12 let v řetězech

• USA 12 Years a Slave (více)

Solomon Northup měl milující rodinu, dobrou práci, talent, majetek, svobodu i právo na život. Žil idylický středostavovský život jako většina z nás. V jeden jediný nečekaný moment ale o to všechno přišel. Skončil jako otrok spoutaný v řetězech a jeho jediným osudem se stala dřina na plantáži „pod bičem otrokáře". Většinou doslova. Přesně to se v roce 1841 přihodilo Američanu Solomonu Northupovi (Chiwetel Ejiofor), který svůj skutečný příběh zachytil v autobiografické knize 12 Years a Slave. Solomon měl smůlu, že byl... černoch. Dva únosci ho pod příslibem houslového melouchu vylákali do Washingtonu, kde Solomon po první noci skončil spoutaný v řetězech. V následujících dnech byl prodán do otroctví na americkém Jihu. Ocitl se ve zlém snu, který potrvá dalších dvanáct let. Za těch dvanáct let potká Solomona snad všechno, co černého otroka potkat mohlo. „Hodný" otrokář. Krutý otrokář. Dřina na bavlníkových plantážích. Pokus o lynčování. Bičování. Psychický teror. Neúspěšné pokusy o útěk. Víru ve svobodu a pomoc. (Bontonfilm)

rashaverak

Tedy ja byt cernochem a videt tento film, asi bych zacal nenavidet vsechny bily. Proto tento film podnecuje k rasove nesnasenlivosti a mel by v nasi svobodomyslne spolecnosti byt zakazan! Muj hlavni problem s timto filmem ovsem spociva v jeho jednoznacne neobjektivnosti. Byl natocen dle knihy napsane byvalym otrokem. Druha strana nedostala zadnou prilezitost se vyjadrit! ()

maestrotatum

Krutoprísny obraz skutočného príbehu obyčajného človeka vo veľmi neobyčajnej a nesmierne hlúpej etape ludskej civilizácie. Príbeh snáď tak zložitý, že dvojhodinová filmová minutáž jednoducho nemôže ponúknuť správny pocit. Hlavne keď v tak pokročilej dobe sa stále nájdu ludské prvoky, stojace na tej nesprávnej strane mince diskriminácie. Som presvedčený, že ani tá najbohatšia obrazutvornosť toho najlepšieho režiséra a scenáristu nedokáže poňať atmosféru skutočného obchodovania s ludmi a rasovej diskriminácie do takej miery aby bol človek schopný zažiť historiu. McQueen si vybral velmi ťažkú úlohu, ktorú sa snažil doviesť do najväčšej možnej perfektnosti ale nevyriešitelná atmosféra, ktorú film zachytáva jednoducho musí stratit svoje tempo. Preto sa stane, že v určitých momentoch sa film javí veľmi kŕčovito. Takým milím potešením je určite Brad Pitt, ktorý pôsobí ako vykúpenie či pre hl. hrdinu alebo diváka. Kto to videl asi pochopí čo tým myslím. V konečnom dôsledku príbeh o mužovi, ktorý bol 12 rokov v reťaziach si zaslúži všetky ambície a ceny. [73%] ()

peaceNwar

Nie je to taky originalny pocin ako Hunger a Shame, ale myslim si, ze inak by sa McQueen do vyssej ligy nedostal nez takymto klisoidnym tematom a inak by asi tiez nemohol dovolit do svojho filmu dalsikrat fassbendera a benedicta a preto si myslim ze za tychto okolnosti je mu velmi nespravodlive vycitat, ze si vybral temu, ktoru akurat pred rokom otrasnym sposobom spracoval deda berg a skvelym sposobom stryko tinko. Ja som mu vcelku odpustil za vyber temy a aj ked si nemyslim, ze patri do najlepsich filmov roku, ocenujem jeho dramaticke kvality. ()

vofo

Skvělý výkon všech zúčastněných dává vyniknout již tak silnému příběhu. Jeden z nej filmů tohoto roku. ()

