Reklama

Reklama

V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

(více)

Diskuze

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

Jakkob

sám za sebe ty otázky neřeším, protože k tomu nepřistupuju jako k prequelu Aliena a ani mě moc netrápí. Co vím jistě a na to jsem nepotřeboval video je to, že Scott si zahrával s náboženstvím. Poté, když si uvědomil s čím si zahrává vše dementoval. Proto vznikl takový guláš, přepsaný scénář, změna z prequelu na 3 dílný film, demence hlavního námětu :) Jedinou otázku mám je ta, jak sakra napíšou scénář, když přežil rozpůlený robot a sešitá ženská :)

Jakkob

Jakkob (hodnocení, recenze)

Rypicong

Jo ták, já myslel že to mluvíš za sebe, pokud jde o ty otázky ohledně přímého vzniku aliena atd. To se omlouvám za disinformaci, já to tu dlouho nesledoval a zpětně to moc nepročítám, tak mě to zmátlo...

na příspěvěk reagoval Rypicong

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

Jakkob

Trošku tě vyvedu z omylu, já se tu na nic neptal. Já pouze odpovídal na otázky jednoho člověka. Jediná důležitá otázka, jak doopravdy vznikne první vetřelec je stále otevřená ( i jsem jí pospal v odpovědi na otázku č.1 ) a mě osobně netrápí... Pouhé spojení sajrajt vs člověk to není, je v tom něco víc. Pokud někomu stačí ten základ - sajrajt vs člověk, prosím...

Jinak tvůj dotaz vůbec nechápu. To záleží na každém člověku zvlášť která otázka/odpověď je pro něj důležitá a jak si na ní odpoví, proto tvoje podivení, že někoho něco zajímá detailně mě trošku překvapuje...

na příspěvěk reagoval Jakkob

alchac

alchac (hodnocení, recenze)

Rypicong

Však já se nehádal. Jen jsem chtěl přidat ten možný výklad se "Space Ježíšem", tak jsem to vzal raději od začátku, aby to nepůsobilo útržkovitě. A vetřelec - vezmi si, že třeba už v podstatě je možné vytvořit umělě nový virový kmen, který se ale pak je schopen sám reprodukovat. Já bych z toho zase nedělal zbytečnou vědu.

Jakkob

Jakkob (hodnocení, recenze)

Rypicong

A ty opravdu musíš mít "všechno" objasněno.. ? Na to, že Prometheus není přímí prequel, je tam toho obsaženo a vysvětleno i tak docela dost, nemyslíš.. ?

na příspěvěk reagoval Rypicong

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

alchac

a já tvrdím co v konečném odstavci v příspěvku z: 20.2.2015 19:42  ??? 

Ale stále tu pár věcí není objasněno. Jak vetřelce jako takový vznikne a jaký je jeho účel... Samotným kontaktem člověka se sajrajtem vetřelec nevznikne. Vznik vetřelce je věc jedna a zahubení lidstva pomocí sajratu věc druhá a podle mě spolu nesouvisí...

na příspěvěk reagoval Jakkob, alchac

Jakkob

Jakkob (hodnocení, recenze)

alchac

Skvěle řečeno, a dává to smysl! ;) Takhle nějak je to tvrzené i v tom výborném videu - paralela na Ježíše Krista atd.

alchac

alchac (hodnocení, recenze)

Což mimochodem poskytuje i odpověď na nepřátelskou reakci SJ, když za ním Wayland přijde s tím, aby mu dal věčný život.

alchac

alchac (hodnocení, recenze)

Rypicong

Sajrajt evidentně mění každého podle toho, jaké je jeho nitro (proto jsem zmínil ten karmán a sansáru). Takže zatímco SJ pomocí něj tvoří život za cenu obětování vlastního, lidská rasa je, jak by řekl pan Smith, virus ničící sebe navzájem i celou svojí planetu. Prostě jsme takový výrobní zmetek inženýrů. Ve filmu je také záběr na ukřižovaného vetřelce. To samozřejmě ve spojení s právě řečeným dost naznačuje. Scott na to byl dotázán a uvedl, že původní idea byla taková, že SJ nebyli z vývoje lidské rasy nadšení, poslali nám sem jednoho z nich, který nás měl uvést na pravou cestu - a my jsme ho ukřižovali :) No a to byl asi moment, kdy nad námi SJ zlomili hůl a rozhodli se lidstvo zničit, ovšem způsobem pro ně příznačným - zničila by nás vlastně ve výsledku naše povaha. Takže založili odlehlou laboratoř, kde vyráběli sajrajt určení pro dodání na Zemi. Jenže něco se cca 2000 let před přistáním Promethea pokazilo (Shawová datuje smrt SJ v komplexu na cca 2000 let). Čili to odpovídá i časově. No, dovedu si představit, že tohle se asi dost nelíbilo studiu, protože se patrně báli reakcí veřejnosti na něco takového, nebo třeba nižších tržeb v některých nábožensky silně založených zemích (je to sice sci-fi, ale i tak). Proto si myslím, že tenhle motiv byl ve výsledku dost upozaděn, ale veřím tomu, že původní myšlenka byla taková (on to Scott vůbec prošpikoval odkazy na spoustu pozemských náboženství). Z filmu to dovodit lze, i když samozřejmě ne jednoznačně a jednoduše.

na příspěvěk reagoval Jakkob, Rypicong

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

alchac

To nikde netvrdím, že černý sajrajt je biologická zbraň....

Spojení sajrajtu a člověka = vetřelec jak ho známe, není tak přímočaré. Chybí tam nějaký mezikus aby vznikl vetřelec. 

A proč nás přestali mít rádi... napiš tvůj názor, zajímá mě to...

na příspěvěk reagoval alchac

alchac

alchac (hodnocení, recenze)

Rypicong

Pokud tě to opravdu zajímá - viz úvodní scéna, prostřednictvým které se na to celé zkus dívat.. Stejnej sajrajt, kterým inženýři tvoří život dal v interakci s člověkem vzniknout vetřelci. Ergo vetřelec jako takový sice byl inženýry následně (tj. potom, co jej objevili) použit jako biologická zbraň (ovšem specificky "protilidská" a podle mě nikoliv cíleně vyvinutá!), ale černý sajrajt sám o sobě biologickou zbraní není. Dalo by se říct, že sajrajt funguje na stejném principu jako buddhistický karmán resp. sansára. A i v tom špatně sestříhaném a proškrtaném filmu je docela dost náznaků, proč nás inženýři decentně řečeno neměli rádi a jak já to chápu, tak se jim ani nedivím :). Nejvíc na facku je samozřejmě ten závěrečný rozhovor se SJ, kdy v kinoverzi bohužel SJ nemluví, resp. není jasně řečeno, proč za ním Wayland přiletěl a co po něm chce, ovšem toto si lze dost dobře domyslet. Zkus se na tohle zaměřit. Ten film je opravdu prošpikovaný spoustou indicií, jen to chce dívat se a přemýšlet. A hlavně - jednoznačnou odpověď nedostaneš. A to je podle mě největší Prometheův problém a současně důvod, proč se mi ten film tak líbí.

na příspěvěk reagoval Rypicong, Martin741

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

Ben111

Já osobně vetřelci jako biologické zbrani také nejsem nakloněný. Fajn, SJ zaútočí na Zemi černou sračkou ( to jak vznikne vetřelec není známo ale dobrá ) a lidstvo se přetvoří na vetřelce, bude tu běhat armáda vetřelců, nj, ale co pak ???  K čemu to všechno ? Hlavně to už mohli udělat před několika tisíci lety... Obě varianty jak zničení lidstva, tak přetvoření mají silné trhliny, takže nezbejvá než čekat, jaké odpovědi přinese druhý díl...

na příspěvěk reagoval alchac, Martin741

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

martess

Inženýr ve Vetřelci představený nebyl, byla tam jenom postava nazvaná SJ. Bez významu, účelu, původu. To všechno kolem inženýrů bylo domyšleno až později, hlavně s příchodem Prometha. Jinak při natáčení Vetřelce nebo psaní jeho scénáře nikdo o té lodi a o té postavě SJ nemluvil jako o inženýrovi a o vetřelci jako o biologické zbrani.

Jinak jasně, jsou 2 varianty, že lidstvo mělo být úplně zničeno a nebo přetvořeno - na vetřelce. Bohužel postup jak vznikne vetřelec jak ho známe nikde popsaný není a co bylo v Prometheovi vidět, tak jenom kontakt s černou sračkou nestačí. Tento mezi krok nám zatím k objasnění chybí. To už monstrum bližší vetřelci se zrodilo náhodou, po sexu těch dvou...

Uživatel Rypicong smazal svůj příspěvek.

martess

martess (hodnocení, recenze)

Rypicong

Akože až Prometheus věd inžinieri boli predstavený už vo Votrelcovi a nemyslim si že ich na lodi pestoval ako kvetinky... k bodu 4. David povedal  že ak chceš tvoriť najprv je za potrebu ničiť a teda nás asi nešli len tka vyhladiŤ ale malo to nejaky vyšší učel(vo videu ktore sme tu zdielali z Jakkobom je tiež prezentovana idea že pointa tých vaz je pretvoriť na a že votrelec je vlastne náš vyšší level) a teda nemuselo isť o plitvanie časom a aj tak keď si mohol vidieť tu mapu ktoru otvoril David je očividne že čas pre nich nema viznam

na příspěvěk reagoval Rypicong, Rypicong

Ben111

Ben111 (hodnocení, recenze)

Rypicong

Hm tak to musím poděkovat už jen za to že sis s tím dal tu práci to všechno vypsat. Některé věci mě samozřejmě napadly sami, jiné jsem viděl nebo četl až po filmu z různých zdrojů, některé vůbec. S tím, že by měl být vetřelec jen biologická zbraň, ale nesouhlasím. Příjde mi to hrozně složitý způsob jak vyhladit např. lidi na Zemi. Jinak je to ale víceméně všechno o tom, že to tak možná je a možná vůbec ne, což mi připadá už moc na to, aby si všechno člověk domýšlel.

na příspěvěk reagoval Rypicong

Příspěvek byl smazán administrátorem.

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

Ben111

1. Pro mě nejdůležitější otázka na kterou jsem ve filmu čekal marně odpověď - proč SJ stvořili vetřelce.

- vetřelec by měl být biologická zbraň, tato myšlenka přišla až s příchodem Promethea, ale upřímně moc této myšlence nejsem nakloněný a to z několika důvodů. První díl vetřelce byl čistý horor, který neměl širší ambice, tzn co bylo ve filmu / knížce, byla jednorázová akce, hlubší myšlenka v tom nebyla. Prostě vraždící stvůra ve vesmíru. Její vzhled a všechno kolem, bylo vytvořené pouze za účelem navodění co největšího strachu. Až Prometheus si začal pohrávat s tím, že vetřelce někdo uměle vytvořil, ale upřímně, je to už nastavovaná kaše, Prometheus není prequel vetřelce, vzal si z něj pouze několik prvků které jsou známé a fungují - pouze pro úspěch filmu. To že v Prometheovi není popsaný zrod vetřelce a k čemu doopravdy sloužil pokud vůbec, není třeba komentovat a druhý díl se tomu vůbec nebude věnovat...

2. Co se stalo na té planetě kde přiletěli.

- Něco se posralo, nikdo neví co, nejsou po ničem stopy před čím utíkali, pouze infikovaný SJ.  

3. Proč ten SJ, kterého probrali byl tak nepřátelský

- viz bod č.4

 

4. Proč ta loď směřovala na Zemi.

- cílem bylo nejspíše zničit lidstvo. Jestli to bylo plánované nebo ne, je otázka. Pokud plánované, tak zde má por mě tato teorie velké trhliny a to z několika důvodů. SJ se musel obětovat, aby se stvořil život a stal se bohem. Pak čekají miliony let než se vytvoří lidstvo a pak se s ním několik desítek tisíc let serou a piplají, aby pak z ničeho nic ho zničili ? To se mi nějak nezdá, proč takové plýtvání časem... Spíš je zajímavé to, že SJ na ně zaútočil, vypadalo, že byl fakt hodně nasranej - lidstvo jim muselo něco udělat... Zbytek viz závěrečný odstavec

 

5. Proč když tahle neuspěla neposlali další.

- to nikdo není a není na to odpověď, nikdo 2tis let základnu nenavštívil. Bylo tam 5 lodí nebo kolik a všichni pouze v jedný, nikdo se po nich nesháněl - zvláštní, spíš bych řekl chybka kterou nikdy neřešil - myslím tím filmaře :)

 

6. Co to bylo za mutaci toho geologa nebo co byl zač.

- je známo, že po styku s černou sračkou se organizmus mění v závislosti na povaze, původu hostitele a množství černé sračky. Geolog byl debil a stal se z něj debil zombie. Archeolog by hodnej člověk a ještě ke konci své smrti se dokázal ovládat, nejspíše by dopadl jako první SJ - rozpadl by se...

