Lenny

• USA Lenny

V mnoha ohledech necenzurovaný životopisný film pojednává o Lennym Bruceovi, který patřil k nejslavnějším poválečným ikonám americké satiry a stand-up komiky. Provokatér, narozený jako Leonard Alfred Schneider, se nezastavil před ničím, a jeho vulgární, nicméně trefné anekdoty, řízené rytmem jazzové improvizace, si získaly oblibu široké společnosti, ať už byly namířené proti sexuálním stereotypům či politickému tyátru. Spolu s tím, jak Bruceova sláva na konci 50. let mohutněla, rostly showmanovy patálie se striptérkou, a později manželkou, Honey Harlowovou, ale též jeho problémy s drogovou závislostí. Zároveň jeho nepřehlédnutelné a buřičské výkony začaly přitahovat pozornost mravokárných spolků i úřadů, načež se pár musel vyrovnávat s puritánskou legislativou. Lenny Bruce se výrazným způsobem zasadil o svobodu projevu, kterou si dnes na mnoha frontách spojujeme s rozeštvanou Amerikou 60. let. Zaplatil za to ale krutou daň… Životopisné drama, obohacené o dokufikční styl, natočil výtečný choreograf, muzikálový režisér a tvůrce hudebních filmů Bob Fosse (Sweet Charity, Kabaret, All That Jazz). Snímek získal hned šest nominací na Cenu Akademie, naneštěstí roku 1975 měl silné soupeře, a to v podobě Kmotra II a Čínské čtvrti. Navzdory tomu například Valerie Perrinová za roli Honey Harlowové získala na MFF v Cannes ocenění za nejlepší herečku. Po Motýlkovi Dustin Hoffman v Lennym prokázal své chameleonské herecké umění, které dále rozvíjel ve filmech Všichni prezidentovi muži, Kramerová versus Kramer či Tootsie. O neukázněný hudební doprovod se postaral oscarový jazzman Ralph Burns, jenž s Bobem Fossem spolupracoval už na muzikálu Kabaret. Na syrovém ztvárnění Lennyho života nese svůj velký díl šerosvitná kamera Bruce Surteese, jenž „ztvrdil“ obrazový naturel kriminálek a westernů s Clintem Eastwoodem (Oklamaný, Drsný Harry, Joe Kidd, Tulák z horských plání). Autentický charakter vyprávění má původ především ve scénáři Juliana Barryho, který převedl Lennyho dramatický příběh na stříbrné plátno z vlastní broadwayské divadelní hry stejného jména. (Česká televize)

Lamprea

Ani nevíte jak dlouho jsem čekal na shlédnutí tohohle snímku, pač nikde nebyli cz titulky (na anglický si bohužel netroufnu a dabing mi smrdí). Dnes se konečně objevily, nutno podotknout, že i díky mému uhánění překladatelů. Tímto bych chtěl poděkovat tomu kdo si dal s titulky práci a já si díky němu mohl vychutnat tento prvotřídní film, který má všechno co správný film má mít. V první řadě je nutno vyzdvihnout naprostou otevřenost filmu a potom dokumentární prvky, které nabourávají děj v dobrém slova smyslu. Dustin Hoffman... Vynikající herecký výkon Dustina Hoffmana v titulní úloze hraničí až s jakýmsi souzněním s představovanou osobností. Když jsem si tohle četl v obsahu, tak sem si říkal jojojo asi to bude výkon. Byl. To co předvedl Dustin Hoffman je totiž ukázka toho nejčistšího herectví. Například jedna ze závěrečných scén, kdy má výstup a je úplně sjetej, je naprosto geniální. Tímto vítám pana Hoffmana zpátky v mé TOPce a omlouvám se mu, že jsem si ho vůbec kdy dovolil vyřadit. 6* ()

andrii

Nebyl levný. Suverénně předváděl jedny z nejlepších, nejdelších výstupů. Měl lví podíl. Tam, kde trávily noci řeči, zavěšené v přítmí zakouřeného /su/terénu. Měl jich plnou pusu. Jazyk ostrý, ne/p/otupen. Seříznul je všechny. P/r/outník slov. Módní sígr. Provokativní mluvka. Ležérní, zlobivý spíkr. Byl stále svůj, když stál. Byl král, když na něho houfně útočily světelné, morální kruhy. Malý velký muž, jenž absolvoval offside, kterého umlčely až jeho vlastní stíny. ()

neoBlast

Proč, když jsem viděl podobné životopisy už tolikrát, působí právě Lenny tak svěže? Může za to "prehistorický" letopočet 1974 u data vzniku? Je to způsobeno skvělým Dustinem Hoffmanem, který padne do role jako pověstná prdel na hrnec? Ne je to hlavně kvůli bravurní režii Boba Fosse a kameře Bruce Surteese (zodpovědným třeba za Drsného Harryho a spoustu jiných filmů s Clintem Eastwoodem). Tihle dva absolutně vládnou a vtahují obyčejného diváka do víru dění okolo Lennyho Bruce. 80 % ()

Brain-D

Životopisný příběh o člověku, který se chtěl stát komikem, ale moc mu to nešlo. Až si něco zažil a nabral životní zkušenosti, tak přednášel před publikem vše co ho napadlo. Cokoliv ze svého života, ale hl. jak je špatná společnost a podával to zábavnou formou a měl u lidí velký úspěch. Vžil se do toho natolik, že nešetřil peprnějšími výrazy a dostal se do mnoha maléru. V téhle už je cenzura na tak nízké úrovni, že by se mu nic nestalo :) ()

Pecival

Originální životopis, jehož největší síla je v hojně citovaných, skvělých vystoupení Lennyho Bruce. V kombinaci s dokuemtnárním pojetím, dostává méně prostoru samotný Lennyho osud, což na mě působilo trochu neosobně. Netradičně poskládaný, zajímavý životopis. Lepší 4. ()