kacer4

Dlho som nevidel film, v ktorom bolo toľko emócií, utrpenia, zúfalstva a dovolím si tvrdiť že aj reality. Krásny a zároveň smutný príbeh, v ktorom sa trbliece hudba a vynikajúci výkon Ejiofora a Fassbendera, ale aj ďalších. Počas filmu som mal síce niekedy pochyby o dialógoch a stupňovaní deja, ale ku koncu to už išlo ako po masle. A záverečná scéna? Myslím, že keď si na ňu spomeniem za mesiac, tak mi zatlačí slzi do očí. Jedine ma trápi len vec ohľadne slobody černochov. Bol som v tom, že každý černoch bez výnimky bol otrokom. ()

Sgt.Tracnik

Film dobrý, ale šlo to asi lépe. Slušelo by mu podle mě tam minimálně o půl hodiny déle. Některé z mini příběhů podle mě nedostaly dostatečný prostor, který jim měl náležet-nevím, jestli se zkracovalo, nebo málo točilo. Hudba mi trochu skřípala, to bych spíš viděl na nějaké sci-fi. ()

evca_007

Tak tohle nebyl klasický Steve McQueen. Bohužel. Jeho art filmy fakt můžu. Nicméně 12 years a slave je skvělý snímek i tak. Michael Fassbender má už i konečně zaslouženou nominaci na Oskary. Nicméně se bojím, že nasazení tohoto snímku v době, kdy lidé mají v hlavě stále ještě Nespoutaného Djanga byla chyba. Vím, že to je jiný žánr, ale srovnání se neubráním. Přišlo mi to místama trošku vleklé. Proto jen 4 hvězdy. Byla bych radši, kdyby se Steve vrátil ke svému původnímu stylu, i když chápu, že jeho nedocenění u filmů Hlad a Stud ho od toho odrazují. ()

veverysiak

Neviem, či sa to zdalo len mne, ale ten príbeh mi vôbec neprišiel ako zobrazenie dvanástich rokov v nevoľníckej službe, zopár rokov mi zostalo akosi neviditeľných, či je to dôsledok zámerného zostručnenia príbehu zo strany scenára a réžie, nechám na povolanejších, mne to občasné vákuum vadilo, inak perfektne stvárnený výrez jednej dosť zahanbujúcej epochy, a to čisto cez veľmi stručné dialógy alebo len tak, bez slov, ale s o to silnejším vizuálom, takže 80%. ()

fafejt001

Tak to režíroval Steve , no řekl bych , není to jeho parketa , a John si nedal moc práce se scénářem . Možná , že jo , ale některé dialogy byly fakticky divné , takové nepravděpodobné až naivní . CHiwetel fajn , ale něco tomu chybělo . Bičování hrozné , to jo , hnus . N a můj vkus dlouhé a takové celkově nějaké divné . Brad dobrý štěk , možná jěště zahraje něco více v jiném kuse . Dal bych čtyři , ale nějak to nejde . ()

wick

Velmi dobře natočené...drama, Steve Mc Q dokazuje, že umí natočit poutavě nejen atraktivní námět (stačí vidět předchozí Shame), a jako dobrý filmař mluví více obrazem než slovy, velmi mu v tom pomáhá Michael F., který podává vynikající herecký výkon. Fakt ale je, že jsem čekal o něco větší emoční prožitek. ()

BarVo

Hudba, Fassbender a tie nekonečné zábery ma dostali. To isté nemôžem povedať o hlavnom hrdinovi, ktorý pôsobí ako po jednom semestri herectva a jeho otupený výraz ma veru po hodine prestal baviť. Nepríjemne ma rozrušil aj spasiteľ Pitt na konci, ale keď si to sám zaplatil...budiž. V strižni by sa tiež dalo ešte čarovať, lebo film pôsobil príliš rozvláčne, a napriek tomu som nemala pocit, že to trvalo až 12 rokov. Celkovo mi to ale dojem až tak neskazilo a na 4 hviezdy sa moc premáhať nemusím. ()

Franco21

Tenhle film je pro mě opravdu jeden z nejlepších za poslední dobu, co jsem měl možnost vidět! Zobrazení tvrdé a kruté reality, která kdysi na tomhle světě byla. Upřímně řečeno "díky bohu",že tahle doba je pryč. Pokud máte rádi historické filmy, dramata, je tenhle film jako dělaný pro Vás. Do celého děje jste vtaženi, nedýcháte, máte chuť řvát, nebo jenom něco udělat, ale hlavně říkáte si: sakra jsem rád za to, co v životě mám, jak žiji a kde mám možnost žít. Být v té době černoch by chtěl být málokdo. Můžeme být rádi, že jsme svobodní, a že nejsme ničí majetek. Za sebe jednoznačně doporučuji. ()

Miska2712

Z tohoto filmu som unesená. Je skvelo spracovaný a už tu nie je vôbec reč o samotnom príbehu. Keď si človek uvedomí, že toto sa naozaj niekde stalo a možno sa ešte aj stále stáva, tak už len takáto predstava ma desí. Nerozumiem a neviem si vysvetliť, ako sa v človeku berie toľko nenávisti a zla. Nechápem, ako môžu byť ľudia takí zainteresovaní voči ľuďom čiernej pleti. Nenávisť je jedna vec ale druhá vec je diskriminácia, maximálne ponižovanie a ešte k tomu branie vlastnej ľudskej slobody. Neviem si čo i len predstaviť, aké utrpenie museli tí ľudia zažiť, ale samé o sebe je to desivé. Tento film vo mne vyvolal nielen smútok a hnev, ale hlavne bezmocnosť niečomu takému zabrániť. Miestami si začínam myslieť, že človek má v sebe strašne veľa zla a sám o sebe vie byť nesmierne krutý. Samozrejme vrelo odporúčam. Je pravda, že som sa nechala uniesť, ale vždy si budem stáť za tým, že aj keď je človek inej farby pleti, nikto nemá nárok mu, len tak mávnutím ruky zobrať slobodu. Na slobodu má právo každý z nás. A pre tie bezcitné hyeny, ktoré ešte žijú na tomto svete prajem, aby aj oni raz takéto niečo zažili, ale to už je myslím bezvýznamné. A k téme otroctvo sa už asi ani nemusím vyjadrovať. Človek, ktorý otroctvo vymyslel, si to mal najprv prežiť na vlastnej koži, čo to asi tak obnáša, pretože vytvoril na tomto svete hyenizmus! ()

Bediczek

Skvěle natočený silný zážitek, se spoustou detailů, kterých si všimne pouze pozorný divák. Hudba dodává scénám intenzitu a dělá tak ze prosluněného dne na idilicky vypadající plantáži traumatický zážitek. Všechny hvězdy (Benedict Cumberbatch, Brad Pitt) jsou klaďasové a Bobbit to zabil. ()

Elassar

Možná to není čistých 5 hvězd, ale to nevadí. Film rozhodně nezklamal, v něčem překvapil. A i když jsem si po 2/3 říkal, že by se Ejiofor mohl už tvářit jinak, tak musím uznat, že zahrál parádně, ostatní taky. A vůbec prostě líbilo se mi i to soužití jmen - Pitt, Fassenber, Dano, Cumberbatch - pěkně tam zapadli. Co mi tak jediné na tom vadí je soundtrack - prostě celé mi to přišlo, ajko bych to už někde slyšel, nevím jestli Hans se už opakuje nebo co. ()

Elvis1994

Neskutecne emotivni film ... neohromil me ani tak Ejiofor v roli Solomona tak jako naprosto genialniho hajzla Michael Fassbneder .... zase nezklamal. Neni vidu ze to ma nominaci na Oscara ()

dan.vaculik

Je vidět, že v Hollywoodu se konečně dostali z fáze zapírání své minulosti a konečně na ní začínají pohlížet objektivně a sebekriticky. A tento film je toho zářným příkladem. Je to velmi emoticní kousek, který společně s perfektními výkony herců dokázal vystihnout surovou podstatu otrokářství v USA a vytvořit velmi kvalitní podívanou. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (více)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (více)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST