Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (Cinemart)

mm13

Kolega ma upozornil, že je to vlastne western. Mal pravdu. A ako dobrodružná "indiánka" je Úsvit planéty opíc výborný film. Naviac tam vyhrajú Indiáni. No nefandi tomu! ()

Lucasion

Je to zvláštní, ale mám chuť napsat absolutně to stejné, co jsem psal před dvěma lety. "Já si asi Dawn představoval jinak." Přes předigitalizovaný začátek se noříme do postapokalyptického světa ve kterém žijí lidé, co přežili virus a chytré opičky v lesích. Za celé dvě hodiny jsem měl pocit, že se absolutně nic neděje. Napětí bylo nulové a jen se čekalo, kdy jedna ze stran poprvé prolije krev. Úsvit planety opic je přehlídka digitálních triků. Zatímco předtím to fungovalo, tady vůbec. I když jsou prostředí a kulisy skvělé (připomíná Já legenda 2007), tak té digitální kaše, je tam zkrátka příliš. Jason Clarke si může připsat další skvělou roli a naopak Oldman je zde absolutně nevyužitý. Dalo by se říct, že celý film se točí okolo toho, kdo zažehne první jiskru konfliktu, ale ve výsledku není ani to finále napínavé či mrazivé jak by mělo být. Škoda, potenciál tam byl velký. Takhle je to příliš protahovaná vata, před závěrem trilogie. (62 %) ()

Morholt

Nebrat mě digi opice, nebrat mě digi jeleni, nebrat mě digi medvěd. A nebrat mě ani celá tahle znovuzrozená sága, která mi přijde stejně zbytečná, jako jakékoliv pokračování původního filmu či Burtonův remake(a ten se mi docela líbil). Kdyby tady byli namísto opic třeba psi nebo prasata, bylo by to zábavnější. Alespoň by film měl nějaké opodstatnění, protože přece jenom inteligentní a mluvící prase bude mít celkem potíž se samopalem či oštěpem. U těhle opic je úplně jedno, že jsou opice. Od lidí se liší jen tím, že se dorozumívají "Huhu." a "Uhuh.", potažmo "Vrrr." a to vše je důkladně otitulkované. Dokonce jsou tu i promluvy otce k synovi, procítěné pohledy, prostě všechno jako lidé. Kdyby místo opic bojovali třeba Maďaři nebo Svaz chovatelů králíků, bylo by to reálnější a nemusely by se dávat takové prachy za digitální efekty, které mi přišly místy fakt příšerné. Doufám, že třetím pokračováním to skončí a prostředky se vynaloží na něco smysluplnějšího. 30% ()

Coleator

Opice byly po technické stránce výborné (možná jenom když byly "v záběru" s lidmi, tak lidé z obrazu trochu víc vystupovali), jenže kde není pořádný scénář, tam ode mě nějakou hvězdičkovou smršť nečekejte... ()