Fox85

Vyprávění životních peripetií a zlomů rámované stand up vystoupeními fungovalo skvěle nejen díky výtečnému Dustinovi ()

ethos

Musim povedat ze nadsenie ma nejak obislo neviem co je zabavne na uchylovi. Proste som ho nepochopil. Nechapem aky ma vyznam sokovat ludi perverznostami a pod. ()

Han22

O žádném Lenny Brucovi jsem v životě neslyšel, takže mě dostalo, jak to byl fantastický film. Lenny je stand up komik, který od trapných začátků přechází k hovorům o vztazích a sexu, které jsou čímdál sprostější a od nich se dostává vulgaritou k odhalování pokrytectví v USA - vlády, válka, výplaty, přístupu k rasovým či sexuálním menšinám. Je to vtipné, občas ostré jak břitva, třeba scéna "negr". A jak přichází úspěch, tak se objevuje marný boj s šosáckou spravedlností plný dohledu, zatýkání a neustálých soudů až k hořkému konci. Fosse to natočil neskutečně moderně, takže kromě výstupů jsou tu zpovědi blízkých a také osobní život, zejména vztah s jeho Honey plný drog, experimentů i nevěr. Skvěle zřežírovano a naprosto famózně zahráno. Valerie Perrine s krásným tělem a ošklivým obličejem je tu spíše do počtu, ale Dustin Hoffman kraluje, já tam ani neviděl herce, ale ostrého komika v akci. Ironie na konci - v 50-60. letech byl Lenny zatýkán, v 1974 tvůrci říkají, že by neměl problém. V roce 2023 by opět drtivou většinu z toho nemohl říct, jinak by ho pěkně po novobolševicku zkancelovali, odevšad vyhodili a ještě možná i zavřeli. ()

aLPaC

Dustin Hoffman v tak trochu netypické roli sebestředného a tak trochu nafoukaného baviče s přemírou sprosté mluvy. Jinak je to ale výborný životopisný film, který ukazuje, že za něco, co vám dnes přijde normální a tak nějak se nad tím ani nepozastavujete, se dříve v USA zatýkalo. K podobným filmům bych určitě zařadil Lid versus Larry Flynt Miloše Formana. Ten si myslím, že měl na změnu prostředí mravnosti v USA větší zásluhu (míněno Larry Flynt). ()

kowalski

Zajímavý profil kontroverzního baviče a taky pohled na hloupou, nesvobodnou, puritánskou ameriku. Takovou jaká je dodnes... ()

agassi68

Hoffman vie perfektne zahrať looserov bojujúcich so systémom. Toto je tiež jedna z jeho one man show, kde takmer dokonale napodobil Lennyho Bruca. Ale film ako taký ma neoslovil. Tieto blbé americké 50 roky, kde prekvitala falošná morálka mi žerú nervy. Asi by som sa tam vtedy zbláznil.. ()

Joski

Skvelý Dustin, čb obraz, vynikajúca kamera, ženské tvary, trefné vtipy, drogy, dráma manželského života,... To všetko nájdete v životopise o neobyčajnom humoristovi. 80% ()

bajos

panebože, to naše společnost došla takhle daleko? Puritánství. Tohle mají Easy Rider a Lenny společné - USA puritanství. Nejenom že Dustin válí, ale jde také o to že kouření ptáka je dením chlebem jako je denní chleb samotný, to je lidstvo. Má snad někdo pocit že je to to nejhorší co se dnes a denně na světě děje? ()

Rebeca

Když sleduji film na několik přerušení, něco je špatně. I s "Lennym" jsem dost bojovala.  Jedná se o životopisní záležitost, týkající se Lennyho Bruce, amerického stand-up komika. Ten posouval mantinely až za hranice vkusu a únosnosti ve vystoupeních na jevišti i v osobním životě. Lidé typu "rebel" mi imponují, zvlášť když se strefují do establishmentu, ale nelíbí se mi laciný humor za každou cenu. Vstupenku na jeho vystoupení bych si nekoupila. Objektivně tento typ zábavy posoudit nelze; byl by to vleklý spor (a pár jich taky v jeho životě bylo, se soudy se potýkal ustavičně). Jeden bude tvrdit, že existuje přece svoboda projevu a ten druhý se bude cítit dotčen, ublíženě. Nakonec, ani Dustin Hoffman zpočátku nechtěl roli přijmout, ač jeho herectví i tady bylo víc jak dobré - s postavou se ale neztotožnil a bylo to vidět. Po technické stránce je  však film vycizelovaný - atmosféra showbyznysu (noční kluby zahaleny cigaretovou mlhou, detaily smějících se tváří, nekončící žúry, obscénnosti, Lennyho vystoupení plus reakce publika, celá ta atmosféra bohémství, luxusního života i bídy po zařazení na černou listinu, jeho vztahu k Harriet, její vyprávění o společném životě etc.), působí nadmíru autenticky. Svižné; střih v pravou chvíli, přesné oko pána za kamerou. ()

Alojs

Chytlavé životopisné drama s vynikajícím (a nezvykle zarostlým) Hoffmanem v hlavní rolí. Původně jsem překlikával programy v televizi, ale tady... po pár vteřinách... nešlo přepnout. Snímek mi poměrně dost asocioval pozdějšího Muže na měsíci s gumovým Jimem v hlavní roli. Tohle je však - při veškeré úctě k Formanovi - mnohem lepší a rovněž i věrohodnější. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 3 nominace : Režie, Herec - Dustin Hoffman, Herečka - Valerie Perrine ........ Bafta 1 : Nový objev - Valerie Perrine. Nominace 2 : Herec Dustin Hoffman, Herečka Valerie Perrine. ()