouho. - "You is smart. You is kind. You is important." ()

Beastmaster4

Pěkně natočený film o jedné ze smutnějších povah americké kultury. Příběh se odehrává kolem let 1960, kdy se bílá žena rozhodne, že změní pohled na ženy “černé“ pleti, které pracují v rodinách bílých jako služky a chůvy. Příběh se nezabývá krutou rasovou nenávistí jako hlavní náplní příběhu. Krutost rasistických činů je ve filmu jen okrajově naznačena zastřelením černošského mladíka KKK (viz. zajímavosti). THE HELP se spíš snaží ukázat povrchní a bezohledné jednání bílých žen a matek k jejich pomocnicím v domácnosti. Ukazuje na příkladech, jak musely tyto černošské ženy snášet ponižování a komandování od někoho, kdo nebyl schopen se postarat ani o vlastní dítě, neuměl uvařit jednoduché jídlo a žil ve světě amerického snu. Snu, kde ideální žena byla ta, která nafintěná čekala doma na svého manžílka, který pracoval, aby uživil ji a děti o které jevil možná menší zájem, než ženuška sama. THE HELP je dojemnou zpovědí těchto těžce zkoušených žen v příběhu Eugenia ´Skeeter´ Phelan, která se rozhodla ukázat všem, jak ženy, které jsou pro bílé děti opravdovými matkami skutečně žijí. Film ukazuje veřejnosti problém rasové diskriminace, která v Americe v těchto letech dosáhla obludných rozměrů. Trochu mne mrzela právě ta upjatost, která nedovolila ukázat tu pravou tvář tohoto problému a jen tak optimisticky vedla diváka ke šťastnému konci. Na druhou stranu tak film získal příjemnějšího vypravěčského ducha. ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů