Nedotknutelní

• Nový Zéland

Untouchable

Komedie / Drama / Životopisný

Francie, 2011, 112 min

Když se zazobaný kvadruplegik rozhodne domestikovat lehce asociálního Senegalce, nejspíš ještě sám netuší, kolik zábavy a zajímavých zážitků to do poněkud okleštěných životů oběma přinese. Ale já to tušila a tak se nepřidávám k nadšeným opěvujícím ódám, protože mě tenhle film absolutně ničím nepřekvapil. Jistě, mělo to v sobě humánní poselství, po většinu stopáže jsem měla koutky rtů ohnuté směrem vzhůru a možná jsem se i 2x uchechtla, ovšem viděla jsem vtipnější komedie, hlubší a dojímavější filmy o postižených lidech a mnohem silnější výpovědi o sociálních případech. Ta trocha cynického koření na povrchu byla na můj vkus příliš decentní, než abych z ní zvlhla. Samozřejmě jsou "Intouchables" nadprůměrným snímkem, jenže já po zdejším astronomickém hodnocení a orgasmických komentářích čekala něco víc, přidanou hodnotu, kterou jsem prostě nenašla. Moje škoda, nějak to přežiju a vy taky budete muset, sorry;-P. 75%(1.4.2012)

Jsou filmy, u kterých jsem nešťastnej z toho, že je můžu poprvé vidět jen jednou. Tenhle majstrštyk nejde, než vychvalovat do nebe, protože takovou dávku humoru neměl ani měsíčník Trnky Brnky. Výbornej je především Omar Sy. Díky němu to dostává punc originality a hlavně jeho životní příběh se prostě musí dotknout každýho.(13.3.2012)

Tak toto bola trefa do čierneho. Filmová dokonalosť, ktorú definujem tým, že sa všetky častice tohto francúzskeho zázraku dostali do vzájomnej harmónie tak, že nič nie je treba prikladať ani odoberať. Asi jeden z najúprimnejších, najprirodzenejších a najdojemnejších filmov, ktorý v sebe nesie silnú dávku čierneho humoru, ktorý zároveň schladia dramatické momenty a vy sa smejete cez slzy. Herecké výkony sú neskutočne prirodzené a uveriteľné. Do ústredného dua charakterov sa zamilujete, Syovo načasovanie každej humornej pointy je chirurgicky presné. Jednoduchosť filmu vyráža dych a je pomerne mätúca, pretože scenár je masterpiece vo svojej kategórii. Stojí to za to, verte mi. 100%!(12.3.2012)

Boromejka z lapáku zvyšuje nápadnost půvabů buržoazie. Podtext lidskosti a ústřední záměr vymítat sebelítost bezprostřední živelností jsou nedotknutelné, leč subjektivní „handicapy“ nelze opomenout. Na sociální drama se klouže po povrchu, či stoupá směrem k utopii jako paraglide nadnášený termickým proudem vzduchu, většina vtipných scén na téma konfrontace zdravý člověk - kvadruplegik je předvídatelná bez ohledu na divácké limity korektnosti a co je nejhorší, latexové rukavice místo cévky, či plen jsou jakýmsi znakem učesanosti, která stříká voňavý filmový parfém na jinak zcela „nearistokratickou“ realitu. S hodnocením „nejlepší evropský film posledního desetiletí“ bych tak byl velmi opatrný.. P.S.: Státem těžce zkoušenému českému invalidovi maximálně zbývá, aby si od výfuku svého Maserati Quattroporte dovedl gumovou hadicí zplodiny do interiéru vozu a ukončil to. No jo, to by vlastně nešlo. Modely autíček od firmy Bburago zplodiny nevylučují..(31.12.2013)

Niektorých kritikov táto sociálna rozprávka samozrejme skôr rozhorčí než rozjarí kedže sa v tom nejde rýpať, hľadať presahy a stotožnovať s realitou ako takou, čož chápem, ale ja ju kvôli tomu odsudzovať nebudem. Napriek filmovo škodnej nálepke based on true story, politickému lobbingu a ľahko rozpoznateľnému schématizmu tu do seba ladne zapadá viacero pôsobivých fragmentov od symbolu nedefinovateľného kamarátstva, cez konečne "neulepené" budovanie feel-good sekvencií až po ťažko odmietnuteľný humanizmus. Zastrešené úchvatnými skladbami od obdarovaného pianistu Ludovica Einaudiho a miestami fakt pumpnuté "do kolien zrážajúcim" humorom. Jedná sa síce o ukážkový midcult, ale domnievam sa, že aj keď sa tu "ťaží hlavne z túžby aby to tak v živote chodilo" je to stále pre určitú skupinu ľudí prínosnejšie ako keby sa len radikálne deformovalo, o nič sa nepokúšalo a len sa nezainteresovane prizeralo. Nie každý totiž má ten dar umožnujúci precítiť tvorbu bratov Dardennovcov, ktorú síce nemálo uznávam, ale empatie sa v tomto prípade nevzdávam. Naproti tomu na Kassovitzov "La Haine" nemôžem v podstate precediť krivého slova a to asi preto, lebo verím v paradoxy…3+(4.6.2012)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Paríži. (dyfur)

• - Vo filme počuť výňatky z umeleckých diel známych autorov Guillaume Apollinaire, Charles Baudelaire a Arthur Rimbaud. (WalterIK7)

• - Keď Driss (Omar Sy) telefonuje s Philippom (François Cluzet), tak si môžeme všimnúť, že u Philippa je deň, zatiaľ čo pri Drissovi je noc, no obaja žijú v tom istom meste. (ShortyIC)