 

7. Co to bylo za mutaci té obří vagíny, z které se nakonec vyklubal vetřelec 1.0 asi, ale tomu by pak neodpovídala kresba v té jeskyni

- dětátko, které vzniklo po sexu mezi infikovaným archeologem a neplodnou archeoložkou. Chobotníčka pak infikovala SJ ( chobotnička byla vybraná záměrně, muselo to být něco velikého co přemůže SJ a při polapení to mělo připomínat polapení facehuggerem ) a vznikl vetřelec známý z konce filmu. Je otázkou, jestli to nebyl první a jediný vetřelec svého druhu - slepá větev. Nejspíše ano, protože pokud vezmu v potaz co všechno se muselo stát aby se narodil, tak pochybuju že to stalo i dříve a někdo takhle experimentoval :) Vetřelec v jeskyni byl dočista jiný vetřelec, co měl vyjadřovat viz závěrečný odstavec...

 

No a závěrem ? Já osobně si myslím, že Scott si při natáčení celou dobu pohrával s náboženstvím, vírou, bohem a stvořením. Je to z toho filmu hodně patrné a těch indícií fakt mraky. Viz v jakém čase se děj odehrával - vánoce, smrt SJ se stala před cca 2tis lety ( ukřižování krista ), SJ se na začátku obětoval, napil se z nádoby, kterou třeba můžeme nazývat svatý grál, stvořil život a stal se z něj bůh - a co jiného je více nesmrtelné než bůh :) Vetřelce na zdi vypadá jak ukřižovaný - také zajímavý.  SJ byl nasraný - třeba proto že lidstvo nechalo ukřižovat ježíše. atd. atd.

Na můj vkus je tu moc náhod a Scott to také musel hodně dementovat, jelikož se zvedla velká vlna nevole...

na příspěvěk reagoval Ben111, martess

martess

martess (hodnocení, recenze)

Ben111

Ja to teda skusim aj keď tvoje otaztky su strašne ignorantske.

1. Hneď prvá odpoveď je jasna už od prveho filmu votrelca a trochu inteligentnejšie ju opisuju vo videu ktore som sem daval ja a Jakkob a teda že votrelec je biologicka zbraň na to ti nikto odpovedaď nemusi to je z filmu viac než jasné.
2. to čo sa stalo na tej planete nie je predmetom filmu teda nevidim dôvod aby ti to film nejako objasnoval navyše je to nedpostatne, ide o detail.

3. Logicky asi preto že nás planovali napadnuť takže určite by ich nepozval k stolu keď 2000 rokov meškal s misiou a ta misisa sa mu jaksi dostala na loď.

4. pretože to bola akousi nahodou prave ta lod ktora smerovala na Zem inak by ten film nemal zapletku lebo kapitan Janek by nepachal samovraždu na lodi ktora by na Zem neletela. Al ak tvoja otaka smeruje na to prečo nas chceli zničiť tak David vo filme povedal že s nami maju nejake plany vybudovať tu niečo lepšie kao sme my.

5. Buď sa niečo zvrtlo v ich systeme(napr pad tamojšej vlady, genocida atd) alebo sme proste zanedbatelny, ako si mohol vidieť na mape ktoru otvoril David nie sme jedinou sustavou ktoru inžinieri navštívili.

6. To bola biologicka zbraň v akcii... pointa je že al zmutovať tak ako zombie by bol v technicky nezastavitelny. V tomto sa mi pačila pôvodna scena kde sa podobal ten geolog na votrelca a teda by to spojilo Prometheus a Votrelec.

7. Ta obria "vagina" ako to ľudia po internete nazivaju(hoc neviem prečo mňa sa ešte nikdy žiadna nesnažila zjesť a ani nemala zuby a chapadla takže bud to ste chybali na hodinach biologie alebo ma ľudska rasa chorobne nutkanie všetko prirovnavať k ľudským genitaliam("haha")) bol absolutne nahodny parazit ktorý bol technicky Elizabetino dieťa... resp tieto zbrane maju zakodovane napadať organizmus a udržiavať ho pri živote a teda sa to akosi dostalo Charliemu do reprodukčneho systemu a cez ten do Elizabeth priam odo jej reprodukčneho systemu kde to pôsobilo na jej nevedno prečo nefunkčne vajička... tie zmutovali ala je z toho chobotrnica aj keď nechapem prečo prave chobotnica... možno to nebola chobotnica ale placenta alebo nejaky exoskeleton Deacon ktory by ho v pripade odstranenia alebo umsmrtenia hostitela preniesol na ineho hostitela(inžiniera)

Příspěvek byl smazán administrátorem.

alchac

alchac (hodnocení, recenze)

Ben111

A já jsem nečekal, že bys něco jiného čekal, pročež jsem si námahu spojenou s vyprávením slepému o barvách raději ušetřil.

Ben111

Ben111 (hodnocení, recenze)

Jakkob

Četl a viděl jsem, ale bavíme se o filmu samotném, z kterého to vyplývá jako chyby scénáře, studia nebo nevím čí, ale jde na to viděr, že to není dotažené :-)

SeTTi

SeTTi (hodnocení, recenze)

Tak já tvrdil od začátku, že to je blbě natočené potažmo blbě napsaný scénář, ale to jde ruku v ruce.

Mimochodem bude se točit další vetřelec. Režírovat ho bude Blomkamp a asi v něm i bude hrát S.W.

na příspěvěk reagoval Ben111

alchac

alchac (hodnocení, recenze)

Ben111

kanón: Odkázal bych tě na opětovné přečtení mého příspěvku, na který jsi reagoval, a zamyšlení se nad ním. Ovšem vzhledem k tomu, že dle tvého příspěvku soudím, že v této činnosti příliš nevnikáš, to pokládám za zcela zbytečné.

Tears: O tom samozřejmě žádná.

na příspěvěk reagoval Ben111

Jakkob

Jakkob (hodnocení, recenze)

Ben111

Mám dojem že na většinu těchto otázek celkem logicky a smysluplně odpovídají v tom videu, které jsem zde několikráte postoval.. ;)

na příspěvěk reagoval Ben111

Příspěvek byl smazán administrátorem.

Ben111

Ben111 (hodnocení, recenze)

alchac

To bych se tedy zeptal na pár otázek, pokud sis zvládl všechno domyslet. :-). 1. Pro mě nejdůležitější otázka na kterou jsem ve filmu čekal marně odpověď - proč SJ stvořili vetřelce. 2. Co se stalo na té planetě kde přiletěli. 3. Proč ten SJ, kterého probrali byl tak nepřátelský a 4. Proč ta loď směřovala na Zemi. 5. Proč když tahle neuspěla neposlali další. 6. Co to bylo za mutaci toho geologa nebo co byl zač. 7. Co to bylo za mutaci té obří vagíny, z které se nakonec vyklubal vetřelec 1.0 asi, ale tomu by pak neodpovídala kresba v té jeskyni. Odpovědi na tohle by mi zatím stači a to jsem se ještě nezačal ptát na to proč si vzali sebou takovou posádku. Celkově je to pro mě dost rozporuplný film, kdy první půlka byla naprosto dokonalá, ale druhá to všechno pokazila.

na příspěvěk reagoval Jakkob, alchac, martess, Rypicong

Související novinky

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Zatímco do premiéry seriálového Obi-Wana už fanoušci odpočítávají pouhé týdny, na filmové frontě Lucasfilm nadále podezřele mlčí. Loni byl akorát odložen Rogue Squadron režisérky Patty Jenkins, jak… (více)

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Zatímco plánovaný vetřelčí seriál pro kanál FX je stále v přípravách a jeho natáčení by mělo začít v roce 2023, kolem vzniku nových celovečerních filmů této franšízy panuje složitá situace. Stále se… (více)

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD se tradičně svěřují s osobními topkami 3 filmů (a seriálů), uvedenými v našich končinách (nebo kdekoliv jinde) v uplynulém roce, a od letoška jejich řady rozšiřují taky… (více)

Reklama

Reklama