Sawy

Zrození bylo ve své podstatě archetypálním originem, který pozvolna budoval půdu... k ambicióznějšímu Úsvitu. Až tady mě ale naplno dostalo to, co mnoho lidí obdivovalo už u prvního dílu. Úsvit je pro mě mnohem komplexnějším filmem, který konečně ukazuje ten hlavní rozkol mezi opicemi a lidmi, to pravé zrození Planety opic tak, jak ji známe z původního filmu a především pak nevyhnutelnost toho všeho. Neokázalý, v mnoha ohledech až komorní letní film, který krásně ukazuje, že blockbustery lze točit i jiným způsobem, než jaký se na nás ze všech stran valí v podobě generických frančíz bez nápadu a inovace. Opice stojí na slušně napsaném scénáři a především na špičkové režii. Matt Reeves je schopnější a především zkušenější tvůrce, než byl u jedničky Rupert Wyatt a především díky tomu, jak skvěle dokázal skloubit ono komorní bublání napětí mezi oběma stranami v první půlce a nevyhnutelný střet v té druhé, funguje Úsvit planety opic ve své konečné podobě tak dobře. Strašně se mi líbí práce s postavou Caesara, který ještě zdaleka nepředstavuje nějakého neomylného a neohroženého vůdce, ale pochybujícího náčelníka, který do své konečné podoby musí ještě dorůst. Dobře využitá je i většina lidských postav (jen toho Oldmana nemuseli tolik vystříhat), z většiny představují jen černobílé archetypy, ale tahle sága není o lidech a z tohoto pohledu třeba hlavní lidský hrdina slouží přesně k účelu, ke kterému sloužit má, tedy jako figura, která Caesarovi pomůže k pochopení mnoha věcí nezbytných pro jeho další vývoj. Film navíc opět ukázkově graduje a ve chvíli, kdy se spustí největší akční scéna, hned jsou znát jak investované peníze, tak jistá tvůrčí ruka. Protože navzdory faktu, že Úsvit působí mnohem méně okázale než většina jeho vysokorozpočtových konkurentů, není oproti nim vůbec o nic chudší, naopak. Už ani nevím, kdy mi například po trikové stránce něco tak bralo dech. Možná se to nezdá, ale za ty tři roky, které dělí Zrození od Úsvitu, technologie opět neuvěřitelně pokročila a všechny opice teď působí ještě živěji, organičtěji zapojené do děje na plátně. A nejde si je v jejich (zatím) malé komunitě nezamilovat. Vážně jsem nečekal, že bych tohle někdy řekl, ale Planeta opic je momentálně suverénně nejzajímavěji rozjetou hollywoodskou sérií. Je myšlenkově výše než většina konkurence, dokáže být impozantní, emocionálně na diváka zapůsobit a nesmírně vnadí na další pokračování. Jestli třetí díl vyšponuje kvalitu ještě výše, máme tu trilogii, která se nemusí bát postavit těm nejlepším v historii. 90 % ()

ScarPoul

Jednotka je bohužiaľ neprekonaná. Tým, ale nehovorím, že je to zlé. Film si krásne pohráva s paralelou a s podobenstvami. Má výbornú atmosféru. Prvých 20 minút sa radí k filmárskym skvostom. Andy Serkis vládne a vlastne celý film treba brať z jeho pohľadu, keďže on je hlavnou postavou. Efekty výborná, finálna gradácia uspokojivá, ale chýba tomu niečo čo vám otvorí ústa a nedonúti vás ich zatvoriť. Taká scéna tu bohužiaľ nie je. Aj napriek tomu, že emócie fungujú bez chýb( viacmenej), je celý film postavený na príbehovom archetype, nie sem až tak rozdielny od tých " rozdielnych". A to sú veci, vďaka ktorým tak precízne budované napätie prestáva fungovať. Čo je škoda. Jason Clarke sympoš, ale nedostáva toľko priestoru, koľko by si zaslúžil. V rámci série je to ale lahôdka hodná akejkoľvej pozornosti. A v rámci reštartu je to skvelé lákadlo na tretiu časť. ()

Genero

Za těch pár let znalosti opic pokročily natolik, že se naučily dokonce používat klacky. I když je to pořád trochu chátra styl, jestli budou v tomto trendu pokračovat , mohly by za nějakých dvacet třicet generací vynalézt třeba housle nebo ruchadlo. Hlavním způsobem dorozumívání je znaková řeč a ti největší mluvkové dosahují rychlosti paží Jaroslava Švagra, když má zrovna den a překládá monolog Tomia Okamury. Opice upatlal nějaký blázen na kompjůtru, ale na tuto skutečnost jsem po pár minutách zapomněl. Trochu mě děsí, jak trikové technologie pokročily a za chvíli si bude moct kdejaký korbitch disponující dostatkem peněz na pixely, obsadit do svého velkofilmu vlastního digitálního Karla Rodena. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byly ve filmu jenom CGI opice. Jejich pohnuté osudy jsou zajímavé, jen jsem si přál mnohem víc zlého Koby, protože vypadal jako někdo, kdo neváhá kudlou uříznout malému outloňovi hlavu před objektivem kamery. Velkým zklamáním jsou naopak živí herci, kteří se sem tam připlazí do lesa somrovat o pár wattů elektřiny. Když se pak dostavil mdlý Oldman, už už jsem ho rozmrzele vybízel, aby šel do prdele, protože přes něj nevidím na toho ztepilého orangutana. Kdyby mistra jenom namalovali na zeď, vyšlo by to nastejno a ještě by produkce ušetřila na roztomilé šimpanzí mládě. Suma sumárum skvělý film, co mě dokázal vzít za srdce a za koule a donutil mě sdílet s opičáky radosti a strasti nelehkého života ve větvích borovice. Kdyby tušili, že se z nich s jejich přístupem za pár set tisíc let vyvine homo sapiens, asi by se na tu revoltu vysraly, ale to je věc jiná. ()

Lacike

Zase po dlhsej dobe film, ktory ma uplne nadchol. Co som po precenovanej slabej jednotke vôbec necakal. Opice su po trikovej stranke dychvyrazajuce. Akcne sceny dokonale prehladne a skvele natocene. Bojova vrava aj v PG-13 ratingu dostatocne drsna. Skoda len finale, ktore je po trikovej stranke slabsie. Evidentne sa netocilo v realnych lokaciach. Postavy ma zaujali od prvych sekund na obidvoch barikadach a bol som neskutocne napätý ako sa to cele vyusti. Pacilo sa mi rovnomerne rozdelenie kladnych aj zapornych postav na obidvoch barikadach. Zapletka je v jadre jednoducha, ale funguje absolutne dokonale. Andy Serkis by si konecne zasluzil prilezitost zahrat si nejaku kvalitnu ulohu v ktorej by hral sam za seba bez digitalnej masky a urcite by to dotiahol na oscara. Neskutocne sa tesim na dalsi diel a dufam, ze dopadne rovnako dobre. Jeden z najlepsich filmov tohto roku. 10/10. ()

5150

Jak po příběhové, tak po technické stránce naprosto dokonalý zážitek. Mnohem poutavější než "Zrození". Vřele doporučuji 3D projekci a už teď se těším na pokračování. ()

maseer2

pokračování, které ždímá potenciál látky v (zatím) maximální možné míře a nesoustředí se ani tak na množství akce, jako spíš na pořádně hutnou atmosféru, která nenechá diváka v žádném momentu vydechnout.. rostoucí napětí spojené s nevyhnutelně se blížícím konfliktem, při němž jste v podstatě nuceni sympatizovat s oběma stranami, postupně graduje a snad jen závěr pak mohl krom královské porce akce nabídnout také o něco více emocí.. potenciál téhle opičí série (trilogie?) je každopádně obrovský, takže šup sem s dalším dílem! ()

BoPo

Keď niekto chytne legendárny film a chce mu vdýchnuť moderný život, tak je väčšinou výsledkom sklamanie či vyložene prúser. Zrození Planety opic obstálo na takmer výbornú a bolo veľmi príjemným, a hlavne nečakaným prekvapením. Teraz prišiel na scénu Úsvit, ktorý má pomerne jednoduchý, nezaujímavý dej a všetko vsádza na vizuálnu kartu (tá je bez debat zvládnutá skutočne epesně), ktorou chce ohúriť a zakryť tú nič nehovoriacu nudu. Veľmi pekne vyzerajúci film, kde sa dlho nič nedeje a kde mi bolo vlastne totálne jedno, ako celé opičenie dopadne (aj keď o výsledok samozrejme vôbec nešlo, kedže ho svet pozná už takmer 50 rokov). ()

GeusX

Na druhý díl jsem se těšil... Bezprostředně před shlédnutím jsem si pustil první díl, ale již v úvodních minutách mi bylo jasné, že z toho tak odvázanej nebudu. Technicky je to opět výtečné. Režisér se však rozhodl pro tragi-melodrama, kdy se pokusí rozplakat diváka nad trpkým osudem inteligentních chlupáčů, kteří se začali podobat lidem i s jejich nectnostmi a ukazuje tak mravokárně na lidi, jací jsme to egoističtí hajzlíci. První polovina filmu mne nenadchla, druhá už byla lepší. Pouze tři hvězdy jsou sice dost přísné, ale odrážejí můj osobní dojem-rozdíl mezi tímto a prvním filmem-Zrozením planety opic. (1x DVD s titulky) ()

MoiJe

Jednotka sa mi páčila viac, ale i s pokračovaním som spokojná. A po technickej stránke (+Serkis) masaker. (PS: Angličtina ľudoopov sa veľmi páčila aj mamke. Že konečne rozumela každé slovo. :)) ()

Terva

CITÁT - Za několik dnů tu nezůstane nikdo............ Musím přiznat, že jsem čekal příběh nadupaný akcí, ale nakonec velké překvapení. Spíše komorně lokální příběh plný vzájemných vztahů mezi lidmi a opicemi. Byla radost na to koukat. CITÁT - Opice nezabije opici.......... Jen malá připomínka k hudbě, někdy byla celkem uspávající, možná by to chtělo něco svižnějšího, ale pak si člověk i opice zvykne. Trochu se obávám, že další příběh už opravdu bude nadupaný akcí, ale opět se nechám překvapit. ()

evilmind

Bod za digitalni opice. Bod za to, že jsem v kině neusnul. A poslední... no, už ani nevím za co. Ale pokud někdo v souvislosti s tímhle filmem mluví o adrenalinové jízdě, tak leda že mu při tom tajně kouřila manželka kamaráda, co seděl o sedadlo vedle. Za mě nudné, klišovité, utahané. ()

Chermy

Určitě neotřelý a na první pohled dobrý nápad byl zkusit natočit celý příběh z pohledu opičáka. Nakonec ale máte pocit, že sledujete spíš dokument National Geographic a začíná se vkrádat nuda. Když k tomu navíc každou minutou přibývají ty nejšablonovitější zápletky... dojde Vám, že to zas tak originální není a víte vlastně od začátku co se stane a jak to skončí. Natočené je to hezky. Jednou vidět se to dá, ale žádný zázrak to není. Na druhou stranu v záplavě drahých zhovadilostí je tohle vlastně sympatický velkofilm, kde si nemusíte ťukat na čelo a žasnete, že digitální orangutan vypadá opravdu jako živý! ()

JohnCZ

Obával jsem se zklamání, protože tohle pokračování zákonitě muselo být úplně jiným filmem, než byla jednička. A to se taky stalo, avšak film boduje i napodruhé, byť na trochu jiných frontách. Pryč je komorní zápletka, nastává nový věk. Dawn of the Planet of the Apes je o poznání akčnější než předchůdce, story nijak zvlášť nepřekvapí - do jisté míry se jedná o nijak zvlášť originální blockbuster stavící na rodinných hodnotách a troše sentimentu, ale zpracováním je naprosto precizní a občas více či méně nenápadně pomrkává na příznivce série. Líbilo se mi značně nečernobílé vykreslení nejen obou znesvářených stran, ale především postav, kdy i ten největší záporák záporákem tak úplně není. V klidnějších momentech překvapuje detailnost CGI, opice a Caesar především překypují obrovským charisma a jen scény, kdy se opice mezi sebou dorozumívají znakovou řečí mě vtáhly do děje, jako máloco jiného. Co bych dodal? Snad jen to, že jsem zvědav, jak Matt Reeves trilogii uzavře. I thought we had a chance... ()

m.krudenc

Zrození Planety opic mi vrátilo víru, že kultovní záležitost, jakou je snímek z roku 1968, ještě neřekl poslední slovo a že tento perfektní námět bude ještě kvalitně pokračovat. Úsvit Planety opic mě zaujal od samotného začátku a bavil mě až do posledního závěrečného titulku. Nedovedu se rozhodnout, zda mě více bavilo Zrození nebo Úsvit, obojí považuji za delikátní počiny. Nesmírně mě potěšilo prostředí již zpustlé lidské civilizace, soužití opic a vzájemné střety. Postava Caesara nezklamala a stupňující se napětí umocňovalo celkový zážitek, jenž byl také podmíněn slušivým hudebním doprovodem a vizuálním zpracováním. ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky