Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

kusper

Okázalé a velkolepé. Jedná z nejlepších rolí DiCapria. Navíc vynikající hudba, s kterou si tvůrci opravdu vyhráli. (K) ()

Martrix

Pokud bych měl odpovědět na otázku, jestli bych se na Gatsbyho podíval znovu, bez váhání bych řekl, že ne. Ale i přes tento spíše negativní zážitek mám chuť si přečíst knižní předlohu. Podprahově jsem totiž pod vším tím patosem a okázalostí vnímal potenciál, který by mohl někdo talentovaný, i z tak jednoduchého námětu vydolovat. Jenže zatímco kvalitní spisovatelé, i napohled jednoduché příběhy obalují a naducávají tak dlouho svou fantazií a talentem, že stvoří PŘÍBĚH, někteří hollywoodští neumětelové zcela bezcitně vyrvou kostru příběhu, vyplní ji trikovými kouzly a zblblým davům předloží úhlednou umělotinu, olepenou zvučnými jmény herců, nebo režisérů. A pokud se takové dílko odprezentuje dobře sestříhaným trailerem...davy se přiženou a po shlédnutí takovéto navoněné mršiny žijí v iluzi, že už ví, o čem ta kniha je. A pokud dopadne filmové zpracování jako v případě Velkého Gatsbyho, nejspíš už po krásné literatuře nesáhnou a počkají si na další "klasiku". Srovnání s Moulin Rouge tady není úplně na místě, protože Baz Luhrmann dokázal, že i kýč lze dovést k dokonalosti a funkčnosti. Velký Gatsby podle mě nefunguje ani zpoloviny tak, jak by mohl a nebýt vcelku slušných hereckých výkonů Tobey Maguire a Joel Edgertona, tak je to jen vizuálně vytuněná blbina pro dvanáctileté holky. A víc asi nemá cenu dodávat. Prostě další nijaký film, který by měl existovat jen jako trailer. ()

Larushka

Nečekala bych, že to tak bude, ale s politováním musím konstatovat, že mě to neuspokojilo. Byla v tom cítit esence mého milovaného Moulin Rouge, jenže to je tak všechno. Načančané pozlátko, které samozřejmě samo o sobě bylo krásné, ale chyběla hloubka. S Leonardem DiCapriem, který sice hraje skvěle, nemáte moc důvod sympatizovat, od Daisy a jejího muže se vlastně v ničem neliší (věřím ale, že v knize to je jinak...). Přitom trailer mě tak navnadil. Bazi, příště prosím lépe. /Vyzdvihuji hudbu, proti ní výtky nemám. ()

campix

Film, který mi ze všeho nejvíce asociuje tu americkou náturu a kulturu. Přesně jak by řekl pan Polreich Amerika v prášku. Celý vizuál je tak čistý a dokonalý až je to prostě divné, spousta zbytečných animací a zde je navíc vidět věc, která filmu nejvíce ublížila. Na romantickou okecávačku až giganticky zbytečný rozpočet. To prostě u podobných filmů není třeba. Film si určitě najde svých zastánců, ale jde hlavně o to jak se jim líbí ta americká pocornovost. Přitom je to škoda. Ten vymazlený a místy velmi nepřirozený a zbytečný vizuál přebíjí to co je důležité a zbytečně upozaďuje dějovou linie, která na romantický film opravdu není špatná. Co se týče hereckého obsazení, tak tam jediným problémem je Carey Mulligan, která jakožto krátkovlasé děvče prostě není až tak úplně sexy. Každopádně sázka na Lea se opět vyplácí, opět neskutečně kvalitní a charizmatický výkon. Mým posledním povzdechem je volba producenta soundtracku a tím je rapper Jay-Z, prostě songy od Fergie nebo Beyonce se do americké knižní klasiky 20tých let nehodí. Prostě na můj vkus až příliš snaha o moderní pojetí, ale kdo si ujíždí na americké vlně, tak k němu si tento film určitě cestu najde. ()

Pajky3

Vůbec mě nepřekvapuje, že to natočil ten samej, co natočil Moulin Rouge. Aniž bych to předem věděl, tak mi Gatsbyho příběh přišel, že se v mnohem podobá. Což je dobře. Například v použití moderní hudby nebo v použití barev a kulis. DiCaprio je sice fešák, ale k úplné spokojenosti mi to nestačí. I tak mě ale bavil a jsem rád, že jsem se na něj podíval. ()

