Zrození Planety opic

Zrodenie Planéty opíc

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2011, 105 min

• Malarkey

Do tohodle filmu se mi vůbec nechtělo. Nemám rád, když se obnovuje v současnosti klasika, což se teď stává hodně často. To už by muselo být jó něco, aby mě to zaujalo. A tady to na to něco opravdu vypadalo, protože tenhle film nad moje očekávání měl docela dost vysoké hodnocení, a tak jsem to zkusil. Film je pak moc dobře natočený, efekty jsou perfektní, ale némůžu si pomoct, je to celý hrozně blbý. Ten příběh...Fakt, že věci, které se dají udělat jednoduše, se ve filmu dělají složitě, bych ještě hodil za hlavu. Ale skutečnost, že roky ubíhají jakoby nic, armáda, která má ve zbraních střely s průrazností jak bomby země-vzduch nesejmou ani jednu opici, a co víc, neprostořelí ani autobus mě fakt dojímají. Celé je to pak zakončené naprosto pikantní scénou uprostřed sekvojového lesa. V tu chvíli jsem si řikal, že Američan by sekvoj nesekvoj tam v tu chvíli poslal nějakou jadernou hlavici a byl by od toho všeho pokoj.(16.1.2012)

Velké překvapení. Jelikož nejsem žádná fanynka původní Planety opic, tak jsem nečekala nic světoborného. Ale tohle jsem opravdu nečekala. Skvělý příběh, vynikající herci. Pohledy opic byly s postupem času čím dál děsivější a jak Caesar poprvé promluvil, úplně mi běhal mráz po zádech. A za to si určitě zaslouží plné hodnocení.(13.8.2011)

Původní PLANETA OPIC (1968) se stala nadčasovou klasikou, přestože je mementem své doby: ukázkou toho, kam se může lidstvo dopracovat, pokud povede život tak, jak ho dosud vedlo (vietnamská válka, rasová segregace, třídní hierarchizace, utlačování žen). ZROZENÍ PLANETY OPIC (2011), fungující jako prequel vyplňující narativní mezery "originálu" a zároveň se k němu různě odkazujíci a jeho model vývoje variující, bude pravděpodobně čekat stejný osud. Komplexním způsobem totiž zachycuje zhroucení systému, který ve stávající podobě dožívá, než aby fungoval, jak by měl. Není se ale třeba obávat toho, že by symptomatický význam dominoval nade vším a sklouzával k nepříliš sofistikované satiře, jako se to přihodilo zbylým dílům frančízy. V prvé řadě jde především o precizní multi-žánrovou podívanou, která bezešvě přechází ze sci-fi o vědci, jemuž se zahrávání si se zákony přírody vymke z rukou, k útěkářskému dramatu, jež se zlomí do survival horroru. Výjimečnost celého projektu netkví ale v důsledném zvládnutí postupů každého (sub)žánru, nýbrž tomu, že formální systém odpovídá tomu významovému. Zatímco sledujeme mytické vyprávění o nefunkčnosti systému, které má biblické aluze na příběh o Mojžíšovi, jako diváci jsme svědky zhroucení znakového systému filmu. V rámci konvencionalizovaných postupů je totiž obrácena divákova pozice, a tak na místo fandění lidem dochází k s sympatizování s jejich předchůdci (a dle fikčního světa i následovníky), čímž znakový systém filmu nabývá zcela nových významů. Klasičnost, kdy styl nejenom během starosvětsky inscenovaných scén v jednom - netradičně dlouhém - záběru "slouží" vyprávění a umožňuje orientovat se v prostoru a čase dle omezenosti na opičího protagonistu, je totiž jen zdánlivá. Stejně jako je pouhé zdání, že uzavření lidí do institucí, které mají sloužit k výchově, povede i přes ziskuchtivost korporátních šéfů k původní, ačkoliv dobře míněné, myšlence.(14.8.2011)

Rozpočet $93miliónovTržby USA $176,760,185Tržby Celosvetovo $482,860,185Tržby za predaj Blu-ray v USA $38,979,788 Tržby za predaj DVD v USA $43,986,423║ K úplnej spokojnosti digitálnych opíc ešte čo to chýba(hlavne pohybová stránka opíc bola niekdy nedoladená ale tak za ten rozpočet zas slušná práca) ale ako príbeh vo svojej takzvanej jednoduchosti strhol, v podstate nemal žiadne slabšie chvíľky a šimpanz César dokázal až neskutočne vtiahnuť do deja, toto jeho "malé" dobrodružstvo sme prežívali s ním, chápali jeho pocity, túžby, vodcovstvo,... James Franco potvrdzuje že je momentálne v dosť slušnej hereckej forme a dobre sa dopĺňal s Césarom, milé prekvapenie roka 2011. /95%/(7.12.2011)

Zvláštne - na prvé pozretie ma to nejako extra nebavilo, ale s každou ďalšou reprízou je to lepšie a lepšie. Sadol mi sympaťák James Franco v titulke, sadla mi jeho kamoška, super mi sadol jeho milý, ale ťažko chorý otec John Lithgow a prekvapivo mi nevadili viaceré záporné klišé postavy (Felton, Cox, Oyelowo). Po vizuálnej stránke tomu asi niet príliš čo vyčítať, akčné finále je napínavé, ale paráda je, že keď sa vo filme nič akčné nedeje (čo je väčšinu času...), je to vďaka sympatickým kladným postavám dobrý film s dojemnými i vtipnými momentkami. Údajne brutálne prestrihávanie na snímke nie je poznať, česť výnimkám (z deja náhle vypadnutá Pinto).(12.1.2017)

• James Franco

• - Postava orangutana Maurice, se kterým se spřátelil Caesar ve věznici, je pojmenována po Maurici Evansovi, představiteli doktora Zaiuse v origináním filmu Planeta opic (1968). (oje)

• - Na filmu se pracovalo již od roku 2006. (R´Hell)

• - Film byl doručen do kin pod kódovým názvem "Salad". (c.tucker)