Zrození Planety opic

Rise of the Planet of the Apes

Zrodenie planéty opíc

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2011, 105 min

Zvláštne - na prvé pozretie ma to nejako extra nebavilo, ale s každou ďalšou reprízou je to lepšie a lepšie. Sadol mi sympaťák James Franco v titulke, sadla mi jeho kamoška, super mi sadol jeho milý, ale ťažko chorý otec John Lithgow a prekvapivo mi nevadili viaceré záporné klišé postavy (Felton, Cox, Oyelowo). Po vizuálnej stránke tomu asi niet príliš čo vyčítať, akčné finále je napínavé, ale paráda je, že keď sa vo filme nič akčné nedeje (čo je väčšinu času...), je to vďaka sympatickým kladným postavám dobrý film s dojemnými i vtipnými momentkami. Údajne brutálne prestrihávanie na snímke nie je poznať, česť výnimkám (z deja náhle vypadnutá Pinto).(12.1.2017)

Takhle to dopadne, když se někdo snaží naroubovat na opici Karpova pomocí genetických psychofarmak. Na jedné straně sice dostane zdatného šachistu, ale na druhé si vypěstuje šimpanzího Martina Luthera Kinga. Kdyby místo v zoo začali experimentovat třeba v Harlemu, mohlo to skončit jen pokojnou demonstrací afrointelektuálu za zvýšení sociálních dávek. Vědci však sáhli o vývojový stupínek výše a zadělali tak na opičí armagedon. Zábavné a originální povídání, co se vlastně stalo před tím, než slizký Charlton Heston v kožených homoslipech otevřeně pohrdl rozkošnou primáti vědkyní a narazil si místo ní tu autistickou brunetu. Rasista hnusný!(15.8.2011)

Když nepočítám zimního Green Horneta, tak je tohle první letošní blockbuster, kterému se povedlo moje očekávní nejen naplnit, ale dokonce překonat. Kdyby se v tom člověk chtěl rejpat, tak asi najde kupu logickejch nesrovnalostí, ale ten film je prostě tak zábavnej, upřímnej a emotivní, že nic takovýho dělat nebudu. Stará klasika může být ráda, že dostala takhle kvalitního mladšího brášku, stydět se za něj rozhodně nemusí. Odkazy potěšily a malýho Caesárka chci domů :)(15.8.2011)

Režisér Ruperta Wyatta v zájmu moc neprobudí, ale svůj úděl zvládl bravurně. Film má nevídané tempo v obale dramatu s akčními úseky. První třetina Caesarovo dospívání, druhá přináší dramatický zvrat a beznaděj, do které jsou hrdinové uvedeni. Působící tak trošku i jako vězeňské drama, protože Caesar si mezi svými opičími spoluvězni musí nejdříve vydobýt respekt a čelit útokům sadistického „bachaře“ Toma Feltona. Vše uzavírá dynamicky akční finále, ve kterém sledujeme zmiňovaný opičí úprk za svobodou, kde některé scény stojí opravdu za to. Vše do sebe pěkně zapadá a emoce zdařile cukruje vnímavou hudbou Patrick Doyle. Herci James Franco zahrál velmi dobře i s Johnem Lithgowem, který zdaleka nestárne a velmi jsem si ho oblíbil nejen tu, ale i v Dexterovi s pláštěm od krve Trinity killera. Scénář není zbytečně překombinovaný a je velmi na úrovni. Digitální mágové ze studia WETA, kteří mají na svědomí nejen Pána Prstenů, ale třeba také Avatara , nebo King Konga, opět předvedli práci na jedničku a opičáci rozhodně neaspirují pouze na překvapení roku, ale možný krok pro film roku!(12.11.2011)

• Malarkey

Do tohodle filmu se mi vůbec nechtělo. Nemám rád, když se obnovuje v současnosti klasika, což se teď stává hodně často. To už by muselo být jó něco, aby mě to zaujalo. A tady to na to něco opravdu vypadalo, protože tenhle film nad moje očekávání měl docela dost vysoké hodnocení, a tak jsem to zkusil. Film je pak moc dobře natočený, efekty jsou perfektní, ale némůžu si pomoct, je to celý hrozně blbý. Ten příběh...Fakt, že věci, které se dají udělat jednoduše, se ve filmu dělají složitě, bych ještě hodil za hlavu. Ale skutečnost, že roky ubíhají jakoby nic, armáda, která má ve zbraních střely s průrazností jak bomby země-vzduch nesejmou ani jednu opici, a co víc, neprostořelí ani autobus mě fakt dojímají. Celé je to pak zakončené naprosto pikantní scénou uprostřed sekvojového lesa. V tu chvíli jsem si řikal, že Američan by sekvoj nesekvoj tam v tu chvíli poslal nějakou jadernou hlavici a byl by od toho všeho pokoj.(16.1.2012)

• Freida Pinto

• - Na vývoji filmu sa podieľala spoločnosť Weta Digital, napr. Avatar (2009), pod vedením supervízora Joe Letteriho. WETA dostala zabrať najmä na zobrazovaní fotorealistických opíc a pri vytváraní dokonalého obrazu súčasného San Francisca, do ktorého sú následne opice vsadené. Podľa slov supervízora boli práce pre film absolútnym vrcholom náročnosti. (Greenpeacak)

• - Po filmu King Kong (2005) se jedná již o druhý snímek, kde Andy Serkis ztvárnil opici. Pomocí techniky motion capture se stal také předlohou pro postavu Gluma z filmové série Pán prstenů, který ukousl prst Frodovi (Elijah Wood) stejně jako Serkisův Caesar jiné postavě v tomto snímku. (oje)

• - Spoiler: Mezi scénářem z roku 2010 a finální filmovou verzí z roku 2011 se objevuje několik změn. Například Caesarovo znakování mělo být titulkováno po celý film, veterinářka Caroline (Freida Pinto) měla vypomáhat v útulku pro opice, Caesar neměl použít ke změně ostatních opic látku 113, ale svou vlastní krev. Dále Koba, první šimpanz, na kterém testovali látku 113, měl být mnohem zápornější postavou a nést také zodpovědnost za vraždu jednoho ze strážců v Gen Sys, na Golden Bridge se měl schválně vyhnout boji s policií a právě on měl být tím, kdo nakazil Jacobse (David Oyelowo) virem z látky 113. Dle původní verze se měl také Will (James Franco) pokusit otrávit Caesara, Caesar měl mít hlubší vztah s Cornelií z útulku a Cornélie se měla otrávit místo Caesara. Dodge (Tom Felton) měl zemřít až na Golden Bridge a do moře ho měla shodit gorila Buck. Rozdíl měl být například také v tom, že Willa mělo zabít policejní komando při přepadení v lese. (PauloGrane)