Wormboy

Ach jaj....prvu hodinu som mal co robit, aby som si stale pripominal, ze nepozeram Moulin Rouge a ze teda spev asi ocakavat nemozem. Cele je to velmi pekne, trblietave, preexponovane, ale nema to dusu a to je velky problem, ktory nezakryje ani ta najkrajsia pozlatka a Luhrmannovmu Velkemu Gatsbymu preto viac ako za formu udelene 3*, proste dat nemozem. ()

pakobylka

Opulentní vizuální obžerství, které zastiňuje příběh a pohlcuje emoce. Daleko bližší je mi "Velký Gatsby" Jacka Claytona z roku 1974, kde se hlavní role zhostil Robert Redford. Jeho příběh je sice skromnější, ale PRAVDIVĚJŠÍ, protože pozlátko "velkého světa" odsouvá do pozadí a nechává mluvit své hrdiny. Leonarda DiCapria mám hodně ráda, přesto jsem se nemohla zbavit dojmu, že rolím malých i velkých Gatsbyů už odrostl - že mu chybí ten upřímný okouzlený pohled, který by doložil jeho lásku. (Je to pro mě zjištění o to překvapivější, že v době natáčení inkriminovaných filmů na tom byli s Robertem Redfordem téměř stejně - co se skutečného věku týká.) Nicméně i přes veškeré nedostatky zůstává nový "Velký Gatsby" velkým příběhem, který vypráví o všem, co si za peníze nekoupíte ... ve světě, který se ocitl v zajetí mamonu reprezentovaného majetkem - za úslužné účasti všech těch báječných, oslnivých cetek, které jsou jeho součástí ... na které lze umístit cenovku. ()

spygirl

Naprosto úchvatný a dechberoucí kino zážitek. Hudba, herci, atmosféra, všechno sedí, jen mám malou výtku ke Carey Mulligan, herečka jemnějšího vzhledu by se do této role asi hodila více, jinak proti ní ale nic nemám, v jiných filmech je vždy skvělá. A stále mám v hlavě Miu Farrow z původní verze... Leo zraje jako víno. ()

asinus

Luhrmann daleko za hranou. Co mu občasným výskytem pokazilo Austrálii, tedy zjednodušeně kýčovitost gblití, tuhle podívanou už spoutalo docela. Tohle podání zahaluje klasický příběh vyfintěným potahem, namísto aby jakkoliv aktualizovalo či aspoň převedlo na plátno kvality knižního originálu. I tak musím tu rozmáchlost obdivovat. 50% ()

necisty

Velký Gatsby je velký film :). S krásnou atmosférou a škaredým příběhem. Tím samozřejmě myslím, že to bylo smutné a neférové, jinak mě to naprosto uchvátilo. Nad herci se už nemá smysl zastavovat, dnes bych to žluté tričko s DiCapriem z éry Titanicu nosil s hrdostí. Navíc výtečný soundtrack, šel mi mráz po zádech. Vážně děkuji za takové filmy, rozhodně si zaslouží můj pětistý komentář. ()

zette

Film kycovitejsi nez olasske krtiny, jen pro silne povahy (kde se hrabe Moulin Rouge)... Filmem jsem byl neskutecne znechuceny a nic nezachrani ani tradicne dobry DiCaprio. Hudba taky uplne mimo, Luhrmann si z divaka ocividne dela prdel, ale vyslo mu to. Ja uz ale nikdy nechci videt ani trailer. ()

Vignette

Na 142 minut neskutečně chudá zápletka, party scény jako ukradený z Moulin Rouge a velmi neuspokojivý herecký výkony. Postava Carey Mulligan na začátku vypadala energicky a rošťácky, ale poté už jen smutně/šťastně kulila oči a otevírala pusu, Tobey Maguire hrál již tradičně jen krčením obočí a mračením a Leo ho bohužel až nebezpečně napodobil, takže jeho postava nemohla být snad nikomu sympatická. Nelíbilo :( ()

andrii

Dvorní miláček. Módní čaroděj. Korunní princ salonní opulence. Stratég interpretace vlastní existence. Éterický, květnatý, vábivý básník, klasik smetánky. Shakespeare vyšších sfér. Světák, snílek, šibal, pohádkář. Sladká jahoda v šampaňském, které se rozlévá na jevišti, společnosti zlatých manýr, den co den...A, ano, ráda bych byla a je možné být sousedem Lea, za předpokladu, že mi prsten zapůjčí kouzelná Arabela. :-) ()

Juto

Toto je film, ktorý berie klasický zdrojový materiál a dodáva ho na plátno s úžasom zodpovedajúcim jeho predchádzajúcej podobe a možno ponúka ešte vizuálnejší dojem o možnostiach, ktoré tento krásny, tragický svet prináša. 8/10 ()

FrankSusta

Tato filmová klasika známá díky mnoha (jedné) scéně, s mým oblíbeným hercem a mým oblíbeným režisérem se mi konečně zjevila před očima. Knihu jsem nečetl, film z roku 1974 neviděl, a možná proto stále hodnotím čtyřmi hvězdami. Film je to dozajista zajímavý, vizuálně a technicky dobrý a působivý, však příběhově plochý a pro mě nepochopitelný v tom ohledu, že to dokázali natáhnout na dvě a jedna třetina hodiny. Prostě proč?!? Věc, která to ták ňák táhne dopředu, je obsazení, které je prostě dobré (teda, herci hrajou dobře), ať už jde o Bullyho Maguira či mou oblíbeňkyni Elizabeth Debicki. A již zmíněný DiCaprio samozřejmě hraje dobře, role se zhostil velice úctihodně, hraje přesvědčivě, však do role se mi extrémně (tak trochu) nehodil. Nechtělo se mi mu prostě věřit. Snažil se/jsem se. Ale prostě bohužel mi postava k srdci nepřirostla. A to je škoda. Abych to shrnul slovy svého bratrance: ,,Velice fajné, ale dlouhé.'' ()

c.tucker

Luhrmann opět velice rozmáchlý a epický. Přehnanost vše se mi líbila a příběhová linie s určitými přechody byla naprostá slast. Je pravdou, že jsem předlohu nečetl a neviděl ani jedno předchozí zpracování, ale i tak mě to naplnilo do si sytosti. Opět jsem měl problém se dvěma mými méně oblíbenými herci (Maguire a Mulligan), ale tentokrát jsem tu i dokázal překousnout a iritovali mě jen nepatrně, možná že i vůbec. DiCaprio a Edgerton byli naopak naprosto neuvěřitelní a přesně mi seděli k postavám. ()

BoXBe

Co Velký Gatsby v ukázkách před promítáním sliboval? Energický soundtrack, čisté herectví Leonarda DiCapria, velmi silnou, až kýčovitou stylizaci příběhu míchající dobové obrazy s bohatou barevností až klipovitostí a předání dnešní generaci to o čem někdy před necelými devadesáti lety psal F. S. Fitzgerald v knize, která má v Americe postavení národní literární modly. Co ze slibovaného zafungovalo? Soundtrack ještě zažije nejedno protočení v milionech přehrávačů, tím jsem si jistý. Caprio netočí, co ho nebaví, hrál svých 100 % a nepřehrál to. Je jistotou. Stylizace je perfektní - od architektury trávníků a mramorových schodů a záclon, přes šaty, obleky, auta, účesy, gesta a pohyby, až po trojvrstvý New York zobrazený jako jedná velká party od staveb mrakodrapů po velkolepé Gatsbyho večírky. Předání toho, co psal Fitzgerald se povedlo. To hlavní tam je, v adekvátně akcentovaných scénách včetně vypíchnutí těch zřejmě nejprofláklejších pasáží z knihy slovy přímo v obraze. Tak co mi nesedlo? Aha, on je to sice řádově lepší film, než cokoliv je v kinech, ale ono to taky často něco přepískne, natáhne, vyjde z rytmu, strašně rychle stříhá, pořád stříhá, zrychluje dialogy, dělá hluk... Chybí tomu vnitřní klid. Je tam všechno a vytratilo se to hlavní - duch, který hiphopovou electro-jazzovou koláž drží pohromadě tak jak se to povedlo Moulin Rouge. Tak zase příště, nicméně z hledáčku bych Luhrmana neztrácel, třeba příště trefí do černého se vším všudy. Třeba s Johnem Lennonem a Yoko Ono :) ()

Riley

Váhala jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale musím říct, že pro mě bylo ,,moderní,, zpracování Gatsbyho naprosto ohromující. Nejlepší scéna divoká párty v Gatsbyho domě - jak já bych tam chtěla být taky. :) Hudba, kostýmy, detaily - vše naprosto úžasné. Když ještě připočtu skvělý výkon DiCapria a Mulligan (Daisy nemohla být lepší), tak musím dát plný počet. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014